вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"11" червня 2025 р. м. Київ Справа № 911/724/25
Господарський суд Київської області в складі:
головуючого судді Христенко О.О.
за участю секретаря Комісарчук Д-М.О.
розглянувши справу № 911/724/25
за позовом Східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного
комітету України, м. Харків
до Товариства з обмеженою відповідальністю “Каммер Груп», м. Бориспіль
про стягнення 1 360 000,00 грн.
представники:
від позивача: Авді К.Б., довіреність б/н від 12.08.2025
від відповідача: не зявився
27.02.2025 до Господарського суду Київської області через систему «Електронний суд» надійшла позовна заява (вх. № 4970/25) Східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України б/н від 27.02.2025 року (далі-позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю “Каммер Груп» (далі-відповідач) про стягнення штрафних санкцій у сумі 1 360 000,00 грн., з яких 680 000,00 грн. штрафу та 680 000,00 грн. пені.
Позовні вимоги обґрунтовані невиконанням відповідачем рішення адміністративної колегії Східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції» № 70/30-р/к від 05.04.2023 року у справі № 3/01-69-21 у зв'язку з чим позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача штрафу у розмірі 680 000,00 грн. та пені у розмірі 680 000,00 грн.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 04.03.2025 відкрито провадження у справі № 911/724/25 та призначено її розгляд за привалами загального позовного провадження в підготовчому засіданні на 02.04.2025.
Ухвалою суду від 02.04.2025 підготовче засідання було відкладено на 23.04.2025.
14.04.2025 через систему “Електронний суд» від позивача надійшли додаткові пояснення у справі (вх. № 5006/25).
Ухвалою суду від 23.04.2025 закрито підготовче провадження у справі № 911/724/25 та призначено її до розгляду по суті на 23.04.2025.
Ухвалами суду від 23.04.2025 та 14.05.2025 розгляд справи по суті був відкладений на 14.05.2025 та 11.06.2025 відповідно.
Представник позивача в судових засіданнях підтримував позовні вимоги вважаючи їх обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з підстав, викладених у позові.
Представник відповідача в судові засідання жодного разу не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, правом на надання відзиву на позов не скористався.
Разом з цим, суд відзначає про належне повідомлення відповідача про розгляд справи за його участі та направлення ухвал суду у справі № 911/724/25 за належною адресою відповідача. Суд відзначає, що зазначені ухвали суду повернуті підприємством зв'язку на адресу суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до ч. 7 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України у разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають електронного кабінету та яких неможливо сповістити за допомогою інших засобів зв'язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає чи не перебуває.
У постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 24.12.2020 у справі № 902/1025/19 Верховний Суд звернув увагу на те, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, у цьому випадку суду (аналогічний висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 800/547/17 (П/9901/87/18) (провадження № 11-268заі18), постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 913/879/17, від 21.05.2020 у справі № 10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі № 24/260-23/52-б).
Електронний кабінет в системі ЄСІКС у відповідача на момент розгляду справи був відсутній.
Враховуючи вищевикладене та факт направлення судом ухвал на офіційну адресу відповідача у справі та повернення вказаних ухвал із відміткою поштового відділення "за закінченням терміну зберігання", суд доходить висновку про належне повідомлення відповідача у даній справі.
Суд зазначає, що сам лише факт неотримання відповідачем кореспонденції, якою суд, з додержанням вимог процесуального закону, надсилав ухвали для вчинення відповідних дій за належною адресою та які повернулись в суд у зв'язку з їх неотриманням адресатом, не може вважатися поважною причиною невиконання ухвал суду, оскільки зумовлений не об'єктивними причинами, а суб'єктивною поведінкою сторони щодо отримання кореспонденції, яка надходила на його адресу.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 202 ГПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд Київської області -
За результатами розгляду справи № 3/01-69-21 про порушення Товариством з обмеженою відповідальністю »Комунсервіс Тепло Нікополь» (код ЄДРПОУ 39810089) (після внесення змін до відомостей про юридичну особу - Товариство з обмеженою відповідальністю »Каммер Груп») законодавства про захист економічної конкуренції адміністративною колегією Східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийнято рішення від 05.04.2023 № 70/30-р/к (далі-рішення №70/30-р/к).
Пунктом 1 резолютивної частини рішення № 70/30 - р/к визнано, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Європейська енергосервісна компанія» та Товариство з обмеженою відповідальністю »Комунсервіс Тепло Нікополь» вчинили порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6 та пунктом 1 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю: «ДК 021-2015: 99999999-9 - Не відображене в інших розділах» - Енергосервіс будівлі Комунальної установи Сумської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 3 ім. генерал-лейтенанта А. Морозова за адресою: 40021, м. Суми, вул. 20 років Перемоги, 9, проведених Управлінням освіти і науки Сумської міської ради з використанням електронної системи закупівель «Prozorro» (номер закупівлі в системі«Prozorro»: UA-2017-11-20-001227-b).
За вчинене порушення законодавства про захист економічної конкуренції, вказане в пункті 1 резолютивної частини рішення № 70/30 - р/к, згідно з пунктом 3 резолютивної частини Рішення № 70/30 - р/к на ТОВ »Комунсервіс Тепло Нікополь» накладено штраф у розмірі 68 000,00 грн.
Пунктом 4 резолютивної частини рішення № 70/30 - р/к визнано, що ТОВ «Європейська енергосервісна компанія» та ТОВ «Комунсервіс Тепло Нікополь» вчинили порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6 та пунктом 1 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю: «ДК 021-2015: 99999999-9 - Не відображене в інших розділах» - Енергосервіс будівлі Комунального закладу Сумської міської ради - Сумський міський центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді за адресою: 40035, м. Суми, вул. Харківська, буд. 13, проведених Управлінням освіти і науки Сумської міської ради з використанням системи закупівель «Prozorro» (номер закупівлі в системі «Prozorro»:UA-2017-11-20-001118-а).
За вчинене порушення законодавства про захист економічної конкуренції, вказане в пункті 4 резолютивної частини рішення № 70/30 - р/к, згідно з пунктом 6 резолютивної частини Рішення № 70/30 - р/к на ТОВ «Комунсервіс Тепло Нікополь» накладено штраф у розмірі 68 000,00 грн.
Пунктом 7 резолютивної частини Рішення № 70/30 - р/к визнано, що ТОВ «Європейська енергосервісна компанія» та ТОВ «Комунсервіс Тепло Нікополь» вчинили порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6 та пунктом 1 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю: «ДК 021-2015:99999999-9 - Не відображене в інших розділах» - Енергосервіс будівлі Комунальної установи Сумської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 9, м. Суми, Сумської області за адресою: 40024, м. Суми, вул. Даргомижського, буд. 3, проведених Комунальною установою Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 9, м. Суми, Сумської області з використанням системи закупівель «Prozorro» (номер закупівлі в системі «Prozorro»: UA-2017-11-22-000309-c).
За вчинене порушення законодавства про захист економічної конкуренції, вказане в пункті 7 резолютивної частини рішення № 70/30 - р/к, згідно з пунктом 9 резолютивної частини Рішення № 70/30 - р/к на ТОВ «Комунсервіс Тепло Нікополь» накладено штраф у розмірі 68 000,00 грн.
Пунктом 10 резолютивної частини рішення № 70/30 - р/к визнано, що ТОВ «Європейська енергосервісна компанія» та ТОВ «Комунсервіс Тепло Нікополь» вчинили порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6 та пунктом 1 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю: «ДК 021-2015:99999999-9 - Не відображене в інших розділах» - Енергосервіс будівлі Комунальної установи Сумська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №20, м. Суми, Сумської області за адресою: 40004, м. Суми, вул. Металургів, буд. 71, проведених Комунальною установи Сумська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №20, м. Суми, Сумської області з використанням системи закупівель «Prozorro» (номер закупівлі в системі «Prozorro»: UA-2017-11-21-001580-c).
За вчинене порушення законодавства про захист економічної конкуренції, вказане в пункті 10 резолютивної частини рішення № 70/30 - р/к, згідно з пунктом 12 резолютивної частини рішення № 70/30 - р/к на ТОВ «Комунсервіс Тепло Нікополь» накладено штраф у розмірі 68 000,00 грн
Пунктом 13 резолютивної частини Рішення № 70/30 - р/к визнано, що ТОВ «Європейська енергосервісна компанія» та ТОВ «Комунсервіс Тепло Нікополь» вчинили порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6 та пунктом 1 статті 50 Закону України» Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю: «ДК 021-2015: 99999999-9 - Не відображене в інших розділах» - Енергосервіс будівлі Комунальної установи Сумська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №21, м. Суми, Сумської області за адресою: 40007, м. Суми, вул. Котовського, буд. 32, проведених Комунальною установою Сумська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №21, м. Суми, Сумської області з використанням системи закупівель «Prozorro» (номер закупівлі в системі «Prozorro»: UA-2017-11-20-001261-a).
За вчинене порушення законодавства про захист економічної конкуренції, вказане в пункті 13 резолютивної частини рішення № 70/30 - р/к, згідно з пунктом 15 резолютивної частини Рішення № 70/30 - р/к на ТОВ «Комунсервіс Тепло Нікополь» накладено штраф у розмірі 68 000,00 грн.
Пунктом 16 резолютивної частини рішення № 70/30 - р/к визнано, що ТОВ «Європейська енергосервісна компанія» та ТОВ «Комунсервіс Тепло Нікополь» вчинили порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6 та пунктом 1 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю: «ДК 021-2015:99999999-9 - Не відображене в інших розділах» - Енергосервіс будівлі Комунальної установи Сумська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 26 м. Суми, Сумської області за адресою: 40007, м. Суми, вул. Охтирська, буд. 21, проведених Комунальною установою Сумська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 26 м. Суми, Сумської області з використанням системи закупівель «Prozorro» (номер закупівлі в системі «Prozorro»: UA-2017-11-21-001567-c).
За вчинене порушення законодавства про захист економічної конкуренції, вказане в пункті 16 резолютивної частини рішення № 70/30 - р/к, згідно з пунктом 18 резолютивної частини Рішення № 70/30 - р/к на ТОВ «Комунсервіс Тепло Нікополь» накладено штраф у розмірі 68 000,00 грн.
Пунктом 19 резолютивної частини рішення № 70/30 - р/к визнано, що ТОВ «Європейська енергосервісна компанія» та ТОВ «Комунсервіс Тепло Нікополь» вчинили порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6 та пунктом 1 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю: «ДК 021-2015:99999999-9 - Не відображене в інших розділах» - Енергосервіс будівлі Комунальної установи Сумська загальноосівітня школа І-ІІІ ступенів № 27, м. Суми, Сумської області за адресою: 40030, м. Суми, вул. Охтирська, буд. 33, проведених Комунальною установою Сумська загальноосівітня школа І-ІІІ ступенів № 27, м. Суми, Сумської області з використанням системи закупівель «Prozorro» (номер закупівлі в системі «Prozorro»:UA-2017-11-21-001305-c).
За вчинене порушення законодавства про захист економічної конкуренції, вказане в пункті 19 резолютивної частини рішення № 70/30 - р/к, згідно з пунктом 21 резолютивної частини Рішення № 70/30 - р/к на ТОВ «Комунсервіс Тепло Нікополь» накладено штраф у розмірі 68 000,00 грн.
Пунктом 22 резолютивної частини рішення № 70/30 - р/к визнано, що ТОВ «Європейська енергосервісна компанія» та ТОВ «Комунсервіс Тепло Нікополь» вчинили порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6 та пунктом 1 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю: «ДК 021-2015:99999999-9 - Не відображене в інших розділах» - Енергосервіс будівлі Сумського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) № 8 «Космічний» м. Суми, Сумської області за адресою: 40034, м. Суми, проспект Михайла Лушпи, буд.34, проведених Сумським дошкільним навчальним закладом (ясла-садок) № 8 «Космічний» м. Суми, Сумської області з використанням системи закупівель «Prozorro» (номер закупівлі в системі «Prozorro»: UA-2017-11-20-001941-b).
За вчинене порушення законодавства про захист економічної конкуренції, вказане в пункті 22 резолютивної частини рішення № 70/30 - р/к, згідно з пунктом 24 резолютивної частини Рішення № 70/30 - р/к на ТОВ «Комунсервіс Тепло Нікополь» накладено штраф у розмірі 68 000,00 грн.
Пунктом 25 резолютивної частини рішення № 70/30 - р/к визнано, що ТОВ «Європейська енергосервісна компанія» та ТОВ «Комунсервіс Тепло Нікополь» вчинили порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6 та пунктом 1 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю: «ДК 021-2015:99999999-9 - Не відображене в інших розділах» - Енергосервіс дошкільного навчального закладу (ясла-садок) № 12 «Олімпійський» за адресою: 40007, м. Суми, вул. Нижнє-Сироватська, буд. 29, проведених Сумським дошкільним навчальним закладом (ясла-садок) № 12 «Олімпійський», м. Суми Сумської області з використанням системи закупівель «Prozorro» (номер закупівлі в системі «Prozorro»: UA-2017-11-20-001917-a).
За вчинене порушення законодавства про захист економічної конкуренції, вказане в пункті 25 резолютивної частини Рішення № 70/30 - р/к, згідно з пунктом 27 резолютивної частини Рішення № 70/30 - р/к на ТОВ «Комунсервіс тепло Нікополь» накладено штраф у розмірі 68 000,00 грн.
Пунктом 28 резолютивної частини рішення № 70/30 - р/к визнано, що ТОВ «Європейська енергосервісна компанія» та ТОВ «Комунсервіс Тепло Нікополь» вчинили порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6 та пунктом 1 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю: «ДК 021-2015:99999999-9 - Не відображене в інших розділах» - Енергосервіс будівлі Сумського дошкільного навчального закладу (Центр розвитку дитини)№ 18 «Зірниця» Сумської міської ради за адресою: 40035, м. Суми, проспект Михайла Лушпи, буд. 13, проведених Сумським дошкільним навчальним закладом (Центр розвитку дитини) № 18 «Зірниця» Сумської міської ради з використанням системи закупівель «Prozorro» (номер закупівлі в системі «Prozorro»: UA-2017-11-20-001940-b).
За вчинене порушення законодавства про захист економічної конкуренції, вказане в пункті 28 резолютивної частини рішення № 70/30 - р/к, згідно з пунктом 30 резолютивної частини рішення № 70/30 - р/к на ТОВ «Комунсервіс Тепло Нікополь» накладено штраф у розмірі 68 000,00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції», рішення органів Антимонопольного комітету України надається для його виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.
Копію витягу з рішення № 70/30-р/к направлено позивачем супровідним листом від 07.04.2023 № 70-02/с-1291 на адресу відповідача, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, на дату складання листа: 50008, м. Кривий Ріг, вул. Генерала Радієвського, 19.
Копію витягу рішення № 70/30-р/к направлено на адресу відповідача рекомендованим листом та отримано ним 19.04.2023, про що свідчить лист АТ “Укрпошта» від 11.05.2023 № 100.010001-505-23.
Враховуючи зазначене, копія витягу з рішення №70/96-р/к вважається такою, що отримана відповідачем 19.04.2023.
Статтею 6 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» передбачено, що адміністративні колегії територіальних відділень Антимонопольного комітету України є органами Антимонопольного комітету України.
Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції», рішення органів Антимонопольного комітету України є обов'язковими до виконання.
Згідно ч. 3 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції», особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.
Отже, кінцевим терміном сплати відповідачем штрафу є 19.06.2024.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України «Про захист економічної конкуренції», заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до Господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення. Цей строк не може бути поновлено.
Матеріали справи не містять доказів оскарження відповідачем рішення №70/30-р/к в судовому порядку. Отже, відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції», рішення № 70/30-р/к, є законним та відповідно до ст. 22 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» обов'язковим до виконання.
Частиною 8 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» передбачено, що суб'єкт господарювання зобов'язаний протягом п'яти днів з дня сплати штрафу надіслати відповідно до Антимонопольного комітету України або його територіального відділення документи, що підтверджують сплату штрафу.
Проте, відповідач всупереч вимогам чинного законодавства, штраф в розмірі 680 000,00 грн., накладений рішенням Східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 05.04.2023 № 70/30-р/к не сплатив, доказів протилежного матеріали справи не містять.
З метою захисту інтересів держави, споживачів та суб'єктів господарювання Антимонопольний комітет України, територіальні відділення Антимонопольного комітету України у зв'язку з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними чи фізичними особами подають заяви, позови, скарги до суду, в тому числі про стягнення не сплачених у добровільному порядку штрафів та пені (ст. 25 Закону України «Про Антимонопольний комітет України»).
Позивач, посилаючись на те, що відповідач не сплатив визначений рішенням Східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 05.04.2023 № 70/30-р/к штраф, звернувся до суду з даним позовом про стягнення 680 000,00 грн. штрафу та 680 000,00 грн. пені, нарахованої за період з 20.06.2023 по 02.01.2025.
У матеріалах справи відсутні надсилання відповідачем до Східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України доказів, що підтверджують сплату штрафу.
Відповідно до ч. 1 статті 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Станом на день розгляду спору штраф відповідачем не сплачений, доказів зворотного суду не надано.
Таким чином, відповідач, всупереч вимогам ч. 2 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» ухилився від сплати накладеного на нього позивачем штрафу у встановлений Законом термін.
Враховуюче викладене вище, позовні вимоги про стягнення з відповідача штрафу у розмірі 680 000,00 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Позивач також, посилаючись на ч. 5 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції», просить суд стягнути з відповідача за прострочення сплати штрафу, накладеного рішенням Східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 05.04.2023 № 70/30-р/к, пеню у розмірі 680 000,00 грн. за період з 20.06.2023 по 02.01.2025.
Відповідно до ч. 5 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції», за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України. Нарахування пені припиняється з дня прийняття господарським судом рішення про стягнення відповідного штрафу. Нарахування пені зупиняється на час розгляду чи перегляду господарським судом: справи про визнання недійсним рішення органу Антимонопольного комітету України про накладення штрафу; відповідного рішення (постанови) господарського суду. Нарахування пені зупиняється на час розгляду органом Антимонопольного комітету України заяви особи, на яку накладено штраф, про перевірку чи перегляд рішення у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
Господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання у ГК України визнаються штрафними санкціями (ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України).
Відповідно до ч. 1 ст. 231 Господарського кодексу України, законом щодо окремих видів зобов'язань може бути визначений розмір штрафних санкцій, зміна якого за погодженням сторін не допускається.
Відповідно до ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції», за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України.
У зв'язку із простроченням сплати штрафу, позивачем на підставі ч. 5 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» заявлено до стягнення з відповідача 680 000,00 грн. пені. При цьому, нарахування пені здійснено у розмірі 1,5% від суми штрафу за кожен день прострочення за період з 20.06.2023 до 02.01.2025 (562 день). Згідно наданого позивачем розрахунку, сума пені склала 5 732 400,00 грн, але була обмежена розміром штрафу відповідно до норм ч. 5 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції».
Перевіривши наданий позивачем розрахунок пені у сумі 680 000,00 грн. судом встановлено, що такий розрахунок є арифметично вірним, обґрунтованим, а тому, вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 7 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, та пені, органи Антимонопольного комітету України стягують штраф та пеню в судовому порядку.
12.06.2023 здійснено державну реєстрацію зміни найменування юридичної особи - ТОВ "Комунсервіс Тепло Нікополь" (код ЄДРПОУ 39810089) на Товариство з обмеженою відповідальністю «Каммер Груп» та зміну місцезнаходження юридичної особи: 08302, Київська область, Бориспільський район, м. Бориспіль, вул. Київський шлях, 57, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 03.03.2025, за кодом доступу 235498413636, зробленого судом.
Станом на день розгляду спору штраф та пеня не сплачені, доказів на підтвердження їх оплати відповідачем не надано.
З урахуванням вищевикладених обставин, суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача штрафу та пені доведеними, обґрунтованими, такими, що відповідають фактичним обставинам справи і не спростовані належним чином і у встановленому законом порядку відповідачем, а відтак, заявлені вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно ч. 1 ст. 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77 ГПК України).
Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати відповідно до ст. 129 ГПК України, покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 123, 129, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю »Каммер Груп» (08302, Київська область, Бориспільський район, м. Бориспіль, вул. Київський Шлях, 57, код ЄДРПОУ 39810089) в дохід Державного бюджету України 680 000 (шістсот вісімдесят тисяч) грн. 00 коп. штрафу та 680 000 (шістсот вісімдесят тисяч) грн. 00 коп. пені.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю »Каммер Груп» (08302, Київська область, Бориспільський район, м. Бориспіль, вул. Київський Шлях, 57, код ЄДРПОУ 39810089) на користь Східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 6 під'їзд, 1 поверх; код ЄДРПОУ 22630473) 16 320 (шістнадцять тисяч триста двадцять) грн 00 коп судового збору.
Видати накази.
Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст підписано - 19.08.2025
Суддя О.О. Христенко