Україна
Донецький окружний адміністративний суд
19 серпня 2025 року Справа№200/4222/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Черникової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі-відповідач), відповідно до якої просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 22 травня 2025 року № 1240538401-2025-1 про відновлення та виплати заборгованості з моменту її виникнення по щомісячним страховим виплатам громадянину України, ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області поновити позивачу нарахування та виплату щомісячних страхових виплат в разі часткової чи повної втрати працездатності, а також виплатити заборгованість по щомісячним страховим виплатам з моменту її виникнення (з 01 березня 2022 року), яка утворилась за період її несплати у повному обсязі.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що є отримувачем регресних виплат. Проте з 01 березня 2022 року виплату було припинено. 22 травня 2025 року за № 1240538401 позивач отримав відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про поновлення та виплати заборгованості по щомісячним страховим виплатам (регресу). Позивач вважає рішення відповідача протиправними, що порушує його право на отримання страхових виплат, у зв'язку з чим звернувся до суду із даним позовом.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10 червня 2025 року справу №200/4222/25 передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Череповському Є.В.
Ухвалою Донецького адміністративного суду від 16 червня 2025 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
27 червня 2025 року до суду надійшов від відповідача відзив на позовну заяву.
03 липня 2025 року до суду надійшла від представника позивача відповідь на відзив.
08 липня 2025 року до суду надійшла від відповідача заява про виконання ухвали суду від 16 червня 2025 року.
Згідно розпорядження керівника Донецького окружного адміністративного суду № 382 від 07 серпня 2025 року відповідно о підпункту 2.3.50 пункту 2.3 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 11.11.2024 № 39 зі змінами та доповненнями, керуючись частиною 9 статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України на підставі повідомлення Вищої Ради Правосуддя від 16 липня 2025 року № 14961/0/9-25 щодо тимчасового відсторонення судді від здійснення правосуддя, здійснений повторний автоматизований розподіл справи № 200/4222/25.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07 серпня 2025 року справу №200/4222/25 передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Черникової А.О.
Ухвалою суду від 11 серпня 2025 року адміністративна справа прийнята до провадження судді. Призначений розгляд адміністративної справи за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області заперечує проти задоволення позовних вимог позивача, зазначаючи наступне.
Від позивача через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України надійшла заява про призначення/перерахування/продовження страхової виплати у зв'язку з нещасним випадком на виробництві (професійним захворюванням).
Зазначена заява підписана кваліфікованим електронним підписом КНЕДП ТОВ «Вчасно Сервіс» та зареєстрована в підсистемі «Звернення» ІКІС ПФУ в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Вінницькій області 17.05.2025 року за № 396526.
Згідно з мігрованою базою даних Фонду соціального страхування України до Пенсійного фонду України, позивач перебував на обліку як внутрішньо переміщена особа в Липовецькому відділенні управління Фонду соціального страхування України у Вінницькій області (далі Відділення ФССУ).
Відповідно до Постанови Відділення ФССУ про припинення (затримання) щомісячної страхової виплати від 10.06.2022 № 0210/30118/30118/23, позивачу відповідно до пункту 6 частини 1 статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 1105-XIV від 3 вересня 1999 року, було призупинено страхові виплати з 01 березня 2022 року у зв'язку з відсутністю інформації про місцезнаходження, та неможливістю проведення верифікації персональних даних. Остання щомісячна страхова виплата була здійснена за березень 2022 року в сумі 3 415,71 грн.
Зазначає, що для продовження страхових виплат, позивачу необхідно пройти фізичну ідентифікацію, та надати до Головного управління заяву про здійснення страхової виплати з долученими документами.
Відповідачем листом від 23.05.2025 року за № 0200-0312-8/58317 було поінформовано, вирішення питання продовження щомісячної страхової виплати позивачу, буде вирішено після проходження фізичної ідентифікації, тобто дане питання є позасудовим. У зв'язку з чим, відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
У відповіді на відзив позивач не погодився із доводами відповідача та зазначив, що право на отримання щомісячних страхових виплат як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.
Суд вважає за необхідне зазначити, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженими відповідними законами, дія воєнного стану неодноразово продовжувалась та станом на час розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України згідно з паспортом НОМЕР_1 , виданий Гірницьким РВ УМВС України в м. Макіївці 23 вересня 1997 року, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично мешкає згідно довідки від 24 липня 2017 року №0000273762 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, зареєстроване за місцезнаходженням: 21005, Вінницька область, м. Вінниця, вул. Зодчих, буд. 22, ЄДРПОУ 13322403, є суб'єктом владних повноважень та належним відповідачем у справі.
Судом встановлено, що згідно з мігрованою базою даних Фонду соціального страхування України до Пенсійного фонду України, позивач перебував на обліку як внутрішньо переміщена особа в Липовецькому відділенні управління Фонду соціального страхування України у Вінницькій області.
Відповідно до Постанови Відділення Фонду соціального страхування України про припинення (затримання) щомісячної страхової виплати від 10.06.2022 №0210/30118/30118/23, позивачу відповідно до пункту 6 частини 1 статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 1105-XIV від 3 вересня 1999 року, було призупинено страхові виплати з 01 березня 2022 року у зв'язку з відсутністю інформації про місце знаходження, та неможливістю проведення верифікації персональних даних. Остання щомісячна страхова виплата була здійснена за березень 2022 року в сумі 3 415,71 грн.
17 травня 2025 року позивач звернувся до Головного управління ПФУ у Вінницькій області із заявою про поновлення У заяві позивач зазначив, що 25 березня 2025 року він пройшов фізичну ідентифікацію в органах Пенсійного фонду за допомогою Дія підпис № 279043.
Відповідно постанови №1240538401/120538401-2025-1 від 22 травня 2025 року Головним управлінням ПФУ у Вінницькій області ОСОБА_1 відмовлено у здійсненні страхових виплат і наданні соціальних послуг, в графі: «в інших випадках, передбачених законом: Відсутність інформації, що підтверджує право на страхову виплату (документи»).
Листом від 05.06.2025 (вих№0200-0218-8/62693) Головне управління ПФУ у Вінницькій області повідомило позивача, що Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Вінницькій області (ЄДРПОУ 4135197) припинило свою діяльність з 01.05.2023. Також, в листі зазначено, що страхову виплату позивачу призупинено з 01.03.2025 у зв'язку з відсутністю інформації про його місце знаходження та неможливістю проведення верифікації персональних даних. Однак, остання щомісячна страхова виплата здійснена за березень 2022 року.
Позивач не погоджуючись із рішенням відповідача, яким було припинено виплату пенсії з 1 липня 2022 року, звернувся із даним позовом до суду.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
З 01 січня 2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»» від 21 вересня 2022 року № 2620-IX, ч. 2 розд. VII Прикінцеві та перехідні положення якого припинено Фонд соціального страхування України та управління виконавчої дирекції Фонду, реорганізувавши їх шляхом приєднання до Пенсійного фонду України з 1 січня 2023 року.
Пенсійний фонд України та його територіальні органи є правонаступниками Фонду соціального страхування України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції Фонду та їх відділень.
Кабінету Міністрів України у встановленому порядку вжити заходів, що випливають із цього Закону.
Частинами 3 - 8 розд. VII Прикінцеві та перехідні положення вказаного Закону (Закону України від 21 вересня 2022 року № 2620-IX) також визначено, що до завершення заходів, пов'язаних з приєднанням до Пенсійного фонду України Фонду соціального страхування України та його робочих органів, виконання функцій та завдань, передбачених цим Законом, забезпечують у межах компетенції виконавча дирекція та робочі органи Фонду соціального страхування України. Установлено, що нормативно-правові та розпорядчі акти Фонду соціального страхування України діють до затвердження відповідних рішень Пенсійним фондом України. Фонду соціального страхування України забезпечити передачу Пенсійному фонду України особових справ потерпілих (членів їхніх сімей), баз даних, носіїв інформації та програмного забезпечення щодо ведення обліку та здійснення страхових виплат у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Установлено, що з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, платники єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та отримувачі виплат (матеріального забезпечення) є такими, що зареєстровані (взяті на облік) Пенсійним фондом України. Їх перереєстрація не здійснюється.
Стягнення та погашення заборгованості із страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, пенсійне страхування, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у тому числі в судовому порядку, у справах про банкрутство, за виконавчими документами, провадження за якими відкрито до дня набрання чинності цим Законом, здійснюють територіальні органи Пенсійного фонду України.
Отже, з 01 січня 2023 року (у зв'язку з припиненням Фонду соціального страхування України та управлінь виконавчої дирекції Фонду, які реорганізуються шляхом приєднання до Пенсійного фонду України) повноваження управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в областях передані до відповідних територіальних органів Пенсійного фонду України. Відповідно, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, будучи територіальним органом Пенсійного фонду України, є правонаступником Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, та є належним відповідачем у даній справі.
За приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 1105, тут і далі в редакції, чинній на момент припинення Позивачу страхових виплат).
Ст. 36 Закону № 1105 визначено, що страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку. Страхові виплати складаються із: 1) страхової виплати втраченого заробітку (або відповідної його частини) залежно від ступеня втрати потерпілим професійної працездатності (далі - щомісячна страхова виплата); 2) страхової виплати в установлених випадках одноразової допомоги потерпілому (членам його сім'ї та особам, які перебували на утриманні померлого); 3) страхової виплати дитині, яка народилася з інвалідністю внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності; 4) страхових витрат на медичну та соціальну допомогу.
Строки проведення страхових виплат визначені ст. 47 вказаного Закону № 1105.
Відповідно ч. 1 ст. 47 Закону № 1105 страхові виплати провадяться щомісячно в установлені Фондом дні на підставі постанови цього Фонду або рішення суду: 1) потерпілому - з дня втрати працездатності внаслідок нещасного випадку або з дати встановлення професійного захворювання; 2) особам, які мають право на виплати у зв'язку зі смертю годувальника, - з дня смерті потерпілого, але не раніше дня виникнення права на виплати.
Ч.ч. 5 та 6 ст. 47 Закону № 1105 визначено, що страхові виплати провадяться протягом строку, на який встановлено втрату працездатності у зв'язку із страховим випадком, а фінансування додаткових витрат згідно з цим Законом - протягом строку, на який визначено потребу в них. Страхові виплати провадяться протягом строку, встановленого МСЕК або ЛКК. Строк проведення страхових виплат продовжується з дня їх припинення і до часу, встановленого при наступному огляді МСЕК або ЛКК, незалежно від часу звернення потерпілого або заінтересованих осіб до Фонду.
При цьому сума страхових виплат за минулий час виплачується за умови підтвердження МСЕК втрати працездатності та причинного зв'язку між настанням непрацездатності та ушкодженням здоров'я.
Згідно з ч. 4 та 7 ст. 47 Закону № 1105 виплати, призначені, але не одержані своєчасно потерпілим або особою, яка має право на одержання виплат, провадяться за весь минулий час, але не більш як за три роки з дня звернення за їх одержанням.
Якщо потерпілому або особам, які мають право на одержання страхової виплати, з вини Фонду своєчасно не визначено або не виплачено суми страхової виплати, ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого строку та підлягає коригуванню у зв'язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому ст.34 Закону України «Про оплату праці».
Згідно зі ст. 46 Закону № 1105 (у редакції на момент припинення виплати позивачу страхових виплат) страхові виплати і надання соціальних послуг припиняються:
1) на весь час проживання потерпілого за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
2) на весь час, протягом якого потерпілий перебуває на державному утриманні, за умови, що частка виплати, яка перевищує вартість такого утримання, надається особам, які перебувають на утриманні потерпілого;
3) якщо з'ясувалося, що виплати призначено на підставі документів, які містять неправдиві відомості. Сума витрат на страхові виплати, отримані застрахованим, стягується в судовому порядку;
4) якщо страховий випадок настав внаслідок навмисного наміру заподіяння собі травми;
5) якщо потерпілий ухиляється від медичної чи професійної реабілітації або не виконує правил, пов'язаних з установленням чи переглядом обставин страхового випадку, або порушує правила поведінки та встановлений для нього режим, що перешкоджає одужанню;
6) в інших випадках, передбачених законодавством.
З аналізу норм статті 46 Закону № 1105-XIV вбачається, що визначені законодавством підстави припинення виплат не є вичерпними.
Проте, суд зауважує, що зі змісту наведеної норми законодавства вбачається, що «інші випадки» для припинення виплати страхових внесків повинні також бути передбачені саме законом.
Отже, підстави, зазначені відповідачем, не є передбаченими законом підставами для припинення виплат.
При цьому, відповідачем щомісячні грошові суми за спірний період не виплачені позивачеві з посиланням на не звернення останнього з заявою щодо поновлення виплати в цей період.
Відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження наявності підстав, встановлених Законом для припинення та невиплати сум страхових виплат за попередній період.
Відповідно до частини 2 статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відтак, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, а Постанова Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 1240538401/1240538401-2025-1 від 22.05.2025 про відмову у здійсненні страхових виплат/наданні соціальних послуг ОСОБА_1 підлягає скасуванню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно із платіжною інструкцією 0.0.4398785081.1 від 07 червня 2025 року, позивачем сплачено судовий збір у сумі 989,00 грн.
Разом із цим суд зазначає наступне.
Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI(далі - Закон України «Про судовий збір») за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору встановлена - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 9 листопада 2023 року № 3460-IX, з 1 січня 2024 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб на місяць у розмірі 3 028,00 грн.
Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених ч. 2 цієї статті, в електронній формі застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Отже, за подання даного адміністративного позову підлягало до сплати судовий збір у розмірі 968,96 грн (3 028,00 грн * 0,4 * 0,8 = 968,96 грн).
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача витрати зі сплати судового збору в розмірі 968, 96 грн.
Керуючись статтями 2, 3, 5-9, 12, 15, 18, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 94, 139, 241-243, 245, 246, 263, 295, 297, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21005, Вінницька область, м. Вінниця, вул. Зодчих, буд. 22, ЄДРПОУ 13322403) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Постанову Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 1240538401/1240538401-2025-1 від 22.05.2025 про відмову у здійсненні страхових виплат/наданні соціальних послуг ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату щомісячних страхових виплат в разі часткової чи повної втрати працездатності, а також виплатити заборгованість по щомісячним страховим виплатам з моменту її виникнення з 01 березня 2022 року, яка утворилась за період її несплати у повному обсязі.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21005, Вінницька область, м. Вінниця, вул. Зодчих, буд. 22, ЄДРПОУ 13322403) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.О.Черникова