Справа № 199/8521/25
(1-кс/199/919/25)
іменем України
2025 року серпня місяця 19 дня м. Дніпро
Слідчий суддя Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпра ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпрі клопотання слідчого СВ ВП №1 Покровського РУП ГУНП в Донецькій області ОСОБА_3 про відсторонення від посади
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Добропілля, Донецької області, громадянки України, із вищою освітою, яка працює на посаді начальника гуманітарного відділу Криворізької сільської ради, не заміжньої, яка не має на утриманні неповнолітніх дітей та осіб похилого віку, не є особою з інвалідністю, раніше не судимої, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 ,
якій 13.08.2025 повідомлено про підозру у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, -
за участю сторін кримінального провадження:
прокурора ОСОБА_5 ,
підозрюваної ОСОБА_4 ,
18.08.2025 слідчий СВ ВП №1 Покровського РУП ГУНП в Донецькій області ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням, погодженим з повноважним прокурором, про відсторонення від посади ОСОБА_4 , яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
Клопотання обґрунтовується тим, що досудовим розслідуванням встановлено, що рішенням сесії сільської ради від 15.04.2021 №VIII/7-41 «Положення про гуманітарний відділ Криворізької сільської ради Покровського району Донецької області» створено гуманітарний відділ Криворізької сільської ради Покровського району Донецької області та відповідно до наказу про кадри від 29.01.2021 №14к призначено ОСОБА_4 на посаду начальника гуманітарного відділу Криворізької сільської ради Покровського району Донецької області.
Отже, в розумінні статті 18 КК України начальник гуманітарного відділу Криворізької сільської ради ОСОБА_4 є службовою особою.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з його припинення або скасування» № 1178 від 12.10.2022 (далі - Постанова), встановлено порядок та умови здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі, із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з його припинення або скасування.
Згідно п. 9 Постанови, під час здійснення публічних закупівель, без використання електронної системи закупівель замовники повинні відповідно до Закону дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, зокрема максимальної економії, ефективності, запобігання корупційним діям і зловживанням.
Відповідно до пп. 12 п. 13 Постанови, придбання замовниками товарів і послуг, вартість яких становить або перевищує 100 тис. грн., може здійснюватися шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару у разі, коли здійснюється закупівля товарів для забезпечення функціонування об'єктів критичної інфраструктури, що віднесені до І або ІІ категорії критичності відповідно до Порядку віднесення об'єктів до критичної інфраструктури.
При цьому, на всій території України Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб в Україні введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався.
З метою підготовки до проведення опалювального сезону начальником гуманітарного відділу Криворізької сільської ради Покровського району Донецької області ОСОБА_4 , у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 01.12.2022, в порушення вимог п. 13 Постанови Кабінету Міністрів України №1178 від 12.10.2022, попередньо домовилась з ФОП « ОСОБА_6 » про придбання двох генераторів.
Продовжуючи неналежним чином виконувати свої службові обов'язки, не передбачаючи можливе настання суспільно-небезпечних наслідків, хоча повинна була і могла їх передбачити, не перевіривши обґрунтованість вартості генераторів, у не встановлений досудовим розслідуванням дату, час та місці, в порушення вимог п. 13 Постанови Кабінету Міністрів України № 1178 від 12.10.2022, 01.12.2022 начальник гуманітарного відділу Криворізької сільської ради ОСОБА_4 укладає договір №41 про закупівлю товарів з ФОП « ОСОБА_6 », щодо придбання двох дизельних генераторів та відповідно до специфікації у якому зазначена назва, а саме: генератор дизельний 3-фазний потужністю 10кВт, вартість яких становить 640000 грн. 00 коп. та відповідно до інвентарної картки №24 обліку об'єкта основних засобів перебуває на балансі гуманітарного відділу Криворізької сільської ради дизельний генератор SATRA, S-THJR10KW.
Згідно з платіжного доручення №2, встановлено, що 05.12.2022 гуманітарний відділ Криворізької сільської ради на рахунок ФОП « ОСОБА_6 » перерахували грошові кошти в сумі 216000 грн. 00 коп.
Також згідно з платіжного доручення №1, встановлено, що 05.12.2022 гуманітарний відділ Криворізької сільської ради на рахунок ФОП « ОСОБА_6 », перерахували грошові кошти в сумі 424000,00 грн.
Таким чином, у період часу з 01.12.2022 по 05.12.2022, ОСОБА_4 перебуваючи на посаді начальника гуманітарного відділу Криворізької сільської ради, будучи службовою особою, неналежним чином виконуючи свої службові обов'язки, через несумлінне ставлення до них, в порушення пунктів 4.2., 4.3. Положення про уповноважену особу, пункту 8.1. Положення про гуманітарний відділ Криворізької сільської ради Покровського району Донецької області, не перевіривши обґрунтування вартості двох дизельних генераторів 3-фазних потужністю 10 кВт марки Satra STHOR10KWATS (згідно інвентарної картки №24 обліку об'єкта основних засобів перебуває на балансі гуманітарного відділу Криворізької сільської ради дизельний генератор SATRA, S-THJR10KW), підписала та завірила печаткою договір № 41 про закупівлю товару від 01.12.2022 та специфікацію (Додаток № 1 до Договору №41 від 01 грудня 2022 року) до вказаного договору щодо вартості генератора та передала їх для оплати відповідно до умов Договору.
Вартість джерела резервного живлення (генератори дизельні), марки «Satra STHOR10KWATS» (згідно інвентарної картки №24 обліку об'єкта основних засобів перебуває на балансі гуманітарного відділу Криворізької сільської ради Покровського району Донецької області дизельний генератор SATRA, S-THJR10KW), вказаного у зазначених договорах, не відповідає ринковій вартості, на суму 153 001 грн. (сто п'ятдесят три тисячі одна гривня).
Внаслідок неналежного виконання свої службових обов'язків ОСОБА_4 , на рахунок ФОП « ОСОБА_6 » безпідставно перераховано бюджетні кошти на загальну суму 153 001 грн., чим заподіяно гуманітарному відділу Криворізької сільської ради Покровського району Донецької області майнову шкоду на зазначену суму, яка у сто і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, що є істотною шкодою.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється в службовій недбалості, тобто в неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам, тобто у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
13.08.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України.
Враховуючи вищевикладені обставини, виникла необхідність відсторонити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади начальника гуманітарного відділу Криворізької сільської ради Покровського району Донецької області.
В судовому засіданні прокурор підтримала клопотання, посилаючись на викладені в ньому обставини.
Підозрювана ОСОБА_4 просила відмовити у задоволенні клопотання.
Вислухавши думку учасників судового засідання, дослідивши письмові матеріали, якими сторони обґрунтовують свої доводи, враховуючи положення ст.ст. 154-157 КПК України, слідчий суддя приходить до такого висновку.
За змістом норм ст. ст.154, 155 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється за клопотанням прокурора, слідчого, погодженого із прокурором, на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців.
Зокрема, ч.ч.1, 2 ст. 157 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
При вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини:
1) правову підставу для відсторонення від посади;
2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення;
3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до Витягу з ЄРДР за № 42025052670000008 за ч. 1 ст. 367 КК України внесено відомості про те, що під час опрацювання інформації з системи публічних закупівель «ProZorro» встановлено, що в межах закупівлі без використання електронної системи № UA-2022-12-02-016907-a між Гуманітарним відділом Криворізької сільської ради та ФОП ОСОБА_6 укладено договір про придбання двох дизельних генераторів 3-фазних потужністю 10 кВт марки Satra STHOR10KWATS на суму 640 000 грн., ціна яких є вищою за орієнтовну ринкову вартість, чим порушено вимоги про максимальну економію під час здійснення публічних закупівель, визначених Законом України «Про публічні закупівлі» та Постанови КМУ № 1178 (ЄО 7497 від 21.04.2025).
Про підозру ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, повідомлено 13.08.2025.
Із наданих в судовому засіданні пояснень учасників встановлено, що в даному кримінальному провадженні оригінали документів, що мають значення для досудового розслідування, на підставі ухвали слідчого судді були вилучені органом досудового розслідування, тому відсутні підстави вважати, що подальше перебування ОСОБА_4 на займаній нею посаді створює умови, за яких вона може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, оскільки такі документи уже знаходяться у розпорядженні сторони обвинувачення.
Крім того, слідчий суддя відзначає, що стороною обвинувачення не наведено жодних відомостей щодо спроб чи дій, які вчинялися ОСОБА_4 протягом досудового розслідування, які б були направлені на знищення чи спотворення доказів.
Враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до висновку про відсутність фактичних підстав для відсторонення підозрюваної ОСОБА_4 від посади начальника гуманітарного відділу Криворізької сільської ради Покровського району Донецької області, що зумовлює відмову у задоволенні клопотання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 110, 154-157, 369-372 КПК України,
У задоволенні клопотання слідчого СВ ВП №1 Покровського РУП ГУНП в Донецькій області ОСОБА_3 про відсторонення від посади ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1
19.08.2025