Ухвала від 19.08.2025 по справі 440/16013/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

19 серпня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/16013/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про роз'яснення рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2025 року у справі №440/16013/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Полтавського окружного адміністративного суду надійшла заява Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про роз'яснення рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2025 року у справі №440/16013/24, у якій заявник просить надати роз'яснення, а саме, який показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії підлягає збільшенню (індексації) на коефіцієнт у розмірі 1,14, 1,197, 1,0796.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2025 року призначено заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про роз'яснення рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2025 року у справі №440/16013/24 до розгляду в порядку письмового провадження.

Згідно з приписами статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Вирішуючи заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про роз'яснення рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2025 року у справі №440/16013/24, суд дійшов таких висновків.

Частинами 1, 2 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.

Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.

Отже, підставою для роз'яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність. Фактично роз'ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 05.02.2025 у справі №440/16013/24, яке залишено без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 28.04.2025, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо проведення з 27 червня 2024 року індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14, 1,197, 1,0796. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити з 27 червня 2024 року індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14, 1,197, 1,0796 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 27 червня 2024 року. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 968 грн. 96 коп. (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість копійок). Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №440/16013/24 - задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області протягом шістдесяти днів з дати набрання законної сили цим рішенням суду подати до суду звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2025 року у справі №440/16013/24.

У мотивувальній частині цього рішення суду, серед іншого, зазначено таке:

"Таким чином, при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020-2023 роках згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22 лютого 2021 року №127, «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року №118, «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року №168, «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 року № 185.

Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами застосування при проведенні індексації пенсій починаючи з 2020 року відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» положень пункту 5 Порядку № 124, є протиправним.

З врахуванням вищевикладеного, абзац 1 в сукупності з абзацом 2 пункту 5 Порядку №124 повинні застосовуватися лише у відповідності з частиною другою статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії.

Такі висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Верховного Суду від 13 січня 2025 року у справі №160/28752/23 (провадження № К/990/23359/24) та постанові Верховного Суду від 27 січня 2025 року у справі №620/7211/24 (провадження № К/990/44314/24).

Частиною 5 статті 242 КАС України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Отже, наведені вище висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду від 13 січня 2025 року у справі №160/28752/23 та у постанові Верховного Суду від 27 січня 2025 року у справі №620/7211/24 (провадження № К/990/44314/24), в силу частини 5 статті 242 КАС України є обов'язковими для врахуванням судом першої інстанції.

Застосовуючи наведені вище норми права, з урахуванням указаних висновків Верховного Суду, суд констатує, що ГУ ПФУ, здійснюючи перерахунок пенсії позивачу на підставі частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», встановивши йому щомісячну доплату до пенсії 135,00 грн. у 2022 році, 100,00 грн. у 2023 році та 100,00 грн. у 2024 році, замість застосування коефіцієнта збільшення 1,14, 1,197 та 1,0796 відповідно до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, діяло не відповідно до вимог чинного законодавства.".

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 28 квітня 2025 року у справі №440/16013/24 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області - залишено без задоволення. Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 05.02.2025 по справі №440/16013/24 - залишено без змін.

У цій постанові суд апеляційної інстанції зазначив, зокрема, наступне:

"Таким чином, при проведенні перерахунку пенсій у зв'язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22 лютого 2021 № 127, «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 № 168, «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 № 185.

Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами застосування при проведенні індексації пенсій починаючи з 2020 року відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» положень пункту 5 Порядку № 124, є протиправним.

На підставі викладеного, абзац 1 в сукупності з абзацом 2 пункту 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися лише у відповідності з частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії.

Враховуючи наведені вище норми права, з урахуванням зазначених вище висновків Верховного Суду, колегія суддів зазначає, що відповідач, здійснюючи перерахунок пенсії позивачці на підставі частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», встановивши їй щомісячну доплату до пенсії замість застосування коефіцієнта збільшення 1,14, 1,197 та 1,0796, відповідно до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивачки, діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства.

Аналогічні правові висновки сформовані Верховним Судом у постанові від 13.01.2025 у справі № 160/28752/23."

У рішенні Полтавського окружного адміністративного суду Полтавського окружного адміністративного суду від 05.02.2025 у справі №440/16013/24 зазначено дії, які необхідно вчинити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області: "здійснити з 27 червня 2024 року індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14, 1,197, 1,0796 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 27 червня 2024 року".

А в мотивувальній частині рішення зазначено наступне:

" ОСОБА_1 з 30.06.2020 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; коефіцієнт стажу без урахуванням кратності - 0,32083; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності (385/100*12)*1) - 0,32083; з 30.06.2020 по 30.06.2020 розмір пенсії за віком (ст.27) (12738.97*0,32083) - 4087,04 грн.; загальний розмір пенсії - 4087,04 грн.; місяць підвищення розміру пенсії - 01.05.2020; розмір пенсії з надбавками - 4087,04 грн., що підтверджується рішенням Гадяцького об'єднаного управління ПФУ №164550003195 від 15.09.2020 /а.с. 63/.

Відповідно до розрахунку заробітку для обчислення у рішенні №164550003195 від 15.09.2020 зазначено: загальний страховий стаж у одинарному розмірі: 32 р. 1 м. 12 д. - 385 м.; загальний страховий стаж після 01.07.2000: 12 р. 5 м. 9 д. - 149 м.; дата вводу заробітку: 07.09.2020; середній заробіток за 3 попередні роки: 7763,17 грн. (за 2017-2019 роки); останній місяць врахованої зарплати 30.06.2020; максимальна дата оптимізації 30.06.2020; сума коефіцієнтів заробітної плати - 211.78552 (до оптимізації); сума коефіцієнтів заробітної плати - 189.91220 (після оптимізації); кількість місяців заробітної плати 158 (до оптимізації); кількість місяців, виключених оптимізацією 38 в межах 10%; кількість місяців виключених додатково 0 понад 10%; кількість місяців заробітної плати 120 (після оптимізації); індивідуальний коефіцієнт для обчислення 1.34041 (до оптимізації); страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 115.73333; індивідуальний коефіцієнт для обчислення 1.64095 (після оптимізації); середньомісячний заробіток для обчислення - 12738.97000 /зворот а.с. 66/.".

Отже, рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2025 року у справі №440/16013/24 є чітким і зрозумілим, труднощів в розумінні не викликає.

Зважаючи на викладене вище, підстави для роз'яснення рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2025 року у справі №440/16013/24 відсутні, тому у задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про роз'яснення рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2025 року у справі №440/16013/24 слід відмовити.

Частиною 5 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що ухвалу про роз'яснення судового рішення або відмову у його роз'ясненні може бути оскаржено.

На підставі викладеного, керуючись статтями 229, 248, 254, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про роз'яснення рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2025 року у справі №440/16013/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення ухвали до Другого апеляційного адміністративного суду, в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.С. Сич