Рішення від 19.08.2025 по справі 360/1341/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

19 серпня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1341/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Луганській області (далі - відповідач), в якому просить суд:

-визнати противоправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період проходження служби з 07 листопада 2015 року по 31 жовтня 2017 року з урахуванням індексу інфляції з розрахунку базового місяця - листопад 2015 року;

-зобов'язати Головне управління Національної поліції в Луганській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження служби з 07 листопада 2015 року по 31 жовтня 2017 року з урахуванням індексу інфляції з розрахунку базового місяця - листопад 2015 року в сумі 3375,17 грн;

-визнати противоправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період проходження служби з 01 січня 2024 року по 30 квітня 2025 року із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - листопад 2015 року;

-зобов'язати Головне управління Національної поліції в Луганській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження служби з 01 січня 2024 року по 30 квітня 2025 року із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - листопад 2015 року, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 з 07.11.2015 по 30.04.2025 проходила службу в Головному управлінні Національної поліції в Луганській області.

Відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Луганській області від 15.04.2025 № 95 о/с позивача було звільнено з посади заступника начальника відділу проходження служби управління кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Луганській області за п. 2 ч.1 ст. 77 (через хворобу) Закону України «Про Національну поліцію», із 30.04.2025, з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні: 25 років 08 місяців 22 дня, у пільговому обчисленні (з урахуванням календарної вислуги): 30 років 02 місяці 22 дня, з виплатою грошової компенсації, за всі невикористані дні відпусток під час проходження служби, у кількості 12 діб невикористаної щорічної основної оплачуваної відпустки за 2022 рік, 30 діб невикористаної щорічної основної оплачуваної відпустки за 2023 рік, 15 діб додаткової оплачуваної відпустки за 2023 рік, 13 діб невикористаної щорічної основної оплачуваної відпустки за 2024 рік, 15 діб додаткової оплачуваної відпустки за 2024 рік, 15 діб невикористаної в році звільнення відпустки, з виплатою одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції та стаж служби в поліції для її виплати складає: 25 років, встановивши відсоток премії за квітень 2025 року 164,904 %.

Від знайомих 02.05.2025 позивач отримала інформацію щодо можливих порушень своїх прав зі сторони Головного управління Національної поліції в Луганській області, а саме не проведення індексації грошового забезпечення в певні періоди, та звернулася за правничою допомогою до адвоката Пупиніна Олександра Миколайовича.

Адвокат, діючи в інтересах позивача, звернувся з запитом від 05.05.2025 №56/25 до відповідача, на отримання інформації, чи здійснювалося нарахування та виплата позивачу сум індексації грошового забезпечення на підставі ч. 6 ст. 95 Кодексу законів про працю України, Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078 за період з 07.11.2015 по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по 30.04.2025, які повинно було розраховувати з урахуванням індексу інфляції з розрахунку базового місяця - листопад 2015 року та якщо індексація не здійснювалося, або для розрахунку сум індексації грошового забезпечення було взято базовий місяць не листопад 2015 року, адвокат просив вказати в які місяці, повідомити з яких причин, та здійснити нарахування та виплату позивачу сум індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по 30.04.2025 з урахуванням індексу інфляції з розрахунку базового місяця - листопад 2015 року. Вивченням листа відповідача від 16.05.2025 № 298/111/22-2025, та додатків до нього: довідок про доходи позивача: за період з 07.11.2015 по 31.12.2016 від 16.05.2025 № 136/111/22/2025, за період з 01.01.2017 по 31.12.2017 від 16.05.2025 № 137/111/22/2025, за період з 01.01.2024 по 31.12.2024 від 16.05.2025 № 134/111/22/2025, за період з 01.01.2025 по 30.04.2025 від 16.05.2025 № 139/111/22/2025, було встановлено, що відповідачем не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошових доходів позивачу за період її служби з 07.11.2015 по 31.10.2017 (у грудні 2017 року позивачу було виплачено індексацію грошового забезпечення за листопад та грудень 2017 року з урахуванням базового місяця - листопад 2015 року у сумі 831,97 гривень (373,85 (індексація грошового забезпечення за листопад 2017 року) + 458,12 гривень (індексація грошового забезпечення за грудень 2017 року)), за період з січня 2024 року по липень 2024 року позивачу індексація грошового забезпечення не нараховувалась, з серпня 2024 року по листопад 2024 року по 130,20и платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронн

Проте індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.01.2024 по 30.04.2025 з урахуванням індексу інфляції з розрахунку базового місяця - листопад 2015 року, повинна складати: за січень 2024 року - 3645,71 грн, за лютий 2024 року - 3645,71 грн, за березень 2024 року - 3645,71 грн, за квітень 2024 року - 3645,71 грн, за травень 2024 року - 3857,67 грн, за червень 2024 року - 3857,67 грн, за липень 2024 року - 3857,67 грн, за серпень 2024 року -3857,67 грн, за вересень 2024 року - 3857,67 грн, за жовтень 2024 року - 4105,97 грн, за листопад 2024 року - 4105,97 грн, за грудень 2024 року - 4342,15 грн, за січень 2025 року - 4342,15 грн, за лютий 2025 року - 4584,39 грн, за березень 2025 року - 4584,39 грн, за квітень 2025 року - 4584,39 грн.

Листом відповідача від 16.05.2025 № 298/111/22-2025 було проігноровано вимога здійснення нарахування та виплати позивачу сум індексації грошового забезпечення за період, за який не здійснювалась індексація, а саме за період за період служби позивача з 07.11.2015 по 31.10.2017, щодо індексації грошового забезпечення з 01.01.2024 по 30.04.2025 з урахуванням індексу інфляції з розрахунку базового місяця - листопад 2015 року, відповідачем було зазначено, що за період з 01.01.2024 по 30.04.2025 індексація грошового забезпечення з урахуванням індексу інфляції з розрахунку базового місяця листопад 2015 року не нараховувалась та не сплачувалась у зв'язку з тим, що відповідно до статті 39 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадилось наростаючим підсумком, починаючи з 1 січня 2024 року та здійснювати нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2024 по 30.04.2025 з урахуванням індексу інфляції з розрахунку базового місяця листопад 2015 року законних підстав не має.

Таким чином, у листі відповідача від 16.05.2025 № 298/111/22-2025 у нарахуванні та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017, та за період з 01.01.2024 по 30.04.2025 у належному розмірі з розрахунку базового місяця - листопад 2015 року фактично було відмовлено.

Позивач вважає таку бездіяльність відповідача противоправною, оскільки індексація грошових доходів передбачена нормами законодавства, а відповідачем не здійснено нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за цей період у належному розмірі з урахуванням індексу інфляції з розрахунку базового місяця - листопад 2015 року, в зв'язку з чим просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 03 липня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач через підсистему «Електронний суд» надав відзив, в якому зазначив наступне.

У грудні 2017 року для виплати грошового забезпечення поліцейським ГУНП в Луганській області, розпорядником бюджетних коштів другого рівня - НП України, було додатково направлено кошти для виплати індексації за листопад 2017 року.

Згідно довідки УФЗБО ГУНП в Луганській області від 07.07.2025 №192/111/22-2025 індексація грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 07.11.2025-31.10.2017 складала 0,00 грн та здійснення виплати останній не було, у зв'язку з тим, що лише Постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 № 782 внесено зміни до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, доповнивши абзац п'ятий після слова «військовослужбовців» словом «поліцейських». Таким чином, правові підстави для нарахування та виплати індексації грошових доходів поліцейським Національної поліції України з листопада 2015 по жовтень 2017 року відсутні.

Крім того позивач у позові просить зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити останній індексацію грошового забезпечення за період проходження служби з 07.11.2015 по 31.10.2017 в сумі 3375,17 грн.

Відповідно до довідки УФЗБО ГУНП в Луганській області від 07.07.2025 №191/111/22/2025 «Щодо ймовірного нарахування індексації грошового забезпечення колишньому співробітнику ГУНП в Луганській області Великохацькій- ОСОБА_2 » можливе нарахування індексації грошового забезпечення позивача за період з 07.11. 2015 по 31.10.2017 складає у сумі - 2954,67 грн.

З урахуванням відомостей, які містяться у довідці від 07.07.2025 №191/111/22/2025 відповідач вважає розрахунок зроблений позивачем помилковим, а тому вимога про нарахування індексації у розмірі - 3375,17 грн також задоволенню не підлягає.

В свою чергу згідно довідки ГУНП в Луганській області від 07.07.2025 № 198/111/22/2025 щодо нарахованої та сплаченої індексації грошового забезпечення колишньому співробітнику ГУНП в Луганській області Великохацькій- ОСОБА_2 за період служби 01.01.2024 по 31.12.2024 з урахуванням вимог ст. 39 Закону № 3460-ІХ було нараховано та сплачено індексацію на загальну суму - 775,15 грн, лише у місяцях коли індекс споживчих цін перевищив поріг індексації.

Статтею 34 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», встановлено, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з січня 2025 року, який приймається за 1 або 100 відсотків.

Сума індексації, яка склалася у грудні 2024 року, у січні 2025 року не нараховується. Згідно довідки ГУНП в Луганській області від 07.07.2025 № 199/111/22/2025 щодо нарахованої та сплаченої індексації грошового забезпечення колишньому співробітнику ГУНП в Луганській області Великохацькій- ОСОБА_2 за період служби 01.01.2025 по 30.04.2025 з урахуванням вимог ст. 34 Закону № 4059-ІХ індексація грошового забезпечення складає - 0,00 грн.

Таким чином вимога позивача в частині зобов'язання ГУНП в Луганській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження служби з 01.01.2024 по 30.04.2025 із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) листопад 2015 року необґрунтована, а тому задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Позивачем через підсистему «Електронний суд» надіслано відповідь на відзив, в якому просить задовольнити позовні вимоги.

Указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102- ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб (стаття 1), який в подальшому був неодноразово продовжений та Указом Президента України від 14 липня квітня 2025 року №478/2025 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 07 серпня 2025 року строком на 90 діб.

Враховуючи дистанційний режим роботи суддів та працівників апарату Луганського окружного адміністративного суду з 02.05.2022, з метою збереження життя і здоров'я та забезпечення безпеки суддів і працівників апарату суду, судом розглянуті матеріали електронної справи.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.

Великохацька - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 01.09.2016.

Відповідно до витягу із наказу Головного управління Національної поліції в Луганській області від 07.11.2015 №8 о/с відповідно до пунктів 9 та 12 розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію" призначити тих, що прибули з Міністерства внутрішніх справ, з присвоєнням спеціальних звань поліції в порядку переатестування та установленням посадових окладів згідно штатного розпису, з 07 листопада 2015 року: по відділу поліції Головного управління Білокуракинському Національної поліції в Луганській області: Великохацьку- ОСОБА_2 (М-159149), яка мала спеціальне звання майор міліції, дільничним інспектором Білокуракинського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області, присвоївши їй спеціальне звання майор поліції.

Відповідно до витягу із наказу Головного управління Національної поліції в Луганській області від 15.04.2025 №95 о/с відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» звільнено зі служби в поліції: підполковника поліції ВЕЛИКОХАЦЬКУ- ОСОБА_3 (0108653), заступника начальника відділу проходження служби управління кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Луганській області за ст. 77 ч. 1 п. 2 (через хворобу), з 30.04.2025, з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні: 25 років 08 місяців 22 дня, у пільговому обчисленні (з урахуванням календарної вислуги): 30 років 02 місяці 22 дня, з виплатою грошової компенсації, за всі невикористані дні відпусток під час проходження служби, у кількості 12 діб невикористаної щорічної основної оплачуваної відпустки за 2022 рік, 30 діб невикористаної щорічної основної оплачуваної відпустки за 2023 рік, 15 діб невикористаної додаткової оплачуваної відпустки за 2023 рік, 13 діб невикористаної щорічної основної оплачуваної відпустки за 2024 рік, 15 діб невикористаної додаткової оплачуваної відпустки за 2024 рік, 15 діб невикористаної в році звільнення відпустки, з виплатою одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції та стаж служби в поліції для її виплати складає: 25 років, встановивши відсоток премії за квітень 2025 року 164,904 %.

Адвокатом позивача направлено на адресу відповідача запит щодо грошового забезпечення ОСОБА_1 .

На адвокатський запит відповідачем надано відповідь від 16.05.2025 №298/111/22-2025, в якій вказано, що за період з 01.01.2024 по 30.04.2025 індексація грошового забезпечення з урахуванням індексу інфляції з розрахунку базового місяця листопад 2015 року не нараховувалась та не сплачувалась у зв'язку з тим, що відповідно до статті 39 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадилось наростаючим підсумком, починаючи з 1 січня 2024 року. Здійснити нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2024 по 29.02.2024 з урахуванням індексу інфляції з розрахунку базового місяця листопад 2015 року законних підстав не має.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VII).

Згідно частин першої та другої статті 94 Закону № 580-VII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Відповідно до частини п'ятої статті 94 Закону № 580-VII грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Наказом МВС від 06.04.2016 № 260, який набрав чинності з 27.05.2016, затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).

Відповідно до пункту 2 наказу МВС України від 06.04.2016 № 60 цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», тобто з 07 листопада 2015 року.

Пунктом 3 розділу І Порядку № 260 визначено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Пунктом 11 розділу І Порядку №260 визначено, що грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.

Згідно статті 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 № 2017-III (далі - Закон № 2017-III) законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

В силу статті 19 Закону № 2017-III державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-ХІІ (далі - Закон №1282-ХІІ в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Як визначено у статті 1 Закону №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

За приписами частини першої статті 2 Закону №1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Частиною шостою статті 2 Закону №1282-ХІІ визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Статтею 4 Закону №1282-ХІІ встановлено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Приписами частини другої статті 5 Закону №1282-ХІІ передбачено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Відповідно до статті 6 Закону №1282-ХІІ у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з статтею 9 Закону №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів.

Таким чином, основною метою індексації грошових доходів населення є забезпечення достатнього життєвого рівня населення України за рахунок відшкодування подорожчання споживчих товарів і послуг.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюються на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників, визначаються Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

Як встановлено пунктом 1-1 Порядку № 1078, підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії; стипендії; оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер; грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби; суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, страхова виплата дитині, яка народилась інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності); суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 №782 «Про внесення зміни до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення», яка набрала чинності 24.10.2017, внесено зміну до пункту 2 Порядку № 1078, та доповнено абзац п'ятий після слова «військовослужбовців» словом «поліцейських».

Відповідно до пункту 4 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету (пункт 6 Порядку № 1078).

Отже, на підприємства, установи, організації, незалежно від форм власності, покладається обов'язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації.

За приписами пункту 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру. До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку. У разі підвищення грошових доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції під час визначення розміру підвищення грошових доходів у зв'язку з індексацією враховується рівень такого підвищення. Нарахування сум індексації або проведення чергового підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, на підставі якого нарахована сума індексації перевищить розмір підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом.

З довідки відповідача від 07.07.2025 №192/111/22/2025 щодо індексації грошового забезпечення колишньому співробітнику ГУНП в Луганській області Великохацькій- ОСОБА_2 вбачається, що за період служби з 07.11.2015 по 31.10.2027 індексація грошового забезпечення не нараховувалась та не виплачувалась.

При цьому, відповідач, як на підставу для не нарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2027, зазначає, що здійснення виплати останній не було, у зв'язку з тим, що згідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 № 782 внесено зміни до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, доповнивши абзац п'ятий після слова «військовослужбовців» словом «поліцейських».

Однак суд відхиляє такі доводи відповідача як неприйнятні, оскільки Закон №580-VIII має вищу юридичну силу, ніж Порядок №1078.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 21.01.2021 у справі №160/35/20.

З урахуванням зазначеного, оскільки індексація грошового забезпечення у спірний період відповідачем не нараховувалася та не виплачувалася, суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності ГУНП у Луганській області щодо не нарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення під час служби в поліції за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 включно.

Повноваження ж державних органів щодо визначення базового місяця індексації грошового забезпечення не є дискреційними, оскільки законодавцем установлено один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень - проведення індексації грошових доходів у разі перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, встановленого в розмірі 103 відсотки.

Відповідно до положень пунктів 2, 5 Порядку №1078 для визначення базового місяця для проведення індексації доходів необхідно обрати місяць, у якому заробітна плата працівника зросла за рахунок її постійних складових.

Отже, підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення посадових окладів особи. Тобто, початок відліку для обчислення індексу споживчих цін є місяць підвищення посадового окладу. З цього місяця значення індексу споживчих цін приймають за 1 або 100 відсотків, а приріст індексу розраховується з наступного місяця. При цьому, нарахування індексації проводиться в місяці, наступному за місяцем, у якому був офіційно опублікований індекс інфляції.

Згідно з пунктом 10-2 Порядку №1078 для працівників, військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, яких переведено на іншу роботу (місце проходження служби) на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці (умов проходження служби) у разі продовження такими особами роботи (проходження служби), для новоприйнятих працівників, військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, а також для тих, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати (грошового забезпечення), передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу), за посадою, яку займає працівник, військовослужбовець, поліцейський, особа рядового і начальницького складу.

Аналіз наведених норм законодавства України дає підстави суду дійти висновку, що місяць, в якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації.

Суд встановив, що розмір грошового забезпечення поліцейських встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 та був незмінним в період з листопада 2015 року по жовтень 2017 року, тому саме листопад 2015 року слід застосовувати як базовий місяць для нарахування індексації грошового забезпечення за спірний період.

За встановлених у цій справі обставин, суд дійшов висновку про зобов'язання відповідача здійснити позивачу нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 включно із встановленням листопада 2015 року як базового місяця (місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін).

Суд погоджується з визначеним розрахунком позивача, оскільки розрахунок індексації здійснено «калькулятором індексації» на сайті https://services.dtkt.ua/calculators/salary, з урахуванням базового місяця індексації листопад 2015 року, що складає в сумі: червень 2016 року - 84,10 грн; липень 2016 року - 84,10 грн; серпень 2016 року - 84,10 грн; вересень 2016 року - 84,10 грн; жовтень 2016 року - 84,10 грн; листопад 2016 року - 84,10 грн; грудень 2016 року -161,60 грн; січень 2017 року - 161,60 грн; лютий 2017 року - 161,60 грн; березень 2017 року - 228,80 грн; квітень 2017 року - 228,80 грн; травень 2017 року - 240,81 грн; червень 2017 року - 313,22 грн; липень 2017 року -313,22 грн; серпень 2017 року - 313,22 грн; вересень 2017 року - 373,85 грн; жовтень 2017 року - 373,85 грн.

Таким чином, індексація грошового забезпечення за період проходження служби з 07 листопада 2015 року по 31 жовтня 2017 року з урахуванням індексу інфляції з розрахунку базового місяця - листопад 2015 року складає в сумі 3375,17 грн.

Суд звертає увагу представника відповідача, що при розрахунку ймовірного нарахування індексації грошового забезпечення позивача Управлінням фінансового забезпечення наведено ідентичний розрахунок, лише окремо виведено по загальній сумі з листопада 2015 року по жовтень 2016 року, що дорівнює 420,50грн, та з листопада 2016 року по жовтень 2017 року, що дорівнює 2954,67грн. Отже, разом загальний розмір невиплаченої індексації грошового забезпечення позивача складає 3375,17грн (420,50+2954,67).

Як наслідок, позовні вимоги в цій частині слід задовольнити.

Щодо позовних вимог індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2024 року по 30 квітня 2025 року, суд зазначає наступне.

З довідки відповідача від 16.05.2025 №134/111/22/2025 про доходи ОСОБА_1 вбачається, що за період служби з січня 2024 року по грудень 2024 року індексація грошового забезпечення нарахована та виплачена з вересня 2024 року по грудень 2024 року, індексація проводилася наростаючим підсумком, починаючи з 1 січня 2024 року відповідно ст.39 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 №3460-ІХ.

З довідки відповідача від 16.05.2025 №139/111/22/2025 про доходи ОСОБА_1 вбачається, що за період служби з січня 2025 року по квітень 2025 року індексація грошового забезпечення не нараховувалась та не виплачувалась. Відповідно ст. 34 Закону України від 19.11.2024 №4059-ІХ «Про Державний бюджет України на 2025 рік», індексація грошових доходів провадиться наростаючим підсумком починаючи з січня 2025 року. Сума індексації, яка склалася у грудні 2024 року, у січні 2025 року не нараховується.

Так, Законом України від 03.11.2022 №2710-ХІ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» (далі - Закон №2710-ХІ) була зупинена на 2023 рік дія Закону №1282-ХІІ, у зв'язку з чим з 01.01.2023 по 31.12.2023 індексація грошового забезпечення позивачу не нараховувалась та не виплачувалася.

Натомість, вже з 01.01.2024 дія Закону №1282-ХІІ поновлена, він діє і на теперішній час. Однак, відповідач неправомірно встановив новий базовий місяць для нарахування індексації грошового забезпечення і замість базового місяця листопад 2015 року застосував базовим місяцем грудень 2023 року та січень 2025 року.

Відповідно до положень пунктів 2, 5 Порядку №1078 для визначення базового місяця для проведення індексації доходів необхідно обрати місяць, у якому заробітна плата працівника зросла за рахунок її постійних складових.

Отже підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення посадових окладів особи. Тобто, початок відліку для обчислення індексу споживчих цін є місяць підвищення посадового окладу. З цього місяця значення індексу споживчих цін приймають за 1 або 100 відсотків, а приріст індексу розраховується з наступного місяця. При цьому, нарахування індексації проводиться в місяці, наступному за місяцем, у якому був офіційно опублікований індекс інфляції.

При цьому встановлення статтею 39 Закону України від 09.11.2023 №3460-IX «Про Державний бюджет України на 2024 рік» правила, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з 1 січня 2024 року, не впливає на визначення базового місяця для проведення індексації грошового забезпечення поліцейським, оскільки після прийняття Урядом постанови №988, якою було затверджені схеми окладів поліцейських, які до теперішнього часу не змінювалися, та з прийняттям якої саме й було обумовлено визначення базового місяця для проведення індексації грошового забезпечення поліцейських, тому базовим місяцем для визначення індексації залишився листопад 2015 року.

Частиною другої статті 5 Закону №1282-ХІІ передбачено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Окремо суд зазначає, що реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних, чинних на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Суд наголошує на тому, що відповідач, здійснюючи нарахування індексації, не має дискреційних повноважень щодо визначення базового місяця індексації, оскільки не вправі обирати його на власний розсуд, а має діяти у чітко визначених межах закону.

Наявність саме у роботодавця, яким у даному випадку є відповідач, повноважень щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення з урахуванням, окрім іншого, певного базового місяця індексації, не скасовує компетенції суду щодо можливості зобов'язання відповідача враховувати при обчисленні індексації конкретний базовий місяць, за наявності про це відповідного спору між сторонами.

Зважаючи на викладене, суд погоджується з позицією позивача, що саме листопад 2015 року є базовим місяцем для нарахування індексації її грошового забезпечення за період з 01.01.2024 по 30.04.2025.

Зважаючи на викладене, на підставі зібраних та досліджених доказів, аналізу чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в цій частині також мають бути задоволені.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вони не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.

Виходячи з меж та підстав заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач не довів правомірності своїх дій, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Питання про розподіл судових витрат по сплаті судового збору відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач згідно з пунктом 1 та 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнена.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Луганській області (код ЄДРПОУ 40108845, місцезнаходження: 93406, Луганська область, Сіверськодонецький район, м.Сіверськодонецьк, вул.Сірика Дмитра, буд. 1) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період проходження служби з 07 листопада 2015 року по 31 жовтня 2017 року з урахуванням індексу інфляції з розрахунку базового місяця - листопад 2015 року.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Луганській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження служби з 07 листопада 2015 року по 31 жовтня 2017 року з урахуванням індексу інфляції з розрахунку базового місяця - листопад 2015 року в сумі 3375 (три тисячі триста сімдесят п'ять) гривень 17коп.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 за період з 01.01.2024 по 30.04.2025 індексації грошового забезпечення із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - листопад 2015 року.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Луганській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за період з 01.01.2024 по 30.04.2025 індексацію грошового забезпечення відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - листопад 2015 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.М. Басова