18 серпня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/3785/23
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Довгопол М.В., розглянувши у порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про результати виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24.05.2023 у справі 440/3785/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 24.05.2023 по справі №440/3785/23 позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено . Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії з 01.07.2021 з урахуванням доплати до пенсії у розмірі 2000 грн згідно із постановою Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 № 713 та обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром під час індексації пенсії з 01.03.2022 та з 01.03.2023. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2021 з урахуванням доплати до пенсії у розмірі 2000 грн згідно із постановою Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 № 713, без обмеження максимальним розміром з 01.03.2022 та з 01.03.2023, з урахуванням раніше виплачених сум. У задоволенні клопотання ОСОБА_1 щодо постановлення окремої ухвали у справі відмовлено.
Ухвалою суду від 12.09.2024 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №440/3785/23 задоволено. Встановлено судовий контроль за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24.05.2023 у справі № 440/3785/23. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подати протягом дев'яноста днів з дати отримання цієї ухвали звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24.05.2023 у справі № 440/3785/23.
Ухвалою суду від 17.01.2025 прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про результати виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24.05.2023 у справі 440/3785/23. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду у справі № 440/3785/23 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області у строк протягом трьох місяців з дня отримання цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24.05.2023 у справі 440/3785/23.
Ухвалою суду від 28.04.2025 прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про результати виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24.05.2023 у справі 440/3785/23. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду у справі № 440/3785/23 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області у строк протягом трьох місяців з дня отримання цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24.05.2023 у справі 440/3785/23.
28.07.2025 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області надійшов звіт про результати виконання рішення суду, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області просило прийняти звіт про повне виконання рішення суду від 24.05.2023 по справі №440/3785/23.
04.08.2025 (дата формування в системі "Електронний суд" 01.08.2025) до суду від ОСОБА_1 надійшли заперечення на звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 28.07.2025 та додаткові пояснення, в яких заявник просив:
-вважати звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавської області, як колегіального органу, таким, що не відповідає виконанню рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24.05.2023 по справі №440/3785/23 через повне ігнорування статті 19 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», а також як такого, що не відповідає нормам Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод за статями:- пункт 1 статті 6, статті 13, статті 1 Першого протоколу до Конвенції та статті 17 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод: (Заборона зловживання правами), яка констатує - Жодне з положень цієї Конвенції не може тлумачитись як таке, що надає будь-якій державі, групі чи особі право займатися будь-якою діяльністю або вчиняти будь-яку дію, спрямовану на скасування будь-яких прав і свобод, визнаних цією Конвенцією, або на їх обмеження в більшому обсязі, ніж це передбачено в Конвенції;
- задовольнити вимоги в заяві ОСОБА_1 , поданою до суду 06.01.2025 року в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України у справі №440/3785/23.
В обґрунтування вказаних заперечень заявник вказував, що з постановленням ухвали суду від 28.04.2025 відповідач ухвалу суду не виконав, оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області не надано доказів виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду у справі №440/3785/23.
В період з 10.07.2025 по 05.08.2025 суддя Довгопол М.В. перебувала у відпустці.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06.08.2025 призначено до розгляду у порядку письмового провадження питання щодо розгляду звіту про виконання рішення суду в адміністративній справі № 440/3785/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Розглянувши звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Частиною третьою статті 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Згідно частини першої статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Частиною другою цієї статті визначено, що звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб);
4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення;
5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання;
6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення;
7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
Відповідно до частини третьої статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України до звіту додаються:
1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися;
2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Згідно частини 1 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Відповідно до положень частини 2 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення (частина 3 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України).
Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України (частина 4 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно частини 5 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу (частина 11 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України).
Суд бере до уваги, що згідно рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24.05.2023 року у справі №440/3785/23 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії та нараховано доплату пенсії за період з 01.07.2021 по 31.07.2023 у розмірі 48716,98 грн, про що зазначено у звіті та не заперечується учасниками справи.
Однак, доказів виплати ОСОБА_1 заборгованості, нарахованої на виконання рішення суду у справі № 440/3785/23, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області до суду не надано.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області у звіті про результати виконання рішення суду від 24.05.2023 року у справі №440/3785/23 зазначено, що постановою Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2024 року №1156, затверджено бюджет Пенсійного фонду України, сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду визначена у бюджеті Фонду на 2024 рік - 25 262,3 млн. грн. В свою чергу виплату заборгованості на виконання рішення судів проведено в межах коштів, виділених на зазначені цілі у 2024 році, дата набрання чинності яких є 19.11.2020 включно. Зауважено, що розроблено тимчасовий розпис доходів і видатків Головного управління на ІІ та ІІІ квартал 2025 року, в якому передбачені кошти у частині державного бюджету за бюджетною програмою «Забезпечення виконання рішень суду» на травень 2025 року у сумі 268,1 тис. грн. Бюджетні кошти спрямовуються на виплату судових рішень відповідно до «Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №902 від 26 серпня 2021р.
Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області наголошувало, що наразі Головним управлінням здійснено всі заходи по забезпеченню процесу щодо виплати згідно рішень судів в порядку черговості та фінансування заборгованості в повному обсязі.
На підтвердження викладених обставин представником відповідача до матеріалів справи додано Тимчасовий розпис доходів і видатків управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на І квартал 2025 року, згідно якого не передбачено коштів Державного бюджету України для забезпечення виконання рішень суду, Тимчасовий розпис доходів і видатків управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на ІІ квартал 2025 року, яким передбачені кошти Державного бюджету України для забезпечення виконання рішень суду на травень місяць 2025 року в розмірі 268,1 тис. грн., Тимчасовий розпис доходів і видатків управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на ІІІ квартал 2025 року, яким передбачені кошти Державного бюджету України для забезпечення виконання рішень суду на липень місяць 2025 року в розмірі 280,6 тис. грн та вересень місяць 2025 року в розмірі 280,6 тис.
Суд враховує, що звіт ГУ ПФУ в Полтавській області складений з дотриманням ст. 382-2 КАС України.
Також, звіт містить виклад обґрунтованих обставин, які ускладнюють виконання судового рішення (відсутність фінансування) та заходів, які вжиті відповідачем для виконання судового рішення (обліковано заборгованість в Пенсійному фонді за № 46446).
Суд звертає увагу, що грошові кошти у вигляді заборгованості з пенсії, які належать позивачу, не є власністю Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавської області, не знаходяться на його рахунках. Фактично, у повному обсязі виконання судового рішення можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету України, після отримання їх від головного розпорядника коштів Міністерства соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійним фондом України. Виділення коштів із державного бюджету на фінансування відповідної бюджетної програми не залежить від волі окремого територіального органу Пенсійного фонду України.
Аналогічного висновку, а саме про те, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, дійшов Верховний Суд у постановах від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, від 13.06.2018 у справі №757/29541/14-а, від 07.11.2019 у справі №420/70/19, від 23.04.2020 у справі №560/523/19.
Таким чином, оскільки часткове невиконання відповідачем рішення суду у цій справі обумовлюється об'єктивними причинами, а належних доказів, які б свідчили про намір суб'єкта владних повноважень ухилитися від виконання судового рішення, не отримано, суд доходить висновку про наявність підстав для прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про результати виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 28.09.2023 у справі №440/9329/21.
Разом з тим, згідно з ч. 11 ст. 382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 382-1 КАС України, встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Таким чином, суд приходить до висновку про наявність підстав для встановлення ГУ ПФУ в Полтавській області нового строку для подання звіту про виконання рішення суду у справі № 440/3785/23, що складає три місяці з дня отримання ГУ ПФУ в Полтавській області вказаної ухвали суду.
Враховуючи те, що підставою для накладення на керівника суб'єкта владних повноважень штрафу сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб є відмова у прийнятті звіту, а також неподання звіту у строк, встановлений судом, або подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, натомість судом прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 28.07.2025, підстави для накладення штрафу на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області відсутні.
При цьому, суд звертає увагу на те, що позивач не позбавлений права звернутися у порядку статті 378 КАС України із заявою про зміну способу і порядку виконання судового рішення шляхом стягнення з суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Стосовно викладеного у запереченнях на звіт ОСОБА_1 клопотання про задоволення вимог в заяві позивача, поданої до суду 06.01.2025 року в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України у справі №440/3785/23, суд зазначає, що ухвалою суду від 29.05.2025 у задоволенні заяви ОСОБА_1 від 05.01.2025, поданої відповідно до статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, у справі за позовом за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовлено, відтак вимоги заяви від 06.01.2025 розглянуті судом.
Керуючись ст. ст. 241-243, 248, 382-1, 382-2, 382-3 КАС України, суд
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про результати виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24.05.2023 у справі 440/3785/23.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду у справі № 440/3785/23 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області у строк протягом трьох місяців з дня отримання цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24.05.2023 у справі 440/3785/23.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення ухвали до Другого апеляційного адміністративного суду.
Головуючий суддя М.В. Довгопол