Рішення від 07.08.2025 по справі 910/5298/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

07.08.2025Справа № 910/5298/25

За позовомКазенного підприємства "Морська пошуково-рятувальна служба"

доТовариства з обмеженою відповідальністю "Буденерготрейд"

провизнання недійсними додаткових угод та стягнення 54 926,02 грн

Суддя Підченко Ю.О.

Секретар судового засідання Панасюк Ю.М.

Представники сторін:

від позивача: Лисецька О.О.;

від відповідача: не з'явився.

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Господарського суду міста Києва перебуває справа № 910/5298/25 за позовом Казенного підприємства "Морська пошуково-рятувальна служба" (далі також - позивач КП «МПРС») до Товариства з обмеженою відповідальністю "Буденерготрейд" (далі також - відповідач, ТОВ "Буденерготрейд") відповідно до якого позивач просить:

- визнати недійсною додаткову угоду № 2 від 28.01.2022 до договору про закупівлю електричної енергії у постачальника № 183-В-21 від 01.11.2021;

- визнати недійсною додаткову угоду № 3 від 28.09.2022 до договору про закупівлю електричної енергії у постачальника № 183-В-21 від 01.11.2021;

- стягнути надмірно сплачені кошти в сумі 54 926,02 грн.

З огляду на те, що в підготовчому провадженні здійснено дії передбачені ст. 182 Господарського процесуального кодексу України (далі також - ГПК України), суд вирішив закрити підготовче провадження та призначити справу до розгляду по суті на 07.08.2025.

Представник позивача безпосередньо в судовому засіданні 07.08.2025 наполягав на задоволенні заявленого позову та надав усні пояснення по суті спору.

Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання 07.08.2025 не забезпечив, відзив не надав, про причини неявки суд не повідомив.

Суд приймає до уваги, що відповідно до ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Рішення в даній справі ухвалено з урахуванням ст. ст. 219, 220, 233 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Між Казенним підприємством "Морська пошуково-рятувальна служба" (як споживачем) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Буденерготрейд" (як постачальником) 01.11.2021 було укладено договір про закупівлю електричної енергії у постачальника № 183-В-21 (далі також - договір), за умовами п. 2.1. якого, постачальник продає електричну енергію за кодом CPV за 021:2015-09310000-5 - Електрична енергія, споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору. Кількість електричної енергії визначено в обсязі 440000 кВт*год відповідно до Додатку 3 до договору «Обсяги постачання (закупівлі) електричної енергії Споживачу».

Строк постачання електричної енергії встановлено до 31.12.2022 (п.2.3. Договору).

Місце постачання електричної енергії: Одеська область, м. Чорноморськ, смт. Олександрівна, вул. Судноремонтна, буд. 33.

Пунктом 3.1. договору визначено, що початком постачання електричної енергії споживачу є дата, зазначена у заяві-приєднанні, яка є додатком 1 до договору.

Розділом 5 договору визначена ціна договору, порядок обліку та оплати електричної енергії, а саме:

- ціна договору становить 1 369 595,04 грн, у тому числі ПДВ - 228 265,84 грн. Споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 2 до цього договору (п. 5.1. договору);

- ціна (тариф) електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції постачальника. Для одного об'єкта споживання (площадки вимірювання) застосовується одна ціна електричної енергії (п. 5.2. договору);

- інформація про діючу ціну електричної енергії має бути розміщена на офіційному веб-сайті постачальника не пізніше ніж за 20 днів до початку її застосування із зазначенням порядку її формування (п. 5.3. договору);

- у випадках застосування до споживача диференційованих цін електричної енергії суми, вказані в рахунках, інформаційно відображають середню ціну, обчислену на базі різних диференційованих цін (п. 5.4. договору);

- ціна за одиницю електричної енергії, визначена у Додатку 2 «Комерційна пропозиція» до договору, не повинна змінюватися протягом першого Розрахункового періоду, крім випадків коли ціна зменшується. Сторона, яка є ініціатором укладання додаткової угоди, підтверджує коливання ціни за одиницю електричної енергії на ринку шляхом надання оригіналів документів, виданих уповноваженою надавати відповідну інформацію установою/підприємством/організацією тощо відповідно до п. 13.2. договору (п. 5.5. договору);

- розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць (п. 5.6. договору).

Одночасно, умовами п. 13.2. договору визначено, що згідно з вимогами Закону України «Про публічні закупівлі», умови Договору не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціпи пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:

1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;

2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю / внесення змін до такого договору щодо збільшення ціпи за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії. Наявність факту коливання ціни товару на ринку підтверджується довідкою(ми) (листом(ми)) (завіреними копіями цих довідки(ок) або листа(ів)) відповідних органів, установ, організацій, які уповноважені надавати відповідну інформацію щодо коливання ціни товару на ринку, або інформацією з вебсайту ДП «Оператор ринку» (https://www.oree.com.ua) (згідно з ч. 6, 9 ст. 67 Закону України «Про ринок електричної енергії», з урахуванням листа Мінекономрозвитку України від 14.08.2019 р. № 3304-04/33869-06 «Щодо зміни ціни у договорах постачання електричної енергії») для документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку. Зміна ціни за одиницю товару застосовується з початку розрахункового періоду в якому відбулися такі зміни;

3) покращення якості предмета закупівлі, за умови що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

4) продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку;

6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування;

7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни. Сторони можуть внести відповідні зміни у разі зміни регульованих цін (тарифів), при цьому, підтвердженням можливості внесення таких змін будуть чинні (введені в дію) нормативно-правові акти відповідного уповноваженого органу або Держави щодо встановлення регульованих цін;

8) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини 6 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі».

01.11.2021 між сторонами договору підписано Заяву-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії споживачу (додаток 1 до договору), згідно з якою визначено (в тому числі), що:

- споживач приєднується до умов договору на умовах обраної комерційної пропозиції постачальника: "Комерційна пропозиція № 1021С-І.2.Т";

- початок постачання електричної енергії: 1 листопада 2021 року.

Умовами р. 3 Комерційної пропозиції № 1021С-1.2.Т (додаток 2 до договору), погоджено умови визначення ціни на електричну енергію, а саме:

«Ціна за 1 кВт*год електричної енергії, що поставляється споживачу у розрахунковому періоді, включає всі витрати Постачальника, становить 3,112716 грн з урахуванням ПДВ 20%, а без ПДВ - 2,59393 грн та складається з:

Ц = Цел +Цосп + ПДВ, де

Ц - загальна ціна (тариф) електричної енергії;

Цел - ціна електричної енергії (2,3 грн за 1 кВт*год, без врахування ПДВ)

Цосп - регульований тариф на послуги з передачі електричної енергії оператора системи передачі (НЕК «УКРЕНЕРГО»), затверджений відповідним рішенням НКРЕКП, без врахування ПДВ (*з розрахунку на 1 кВт*год) (htts://www.nerc.gov.ua/?id=51970) - 0,29393 грн;

ПДВ - податок на додану вартість (20%).

Сума коштів, яку повинен оплатити споживач за спожиту енергію в розрахунковому періоді електричну енергію, визначається як добуток фактичного обсягу спожитої електричної енергії та діючої ціни у розрахунковому періоді.

Згідно з Додатком 3 до договору визначено помісячний обсяг постачання (закупівлі) електричної енергії споживачу становить:

- у 2021 році - 71 тис. кВт*год.,

- у 2022 році - 369 тис. кВт*год.

Надалі, між сторонами договору, 26.01.2022 укладено Додаткову угоду № 1 до договору, за умовами якої:

- визначено кількість електричної енергії, що поставляється споживачу у обсязі 423 633,53 кВт*год відповідно до Додатку 3 до договору, а саме: у 2021 році - 63,058 тис. кВт*год.; у 2022 році - 369,57453 тис. кВт*год;

- визначено ціну електричної енергії з 01.01.2022 року за 1 кВт*год. - з розрахунку 3,174768 грн (з урахуванням ПДВ); 2,64564 грн (без ПДВ).

Підставою для зміни тарифу на електричну енергію є постанова НКРЕКП від 01.12.2021 № 2454 «Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК «УКРЕНЕРГО» на 2022 рік», згідно з якою встановлено тариф на послуги з передачі електричної енергії на рівні 345,64 грн/МВт*тод (без урахування податку на додану вартість), про що відповідач повідомив позивача листом № 21-01/22-10 від 21.01.2022.

28.01.2022 між сторонами договору, укладено Додаткову угоду № 2 до Договору, за умовами якої:

- визначено кількість електричної енергії, що поставляється споживачу у обсязі 403 100,345 кВт*год відповідно до Додатку 3 до договору, а саме: у 2021 році - 63,058 тис. кВт*год.; у 2022 році - 340,042345 тис. кВт*год;

- визначено ціну електричної енергії з 01.01.2022 року за 1 кВт*год. - з розрахунку 3,450492 грн (з урахуванням ПДВ); 2,87541 грн (без ПДВ).

Підставою для зміни тарифу на електричну енергію став лист постачальника від 21.01.2022 № 21-01/22-09 «Щодо необхідності внести зміни до договору про закупівлю», з посиланням на інформацію, викладену у Довідці про середньоринкові ціпи від 21.01.2022 № 1648, виданої ТОВ «ЗАКУПІВЛІ:ЮА» - оператором авторизованого електронного майданчика «Zakupki UA» (у відповідності до вимог наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 30.11.2020 № 2472), згідно з якою зазначена середньозважена ціна купівлі-продажу на ринку «на добу наперед» (РДН) у торговій зоні ОЕС України за 19.01.2022 - у розмірі 2922,91 грн. (без ПДВ).

28.09.2022 між сторонами договору, укладено Додаткову угоду № 3 до Договору, за умовами якої:

- визначено кількість електричної енергії, що поставляється споживачу у обсязі 386 998,012 кВт*год відповідно до Додатку 3 до договору, а саме: у 2021 році - 63,058 тис. кВт*год.; у 2022 році -323,940012 тис. кВт*год;

- визначено ціну електричної енергії з 01.09.2022 року за 1 кВт*год. - з розрахунку 3.75376082 грн. (з урахуванням ПДВ); 3 12813402 грн. (без ПДВ).

Підставою для зміни тарифу на електричну енергію став лист постачальника від 21.09.2022 № _10-09/22-08 «Щодо необхідності внести зміни до договору про закупівлю», посилаючись на інформацію, викладеної у Довідці Торгово - промислової палати України від 16.09.2022 № 1346/08.0-7.3 «Консультативно-аналітична довідка», згідно з якої зазначається про зміну середньозваженої ціни на електроенергію в торговій зоні ОЕС /країни на ринку «на добу наперед» (РДН) станом на 1 декаду вересня 2022 року у порівнянні з 1 декадою серпня 2022 року у відсоткову вираженні + 12%, а саме:

середньозважена ціна на РДН (ОЕС), 1 декада серпня 2022 (01.08.2022 -10.08.2022 - 2 949,10 грн/МВт.год;

середньозважена ціна на РДН (ОЕС), 1 декада вересня 2022 (01.09.2022 -10.09.2022) - 3 303,40 грн/МВт.год.

31.10.2022 між сторонами договору, укладено Додаткову угоду № 4 до Договору, за умовами якої сторони договору дійшли згоди припинити постачання електричної енергії з 00.00 21.10.2022; термін дії договору визначили - до 20.10.2022 включно, а в частині розрахунків - до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за договором; відповідно до умов ч. 3 статті 631 Цивільного кодексу України умови зазначеної додаткової угоди застосовані до правовідносин, які виникли з 20.10.2022.

В свою чергу, Південним офісом Держаудитслужби проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності КП «МПРС», за результатами якої складено Акт від 06.12.2024 № 15105-11/140 планової ревізії фінансово-господарської діяльності Казенного підприємства «Морська пошуково-рятувальна служба за період з 01.01.2019 по 30.06.2024» (надалі - Акт ревізії).

Як наслідок, на адресу КП "МПРС" від Південного офісу Держаудитслужби надійшов лист "Про вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства», в якій зазначалась вимога щодо забезпечення відшкодування відповідно до статей 199, 216-229 Господарського кодексу України та статей 610-625 Цивільного кодексу України, ТОВ «Буденерготрейд» на користь КП «МПРС» втрат, завданих внаслідок перевищення гранично допустимого розміру підвищення цін за одиницю товару (електричної енергії) до 3,75356082 грн з ПДВ (договір від 01.11.2021 № 183-В-21), що призвело до завищення вартості спожитої енергії за 2022 рік на загальну суму 54 926,02 грн.

Спір у справі виник у зв'язку з тим, як стверджує позивач, що Додаткові угоди № 2 від 28.01.2022 та № 3 від 28.09.2022 до договору підлягають визнанню недійсними, а сума завищеної вартості спожитої енергії за 2022 рік в розмірі 54 926,02 грн має бути відшкодована відповідачем позивачу. На досудову вимогу позивач відповіді не отримав та був вимушений звернутися до суду за захистом свого права.

Відповідач відзив на позов не надав, викладених у позовній заяві обставин не спростував.

Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 202 Цивільного кодексу України (далі також - ЦК України) правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

У статтях 3, 6, 203, 626, 627 ЦК України визначено загальні засади цивільного законодавства, зокрема поняття договору і свободи договору, та сформульовано загальні вимоги до договорів як різновиду правочинів (вільне волевиявлення учасника правочину).

Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Частина 1 ст. 628 ЦК України передбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

В силу ст. 638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом, як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін мас бути досягнуто згоди.

У відповідності до ст. 712 ЦК України, яка кореспондується з положеннями ст. 265 ГК України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3, 5 та 6 ст. 203 цього кодексу.

Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Статтею 203 ЦК України встановлено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Визнання правочину (господарського договору) недійсним господарським судом є наслідком його вчинення з порушенням закону, а не заходом відповідальності сторін. Тому для такого визнання, як правило, не має значення, чи усвідомлювали (або повинні були усвідомлювати) сторони протиправність своєї поведінки під час вчинення правочину.

На підставі статті 215 ЦК України недійсними можуть визнаватися не лише правочини, які не відповідають цьому Кодексу, а й такі, що порушують вимоги інших законодавчих актів України, указів Президента України, постанов Кабінету Міністрів України, інших нормативно-правових актів, виданих державними органами, у тому числі відомчих, зареєстрованих у встановленому порядку.

Згідно з приписами частини першої ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.

Правовідносини в сфері державних закупівель регулюються Законом України «Про публічні закупівлі» (надалі - Закон), метою якого є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Згідно з частиною 1 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Відповідно до роз'яснень Міністерства економічного розвитку і торгівлі України «Щодо зміни істотних умов договору про закупівлю» від 07.04.2015 №3302-05/11398-07, внесення змін до договору про закупівлю в залежності від коливання ціни товару на ринку повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим. У залежності від коливання ціни товару на ринку, сторони протягом дії договору про закупівлю можуть вносити зміни декілька разів в частині ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків кожного разу з урахуванням попередніх змін, внесених до нього, сукупність яких не може перевищувати 10 відсотків від ціни за одиницю товару, визначеної сторонами на момент укладання договору про закупівлю та за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі, і виконати свої зобов'язання відповідно до такого договору з урахуванням зазначених змін.

Відповідно до ст. 42 Господарського кодексу України підприємництво - де самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Будь-який суб'єкт підприємницької діяльності діє на власний ризик. Укладаючи договір поставки товару на певний строк у майбутньому, він гарантує собі можливість продати свій товар, але при цьому несе ризики зміни його ціни. Підприємець має передбачати такі ризики і одразу закладати їх у ціну договору.

Згідно з ч. 4 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури.

Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі (п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону).

З вищезазначеного вбачається, що зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною лише за таких умов:

- відбувається за згодою сторін;

- порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації); підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником);

- ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10%; загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися.

З аналізу зазначених положень Закону України «Про публічні закупівлі» вбачається, що вони є спеціальними нормами, які визначають правові підстави внесення змін та доповнень до договорів, укладених за результатами публічних закупівель, та повинні застосовуватися переважно щодо норм Цивільного кодексу України (ст. 651) та Господарського кодексу України (ст. 188), які визначають загальну процедуру внесення змін до договору. Якщо спеціальною нормою права (ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі») заборонено укладення умов договору про публічні закупівлі, які відрізняються від умов тендерної пропозиції, та заборонено вносити зміни до договору, окрім певного законодавчо визначеного переліку випадків, то внесення змін до такого договору поза межами переліку, передбаченого зазначеним приписом закону, означатиме незаконність внесення цих змін. Зазначена правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 30.01.2018 у справі № 916/1491/17.

Відповідно до ст. 652 ЦК передбачає, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Через зміну істотних обставин договір може бути змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов:

1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;

2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;

3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору;

4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

Відповідно до ст. 5 Закону «Про публічні закупівлі», закупівлі здійснюються за принципом відкритості та прозорості на всіх їх стадіях; метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

В свою, чергу Верховний Суд у постанові від 12.09.2019 у справі № 915/1868/18 наголосив, що можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямими порушенням принципів процедури закупівлі.

Крім того, під коливанням ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни товару на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період після укладання договорів і до внесення відповідних змін до нього.

Тобто збільшення ціни такого товару на ринку повинно відбутись після укладання договору.

Таким чином, якщо постачальник документально підтвердить замовнику, що ціна на товар проколивалася на ринку такого товару від ціни в договорі і до ціни на момент підписання додаткової угоди, то можна говорити про наявність підстав для внесення змін до договору.

Як зазначено в Акті ревізії, до ревізії надано договір про закупівлю електричної енергії у постачальника (ДК 021:2015: 09310000-5 - Електрична енергія) від 01.11.2021 № 183-В-21, укладений за результатами відкритих торгів між КП «МПРС», в особі заступника директора з інженерної інфраструктури Мікруха Руслана Миколайовича та ТОВ «БУДЕНЕРГОТРЕЙД», в особі директора Дочинця Василя Васильовича.

Станом на момент підписання договору про закупівлю сторонами погоджені всі істотні умови - предмет, ціна та строк виконання зобов'язань за договором відповідно до вимог ч. 3 ст. 180 Господарського кодексу України. Тому коливання цін на ринку повинно розцінюватися саме після підписання договору, оскільки ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» урегульовано саме зміну істотних умов у разі виникнення такого явища, як коливання ціни на ринку. Зважаючи на викладене, внесення змін до договору є правомірним у разі документального підтвердження коливання ціни на товар у період з моменту укладання договору до моменту укладання додаткової угоди (або отримання пропозиції про її укладання).

До договору № 183 укладено 4 додаткові угоди, внаслідок чого підвищено ціну за 1 Вт*год електричної енергії з 3,112716 грн з ПДВ до 3,75376082 грн з ПДВ, а саме.

Відповідно до п. 2 ч. 5 cт. 41 Закону обмеження 10 % застосовується як максимальний ліміт щодо зміни, визначеної в договорі, незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни (кількість підписаних додаткових угод).

У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.

Ревізією встановлено, що за період з 01.11.2021 по 01.01.2023 відповідно до даних бухгалтерського обліку та актів приймання-передачі електричної енергії поставлено та прийнято 231 651 кВт*год на загальну суму 786 358,18 грн з ПДВ.

За поставлену електричну енергію КП «МПРС» сплачено ТОВ «БУДЕНЕРГОТРЕЙД» 786 358,18 грн з ПДВ.

Відповідно до актів приймання-передачі електричної енергії від 31.01.2022 № 106, від 28.02.2022 № 157, від 31.03.2022 № 337, від 30.04.2022 № 449, від 31.05.2022 № 516, від 30.06.2022 № 734, від 31.07.2022 № 827, від 31.08.2022 № 929 поставлено електричної енергії 140 760,0 кВт* год за ціною 3,450492 грн з ПДВ.

Відповідно до актів приймання-передачі електричної енергії від 30.09.2022 № 997 та від 31.10.2022 № 1107 поставлено електричної енергії 27 833,0 кВт*год за ціною 3,75376082 грн з ПДВ.

Отже, на порушення вимог ч. 2 cт. 632 Цивільного кодексу України, п.2 ч. 5 cт. 41 Закону, п. 13.2 Договору № 183 через перевищення гранично допустимого розміру підвищення ціни за одиницю товару безпідставно збільшено ціну за 1 кВт*год електричної енергії до 3,753 76082 грн з ПДВ, що призвело до завищення вартості спожитої електричної енергії за 2022 рік на загальну суму 54 926,02 грн з ПДВ (140 760,0 кВт*год * (3,450492 - 3,174768) + 27833,0 кВт*год * (3,75376082 - 3,174768)), що призвело до втрат підприємства.

В Акті ревізії зроблено висновок: на порушення вимог ч. 2 cт. 632 Цивільного кодексу України, п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону, п. 13.2 Договору № 183 через перевищення гранично допустимого розміру підвищення ціни за одиницю товару безпідставно збільшено ціну за 1 кВт*год електричної енергії до 3,75376082 грн з ПДВ, що призвело до завищення вартості спожитої електричної енергії за 2022 рік на загальну суму 54,93 тис. грн з ПДВ, що призвело до втрат підприємства.

Як наслідок, на адресу КП "МПРС" від Південного офісу Держаудитслужби надійшов лист "Про вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства», в якій зазначалась вимога щодо забезпечення відшкодування відповідно до статей 199,216-229 Господарського кодексу України та статей 610-625 Цивільного кодексу України, ТОВ Буденерготрейд» на користь КП «МПРС» втрат, завданих внаслідок перевищення гранично допустимого розміру підвищення цін за одиницю товару (електричної енергії) до 3,75356082 грн. з ПДВ (Договір від 01.11.2021 № 183-В-21), що призвело до завищення вартості спожитої енергії за 2022 рік па загальну суму 54 926,02 грн.

Оскільки, правові підстави для зміни ціни одиниці товарів за договором відповідно до укладених додаткових угод відсутні, додаткові угоди № 2 від 28.01.2022 та № 3 від 28.09.2022 є такими, що суперечать наведеним вище приписам законодавства, а тому необхідно їх визнати недійсними на підставі положень статей 203, 215 Цивільного кодексу України.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного суду України у справі від 04.08.2021 № 912/994/20, від 10.04.2019 у справі № 463/5896/14-ц (провадження № 14-90цс19) та від 04.06.2019 у справі № 916/3156/17 (провадження № 12-304гс18).

Крім того, у позові заявлено вимогу про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Буденерготрейд" на користь Казенного підприємства "Морська пошуково-рятувальна служба" надмірно сплачених грошових коштів у сумі 54 926,02 грн.

Як вже було вказано вище, за час дії договору з 01.11.2021 по 30.11.2022, постачальник поставив 231 624 кВт*год електричної енергії, а споживач оплатив електричну енергію, відповідно до даних бухгалтерського обліку та актів приймання-передачі електричної енергії за Договором на загальну суму 786 358,18 грн. (з ПДВ).

При цьому, за умовами додаткових угод №№2,3 до договору, позивач поніс втрати, завдані внаслідок перевищення гранично допустимого розміру підвищення цін за одиницю товару (електричної енергії) до 3,75356082 грн з ПДВ, що призвело до завищення вартості спожитої енергії за 2022 рік на загальну суму 54 926.02 грн, саме внаслідок укладання спірних додаткових угод №№2,3 до договору, з розрахунку:

- відповідно до актів приймання-передачі електричної енергії від 31.01.2022 № 106, від 28.02.2022 № 157, від 31.03.2022 № 337, від 30.04.2022 № 449, від 31.05.2022 № 516, від 30.06.2022 № 734, від 31.07.2022 № 827, від 31.08.2022 № 929 поставлено електричної енергії 140 760,0 кВт* год за ціною 3,450492 грн з ПДВ.

Сума переплати за період з 01.01.2022 по 31.08.2022: 140 760,0 кВт*год х (3,450492 грн. - 3,174768 грн.) = 38 810,91 гри. з ПДВ;

- відповідно до актів приймання-передачі електричної енергії від 30.09.2022 № 997 та від 31.10.2022 № 1107 поставлено електричної енергії 27 833,0 кВт*год за ціною 3,75376082 грн з ПДВ.

Сума переплати за за період з 01.09.2022 по 31.10.2022: 27833,0 кВт*год х (3,75376082 - 3,174768)= 16 115,11 грн. з ПДВ.

Всього: 38 810.91 грн. з ПДВ (сума переплати за період з 01.01.2022 по 31.08.2022) + 16 115,11 грн. з ПДВ (сума переплати за період з 01.09.2022 по 31.10.2022) = 54 926,02 грн.

Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ст. 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги Казенного підприємства "Морська пошуково-рятувальна служба" до Товариством з обмеженою відповідальністю "Буденерготрейд" про визнання недійсними угод та про стягнення надмірно сплачених грошових коштів у сумі 54 926,02 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Витрати по сплаті судового збору відповідно до ч. 4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 73, 74, 76, 77, 86, 129, 219, 220, 232, 233, 237, 238, ст. ст. 240, 241, ч. 1 ст. 256, 288 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов Казенного підприємства "Морська пошуково-рятувальна служба" задовольнити повністю.

2. Визнати недійсною додаткову угоду № 2 від 28.01.2022 до договору про закупівлю електричної енергії у постачальника № 183-В-21 від 01.11.2021 між Казенним підприємством "Морська пошуково-рятувальна служба" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Буденерготрейд".

3. Визнати недійсною додаткову угоду № 3 від 28.09.2022 до договору про закупівлю електричної енергії у постачальника № 183-В-21 від 01.11.2021 між Казенним підприємством "Морська пошуково-рятувальна служба" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Буденерготрейд".

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Буденерготрейд" (03150, м. Київ, вул. Велика Васильківська, 72; код ЄДРПОУ 43452850) на користь Казенного підприємства "Морська пошуково-рятувальна служба" (65114, м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 140 А; код ЄДРПОУ 38017026) надмірно сплачені грошові кошти в сумі 54 926,02 грн.

5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Буденерготрейд" (03150, м. Київ, вул. Велика Васильківська, 72; код ЄДРПОУ 43452850) на користь Казенного підприємства "Морська пошуково-рятувальна служба" (65114, м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 140 А; код ЄДРПОУ 38017026) судовий збір в розмірі 9 084,00 грн.

6. Після набрання рішенням законної сили видати відповідні накази.

Рішення господарського суду набирає законної сили згідно зі ст. 241 Господарського процесуального кодексу України. Відповідно до ч. 1 ст. 256 та ст. 257 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 18.08.2025 року.

Суддя Ю.О.Підченко