Постанова від 19.08.2025 по справі 733/1433/25

Ічнянський районний суд Чернігівської області

Провадження № 3/733/852/25

Єдиний унікальний №733/1433/25

Постанова

Іменем України

19 серпня 2025 року м. Ічня

Ічнянський районний суд Чернігівської області

у складі судді Овчарика В.М.,

за участю секретаря Ткаченко В.М.,

розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції № 2 (м. Ічня) Прилуцького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , відомості ІПН відсутні,

за ст. 130 ч. 1, 130 ч. 1, 126 ч. 5, 130 ч. 1, 126 ч. 5 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

установив:

02 липня 2025 року о 18-28 год ОСОБА_1 на вул. Воскресінській в м. Ічня Прилуцького району Чернігівської області керував транспортним засобом Карпати V50М, державний номерний знак відсутній, в стані алкогольного сп'яніння, чим порушив пункт 2.9 а Правил дорожнього руху.

21 липня 2025 року о 19-07 год ОСОБА_1 на вул. Воскресінській в м. Ічня Прилуцького району Чернігівської області керував транспортним засобом Карпати, державний номерний знак відсутній, в стані алкогольного сп'яніння, чим порушив пункт 2.9 а Правил дорожнього руху.

21 липня 2025 року о 19-07 год ОСОБА_1 на вул. Воскресінській в м. Ічня Прилуцького району Чернігівської області керував транспортним засобом Карпати, будучи позбавленим права керування транспортними засобами, чим порушив п. 2.1а Правил дорожнього руху.

23 липня 2025 року о 16-59 год ОСОБА_1 на вул. Швидченка в м. Ічня Прилуцького району Чернігівської області керував транспортним засобом Карпати, державний номерний знак відсутній, з явними ознаками алкогольного сп'яніння і від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння відмовився, чим порушив пункт 2.5 Правил дорожнього руху.

23 липня 2025 року о 16-59 год ОСОБА_1 на вул. Швидченка в м. Ічня Прилуцького району Чернігівської області керував транспортним засобом Карпати, державний номерний знак відсутній, будучи позбавленим права керування транспортними засобами, чим порушив п. 2.1а Правил дорожнього руху.

У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, який викликався засобами поштового зв'язку.

Згідно ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суд бере до уваги рішення Європейського суду з прав людини від 03 квітня 2008 року у справі «Пономарьов проти України», яким наголошено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Із протоколів про адміністративне правопорушення вбачається, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності була присутня під час їх складення, в яких зазначено, що розгляд справи відбудеться в Ічнянському районному суді Черінгівської області, а отже була обізнана про місце розгляду справи, але не вжила жодних заходів щодо з'ясування обставин щодо стану розгляду справи.

Також на офіційному сайті судової влади розміщувалося оголошення про виклик ОСОБА_1 до суду.

За таких обставин, судом було вжито всі заходи для належного повідомлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності про час і місце розгляду справи, що є підставою для розгляду справи за відсутності останнього, оскільки його дії суд розцінює як зловживанням процесуальними правами, що свідчить про затягування розгляду справи з метою уникнення відповідальності.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Згідно ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Пунктом 1.3 Правил дорожнього руху України передбачено, що учасники дорожнього руху повинні знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.

Зокрема, п. 2.1а, 2.5, 2.9а Правил дорожнього руху України передбачають, що водій механічного транспортного засобу повинен мати посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії; водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції; водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Диспозицією ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачено відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідальність за ст. 126 ч. 5 КУпАП настає у разі повторного протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою статті 126 КУпАП.

При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд, відповідно до вимог ст. 245, 280 КУпАП, повинен належним чином з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

При цьому всі викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів.

Як зазначено у ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

У підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 130 ч. 1, 130 ч.1, 126 ч. 5, 130 ч. 1, 126 ч. 5 КУпАП, органом поліції надані протоколи про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 379310 від 02 липня 2025 року, серії ЕПР1 № 379310 від 21 липня 2025 року, серії ЕПР1 № 398599 від 21 липня 2025 року, серії ЕПР1 № 400429 від 23 липня 2025 року, серії ЕПР1 № 400442 від 23 липня 2025 року, довідку ВП № 2 (м.Ічня) Прилуцького РВП про те, що ОСОБА_1 не отримував посвідчення водія, довідку ВП № 2 (м.Ічня) Прилуцького РВП про відсутність відомостей щодо реєстрації транспортного засобу Карпати V50М, державний номерний знак у кого відсутній, направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 02.07.2025 року, направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 21.07.2025 року, направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 23.07.2025 року, три акти огляду на стан сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, тестування на алкоголь приладом Драгер від 02.07.2025 року, результати якого показали 3,06 проміле, тестування на алкоголь приладом Драгер від 21.07.2025 року, результати якого показали 0,521 проміле, копію постанови серії ЕНА № 5280464 від 21.07.2025 року, якою накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу за порушення ст. 121 ч. 5 КУпАП, копію постанови серії ББА № 626421 від 04.07.2025 року, якою накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу за порушення ст. 126 ч. 4 КУпАП, копію постанови серії ЕНА № 5297481 від 23.07.2025 року, якою накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу за порушення ст. 121 ч. 5 КУпАП, рапорт поліцейського з РПП ВП № 2 (м.Ічня) Прилуцького РВП ГУНП в Чернігівській області Сергія Герасименка від 02.07.2025 року, відповідно до якого після складення на ОСОБА_1 протоколу за ст. 130 ч. 1 КУпАП транспортний засіб останнього було доставлено до місця його проживання, а також три відеозаписи, з яких убачається, що було зупинено ОСОБА_1 , який керував транспортним засобом та 02 і 21 липня 2025 року погодився на пропозицію працівника поліції пройти огляд на стан сп'яніння, щодо результатів якого не заперечував, а 23 липня 2025 року відмовився пройти огляд на стан сп'яніння.

Зазначені докази суд вважає належними та допустимими та такими, що підтверджують вину ОСОБА_1 у вчиненні ним вказаних адміністративних правопорушень.

За таких обставин суд дійшов висновку, що у діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративних правопорушень, передбачених ст. 130 ч. 1, 130 ч. 1, 126 ч. 5, 130 ч. 1, 126 ч. 5 КУпАП, за які він повинен нести адміністративну відповідальність.

Правила, встановлені ст. 36 КУпАП, допускають розгляд одним і тим же органом справ про адміністративні правопорушення стосовно особи, яка вчинила кілька адміністративних правопорушень.

Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Зважаючи на те, що адміністративні матеріали № 733/1433/25, провадження № 3/733/852/25 за ст. 130 ч. 1 КУпАП; № 733/1558/25, провадження № 3/733/923/25 за ст. 126 ч. 5 КУпАП; № 733/1559/25, провадження № 3/733/924/25 за ст. 126 ч. 5 КУпАП; № 733/1560/25, провадження № 3/733/925/25 за ст. 130 ч. 1 КУпАП; № 733/1563/25, провадження № 3/733/926/25 за ст. 130 ч. 1 КУпАП складені стосовно однієї особи та знаходяться у провадженні одного судді, уповноваженого на їх розгляд, на підставі вимог ст. 36 КУпАП дані матеріали підлягають об'єднанню в одне провадження, присвоївши єдиний унікальний номер судової справи 733/1433/25, провадження № 3/733/852/25.

При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення і вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення, з урахуванням ст. 36 КУпАП, у виді штрафу з позбавленням права керування транспортним засобом без оплатного вилучення транспортного засобу

На підставі ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 у дохід держави слід стягнути судовий збір у розмірі 605,60 грн.

Керуючись статтями 33, 36, 40-1, 221, 280, 283, 284 КУпАП, суд

постановив:

Об'єднати адміністративні матеріали № 733/1433/25, провадження № 3/733/852/25 за ст. 130 ч. 1 КУпАП; № 733/1558/25, провадження № 3/733/923/25 за ст. 126 ч. 5 КУпАП; № 733/1559/25, провадження № 3/733/924/25 за ст. 126 ч. 5 КУпАП; № 733/1560/25, провадження № 3/733/925/25 за ст. 130 ч. 1 КУпАП; № 733/1563/25, провадження № 3/733/926/25 за ст. 130 ч. 1 КУпАП в одне провадження та присвоїти номер 733/1433/25, провадження № 3/733/852/25.

Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 130 ч. 1, 130 ч.1, 126 ч. 5, 130 ч. 1, 126 ч. 5 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення за правилами ст. 36 КУпАП в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, у виді штрафу в розмірі 2 400 (двох тисяч чотирьохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800 (сорок тисяч вісімсот) гривень з позбавленням права керування транспортним засобом строком на 5 (п'ять) років без оплатного вилучення транспортного засобу.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 коп.

Особа, притягнута до адміністративної відповідальності, зобов'язана сплатити штраф не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення і повідомити про це суд шляхом представлення документа про його сплату.

У разі несплати штрафу у зазначений строк в добровільному порядку, його стягнення проводиться примусово і з особи, притягнутої до адміністративної відповідальності, стягується подвійний розмір штрафу відповідно до положень ч. 2 ст. 308 КУпАП, який становитиме 34 000 гривень.

Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Ічнянський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя В.М. Овчарик