Україна
Донецький окружний адміністративний суд
19 серпня 2025 року Справа №640/8505/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративний позов Дитячого спеціалізованого санаторію «Ялинка» Територіального медичного об'єднання «Санаторного лікування» у місті Києві до Головного управління ДПС у м. Києві, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, - Державна податкова служба України і Комунальне некомерційне підприємство «Київська міська дитяча клінічна туберкульозна лікарня» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправними і скасування рішення і вимоги, скасування пункту акта,
У червні 2022 року Дитячий спеціалізований санаторій «Ялинка» Територіального медичного об'єднання «Санаторного лікування» у місті Києві (далі - ДСС «Лісова поляна», позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві (далі - відповідач, ГУ ДПС), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Державна податкова служба України, в якому просить: в якому просить: - визнати протиправним і скасувати пункт 5 акта відповідача про результати позапланової виїзної перевірки від 06.01.2022 № 238/Ж5/26-15-07-03-02-21; - визнати протиправною і скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 11.02.2022 № Ю-00678807096 про донарахування єдиного внеску у розмірі 207036,05 гривень; - визнати протиправним і скасувати рішення від 11.02.2022 № 00678407096 про застосування штрафних санкцій у розмірі 103518,03 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 5 липня 2022 року позовну заяву було залишено без руху.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 липня 2022 року відкрито провадження в адміністративній справі.
Цю справу передано до Донецького окружного адміністративного суду відповідно до пункту 2 розділу II Закону України від 13 грудня 2022 року № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду».
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19 травня 2025 року суддею прийнято позовну заяву до провадження. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, витребувано докази. Залучено Комунальне некомерційне підприємство «Київська міська дитяча клінічна туберкульозна лікарня» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (ідентифікаційний код 01993687, 04075, Україна, місто Київ, вулиця Квітки Цісик, будинок, 10) як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
Судом установлено, що ГУ ДПС проведена документальна позапланова виїзна перевірка позивача, за наслідками якої складений акт № 238/Ж5/26-15-07-03-02-21 від 06.01.2022.
Відповідно до пункту 5 розділу IV «Висновок» указаного акта перевірки відповідачем установлено порушення п.1 ч. 2 ст. 6, п. 1 ч. 1 ст. 7 і п. 5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», у результаті чого занижено зобов'язання зі сплати єдиного внеску за червень 2016 року на суму 207036,05 грн.
На підставі акта перевірки № 238/Ж5/26-15-07-03-02-21 від 06.01.2022 відповідачем складена вимога про сплату боргу (недоїмки) від 11.02.2022 № Ю-00678807096, відповідно до якої позивач має сплатити недоїмку зі сплати єдиного внеску в розмірі 207036,05 грн.
Також на підставі вказаного акта перевірки відповідачем прийнято рішення від 11.02.2022 № 00678407096, яким на підставі п. 3 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» до ДСС «Лісова поляна» застосовані штрафні санкції в розмірі 103518,03 грн.
Згідно з пунктами 1, 2 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів).
Рішення суб'єкта владних повноважень у контексті положень Кодексу адміністративного судочинства України необхідно розуміти як нормативно-правові акти, так і правові акти індивідуальної дії.
Нормативно-правовий акт - це акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування (пункт 18 частини першої статті 4 КАС України).
Індивідуальний акт - це акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк (пункт 19 частини першої статті 4 КАС України).
Обов'язковою ознакою нормативно-правового акта чи правового акта індивідуальної дії, а також відповідних дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень є створення ними юридичних наслідків у формі прав, обов'язків, їх зміни чи припинення.
Пунктами 1 та 2 частини першої статті 4 КАС України визначено, що адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
За змістом частини другої статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Частиною першою статті 5 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Водночас право на судове оскарження не є абсолютним, наявність лише формальної або процедурної помилки, без врахування рішення, яке має для суб'єкта конкретні юридичні наслідки, не є підставою для звернення до суду.
Отже, правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання її прав, свобод та інтересів.
У свою чергу до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, вчинені ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав чи свобод.
Статтею 86 Податкового кодексу України визначено, що акт перевірки - це документ, який складається у передбачених цим Кодексом випадках, підтверджує факт проведення перевірки та відображає її результати.
Суд зазначає, що акт перевірки є лише службовим документом, що фіксує проведення перевірки та висновки контролюючого органу щодо наявності чи відсутності порушень вимог законодавства, тобто такий акт та дії посадових осіб контролюючого органу зі складання цього акта не створюють правових наслідків, не породжують, не змінюють та не звужують права особи, не встановлюють для неї додаткових обов'язків та не покладають відповідальність, а тому не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні статті 5 КАС України, яке може бути оскаржено до адміністративного суду.
Висновки, викладені в акті перевірки, є відображенням дій посадових особі контролюючого органу і самі собою не породжують правових наслідків для позивача та відповідно такий акт, дії по його складанню та висновки у ньому не зумовлюють виникнення будь-яких прав і обов'язків для позивача або настання негативних наслідків, не порушують його прав, свобод або інтересів, що, унеможливлює розгляд вимог про визнання протиправними та скасування таких у порядку адміністративного судочинства.
Суд зазначає, що «спір, який не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства» слід тлумачити в більш широкому значенні, тобто як поняття, що стосується тих спорів, які не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, так і тих, які взагалі не підлягають судовому розгляду.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі: якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Отже, провадження у справі в частині позовних вимог, якими позивач просить визнати протиправним і скасувати пункт 5 акту відповідача про результати позапланової виїзної перевірки від 06.01.2022 № 238/Ж5/26-15-07-03-02-21, підлягає закриттю.
Керуючись ст. ст. 238, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Закрити провадження у справі № 640/8506/22 за позовом Дитячого спеціалізованого санаторію «Ялинка» Територіального медичного об'єднання «Санаторного лікування» у місті Києві до Головного управління ДПС у м. Києві, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, - Державна податкова служба України і Комунальне некомерційне підприємство «Київська міська дитяча клінічна туберкульозна лікарня» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у частині позовних вимог про визнання протиправним і скасування пункту 5 акта Головного управління ДПС у м. Києві про результати позапланової виїзної перевірки від 06.01.2022 № 238/Ж5/26-15-07-03-02-21.
Повний текст ухвали складено 19 серпня 2025 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Куденков