19 серпня 2025 року м. Рівне №460/14466/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д.П., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за заявою
Головного управління ДПС у Рівненській області
доТовариства з обмеженою відповідальністю «Агролан Трейдинг»
про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, -
15.08.2025 об 11:16 год. Головне управління ДПС у Рівненській області (далі - ГУ ДПС у Рівненській області) звернулось до Рівненського окружного адміністративного суду із заявою в порядку статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агролан Трейдинг» (далі - ТзОВ «Агролан Трейдинг», відповідач) про стягнення коштів за податковим боргом в розмірі 91423324,02 грн в дохід бюджету.
Заява обґрунтована тим, що відповідач відповідно до вимог статті 16 Податкового кодексу України (далі ПК України) зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законом. В порушення зазначених норм за ТзОВ «Агролан Трейдинг» обліковується податковий борг в загальному розмірі 91423324,02 грн. Позивачем вживались заходи щодо стягнення заборгованості шляхом надіслання податкової вимоги, однак вони не спричинили погашення податкового боргу відповідачем. У зв'язку з цим позивач просив стягнути з відповідача кошти у сумі 91423324,02 грн за податковим боргом.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 15.08.2025 заяву Головного управління ДПС у Рівненській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агролан Трейдинг" про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках - залишено без руху. Встановлено строк для усунення недоліків заяви до 09:00 год. 18 серпня 2025 року.
18.08.2025 ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі. Судове засідання призначено на 19.08.2025 о 11:00 год в приміщенні Рівненського окружного адміністративного суду за адресою: м. Рівне, вул. 16 Липня, 87. Встановлено платнику податків строк для подання до суду відзиву на заяву до 19 серпня 2025 року 10:00 год.
Копію ухвали про відкриття провадження та повістку було надіслано відповідачу на його електронну адресу (agrolantrading@gmail.com) та ним отримано, що підтверджено довідкою про доставку електронного листа.
Крім того, на сайті Рівненського окружного суду, 18.08.2025 опубліковано повідомлення, що ухвалою суду від 18.08.2025 відкрито провадження у адміністративній справі № 460/14466/25 (суддя Зозуля Д.П.) за заявою Головного управління ДПС у Рівненській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агролан Трейдинг» про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках. Вказаною ухвалою вирішено розглянути адміністративну справу за правилами статті 283 КАС України у відкритому судовому засіданні 19.08.2025 о 11:00, в залі судових засідань Рівненського окружного адміністративного суду (м. Рівне, вул. 16 Липня, 87). Суд також повідомив, що ухвалою суду від 18.08.2025 платнику податків встановлено строк для подання до суду відзиву на заяву до 19 серпня 2025 року 10:00 год.
Відповідач у встановлений судом строк відзив на позов не подав, причини не подання суду не повідомив. Відповідно до статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу за наявними матеріалами.
В судове засідання 19.08.2025 представники сторін не прибули, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлені належним чином. 19.08.2025 від сторони позивача надійшло клопотання про розгляд заяви без його участі.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України встановлено, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки у судове засідання не з'явилися всі учасники справи, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце його проведення та враховуючи приписи ч. 9 ст. 205 КАС України, суд здійснив розгляд справи у письмовому провадженні, за наявними у суду матеріалами.
Враховуючи, що розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження, то у відповідності до вимог ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено наступне.
ТзОВ «Агролан Трейдинг» 05.09.2022 зареєстроване у встановленому порядку як юридична особа, місцезнаходження якої: 33018, Рівненська область, Рівненський район, місто Рівне, вулиця Стельмаха Володимира, будинок 34 та перебуває на обліку як платник податків у ГУ ДПС у Рівненській області.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з пунктом 36.1 статті 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Пунктом 38.1 статті 38 цього Кодексу передбачено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
За даними облікової картки платника податків станом на 22.07.2025 за відповідачем рахується податкова заборгованість в загальній сумі 91423324,02 грн., а саме з пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, за невиконання зобов'язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства.
Дана заборгованість виникла на підставі визначеного контролюючим органом грошового зобов'язання у відповідності до податкового повідомлення-рішення форми «С» № 9333/17000704 від 29.05.2025, яке на момент розгляду адміністративної справи є чинним та підтверджує узгодженість суми податкового зобов'язання.
Оскільки відповідач суму податкового боргу в добровільному порядку не сплатив, тому позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.
Суд відзначає, що згідно статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Аналогічні норми містяться і в Податковому кодексі України (далі - ПК України). Зокрема, згідно п. 4.1.1 ст. 4 ПК України податкове законодавство України ґрунтується на такому принципі як загальність оподаткування - кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу. Відповідно до ст. 16 ПК України кожен платник податків зобов'язаний: стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України; вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.14.1.156 ст.14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до п. 14.1.175 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Податковим кодексом визначено (п.14.1.137 ст.14), що орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно п. 41.2 ст. 42 ПК України, органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу.
Відповідно до п. 19-1.1 ПК України, контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: 19-1.1.22. здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів. Також контролюючим органам надано право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини (п.20.1.34 ст.20 ПК України).
Суд відзначає, що відповідно до пп. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо, зокрема, дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Згідно п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до п . 58.3 ст. 58 ПК України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Пунктами 42.1, 42.2, 42.5 ст. 42 ПК України передбачено, що податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкового контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу і відображатися в електронному кабінеті.
Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Якщо платник податків у порядку та у строки, визначені статтею 66 цього Кодексу, повідомив контролюючий орган про зміну податкової адреси, він на період з дня державної реєстрації зміни податкової адреси до дня внесення змін до облікових даних такого платника податків звільняється від виконання вимог документів, надісланих йому контролюючим органом за попередньою податковою адресою та в подальшому повернених як таких, що не знайшли адресата.
У разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).
У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
На вимогу платника податків, який отримав документ в електронній формі, контролюючий орган надає такому платнику податків відповідний документ у паперовій формі протягом трьох робочих днів з дня надходження відповідної вимоги (у паперовій або електронній формі) платника податків.
Так, до матеріалів справи позивачем долучено докази надіслання податкового повідомлення-рішення форми «С» № 9333/17000704 від 29.05.2025 за адресою місцезнаходження платника податків, що зазначено у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на 18.08.2025, а саме: 33018, Рівненська область, Рівненський район, місто Рівне, вулиця Стельмаха Володимира, будинок 34, рекомендованим листом з повідомленням про вручення, який повернувся у зв'язку із закінченням терміну зберігання.
Таким чином, в силу вимог п. 42.5 ст. 42 ПК України податкове повідомлення-рішення форми «С» № 9333/17000704 від 29.05.2025 вважається врученим платнику податків.
За даними автоматизованої системи документообігу суду та Єдиного державного реєстру судових рішень відповідач податкове повідомлення-рішення форми «С» № 9333/17000704 від 29.05.2025, на підставі якого виникло грошове зобов'язання, в судовому порядку не оскаржував. Докази на підтвердження протилежного суду не надані.
Враховуючи наведене суд дійшов висновку, що грошове зобов'язання визначене у податковому повідомленні-рішенні форми «С» № 9333/17000704 від 29.05.2025 є узгодженим та набуло статусу податкового боргу.
Відповідно до пункту 59.1. статті 59 ПК України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
А за правилами пункту 59.3. цієї статті, податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу. При цьому, за правилами пункту 59.5. - у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Так, позивачем було сформовано та направлено відповідачу податкову вимогу форми "Ю" №0005810-1301-1700 від 15.07.2025 на загальну суму податкового боргу за узгодженими грошовими зобов'язаннями 91423324,02 грн.
До матеріалів справи позивачем долучено докази надіслання податкової вимоги форми "Ю" №0005810-1301-1700 від 15.07.2025 за адресою місцезнаходження платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення, який повернувся у зв'язку із закінченням терміну зберігання.
Таким чином, в силу вимог п. 42.5 ст. 42 ПК України податкова вимога форми "Ю" №0005810-1301-1700 від 15.07.2025 вважається врученою платнику податків.
Разом з тим, вказана вимога у встановленому законом порядку відповідачем не оскаржувалася. Докази на підтвердження протилежного учасниками справи суду не надані та судом в ході судового розгляду не здобуті.
Згідно з підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, його територіальні органи.
Підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України встановлено право контролюючих органів звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з пунктом 95.2 ст. 95 ПК України передбачено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до пункту 95.3 статті 95 ПК України стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до Розрахунку виникнення боргу по платежах до бюджету по ТзОВ «Агролан Трейцдинг» (код ЄДРПОУ 44741536) станом на 22.07.2025 рахується податковий борг до бюджету в сумі 91423324,02 грн.
Податковий борг виник 11.07.2025, податкову вимогу сформовано 15.07.2025 №0005810-1301-1700, ГУ ДПС у Рівненській області листом № 9671/6/17-00-13-01-09 від 15.07.2025 звернулося до відповідача з пропозицією надання переліку ліквідного майна для прийняття рішення про опис майна в податкову заставу, разом з тим відповіді на вказаний лист платником податків не надано.
Відповідно до статті 102 пункту 102.4 ПК України у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу, крім випадків, передбачених абзацом третім пункту 59.1 статті 59 цього Кодексу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Так, пунктом 57.3 статті 57 ПК України визначені строки сплати платником грошових зобов'язань, зокрема у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
У податковому повідомленні-рішенні форми «С» № 9333/17000704 від 29.05.2025 зазначено, що сума грошових зобов'язань, що визначена у податковому повідомленні-рішенні, підлягає сплаті протягом десяти робочих днів, що настають за днем отримання цього податкового повідомлення-рішення (при проведенні адміністративного або судового оскарження - протягом десяти робочих днів, наступних за днем узгодження), відповідно до п.57.3 ст.57 розд.2 Кодекс №2755-VI від 02.12.2010 Податковий кодекс України.
З матеріалів справи не вбачається, що вищезазначене податкове повідомлення- рішення відповідачем протягом 10 днів оскаржувалося, суми штрафних санкцій в становлений термін не сплачені, у зв'язку з чим даних правовідносинах податкову вимогу надіслано боржнику 15 липня 2025 року, відтак контролюючий орган має право звернення із заявою в порядку статті 283 КАС України з 00 годин 00 хвилин 15 серпня 2025 року по 00 годин 00 хвилин 16 серпня 2025 року.
Згідно до п. 5 ч. 1 ст. 283 КАС України, провадження у справах за зверненням податкових та митних органів при здійсненні ними визначених законом повноважень здійснюється на підставі заяви таких органів щодо, зокрема, щодо стягнення коштів за податковим боргом.
Відповідно до ч. 2 ст. 283 КАС України, заява подається до суду першої інстанції протягом 24 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом.
Як встановлено судом, - таке право виникло у Головного управління ДПС у Рівненській області 15.07.2025 з 00:00 год.
До матеріалів заяви додано інформацію з інформаційної системи «Податковий блок», згідно якої по ТзОВ «Агролан Трейдинг» обліковуються відкриті банківські рахунки.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що контролюючим органом доведено наявність підстав для стягнення коштів за податковим боргом з ТзОВ «Агролан Трейдинг» у розмірі 91423324,02 грн в дохід бюджету з рахунків платника податків у банках.
З урахуванням викладеного, суд прийшов до висновку, що заява податкового органу є обґрунтованою, підтверджується наявними у справі доказами та підлягає до задоволення повністю.
Відповідно до приписів ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Враховуючи те, що суб'єктом владних повноважень не надано суду доказів понесення судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, то підстави для розподілу судових витрат - відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 268-272, 283 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву Головного управління ДПС у Рівненській області (33023, Рівненська область, м. Рівне, вул. Відінська, 12, код ЄДРПОУ 44070166) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агролан Трейдинг» (33018, Рівненська область, м. Рівне, вул. Володимира Стельмаха, 34, код ЄДРПОУ 44741536) про стягнення коштів за податковим боргом задовольнити повністю.
Стягнути в дохід державного бюджету кошти з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агролан Трейдинг» з рахунків у банках такого платника на суму податкового боргу 91 423 324,02 грн. з пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, за невиконання зобов'язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства та перерахувати на рахунок UA568999980313080105000017001, отримувач: ГУК у Рівн.обл/Рівнен.обл./21081000, код ЄДРПОУ отримувача 38012494, код банку: МФО 899998.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення. Днем подання апеляційної скарги є день її надходження до відповідного суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 19 серпня 2025 року
Суддя Д.П. Зозуля