Постанова від 18.08.2025 по справі 946/6425/25

Єдиний унікальний № 946/6425/25

Провадження № 3/946/1972/25

УКРАЇНА
ІЗМАЇЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА

Іменем України

18 серпня 2025 року суддя Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області Бурнусус О.О., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справі про адміністративне правопорушення, які надійшли з Ізмаїльського РВП ГУНП в Одеській області, відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешкаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-8 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №462830, 14.08.2025 року біля 20 год. 20 хв. в АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 вчинив сварку відносно дружини ОСОБА_2 , під час якої висловлювався на її адресу нецензурною лайкою, чим порушив виписаний йому ТЗПСК серії АА № 564904 від 08.08.2025 року строком на 10 діб, а саме: заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою, в результаті чого, відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 173-8 КУпАП.

Таким чином, своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст.173-2 КУпАП - невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений.

ОСОБА_1 в судовому засіданні вину не визнав та пояснив, що дружина, яка наразі проживає за іншою адресою, сама прийшла до його дому, де він проживає з батьком, забрати свої особисті речі та в цей час вона почала конфліктувати з його батьком. Під час конфлікту він не висловлювався на її адресу нецензурною лайкою та зовсім не спілкувався з нею та лише припинив сварку, яка склалася у неї з його батьком. Вважає, що з його боку відсутні були дії, які б свідчили про невиконання ним термінового заборонного припису, тому просив закрити провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши ОСОБА_1 , проаналізувавши чинне законодавство України, суд дійшов наступних висновків.

Положеннями ст. 245 КУпАП визначено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Так відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до приписів ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Адміністративна відповідальність за ч. 2 ст.173-8 КУпАП настає за невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений.

Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» (далі за текстом - Закон) визначає організаційно-правові засади запобігання та протидії домашньому насильству, основні напрями реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, спрямовані на захист прав та інтересів осіб, які постраждали від такого насильства.

Домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь (п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону).

Відповідно п. 16 ч. 1 ст. 1 Закону, терміновий заборонний припис стосовно кривдника - спеціальний захід протидії домашньому насильству, що вживається уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України як реагування на факт домашнього насильства та спрямований на негайне припинення домашнього насильства, усунення небезпеки для життя і здоров'я постраждалих осіб та недопущення продовження чи повторного вчинення такого насильства.

Відповідно ст.ст. 25 Закону, терміновий заборонний припис виноситься кривднику уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров'ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення. Терміновий заборонний припис може містити такі заходи: 1) зобов'язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи; 2) заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи; 3) заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.

Як встановлено у судовому засіданні, 08.08.2025 року відносно ОСОБА_1 винесено терміновий заборонний припис стосовно кривдника серії АА № 564904, яким встановлена заборона в будь-який спосіб контактувати з ОСОБА_2 , строком на 10 діб.

Як встановлено зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №462830, 14.08.2025 року біля 20 год. 20 хв. в АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 вчинив сварку відносно дружини ОСОБА_2 , під час якої висловлювався на її адресу нецензурною лайкою, чим порушив виписаний йому ТЗПСК серії АА № 564904 від 08.08.2025 року строком на 10 діб а саме: заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.

Згідно до положень КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом подання доказів.

В судовому засіданні встановлено, що 14.08.2025 року біля 20 год. 20 хв. ОСОБА_2 прийшла до будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_1 у якому проживає ОСОБА_1 забрати речі та в неї сталась конфліктна ситуація з батьком ОСОБА_1 .

В зв'язку з цим, суд зауважує, що особою, уповноваженою на складання протоколів про адміністративні правопорушення за ст. 173-8 КУпАП не надано беззаперечних доказів невиконання ОСОБА_1 заходів, встановлених терміновим заборонним приписом серії АА № 564904 від 08.08.2025 року, а саме щодо заборони в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою, тобто з ОСОБА_2 , оскільки ініціатором контакту в даному випадку була ОСОБА_2 , яка прийшла до будинку в якому проживає ОСОБА_1 .

Відповідно до ч. 1 ст. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

За таких обставин, провадження у справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , за ч. 2 ст. 173-8 КУпАП підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1, 7, 9, 173-8, 245, 251, 268, 280, 283 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 2 ст. 173-8 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутності складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення.

Суддя О.О. Бурнусус