Рішення від 18.08.2025 по справі 140/4258/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 серпня 2025 року ЛуцькСправа № 140/4258/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Волдінера Ф.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Міністерства оборони України відповідно до якого просить суд:

1) визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства оборони України від 17.01.2025 №9/д, оформлене протоколом від 17.01.2025 №9/д, в частині повернення документів ОСОБА_1 на доопрацювання з метою надання документів (копії документів виданих Пенсійним фондом України, які підтверджують право на призначення пенсії в разі втрати годувальника або факт призначення пенсії загиблого, судового рішення про встановлення факту перебування на його утриманні на день загибелі), що дають право на отримання одноразової грошової допомоги;

2) зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.09.2024 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що проживала із загиблим однією сім'єю без реєстрації шлюбу, що підтверджено рішенням суду, тому набула право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до статей 16 - 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 28.04.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).

Відповідач подав до суду пояснення на позовну заяву, в яких просив відмовити в задоволенні позову посилаючись на ту обставину, що проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя, тому відповідачем правомірно повернуто на доопрацювання документи позивача, як наслідок, оскаржене рішення є законним та не підлягає скасуванню.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 06.01.2023 цивільний чоловік позивачки, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , у Донецькій області, Бахмутський район, місто Бахмут.

Рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 05.07.2024 у справі №161/2655/24 заяву ОСОБА_1 задоволено, встановлено факт спільного проживання однією сім'єю як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у період з 01.02.2016 до дня його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 .

З метою вирішення питання щодо призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чоловіка, військовослужбовця ОСОБА_2 , позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення допомоги.

Проте, позивачем отримано витяг з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №9/Д від 17.01.2025, де було відмовлено в призначенні та виплати одноразової грошової допомоги.

Зокрема, документи позивача було повернуто на доопрацювання з метою надання документів, які відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підтверджують, що позивач перебувала на утриманні свого загиблого цивільного чоловіка ОСОБА_2 , що дають право на отримання одноразової грошової допомоги.

Перевіряючи правомірність дій відповідача щодо повернення документів позивача на доопрацювання з метою надання документів, які відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підтверджують, що позивач перебувала на утриманні свого загиблого цивільного чоловіка, суд виходить з такого.

Відповідно до ч.1 ст. 16 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовця та членів їх сімей , одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та соціальні збори чи проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Згідно з п.1 ч.2ст. 16 Закону України №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовця та членів їх сімей», одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема, загибелі (смерті ) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов1язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.

Відповідно до ст. 16.1Закону №2011-XIIу випадках, зазначених у підпунктах 1- 3 пункту 2ст. 16 цього закону, право на призначення та отримання одноразова грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).

Відповідно до статті 3 Сімейного кодексу України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства. (До таких підстав належить проживання чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу в разі, коли жоден із них не має зареєстрованого шлюбу із іншою особою).

Пунктом 9 ст. 16.3 Закону №2011-XIIвизначено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок призначення і виплат одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов1язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві затверджений постановою кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975.

Згідно з пунктом 3 Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Відповідно до п.5 Порядку №975 одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця та резервіста. Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пунктом 10 Порядку №975 встановлено, що члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладається функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (такі документи: заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого ), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та /або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги, витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу) витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

До заяви додаються копії: документа, що свідчать про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп1яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства, свідоцтво про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, свідоцтво про народження військовослужбовця військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого), свідоцтво про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові, документів що посвідчують особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, які потребує додаткового захисту) членів сім'ї з даними про прізвище, ім'я та по батькові особи, до яких внесені відомості про реєстрацію місця проживання, та довідку про реєстрацію місця проживання ( у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені ), свідоцтво про народження дитини для виплати одноразової грошової допомоги дитині, документа що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів , рішення районної, районної у м. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого), які надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні), постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку смерті (контузії, травми або каліцтва) захворювання.

Відповідно до п.13 Порядку №975 керівник уповноваженого органу подає у 15 денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмові в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі , коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулись за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 року №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та №69 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 року прийнята постанова №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану, пунктом 2 якою установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх утриманців, передбачених у ст. 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян російської федерації або республіки білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колобораційну діяльність, пособництво державі - агресору.

З аналізу зазначених вище норм законодавства слідує, що коло осіб, які мають право на одержання допомоги, визначене ст. 16-1 Закону №2011-ХIIі до таких належать батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого).

Відтак, право на отримання одноразової грошової допомоги має, зокрема, один із подружжя, який не одружився вдруге.

Сімейний кодекс України визначає засади шлюбу, особисті немайнові та майнові права і обов'язки подружжя, підстави виникнення, зміст особистих немайнових і майнових прав та обов'язків батьків і дітей, усиновлювачів та усиновлених, інших членів сім'ї та родичів.

Згідно з ч. 1- 4Сімейного кодексу України сім'я є первинним та основним осередком суспільства. Сім'ю складають особи, які спільно проживають пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.

Частинами 1, 2 ст. 21 Сімейного кодексу України встановлено, що шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя.

Для виникнення права на отримання грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця, особа, яка вважає себе членом сім'ї такого військовослужбовця, повинна довести факт проживання з загиблим, наявність у такої особи і загиблого спільного побуду та взаємних прав і обов'язків.

Аналогічна позиція викладена в постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 05.02.2025 року у справі №120/17960/23.

Як вбачається з матеріалів справи статус позивача, як члена сім'ї - дружини загиблого військовослужбовця встановлений рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 05.07.2024 у справі №161/2655/24, відповідно до якого встановлено факт проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у період з 01.02.2016 до дня його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення набрало законної сили 15.08.2024 відповідно до відмітки на судовому рішенні.

Згідно з абзацом 5 пункту 6 мотивувальної частини рішення Конституційного суду України від 03 червня 1999 року за 3 5-рп/99 у справі про офіційне тлумачення терміну «члена сім'ї» членами сім'ї є, зокрема особи, які постійно з ним мешкають і ведуть спільне господарство. До таких осіб належить не тільки близькі родичи (рідні брати, сестри, онуки, дід і баба) але й інші родичі чи особи, які не перебувають з собою у безпосередніх родинних зв'язках (брати, сестри, дружини (чоловіка), неповнорідні брати і сестри, вітчим, мачуха, опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки й інші).

Частиною 2статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцієюта законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, позивач підтвердила факт спільного проживання з загиблим військовослужбовцем ОСОБА_2 однією сім'єю, зокрема ведення спільного побуту та наявності взаємних прав та обов'язків, тому на ОСОБА_1 поширюється дія статті 16-1 Закону України №2011-XII, яка передбачає право на призначення та виплату одноразової грошової допомоги членам сім'ї загиблого військовослужбовця.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у обраний позивачем спосіб.

Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією від 23.04.2025 №12.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства оборони України від 17.01.2025 №9/д, оформлене витягом з протоколу від 17.01.2025 №9/д, в частині повернення ОСОБА_1 документів на доопрацювання з метою надання документів (рішення суду), якими встановлено факт перебування на утриманні загиблого відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що дають право на отримання одноразової грошової допомоги.

Зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.09.2024 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки суду.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства оборони України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ).

Відповідач: Міністерство оборони України (03168, місто Київ, проспект Повітряних Сил, 6, ідентифікаційний код юридичної особи 00034022).

Суддя Ф.А. Волдінер