Ухвала від 19.08.2025 по справі 461/6487/25

Справа № 461/6487/25

Провадження № 1-кс/461/5161/25

УХВАЛА

про продовження строку досудового розслідування

19.08.2025 року слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 , секретар ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області, старший лейтенант поліції ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування, -

ВСТАНОВИВ:

Слідчий відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області ОСОБА_3 , за погодженням із Заступником керівника Львівської обласної прокуратури ОСОБА_4 , звернувся до слідчого судді з клопотанням про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12025140000000365 від 24 лютого 2025 року за підозрою ОСОБА_5 та ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, до чотирьох місяців, тобто до 23 жовтня 2025 року.

Подане клопотання мотивує тим, що для отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, необхідний строк досудового розслідування не менше чотирьох місяців, а також те, що вказані дії не могли бути здійснені та завершені раніше з об'єктивних причин та внаслідок особливої складності провадження.

Дослідивши клопотання, слідчий суддя дійшов до наступного висновку.

Згідно норм ст. 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту повідомлення особі про підозру до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності, клопотанням про закриття кримінального провадження або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.

Згідно частини 1 статті 295-1 КПК України у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.

Слідчим суддею встановлено, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у Львівській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12025140000000365 від 24 лютого 2025 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 будучи службовою особою, зловживаючи своїм службовим становищем, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої фізичної особи, діючи всупереч інтересам служби, за попередньою змовою групою осіб, умисно вчинив тяжкий корупційний злочин за таких обставин.

Відповідно до п. 1 Статуту ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - Університет) в редакції від 11.04.2017, Університет є юридичною особою, вищим навчальним закладом державної форми власності, зі статусом національного, який фінансується за рахунок коштів державного бюджету і підпорядкований ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно ч. 2 Розділу ІІІ Статуту Університет зобов'язаний проводити реконструкцію, капітальний та поточний ремонти основних фондів у межах виділених асигнувань, забезпечувати вчасне введення в дію придбаного обладнання, здійснювати матеріально-технічне забезпечення основних напрямків діяльності, виконувати інші обов'язки, передбачені законодавством та Статутом.

Частиною 6 Розділу ХІІ Статуту передбачено, що шкода, завдана Університетові його працівниками, іншими фізичними або юридичними особами, відшкодовується у розмірі і порядку, встановленому відповідними законодавчими актами України.

Доходи Університету використовуються виключно для фінансування видатків на утримання Університету, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених Статутом Університету (ч. 7 Розділу ХІІ Статуту).

Наказом від 27 квітня 2015 року №308-3 ОСОБА_5 (далі - ОСОБА_5 ) переведено на посаду першого проректора по загальному фонду з 27 квітня 2015 року до 31 серпня 2020 року, за контрактом.

Наказом від 27 серпня 2020 року №556-3 ОСОБА_5 продовжено термін роботи на посаді першого проректора з 01 вересня 2020 року до 30 червня 2025 року.

Згідно Розділу І посадової інструкції першого проректора Університету ОСОБА_5 (в редакції від 01.02.2021) посада першого проректора належить до професійної групи «керівники», а оскільки його діяльність безпосередньо пов'язана з науково-педагогічною та науковою роботою - до посади науково-педагогічного працівника.

Першому проректору безпосередньо підпорядковуються інші проректори, декани та керівники структурних підрозділів, що входять до його підпорядкування у відповідності до нормативної бази Університету та інші посадові особи, що визначається наказами ректора.

Відповідно до Розділу 4 посадової інструкції до посадових обов'язків першого проректора входить:

- здійснювати безпосереднє управління окремими напрямами діяльності Університету відповідно до розмежування функцій, прав і повноважень, визначених наказами ректора;

- виконувати делеговані йому відповідними наказами повноваження ректора Університету;

- відповідати перед ректором за результати діяльності підпорядкованих йому структурних підрозділів та Університету в цілому за напрямами, які входять до його сфери відповідальності;

- організовувати та контролювати виконання працівниками підпорядкованих йому структурних підрозділів їх посадових обов'язків, дотримання підпорядкованими йому підрозділами штатно-фінансової дисципліни; організовувати та контролювати виконання завдань, планів і програм за відповідними напрямами діяльності;

- забезпечувати дотримання принципів прозорості та відкритості у своїй діяльності;

- дотримуватися вимог чинного законодавства, загальнодержавної та внутрішньо-університетської нормативної бази, зокрема, Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», контракту, даної посадової інструкції, наказів та розпоряджень ректора;

- здійснювати інші повноваження, передбачені внутрішньоуніверситетською нормативною базою.

Згідно розділу 5 посадової інструкції перший проректор наділений наступними правами:

- підписувати та візувати документи згідно розподілу повноважень та в межах своєї компетенції;

- затверджувати функціональні обов'язки, посадові інструкції таінструкції з охорони праці працівниками структурних підрозділів (окрім їх керівників), які знаходяться в безпосередньому підпорядкуванні;

- давати запити на отримання від не підпорядкованих йому підрозділів університету інформації, яка необхідна для виконання його обов'язків;

- вносити на розгляд ректора зауваження та пропозиції щодо поліпшення діяльності структурних підрозділів університету незалежно від їх підпорядкованості;

- надавати пропозиції щодо морального та матеріального заохочення працівників університету за результатами їх роботи за відповідними напрямами діяльності;

- вносити пропозиції щодо прийняття на роботу та звільнення з роботи працівників підпорядкованих йому структурних підрозділів.

Перший проректор несе відповідальність за правопорушення, скоєні в процесі здійснення своєї діяльності в межах, визначених чинним адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством України (Розділ 6 посадової інструкції).

Відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Таким чином, ОСОБА_5 як перший проректор Львівського національного Університету, наділений організаційно розпорядчими та адміністративно - господарськими функція та відповідно до положень ч. 3 ст. 18 КК України, є службовою особою.

Досудовим розслідуванням встановлено, що у першого проректора Університету ОСОБА_5 , у точно невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 25 вересня 2024 року, виник злочинний умисел на зловживання своїм службовим становищем, шляхом використання такого всупереч інтересам служби, спрямований на одержання неправомірної вигоди для іншої фізичної особи - ОСОБА_7 .

Так, з метою приховування власних кримінально-протиправних дій та уникнення кримінальної відповідальності, розробив злочинний план, який полягав у наступних активних, злагоджених та цілеспрямованих діях:

- ініціювання перед виконуючим обов'язки ректора Університету необхідності закупівлі ноутбуків, системних блоків та багатофункціональних пристроїв;

- залучення до протиправної діяльності особи до повноважень якої входить проведення публічних закупівель;

- одержання комерційних пропозицій від заздалегідь визначених суб'єктів господарської діяльності із завищеною вартістю з метою формування очікуваної вартості;

- підготовка «необхідної» тендерної документації та проведення публічної закупівлі на підставі такої;

- забезпечення підписання первинної звітної документації та проведення оплати.

Так, з метою реалізації свого злочинного умислу, ОСОБА_5 25 вересня 2024 року, перебуваючи на посаді першого проректора Університету, з метою дотримання умов конспірації та уникнення можливого його викриття правоохоронними органами та подальшого кримінального переслідування, користуючись своїм службовим становищем, діючи умисно, будучи обізнаним із особливостями проведення публічних закупівель, підготував та подав для погодження в.о. ректора Університету ОСОБА_8 службову записку із внесеними відомостями щодо необхідності закупівлі 150 ноутбуків та 2 системних блоків та службову записку із внесеними відомостями щодо необхідності закупівлі 49 багатофункціональних пристроїв, які, після погодження в.о. ректора ОСОБА_8 , слугували правовою підставою для виконання подальших дій і прийняття рішень, спрямованих на досягнення злочинної мети, зокрема проведення публічної закупівлі.

У подальшому, ОСОБА_5 , діючи умисно, з метою реалізації злочинного плану в частині забезпечення перемоги при відкритих торгах конкретного суб'єкта господарської діяльності, в невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 02 жовтня 2025, повідомив ОСОБА_7 про те, що Університетом буде проведено публічну закупівлю ноутбуків, системних блоків очікуваною вартістю 3 мільйони гривень та закупівлю багатофункціональних пристроїв очікуваною вартістю 1 мільйон гривень.

Після чого, ОСОБА_5 , будучи обізнаним із порядком проведення публічних закупівель, діючи умисно, зловживаючи своїм службовим становищем, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 02 жовтня 2024, перебуваючи в Університеті за адресою: АДРЕСА_1 , усвідомлюючи, що реалізація злочинного плану можлива лише за сприяння начальника відділу державних закупівель та договірної роботи ОСОБА_6 , до повноважень якого входить, зокрема проведення процедур державних закупівель відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі», формування тендерної документації та очікуваної вартості предмету закупівлі, ОСОБА_5 повідомив останньому окремі деталі злочинного плану та надав вказівку щодо проведення публічної закупівлі товару у виді ноутбуків, системних блоків та багатофункціональних пристроїв для потреб Університету на підставі заздалегідь підготовлених документів, які надав у подальшому.

Так, ОСОБА_5 , з метою підготовки тендерної документації та створення в контролюючих органів хибного уявлення щодо дотримання вимог Закону України «Про публічні закупівлі» та уникнення можливого викриття, будучи обізнаним із вимогами наказу ІНФОРМАЦІЯ_3 від 18.02.2020 №275 «Про затвердження примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі» в частині формування очікуваної вартості предмету закупівлі, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 02 жовтня 2024, отримав від невстановлених осіб цінові пропозиції вартості багатофункціональних пристроїв, ноутбуків та системних блоків технічні вимоги щодо яких повідомив ОСОБА_6 , із заздалегідь узгодженою завищеною вартістю. Зокрема, цінові пропозиції багатофункціональних пристроїв: Приватне підприємство « ОСОБА_9 » (ціна - 1 023 900, 00), Товариство з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ціна - 1 043 151, 00), фізична особа - підприємець ОСОБА_7 (ціна - 998 160, 00). Та цінові пропозиції ноутбуків, системних блоків: Приватне підприємство « ОСОБА_9 » (ціна - 20 092, 00 за одиницю ноутбука), Товариство з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ціна - 20 146, 00 за одиницю ноутбука), фізична особа - підприємець ОСОБА_7 (ціна - 19 511, 00 за одиницю ноутбука). Після чого, ОСОБА_5 у невстановлений досудовим розслідуванням місці та час, але не пізніше 02 жовтня 2024 року, надав вищевказані цінові пропозиції ОСОБА_6 для формування очікуваної вартості предмету закупівлі.

ОСОБА_10 , згідно відведеної ролі у вчиненні злочину, всупереч принципу максимальної економії, ефективності та пропорційності використання коштів, без реального проведення аналізу цін, зловживаючи своїм службовим становищем, на підставі вказаних цінових пропозицій сформував заздалегідь узгоджену із ОСОБА_5 завищену очікувану вартість предмету закупівлі, а саме багатофункціональних пристроїв, в розмірі 1 021 750, 00 (один мільйон двадцять одна тисяча сімсот п'ятдесят) гривень та ноутбуків, системних блоків в розмірі 3 084 850, 00 (три мільйони вісімдесят чотири тисячі вісімсот п'ятдесят) гривень.

Після чого, ОСОБА_6 діючи з метою реалізації злочинного плану розробленого ОСОБА_5 , діючи умисно, 07.10.2024 опублікував оголошення про проведення відкритих торгів «Багатофункціональний пристрій» з очікуваною вартістю предмету закупівлі в розмірі 1 021 750, 00 грн. та 10.10.2024 опублікував оголошення про проведення відкритих торгів «Ноутбуки, системний блок» з очікуваною вартістю предмету закупівлі в розмірі 3 084 850, 00 грн.

29.10.2024, за результатами проведення відкритих торгів «Багатофункціональний пристрій», між ІНФОРМАЦІЯ_5 в особі в.о. ректора ОСОБА_8 (далі - Замовник) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_7 (далі - Постачальник) укладено договір №437-10-24 (далі - Договір).

Відповідно до п. 1.1. Договору, Постачальник зобов'язується поставити, а Замовник прийняти та оплатити товар по цінах, в кількості, асортименті, що вказані в додатку №1 (Специфікації), що є невід'ємною частиною Договору.

Так, відповідно до специфікації Постачальник зобов'язаний поставити наступний товар:

1. БФП Canon i-SENSYS MF3010 Black (5252B034AA), стартовий картридж, 3 (три) картриджі Canon 725 (3484В002АА) в кількості 48 шт. (19 800, 00 грн за 1 шт. / ринкова вартість - 15 262, 00 грн за 1 шт.);

2. БФП Canon i-SENSYS Х 1440і (5951С003AA), 3 (три) картриджі Canon Т13 (5640С006АА) в кількості 1 шт.; (19 999, 00 грн за 1 шт. / ринкова вартість -40 439, 00 грн за 1 шт.);

Згідно п. 1.3. асортимент та ціна на товар, що поставляється, визначаються на підставі Специфікації Постачальника, погодженої Замовником, яка є невід'ємною частиною даного Договору.

Пунктом 3.2. передбачено, що загальна вартість договору складає 970 399, 00 (дев'ятсот сімдесят тисяч триста дев'яносто дев'ять) гривень 00 копійок, без ПДВ.

Згідно п. 3.6. розрахунок за поставлений товар здійснюється Замовником протягом 30 календарних днів після його фактичного отримання Замовником на підставі виставлених рахунків - фактур та накладних, шляхом переводу коштів на рахунок Постачальника.

Окрім цього, 29.10.2024, за результатами проведення відкритих торгів «Ноутбуки, системний блок», між ІНФОРМАЦІЯ_5 в особі в.о. ректора ОСОБА_8 (далі - Замовник) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_7 (далі - Постачальник) укладено договір №438-10-24 (далі - Договір).

Відповідно до п. 1.1. Договору, Постачальник зобов'язується поставити, а Замовник прийняти та оплатити товар по цінах, в кількості, асортименті, що вказані в додатку №1 (Специфікації), що є невід'ємною частиною Договору.

Так, відповідно до специфікації Постачальник зобов'язаний поставити наступний товар:

1. Ноутбук ASUS Vivobook 15 Х1500КА-ЕJ276 (90NB0V15-M00E10) в кількості 150 шт. (19 999, 00 грн за 1 шт. / ринкова вартість - 16 806, 00 грн за 1 шт.);

2. Системний блок 2Е Complex Gaming (2E-9311) в кількості 2 шт.; (19 999, 00 грн за 1 шт. / ринкова вартість - 35 999, 00 грн за 1 шт.);

Згідно п. 1.3. асортимент та ціна на товар, що поставляється, визначаються на підставі Специфікації Постачальника, погодженої Замовником, яка є невід'ємною частиною даного Договору.

Пунктом 3.2. передбачено, що загальна вартість договору складає 3 039 848, 00 (три мільйони тридцять дев'ять тисяч вісімсот сорок вісім гривень) гривень 00 копійок, без ПДВ.

Згідно п. 3.6. розрахунок за поставлений товар здійснюється Замовником протягом 30 календарних днів після його фактичного отримання Замовником на підставі виставлених рахунків - фактур та накладних, шляхом переводу коштів на рахунок Постачальника.

Після чого, ОСОБА_5 в невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 01.11.2024, з метою доведення свого злочинного плану до кінця, усвідомлюючи що вартість предметів закупівлі визначена у договорах є вищою ніж середня ринкова вартість, діючи умисно, вчинив дії скеровані на надходження до відділу бухгалтерії первинної звітної документації, яка слугувала підставою для оплати по вказаному Договору.

Так, 18.12.2024 ІНФОРМАЦІЯ_6 на підставі платіжної інструкції №1305 проведено перерахунок грошових коштів в сумі 970 399, 00 (дев'ятсот сімдесят тисяч триста дев'яносто дев'ять) гривень 00 копійок на рахунок ФОП ОСОБА_7 та на підставі платіжної інструкції №1306 проведено перерахунок грошових коштів в сумі 3 039 848, 00 (три мільйони тридцять дев'ять тисяч вісімсот сорок вісім) гривень 00 копійок на рахунок ФОП ОСОБА_7 .

Таким чином, ОСОБА_5 будучи службовою особою, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи всупереч інтересам служби, з метою одержання неправомірної вигоди для фізичної особи-підприємця ОСОБА_7 , залучивши до вчинення злочину ОСОБА_6 , створив правові підстави для укладення Договору № 437-10-24 від 29.10.2024 та Договору №438 10-24 від 29.10.2024 із заздалегідь визначеною завищеною вартістю предмета закупівлі, забезпечив підписання службовими особами Університету первинної звітної документації, що в сукупності слугувало підставою для оплати на рахунок ФОП ОСОБА_7 грошових коштів на загальну суму 970 399, 00 гривень на виконання Договору № 437-10-24 та оплати на рахунок ФОП ОСОБА_7 грошових коштів на загальну суму 3 039 848, 00 гривень на виконання Договору № 438-10-24, чим заподіяв майнової шкоди державним інтересам в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 на загальну суму 696 774, 00 гривень, що відповідно до п. 4 Примітки статті 364 КК України, є тяжкими наслідками.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_6 будучи службовою особою, зловживаючи своїм службовим становищем, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої фізичної особи, діючи всупереч інтересам служби, умисно вчинив тяжкий корупційний злочин за таких обставин.

Відповідно до п. 1 Статуту ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - Університет) в редакції від 11.04.2017, Університет є юридичною особою, вищим навчальним закладом державної форми власності, зі статусом національного, який фінансується за рахунок коштів державного бюджету і підпорядкований ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно ч. 2 Розділу ІІІ Статуту Університет зобов'язаний проводити реконструкцію, капітальний та поточний ремонти основних фондів у межах виділених асигнувань, забезпечувати вчасне введення в дію придбаного обладнання, здійснювати матеріально-технічне забезпечення основних напрямків діяльності, виконувати інші обов'язки, передбачені законодавством та Статутом.

Частиною 6 Розділу ХІІ Статуту передбачено, що шкода, завдана Університетові його працівниками, іншими фізичними або юридичними особами, відшкодовується у розмірі і порядку, встановленому відповідними законодавчими актами України.

Доходи Університету використовуються виключно для фінансування видатків на утримання Університету, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених Статутом Університету (ч. 7 Розділу ХІІ Статуту).

Наказом від 26 червня 2020 року №379-3 ОСОБА_6 призначено на посаду начальника відділу державних закупівель та договірної роботи з 01 липня 2020 року.

Згідно посадової інструкції начальника відділу державних закупівель та договірної роботи в редакції від 03 липня 2020 року (далі - Інструкція) прийом, звільнення з роботи начальника відділу державних закупівель та договірної роботи проводиться наказом ректора за поданням проректора з ІНФОРМАЦІЯ_7 . У своїй діяльності керується: Конституцією України, законодавством України з питань освіти і науки, праці; наказами ІНФОРМАЦІЯ_2 , що стосуються його роботи; Статутом, Колективним договором, Правилами внутрішнього трудового розпорядку Університету та іншими внутрішньо-університетськими нормативними документами; наказами і розпорядженнями ректора Університету.

Начальник відділу державних закупівель та договірної роботи підпорядковується проректору з АГЧ (п. 1.2. Інструкції).

Згідно Розділу 2 Інструкції, на начальника відділу державних закупівель та договірної роботи покладено наступні обов'язки:

- проведення процедур державних закупівель згідно із Законом України «Про публічні закупівлі»;

- погодження та затвердження річного плану державних закупівель та додатків до річного плану державних закупівель університету, внесення змін до них;

- забезпечення контролю та організації з проведення в установленому порядку процедур закупівель на засадах добросовісної конкуренції серед учасників, максимальної економії та ефективності, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель, об'єктивної та неупередженої оцінки тендерних пропозицій;

- ведення необхідної звітності щодо здійснення процедур закупівель відповідно до вимог чинного законодавства та зберігання документів щодо здійснення державних закупівель;

- підготовка проектів договорів, що стосуються сфери державних закупівель, погодження (візування) договорів враховуючи при цьому моніторинг цін на товари та послуги відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі».

Відповідно до Розділу 3 Інструкції начальник відділу державних закупівель та договірної роботи Університету наділений наступними правами:

- планувати та здійснювати діяльність відповідно до основних завдань відділу державних закупівель;

- одержувати від проректорів інформацію та документи, які необхідні для виконання покладених на відділ завдань;

- залучати за згодою проректора з адміністративно-господарської частини відповідних спеціалістів для проведення процедур закупівель та з інших питань, пов'язаних з роботою відділу;

- вносити на розгляд керівництву університету пропозиції щодо вдосконалення роботи відділу;

- за дорученням проректора з АГЧ подавати на затвердження ректору проекти наказів щодо забезпечення діяльності відділу закупівель.

Начальник відділу несе персональну відповідальність за дотримання вимог чинного законодавства в процесі керівництва відділом, проведення моніторингу цін на товари і послуги, а також нормативно-правової бази в межах посадових повноважень (п.4.1, 4.4 Інструкції).

Відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Таким чином, ОСОБА_6 як начальник відділу державних закупівель та договірної роботи Університету, наділений організаційно розпорядчими та адміністративно - господарськими функція та відповідно до положень ч. 3 ст. 18 КК України, є службовою особою.

Досудовим розслідуванням встановлено, що у першого проректора Університету ОСОБА_5 , у точно невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 25 вересня 2024 року, виник злочинний умисел на зловживання своїм службовим становищем, шляхом використання такого всупереч інтересам служби, спрямований на одержання неправомірної вигоди для іншої фізичної особи - ОСОБА_7 .

Так, з метою приховування власних кримінально-протиправних дій та уникнення кримінальної відповідальності, ОСОБА_5 розробив злочинний план, який полягав у наступних активних, злагоджених та цілеспрямованих діях:

- ініціювання перед виконуючим обов'язки ректора Університету необхідності закупівлі ноутбуків, системних блоків та багатофункціональних пристроїв;

- залучення до протиправної діяльності особи до повноважень якої входить проведення публічних закупівель;

- одержання комерційних пропозицій від заздалегідь визначених суб'єктів господарської діяльності із завищеною вартістю з метою формування очікуваної вартості;

- підготовка «необхідної» тендерної документації та проведення публічної закупівлі на підставі такої;

- забезпечення підписання первинної звітної документації та проведення оплати.

Так, з метою реалізації свого злочинного умислу, ОСОБА_5 25 вересня 2024 року, перебуваючи на посаді першого проректора Університету, з метою дотримання умов конспірації та уникнення можливого його викриття правоохоронними органами та подальшого кримінального переслідування, користуючись своїм службовим становищем, діючи умисно, будучи обізнаним із особливостями проведення публічних закупівель, підготував та подав для погодження в.о. ректора Університету ОСОБА_8 службову записку із внесеними відомостями щодо необхідності закупівлі 150 ноутбуків та 2 системних блоків та службову записку із внесеними відомостями щодо необхідності закупівлі 49 багатофункціональних пристроїв, які, після погодження в.о. ректора ОСОБА_8 , слугували правовою підставою для виконання подальших дій і прийняття рішень, спрямованих на досягнення злочинної мети, зокрема проведення публічної закупівлі.

У подальшому, ОСОБА_5 , діючи умисно, з метою реалізації злочинного плану в частині забезпечення перемоги при відкритих торгах конкретного суб'єкта господарської діяльності, в невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 02 жовтня 2025, повідомив ОСОБА_7 про те, що Університетом буде проведено публічну закупівлю ноутбуків, системних блоків очікуваною вартістю 3 мільйони гривень та закупівлю багатофункціональних пристроїв очікуваною вартістю 1 мільйон гривень.

Після чого, ОСОБА_5 , будучи обізнаним із порядком проведення публічних закупівель, діючи умисно, зловживаючи своїм службовим становищем, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 02 жовтня 2024, перебуваючи в Університеті за адресою: АДРЕСА_1 , усвідомлюючи, що реалізація злочинного плану можлива лише за сприяння начальника відділу державних закупівель та договірної роботи ОСОБА_6 , до повноважень якого входить, зокрема проведення процедур державних закупівель відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі», формування тендерної документації та очікуваної вартості предмету закупівлі, ОСОБА_5 повідомив останньому окремі деталі злочинного плану та надав вказівку щодо проведення публічної закупівлі товару у виді ноутбуків, системних блоків та багатофункціональних пристроїв для потреб Університету на підставі заздалегідь підготовлених документів, які надав у подальшому.

Так, ОСОБА_5 , з метою підготовки тендерної документації та створення в контролюючих органів хибного уявлення щодо дотримання вимог Закону України «Про публічні закупівлі» та уникнення можливого викриття, будучи обізнаним із вимогами наказу ІНФОРМАЦІЯ_3 від 18.02.2020 №275 «Про затвердження примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі» в частині формування очікуваної вартості предмету закупівлі, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 02 жовтня 2024, отримав від невстановлених осіб цінові пропозиції вартості багатофункціональних пристроїв, ноутбуків та системних блоків технічні вимоги щодо яких повідомив ОСОБА_6 , із заздалегідь узгодженою завищеною вартістю. Зокрема, цінові пропозиції багатофункціональних пристроїв: Приватне підприємство « ОСОБА_9 » (ціна - 1 023 900, 00), Товариство з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ціна - 1 043 151, 00), фізична особа - підприємець ОСОБА_7 (ціна - 998 160, 00). Та цінові пропозиції ноутбуків, системних блоків: Приватне підприємство « ОСОБА_9 » (ціна - 20 092, 00 за одиницю ноутбука), Товариство з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ціна - 20 146, 00 за одиницю ноутбука), фізична особа - підприємець ОСОБА_7 (ціна - 19 511, 00 за одиницю ноутбука). Після чого, ОСОБА_5 у невстановлений досудовим розслідуванням місці та час, але не пізніше 02 жовтня 2024 року, надав вищевказані цінові пропозиції ОСОБА_6 для формування очікуваної вартості предмету закупівлі.

ОСОБА_10 , згідно відведеної ролі у вчиненні злочину, всупереч принципу максимальної економії, ефективності та пропорційності використання коштів, без реального проведення аналізу цін, зловживаючи своїм службовим становищем, на підставі вказаних цінових пропозицій сформував заздалегідь узгоджену із ОСОБА_5 завищену очікувану вартість предмету закупівлі, а саме багатофункціональних пристроїв, в розмірі 1 021 750, 00 (один мільйон двадцять одна тисяча сімсот п'ятдесят) гривень та ноутбуків, системних блоків в розмірі 3 084 850, 00 (три мільйони вісімдесят чотири тисячі вісімсот п'ятдесят) гривень.

Після чого, ОСОБА_6 діючи з метою реалізації злочинного плану розробленого ОСОБА_5 , діючи умисно, 07.10.2024 опублікував оголошення про проведення відкритих торгів «Багатофункціональний пристрій» з очікуваною вартістю предмету закупівлі в розмірі 1 021 750, 00 грн. та 10.10.2024 опублікував оголошення про проведення відкритих торгів «Ноутбуки, системний блок» з очікуваною вартістю предмету закупівлі в розмірі 3 084 850, 00 грн.

29.10.2024, за результатами проведення відкритих торгів «Багатофункціональний пристрій», між ІНФОРМАЦІЯ_5 в особі в.о. ректора ОСОБА_8 (далі - Замовник) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_7 (далі - Постачальник) укладено договір №437-10-24 (далі - Договір).

Відповідно до п. 1.1. Договору, Постачальник зобов'язується поставити, а Замовник прийняти та оплатити товар по цінах, в кількості, асортименті, що вказані в додатку №1 (Специфікації), що є невід'ємною частиною Договору.

Так, відповідно до специфікації Постачальник зобов'язаний поставити наступний товар:

1. БФП Canon i-SENSYS MF3010 Black (5252B034AA), стартовий картридж, 3 (три) картриджі Canon 725 (3484В002АА) в кількості 48 шт. (19 800, 00 грн за 1 шт. / ринкова вартість - 15 262, 00 грн за 1 шт.);

2. БФП Canon i-SENSYS Х 1440і (5951С003AA), 3 (три) картриджі Canon Т13 (5640С006АА) в кількості 1 шт.; (19 999, 00 грн за 1 шт. / ринкова вартість -40 439, 00 грн за 1 шт.);

Згідно п. 1.3. асортимент та ціна на товар, що поставляється, визначаються на підставі Специфікації Постачальника, погодженої Замовником, яка є невід'ємною частиною даного Договору.

Пунктом 3.2. передбачено, що загальна вартість договору складає 970 399, 00 (дев'ятсот сімдесят тисяч триста дев'яносто дев'ять) гривень 00 копійок, без ПДВ.

Згідно п. 3.6. розрахунок за поставлений товар здійснюється Замовником протягом 30 календарних днів після його фактичного отримання Замовником на підставі виставлених рахунків - фактур та накладних, шляхом переводу коштів на рахунок Постачальника.

Окрім цього, 29.10.2024, за результатами проведення відкритих торгів «Ноутбуки, системний блок», між ІНФОРМАЦІЯ_5 в особі в.о. ректора ОСОБА_8 (далі - Замовник) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_7 (далі - Постачальник) укладено договір №438-10-24 (далі - Договір).

Відповідно до п. 1.1. Договору, Постачальник зобов'язується поставити, а Замовник прийняти та оплатити товар по цінах, в кількості, асортименті, що вказані в додатку №1 (Специфікації), що є невід'ємною частиною Договору.

Так, відповідно до специфікації Постачальник зобов'язаний поставити наступний товар:

1. Ноутбук ASUS Vivobook 15 Х1500КА-ЕJ276 (90NB0V15-M00E10) в кількості 150 шт. (19 999, 00 грн за 1 шт. / ринкова вартість - 16 806, 00 грн за 1 шт.);

2. Системний блок 2Е Complex Gaming (2E-9311) в кількості 2 шт.; (19 999, 00 грн за 1 шт. / ринкова вартість - 35 999, 00 грн за 1 шт.);

Згідно п. 1.3. асортимент та ціна на товар, що поставляється, визначаються на підставі Специфікації Постачальника, погодженої Замовником, яка є невід'ємною частиною даного Договору.

Пунктом 3.2. передбачено, що загальна вартість договору складає 3 039 848, 00 (три мільйони тридцять дев'ять тисяч вісімсот сорок вісім гривень) гривень 00 копійок, без ПДВ.

Згідно п. 3.6. розрахунок за поставлений товар здійснюється Замовником протягом 30 календарних днів після його фактичного отримання Замовником на підставі виставлених рахунків - фактур та накладних, шляхом переводу коштів на рахунок Постачальника.

Після чого, ОСОБА_5 в невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 01.11.2024, з метою доведення свого злочинного плану до кінця, усвідомлюючи що вартість предметів закупівлі визначена у договорах є вищою ніж середня ринкова вартість, діючи умисно, вчинив дії скеровані на надходження до відділу бухгалтерії первинної звітної документації, яка слугувала підставою для оплати по вказаному Договору.

Так, 18.12.2024 ІНФОРМАЦІЯ_6 на підставі платіжної інструкції №1305 проведено перерахунок грошових коштів в сумі 970 399, 00 (дев'ятсот сімдесят тисяч триста дев'яносто дев'ять) гривень 00 копійок на рахунок ФОП ОСОБА_7 та на підставі платіжної інструкції №1306 проведено перерахунок грошових коштів в сумі 3 039 848, 00 (три мільйони тридцять дев'ять тисяч вісімсот сорок вісім) гривень 00 копійок на рахунок ФОП ОСОБА_7 .

Таким чином, ОСОБА_6 будучи службовою особою, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи всупереч інтересам служби, з метою одержання неправомірної вигоди для фізичної особи-підприємця ОСОБА_7 , діючи за вказівками та на виконання злочинного плану розробленого ОСОБА_5 , сформував необхідну тендерну документацію та очікувану вартість предмету закупівлі, що слугувало підставою для укладення Договору № 437-10-24 від 29 жовтня 2024 року та Договору № 438-10-24 від 29 жовтня 2024 року із заздалегідь визначеною завищеною вартістю предмету закупівлі, що в сукупності слугувало підставою для оплати на рахунок ФОП ОСОБА_7 грошових коштів на загальну суму 970 399, 00 гривень на виконання Договору № 437-10-24 та оплати на рахунок ФОП ОСОБА_7 грошових коштів на загальну суму 3 039 848, 00 гривень на виконання Договору № 438-10-24, чим заподіяв майнової шкоди державним інтересам в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 на загальну суму 696 774, 00 гривень, що відповідно до п. 4 Примітки статті 364 КК України, є тяжкими наслідками.

23 червня 2025 року ОСОБА_5 та ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364 КК України.

Обставини, які дають достатні підстави підозрювати ОСОБА_5 та ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, підтверджуються доказами, які містяться в матеріалах кримінального провадження, а саме:

- протоколами допитів свідка ОСОБА_6 ;

- протоколами допитів підозрюваного ОСОБА_6 ;

- висновком судової товарознавчої експертизи;

- довідкою інспектора ІНФОРМАЦІЯ_8 ;

- висновком судової економічної експертизи;

- іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.

Строк досудового розслідування кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364 КК України відносно ОСОБА_5 та ОСОБА_6 розпочався 23.06.2025.

Разом з тим, слідчий зазначає, що на даний час не проведено усі необхідні слідчі та процесуальних дії, у зв'язку з чим виникла необхідність у продовженні строку досудового розслідування кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364 КК України відносно ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , який спливає 23.08.2025.

Слідчий вказує, що для завершення досудового розслідування є необхідним проведення додаткових слідчих (розшукових) та процесуальних дій, результати яких матимуть доказове значення у кримінальному провадженні, зокрема є необхідним:

додатково допитати ФОП ОСОБА_7 та представників суб'єктів господарювання у яких останній здійснював закупівлю товарно-матеріальних цінностей, які є предметом вчинення вказаного кримінального правопорушення;

долучити до матеріалів кримінального провадження розсекречені ухвали та клопотання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій;

провести тимчасовий доступ до матеріалів кримінального провадження, яке знаходиться у ІНФОРМАЦІЯ_9 ;

зібрати характеризуючі документи відносно підозрюваних осіб;

провести інші необхідні слідчі (розшукові) дії, з метою встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення;

перевірити в межах кримінального провадження причетність до вчинення вказаного кримінального правопорушення інших осіб;

Перелічені вище слідчі та процесуальні дії мають доказове значення у провадженні є необхідними для об'єктивного розслідування кримінального провадження та не є вичерпними, оскільки після їх проведення може виникнути необхідність у проведенні інших слідчих (розшукових) дій.

Вказані процесуальні та слідчі (розшукові) дії не проведено у трьохмісячний строк у зв'язку зі значним обсягом інформації, що підлягає огляду та детальному аналізу, а також значною кількістю слідчих (розшукових) та процесуальних дій, без яких неможливо завершити досудове розслідування.

Враховуючи наведене, слідчий стверджує, що для проведення необхідних процесуальних та слідчих (розшукових) дій строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні необхідно продовжити до 6 місяців.

Слідчим доведено, що перелічені вище слідчі та процесуальні дії мають доказове значення у провадженні, є необхідними для об'єктивного розслідування кримінального провадження та не є вичерпними, оскільки після їх проведення може виникнути необхідність у проведенні інших слідчих (розшукових) дій.

В результаті проведення вказаних слідчих (розшукових) та процесуальних дій, будуть отримані додаткові докази, які можуть бути використані під час судового розгляду кримінального провадження для встановлення об'єктивної істини у справі.

Слідчий вказує, що для проведення вищезазначених слідчих (розшукових) та процесуальних дій необхідний строк 4 місяці.

На переконання слідчого судді, для здійснення зазначених слідчим заходів, доцільність продовження строку досудового розслідування до шести місяців слідчим та прокурором доведена, оскільки на даний час є очевидним, що провести вказані слідчі (розшукові) дії у строк, який спливає, неможливо.

Таким чином, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню та строк досудового розслідування необхідно продовжити.

Керуючись ст.ст. 219, 294, 295-1, 372, 376 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

клопотання задовольнити.

Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12025140000000365 від 24 лютого 2025 року за підозрою ОСОБА_5 та ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, до чотирьох місяців, тобто до 23 жовтня 2025 року.

Ухвала остаточна, оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1