Справа № 467/317/25>
Провадження № 2/467/182/25
19 серпня 2025 року Арбузинський районний суд Миколаївської області у складі:
головуючого судді Догарєвої І.О.
за участю:
секретаря судового засідання Скорнякової С.В.
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с-щі Арбузинка Первомайського району Миколаївської області клопотання представника відповідача про зупинення провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про відшкодування матеріальної та моральної шкоди,
В провадженні суду знаходиться цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про відшкодування матеріальної та моральної шкоди.
Ухвалою судді Арбузинського районного суду Миколаївської області ОСОБА_4 від 18.03.2025 року у справі відкрито загальне позовне провадження.
Розпорядженням керівника апарату Арбузинського районного суду Миколаївської області від 27.03.2025 року призначено повторний автоматизований розподіл справи у зв'язку зі звільненням судді ОСОБА_4 з посади.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31.03.2025 року справа передана на розгляд судді Догарєвій І.О.
Ухвалою судді Арбузинського районного суду Миколаївської області Догарєвої І.О. від 03.04.2025 року справа прийнята до провадження, розгляд справи визначено проводити за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою від 30.05.2025 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті.
08.07.2025 року від представника відповідача ОСОБА_3 , адвоката Сорочана В.О. надійшло клопотання про зупинення провадження у справі. Клопотання мотивоване тим, що відповідач ОСОБА_3 перебуває на військовій службі.
19.08.2025 року в судове засідання відповідач та його представник не з'явилися.
Позивач ОСОБА_1 та її представник адвокат Уколов М.І. в судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання та зупинення провадження у справі, вказуючи, що хоча відповідач і служить в ЗСУ, однак періодично буває за місцем проживання і може примати участь у судових засіданнях. До участі у бойових діях згідно наданих довідок він був залучений до травня 2025 року. Про участь у бойових діях на даний час відомості не надані.
Суд, вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про Збройні Сили України» Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (стаття 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).
Воєнний стан введений в Україні з 24 лютого 2022 року, неодноразово продовжувався та діє до теперішнього часу.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 251 ЦПК України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Зупинення провадження по справі - це врегульоване законом й оформлене ухвалою суду тимчасове припинення судом вчинення процесуальних дій під час судового розгляду із визначених у законі об'єктивних підстав, викликане наявністю однієї із передбачених у законі обставин, які перешкоджають розгляду справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії. Тобто інститут зупинення судового провадження застосовується не просто у зв'язку із виникненням підстав, передбачених процесуальним законом, а обумовлюється наявністю обставин, які створюють об'єктивні перешкоди для здійснення судового розгляду.
Обов'язок суду зупинити провадження у справі зумовлений об'єктивною неможливістю її розгляду, викликаний наявністю однієї із передбачених у законі обставин, які перешкоджають розглядові справи, коли зібрані докази не дозволяють встановити та оцінити певні обставини (факти), які є предметом судового розгляду. Для вирішення питання про зупинення провадження у справі суд у кожному випадку повинен з'ясовувати, чим обумовлюється неможливість розгляду справи.
Зупинення провадження у справі не повинно призводити до необґрунтованого затягування розгляду справи та поставлення учасників справи в стан невизначеності.
Аналіз пункту 2 частини 1 статті 251 ЦПК України свідчить про те, що вказана норма покладає на суд імперативний обов'язок, а не право зупинити провадження у справі в разі перебування сторони у складі ЗСУ або інших військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення АТО. За такого формулювання процесуального закону суд обмежений у методах для вирішення балансу інтересів при зупиненні провадження у справах, де однією зі сторін є військовослужбовець. З огляду на те, що воєнний стан запроваджено на всій території України, за наявності інформації, що учасник справи мобілізований і це підтверджено належними доказами, суди всіх інстанцій зупиняють провадження у справах.
Якщо учасник справи служить у ЗСУ, надає відповідні докази та клопоче про зупинення провадження у справі з цих підстав, у суду немає дискреції відмовити в задоволенні такого клопотання.
Проте за правилами пункту 2 частини 1 статті 251 ЦПК України суд вправі відмовити у задоволенні клопотання про зупинення провадження на підставі вказаного пункту за умови недоведеності факту перебування заявника у складі ЗСУ або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення АТО.
Відповідно до п. 2.8.4.3. Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, затвердженої Наказом Головнокомандувача Збройних Сил України 31.01.2024 №40 військовослужбовцям і працівникам Збройних Сил України та членам їх сімей для підтвердження факту перебування на військовій службі (роботі) можуть видаватися довідки за формами 5, 6 (додатки 21, 22) для подання за місцем вимоги.
Згідно довідки від 20.03.2025 року №792 (форма 5) старший солдат ОСОБА_3 перебуває на військовій службі за контрактом у військовій частині НОМЕР_1 .
Довідкою від 23.06.2025 року №0666/118/4790, виданою командиром військової частини НОМЕР_1 , підтверджено безпосередню участь ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. Довідка містить посилання на відповідні рапорти командирів та є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій.
Наданими доказами підтверджено, що відповідач зарахований до складу Збройних Сил України, він на даний час перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 та у складі цієї військової частини безпосередньо приймає участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України поза межами дислокації військової частини, а саме у н.п. Галицинівській сільській ТГр Миколаївського району Миколаївської області, АДРЕСА_1 . Зазначене спростовує доводи сторони позивача про можливість відповідача ОСОБА_3 належним чином реалізувати свої права, передбачені ЦПК України, при розгляді цієї справи.
Отже, судом встановлено, що відповідач мобілізований і на цей час проходить військову службу у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан. Відповідач у складі Збройних Сил України приймає безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, заяву про розгляд справи без його участі не подав, натомість його представник звернувся із клопотанням про зупинення провадження у справі.
Враховуючи імперативність вимог ст. 251 ЦПК України, суд вважає необхідним зупинити провадження у даній справі до припинення перебування відповідача у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан.
Керуючись ст. 251, 253, 259, 260, 268, 352-354 ЦПК України, суд
Задовольнити клопотання представника відповідача адвоката Сорочана Володимира Олександровича про зупинення провадження у справі.
Зупинити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про відшкодування матеріальної та моральної шкоди до припинення перебування відповідача ОСОБА_3 у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан.
Зобов'язати ОСОБА_3 повідомити суд про припинення свого перебування у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Миколаївського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя І.О. Догарєва