61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
іменем України
19.08.2025 м. Харків Справа №905/309/25
Господарський суд Донецької області у складі судді Ніколаєвої Л.В.,
розглянувши справу №905/309/25
за позовом Керівника Слов'янської окружної прокуратури Донецької області (84112, Донецька обл., м. Слов'янськ, вул. Центральна, буд. 3В) в інтересах держави в особі Українського державного фонду підтримки фермерських господарств (03190, м. Київ, вул. Януша Корчака, буд. 9/12) в особі Донецького відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств (85000, Донецька обл., м. Добропілля, вул. Фрунзе, 19, кім. 217)
до відповідача Фермерського господарства «Світанок-Терни» (84400, Донецька обл., Краматорський (кол. Лиманський) р-н, с. Терни, вул. Центральна (кол. 50 років Жовтня), буд. 102)
про стягнення 400 000 грн,
без повідомлення (виклику) сторін,
Суть спору: Керівник Слов'янської окружної прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі Українського державного фонду підтримки фермерських господарств в особі Донецького відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств звернувся до Господарського суду Донецької області з позовом до Фермерського господарства «Світанок-Терни» про стягнення заборгованості в розмірі 400 000 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за договором від 29.10.2020 №12ФГ-2020 про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству щодо повернення отриманих коштів фінансової підтримки у встановлені графіком строки.
Наявність підстав для звернення керівника Слов'янської окружної прокуратури Донецької області з цим позовом до суду обумовлено тривалим неповерненням відповідачем бюджетних коштів, що позбавило державу можливості раціонально використати кошти та ефективно їх реалізувати в аграрному секторі, та їх знеціненням, чим порушено інтереси держави, на захист яких уповноваженим у спірних відносинах органом не вжито жодних заходів.
16.06.2025 господарським судом постановлено ухвалу, якою прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено прокурору та сторонам строки для подання заяв по суті справи.
Слов'янська окружна прокуратура Донецької області повідомлялась про розгляд справи шляхом направлення ухвали від 16.06.2025 до її електронного кабінету, а також на адресу електронної пошти slavyansk@don.gp.gov.ua, що зазначена у позові, та на адресу електронної пошти Донецької обласної прокуратури priom_gromad@don.gp.gov.ua, що зазначена в ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, про що свідчать довідки про доставку електронних листів.
Український державний фонд підтримки фермерських господарств повідомлявся про розгляд справи шляхом направлення ухвали від 16.06.2025 до його електронного кабінету, а також на адресу його електронної пошти ukrdergfond@ukr.net, яка зазначена у позові, про що свідчать довідки про доставку електронних листів.
Донецьке відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств повідомлялось про розгляд справи шляхом направлення ухвали від 16.06.2025 (поштове відправлення 0601160255297) на юридичну адресу: Донецька обл., м. Добропілля, вул. Івана Франка (кол. Фрунзе), 19, кім. 217, яка зазначена в ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Проте, ухвала від 16.06.2025 (поштове відправлення 0601160255297) повернута до суду з відміткою поштового відділення про відсутність адресата за вказаною адресою.
Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Згідно з правовою позицією Верховного Суду, яка викладена у постанові від 29.03.2021 у справі №910/1487/20 та врахована судом, направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, яким в даному випадку є суд (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 800/547/17 (П/9901/87/18) та постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 913/879/17, від 21.05.2020 у справі № 10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі № 24/260-23/52-б).
У разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії або судове рішення направлено судом рекомендованим листом за належною поштовою адресою, яка була надана суду відповідною стороною (наявність такої адреси в ЄДРПОУ прирівнюється до повідомлення такої адреси стороною), і судовий акт повернуто підприємством зв'язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то необхідно вважати, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії або про прийняття певного судового рішення у справі (постанови Верховного Суду від 17.11.2021 у справі № 908/1724/19, від 14.08.2020 у справі № 904/2584/19, від 13.01.2020 у справі № 910/22873/17, від 22.10.2024 у справі № 910/18480/20).
Отже, враховуючи, що ухвала від 16.06.2025 направлена за належною адресою Донецького відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств і повернута поштою з причини відсутності адресата за вказаною адресою, з огляду на те, що відомості про будь-яку іншу його адресу матеріали справи не містять, за висновком суду, Донецьке відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств є таким, що повідомлено про розгляд справи належним чином.
Додатково електронний примірник ухвали від 16.06.2025 надіслано Донецькому відділенню Українського державного фонду підтримки фермерських господарств на адресу його електронної пошти dv.ykrfond@ukr.net, яка зазначена у позові, про що свідчить довідка про доставку електронного листа.
Направлення ухвали від 16.06.2025 до електронного кабінету Донецького відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств не здійснювалось, оскільки він не має зареєстрованого електронного кабінету ЄСІТС (відповідь №8890999 на запит суду).
Щодо повідомлення про розгляд справи Фермерського господарства «Світанок-Терни» суд зазначає наступне.
Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 №376 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» затверджений відповідний Перелік, відповідно до якого територія с. Терни Лиманської міської територіальної громади Краматорського району Донецької області з 25.02.2022 по 04.03.2022, з 04.10.2022 по 31.12.2022 та з 01.03.2023 по 08.09.2023 відносилось до території активних бойових дій, 05.03.2022 по 03.10.2022 - до тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, з 08.09.2023 по теперішній час - до території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.
За інформацією Акціонерного товариства «Укрпошта», розміщеній на офіційному вебсайті (https://offices.ukrposhta.ua), відділення поштового зв'язку №84400 тимчасово не функціонує, а тому пересилання поштової кореспонденції до в с. Терни Лиманської міської територіальної громади Краматорського району Донецької області наразі є неможливим.
Неможливість надсилання на юридичну адресу відповідача: 84400, Донецька обл., Краматорський (Лиманський) р-н, с. Терни, вул. Центральна (кол. 50 років Жовтня), буд. 102, яка зазначена в ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, копії ухвали від 16.06.2025 в паперовому вигляді рекомендованим листом із повідомленням про вручення у зв'язку з тим, що обмін з відділенням поштового зв'язку №84400 в умовах воєнного стану тимчасово відсутній, підтверджена відповідним актом про неможливість відправки в умовах воєнного стану від 18.06.2025.
Зважаючи на ці обставини, а також те, що відповідач не має зареєстрованого електронного кабінету ЄСІТС (відповідь № 8890904 на запит суду), про розгляд справи Фермерське господарство «Світанок-Терни» повідомлено шляхом розміщення 18.06.2025 на офіційному веб-порталі судової влади України на сторінці суду за посиланням https://dn.arbitr.gov.ua/sud5006/pov/1831865/ тексту ухвали від 16.06.2025 з посиланням на веб-адресу цієї ухвали в Єдиному державному реєстрі судових рішень, в порядку приписів ст. 12-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (які суд визнав за можливе застосувати за аналогією до відповідача, місцезнаходженням якого станом на дату постановлення ухвали від 16.06.2025 була територія активних бойових, на якій функціонують державні електронні інформаційні ресурси).
Крім того, господарським судом здійснено спробу передати відповідачу телефонограму за телефонними номерами 095 036 02 04, 099 486 51 00, що зазначені в позовній заяві та ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, однак встановити зв'язок з ним не вдалось.
Слід зазначити, що ухвала від 16.06.2025 розміщена в ЄДРСР, який є відкритим для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч.1 ст. 4 Закону України «Про доступ до судових рішень»), та учасники справи мали додаткову можливість ознайомитись з нею у цьому реєстрі.
Враховуючи, що господарським судом вжито всі залежні від нього заходи для повідомлення учасників справи про розгляд судової справи та забезпечення реалізації ним права на судовий захист своїх прав та інтересів, спір вирішено за наявними матеріалами відповідно до приписів ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України (ГПК України).
На підставі ч. 4 ст. 240 ГПК України 19.08.2025 господарським судом підписано рішення без його проголошення.
Щодо строку розгляду справи.
Справа розглянута з перевищенням строку, встановленого ст. 248 ГПК України, з об'єктивних причин, пов'язаних з дією воєнного стану на території України, поточною ситуацією у м. Харків, який є прифронтовим містом, особливим режимом роботи суду в умовах воєнного стану (дистанційний (віддалений) режим роботи суду або в приміщенні суду (за необхідності та в умовах безпеки), обмежений доступ до приміщення суду).
Розглянувши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Згідно з довідкою конкурсної комісії від 21.10.2020 №12 щодо отримання права на надання фінансової підтримки фермерським господарствам, передбаченої у державному бюджеті, Фермерське господарство «Світанок-Терни» за результатами конкурсу (наказ Укрдержфонду від 21.10.2020 №76) отримало право на фінансову підтримку (поворотна основа) за рахунок державного бюджету відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 №1102 (із змінами) в розмірі 500 000 грн для придбання техніки, обладнання, поновлення обігових коштів, виробництва та переробки сільськогосподарської продукції.
29.10.2020 між Українським державним фондом підтримки фермерських господарств (далі -Укрдержфонд) та Фермерським господарством «Світанок-Терни» (далі - фермерське господарство) укладений договір №12ФГ-2020 про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству, згідно з п. 1 якого, Укрдержфонд надає фінансову підтримку на поворотній основі Фермерському господарству «Світанок-Терни» в сумі 500 000 грн, а фермерське господарство зобов'язується використати за цільовим призначенням і повернути зазначену суму фінансової підтримки у строк та на умовах, що визначені цим договором.
На підставі довідки від 21.10.2020 №12, виданою конкурсною комісією, фінансова підтримка на поворотній основі надається для придбання техніки, обладнання, поновлення обігових коштів, виробництва та переробки сільськогосподарської продукції відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 №1102 (п. 2. договору).
Укрдержфонд зобов'язаний надати обумовлену договором суму фінансової підтримки у безготівковому порядку шляхом перерахування зазначеної суми платіжним дорученням на поточний рахунок фермерського господарства, відкритий у банківській установі (п. 3.2.1. договору).
Фермерське господарство зобов'язане повернути кошти фінансової підтримки Укрдержфонду згідно з встановленим графіком: до 01 листопада 2021 року в сумі 100 000 грн, до 01 листопада 2022 року в сумі 100 000 грн, до 01 листопада 2023 року в сумі 100 000 грн, до 01 листопада 2024 року в сумі 100 000 грн, до 21 жовтня 2025 року в сумі 100 000 грн (п. 3.4.2. договору).
Фінансова підтримка надається фермерському господарству з кінцевим терміном повернення 21 жовтня 2025 року та повертається останнім згідно з встановленим графіком (п. 3.4.2. договору), крім випадків змін умов договору та/або розірвання договору Укрдержфондом в односторонньому порядку та вимоги від фермерського господарства дострокового повернення фінансової підтримки (п. 4.1. договору).
Укрдержфонд має право вимагати від фермерського господарства повернення фінансової підтримки на поворотній основі відповідно до графіка повернення. У разі прострочення фермерським господарством графіка повернення коштів більш ніж на 30 днів, Укрдержфонд має право в односторонньому порядку розірвати договір з достроковим поверненням повної суми наданої фінансової підтримки та застосуванням штрафних санкцій відповідно до п. п. 5.1., 5.2. цього договору (п. 3.1.2. договору).
У разі отримання від Укрдержфонду повідомлення про розірвання договору в односторонньому порядку в зв'язку з порушенням умов договору та про дострокове повернення фінансової підтримки фермерське господарство зобов'язано протягом 10 днів в повному обсязі повернути кошти фінансової підтримки (п. 3.4.1. договору).
Цей договір набирає чинності з дати його підписання повноважними представниками сторін (п. 7.1. договору).
Цей договір діє до повного повернення фермерським господарством коштів фінансової підтримки та повного виконання ним будь-яких інших грошових зобов'язань, передбачених цим договором (п. п. 4.2. , 7.2. договору).
За інформацією Державної казначейської служби України (лист від 05.02.2025 №9-06-06/2754) 18.11.2020 Укрдержфондом перераховано Фермерському господарству «Світанок-Терни» 500 000 грн за договором від 29.10.2020 №12ФГ-2020.
Згідно з випискою по рахунку Укрдержфонду за 20.10.2021 з системи СДО (ПТК «Клієнт казначейства - Казначейство») відповідачем здійснено платіж в розмірі 100 000 грн в якості повернення фінансової підтримки за договором від 29.10.2020 №12ФГ-2020.
У зв'язку з неналежним виконанням Фермерським господарством «Світанок-Терни» зобов'язань за договором №12ФГ-2020 про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству від 29.10.2020, керівник Слов'янської окружної прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі Українського державного фонду підтримки фермерських господарств в особі Донецького відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств звернувся з до суду з цим позовом про стягнення з нього 400 000 грн.
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, господарський суд дійшов висновку про задоволення позову з наступних мотивів.
Питання представництва інтересів держави прокурором у суді врегульовано у ст. 23 Закону України «Про прокуратуру». Ця стаття визначає, що представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом (частина перша). Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини (частина третя). Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень (абзаци перший - третій частини четвертої). У разі встановлення ознак адміністративного чи кримінального правопорушення прокурор зобов'язаний здійснити передбачені законом дії щодо порушення відповідного провадження (частина сьома).
«Не здійснення захисту» виявляється в усвідомленій пасивній поведінці уповноваженого суб'єкта владних повноважень - він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається.
«Здійснення захисту неналежним чином» виявляється в активній поведінці (сукупності дій та рішень), спрямованій на захист інтересів держави, але яка є неналежною.
«Неналежність захисту» може бути оцінена з огляду на встановлений порядок захисту інтересів держави, який серед іншого включає досудове з'ясування обставин порушення інтересів держави, обрання способу їх захисту та ефективне здійснення процесуальних прав позивача.
Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому ст. 23 Законом України «Про прокуратуру», прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.
Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.
Прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо про причини такого не звернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.
Захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні компетентні органи, а не прокурор. Прокурор не повинен вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №912/2385/19.
Поняття «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах», означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованих на захист інтересів держави. Таким органом відповідно до ст.ст. 6, 7, 13, 143 Конституції України може бути орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27.06.1991 №83-р з метою подання допомоги селянським (фермерським) господарствам і кооперативам по виробництву сільськогосподарської продукції в облаштуванні, створенні пільгових умов для оподаткування, кредитування і страхування при їх становленні утворено Український фонд підтримки селянських (фермерських) господарств і кооперативів по виробництву сільськогосподарської продукції, який в подальшому відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 14.04.2004 №478 перейменовано в Український державний фонд підтримки фермерських господарств.
За положеннями ст. 10 Закону України «Про фермерське господарство», наказу Міністерства аграрної політики України від 31.01.2004 №26 «Про Український державний фонд підтримки фермерських господарств» Український державний фонд підтримки фермерських господарств є державною бюджетною установою, яка виконує функції з реалізації державної політики щодо фінансової підтримки становлення і розвитку фермерських господарств, діє на основі Статуту, який затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики.
Відповідно до п. 1.1. Статуту Українського державного фонду підтримки фермерських господарств, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 01.07.2021 №57, в редакції наказу від 19.12.2021 №2194, (далі - Статут), Український державний фонд підтримки фермерських господарств (далі - Установа) заснований на основі державної власності, належить до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України та є державною бюджетною установою.
Установу створено з метою фінансової підтримки становлення і розвитку фермерських господарств у встановленому законодавством порядку, а також виконання державних програм підтримки фермерських господарств та інших програм, спрямованих на розвиток агропромислового комплексу України (п. 3.1. Статуту).
Предметом діяльності Установи, зокрема, є: надання фінансової підтримки фермерським господарствам та іншим сільськогосподарським товаровиробникам, у тому числі на безповоротній основі та на конкурсних засадах на поворотній основі; ведення обліку, здійснення аналізу цільового використання наданої фінансової підтримки, а також повернення коштів, що виділяються Установі (п. 3.2. Статуту).
Установа має в усіх регіонах України регіональні відділення, які є його відокремленими підрозділами та не мають статуту юридичної особи (п. 4.4. Статуту).
Згідно з п. 2.1. Положення «Про Донецьке регіональне відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств», затвердженого наказом Українського державного фонду підтримки фермерських господарств від 05.07.2021 №55, основними напрямами діяльності регіонального відділення Укрдержфонду, зокрема, є: участь в реалізації програм з надання фінансової підтримки фермерським господарствам, передбачених чинним законодавством, у тому числі на конкурсних засадах на поворотній основі та на безповоротній основі; забезпечення повернення до державного бюджету коштів, наданих Укрдержфондом в якості поворотної фінансової допомоги, в тому числі шляхом ведення претензійно-позовної роботи.
Отже, органом, уповноваженим здійснювати функції у спірних правовідносинах, є Український державний фонд підтримки фермерських господарств в особі Донецького відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств.
Подібного висновку про те, що органом, уповноваженим здійснювати функції у спірних правовідносинах, є Укрдержфонд та його регіональні відділення, дійшов також Верховний Суд у постанові від 20.06.2024 у справі № 916/2404/23.
Відповідно до п. 31 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України кредитування бюджету - операції з надання коштів з бюджету на умовах повернення, платності та строковості, внаслідок чого виникають зобов'язання перед бюджетом (надання кредитів з бюджету), та операції з повернення таких коштів до бюджету (повернення кредитів до бюджету). Для цілей цього Кодексу до кредитів з бюджету також належать бюджетні позички та фінансова допомога з бюджету на поворотній основі.
Частиною 1 ст. 50 Бюджетного кодексу України передбачено, що у разі надання кредитів з бюджету у позичальників виникає заборгованість перед бюджетом.
За змістом п. 3 ч. 3 ст. 30 Бюджетного кодексу України повернення кредитів, наданих з державного бюджету фермерським господарствам є джерелом формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині кредитування.
Тому, неповернення відповідачем фінансової допомоги спричиняє невиконання дохідної частини Державного бюджету України та завдає шкоди економічним інтересам держави.
Отже, умовою забезпечення надходження відповідних коштів до бюджету є належне виконання обов'язків із захисту державних інтересів уповноваженими суб'єктами владних повноважень.
Донецьке відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств листом від 05.11.2024 №53-02/25 звернулось до Донецької обласної прокуратури, в якому просило надати інформацію щодо можливості здійснення представництва в суді законних інтересів держави по господарствам-боржникам, які своєчасно не повернули кошти допомоги, наданої згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 №1102 (зі змінами) «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам», зокрема, Фермерському господарству «Світанок-Терни», сума заборгованості якого становить 400 000 грн.
У відповідь на вказаний лист, з метою вирішення питання щодо наявності підстав для представництва інтересів держави в суді, Донецька обласна прокуратура листом від 11.11.2024 №15/3-96вих-24 просила Донецьке відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств надати необхідні документи.
Листом від 06.12.2024 №53-02/29 Донецьким відділенням Українського державного фонду підтримки фермерських господарств надіслано Донецькій обласній прокуратурі документи щодо господарств-боржників, зокрема, Фермерського господарства «Світанок-Терни».
З метою встановлення підстав для представництва інтересів держави у суді в порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» Слов'янська окружна прокуратура Донецької області звернулось до Донецького відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств (лист від 26.12.2024 №57-4086вих-24) та Українського державного фонду підтримки фермерських господарств (лист від 13.01.2025 №57-100вих-25), в яких просила надати необхідну інформацію та документи щодо наявної заборгованості Фермерського господарства «Світанок-Терни», а також повідомити, чи вживались заходи досудового або судового характеру щодо стягнення коштів за договором №12ФГ-2020, укладеним з Фермерським господарством «Світанок-Терни», та про наміри Укрдержфонду (та/або його територіальних відділень) звертатись до суду з вказаним позовом.
Листом від 06.01.2025 №53-02/1 Донецьким відділенням Українського державного фонду підтримки фермерських господарств повідомлено Слов'янську окружну прокуратуру Донецької області, що всі документи стосовно Фермерського господарства «Світанок-Терни» було раніше надіслано Донецькій окружній прокуратурі.
В листі від 23.01.2025 №53-4/55, адресованому Слов'янській окружній прокуратурі Донецької області, Українським державним фондом підтримки фермерських господарств повідомлено, що ведення претензійно-позовної роботи в Укрдержфонді відповідно до наказу № 1 від 04.01.2022 покладено на регіональні відділення. Зазначено, що кошторисом за бюджетною програмою КПК 2801310 «Організація та регулювання діяльності установ в системі агропромислового комплексу» по КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» для Укрдержфонду на сплату судового збору на липень 2024 рік заплановано надходження 24 000,00 грн. Вказано про недостатність даної суми для покриття потреб зі сплати судового збору, оскілки, по-перше, загальна сума заборгованості фермерських господарств станом на 01.06.2024 становить більше 50 000 000 грн, по-друге, зазначені кошти заплановано використати для погашення вже наявної заборгованості зі сплати судового збору. У зв'язку з цим Укрдержфонд не має фінансової можливості сплатити судовий збір та звернутись з позовною заявою про стягнення заборгованості з Фермерського господарства «Світанок-Терни». Висловлено прохання надати допомогу в захисті державних інтересів в суді шляхом подання позову про стягнення простроченої заборгованості на користь держави з Фермерського господарства «Світанок-Терни», яка станом на 01.01.2025 становить 30 000 грн.
Листом від 06.02.2025 №57-360вих-25 Слов'янська окружна прокуратура Донецької області просила Український державний фонду підтримки фермерських господарств надати актуальну інформацію щодо фактичної заборгованості Фермерського господарства «Світанок-Терни» за договором №12ФГ-2020 від 29.10.2020.
У відповідь на вказаний лист Українським державним фондом підтримки фермерських господарств в листі від 21.02.2025 №53-4/108 повідомлено прокуратуру, що станом на 01.02.2025 заборгованість Фермерського господарства «Світанок-Терни» становить 300 000 грн.
Листами від 21.03.2025 №57-915вих-25, №57-916вих-25 прокуратура повідомила Український державний фонд підтримки фермерських господарств та Донецьке відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств про представництво інтересів держави шляхом звернення до суду з позовом про стягнення з Фермерського господарства «Світанок-Терни» коштів в сумі 400 000 грн за договором №12ФГ-2020 про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству від 29.10.2020.
З наведеного вбачається, що Український державний фонд підтримки фермерських господарств в особі Донецького відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств був обізнаний про необхідність захисту інтересів держави та мав відповідні повноваження для їх захисту шляхом звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості за договором про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству, проте відповідних заходів не вживав.
Отже, зважаючи на свідоме зволікання Українським державним фондом підтримки фермерських господарств в особі Донецького відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств щодо захисту інтересів держави, господарський суд вважає, що участь прокурора у цьому судовому провадженні є обґрунтованою.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитор) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послуги, платити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
У п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України встановлено, що однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договір, який в силу вимог ч. 1 ст. 629 ЦК України є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно зі ст. 9 Закону України «Про фермерські господарства» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) новоствореним фермерським господарствам у період становлення (перші три роки після його створення, а в трудонедостатніх населених пунктах - п'ять років) та фермерським господарствам з відокремленими садибами, фермерським господарствам, які проводять господарську діяльність та розташовані у гірських населених пунктах, на поліських територіях, визначених в установленому порядку Кабінетом Міністрів України, та іншим фермерським господарствам надається допомога за рахунок державного і місцевого бюджетів, у тому числі через Український державний фонд підтримки фермерських господарств. Кабінет Міністрів України щорічно в проекті Державного бюджету України передбачає кошти на підтримку фермерських господарств. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування щорічно передбачають кошти в проектах місцевих бюджетів на підтримку фермерських господарств. Кошти Державного бюджету України спрямовуються на меліорацію земель, у тому числі їх зрошення та осушення, а також на консервацію та рекультивацію малопродуктивних сільськогосподарських угідь, на придбання сільськогосподарської техніки (комбайнів, тракторів, автомашин, бульдозерів, сівалок тощо). За рахунок місцевих бюджетів фермерським господарствам може надаватися допомога у будівництві об'єктів виробничого і невиробничого призначення, житла, проведенні заходів щодо землеустрою. Порядок використання коштів Державного бюджету України для надання підтримки новоствореним фермерським господарствам та фермерським господарствам з відокремленими садибами встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Частиною 3 ст. 11 Закону України «Про фермерські господарства» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено надання фермерським господарствам допомоги за рахунок Державного бюджету України і місцевих бюджетів, у тому числі через Український державний фонд підтримки фермерських господарств, на поворотній основі строком до п'яти років на такі цілі: придбання техніки, обладнання, поновлення обігових коштів, виробництва та переробки сільськогосподарської продукції, будівництво та реконструкцію виробничих і невиробничих приміщень, у тому числі житлових, закладення багаторічних насаджень, розвиток кредитної та обслуговуючої кооперації, зрошення та меліорацію земель.
За приписами пункту 6 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 року №1102 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) фінансова підтримка на конкурсних засадах на поворотній основі надається у розмірі, що не перевищує 500 тис. гривень, із забезпеченням виконання зобов'язання щодо повернення бюджетних коштів, зокрема, іншим фермерським господарствам - строком до п'яти років для придбання техніки, обладнання, поновлення обігових коштів, у тому числі для придбання маточного поголів'я сільськогосподарських тварин (телиць, нетелей, корів, свиноматок, ярок, вівцематок, кізочок та козо маток) та проведення оцінки відповідності виробництва органічної продукції (сировини), виробництва та переробки сільськогосподарської продукції, будівництва та реконструкції виробничих і невиробничих приміщень, для закладення багаторічних насаджень, розвитку кредитної та обслуговуючої кооперації, у тому числі для сплати пайових внесків до пайових фондів сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, утворених фермерськими господарствами самостійно або разом з членами особистих селянських господарств, зрошення та меліорації земель.
Відповідно до п. п. 12, 13 зазначеного Порядку фермерське господарство несе відповідальність згідно із законодавством за нецільове використання одержаних коштів та своєчасне і в повному обсязі повернення до державного бюджету коштів фінансової підтримки. Кошти фінансової підтримки, надані фермерським господарствам на конкурсних засадах на поворотній основі, повертаються згідно з укладеними відповідно до цього Порядку договорами на відповідний рахунок Укрдержфонду, відкритий в Казначействі за місцем реєстрації, і протягом двох робочих днів перераховуються до державного бюджету.
Укладений між Українським державним фондом підтримки фермерських господарств та Фермерським господарством «Світанок-Терни» укладено договір №12ФГ-2020 від 29.10.2020 про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству за своєю правовою природою є договором позики.
Статтею 1046 ЦК України передбачено, що за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
Відповідно до ч. 1 ст. 1049 ЦК України позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлено договором.
Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок (ч.3 ст.1049 ЦК України).
Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства тощо. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов'язань містяться і у ч. ч. 1,7 ст.193 ГК України.
Укрдержфондом прийняті на себе за договором №12ФГ-2020 про надання фінансової підтримки фермерському господарству від 29.10.2020 зобов'язання щодо надання Фермерському господарству «Світанок-Терни» фінансової підтримки у розмірі 500 000 грн були виконані у повному обсязі, що підтверджується інформацією Державної казначейської служби України (лист від 05.02.2025 №9-06-06/2754).
Втім, відповідач не дотримувався графіку повернення коштів фінансової підтримки, встановленого в п. 3.4.2. договору, та повернув кошти частково - згідно з випискою по рахунку Укрдержфонду, сформованою в системі СДО (ПТК «Клієнт казначейства Казначейство») за 20.10.2021 здійснив повернення фінансової підтримки за договором від 29.10.2020 №12ФГ-2020 в розмірі 100 000 грн.
Доказів здійснення відповідачем інших платежів за договором від 29.10.2020 №12ФГ-2020 матеріали справи не містять.
Так, відповідачем не здійснено платежі згідно графіку в наступні дати: до 01.11.2022 в сумі 100 000 грн, до 01.11.2023 в сумі 100 000 грн, до 01.11.2024 в сумі 100 000 грн, у зв'язку з чим утворилась заборгованість в розмірі 300 000 грн. При цьому, жодних заперечень щодо цього боргу, а тим більш доказів, що спростовують його наявність, відповідачем до суду не надано.
За приписами ч. 2 ст. 1050 ЦК України якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
При цьому, передбачене статтею 1050 ЦК України право позикодавця вимагати від позичальника дострокового повернення частини позики, що залишилась, є самостійним. Реалізація такого права жодним чином не залежить від пред'явлення позикодавцем вимог про дострокове розірвання договору.
Таким чином, у зв'язку з простроченням відповідачем графіка повернення наданих йому за договором від 29.10.2020 №12ФГ-2020 коштів (з 02.11.2022) у позивача виникло право вимагати дострокового повернення залишку наданої фінансової підтримки на поворотній основі в повному обсязі в розмір 400 000 грн.
Крім того, суд звертає увагу на неможливість направлення позивачем відповідного письмового повідомлення відповідачу на виконання умов п. п. 3.1.2., 3.4.3 договору від 29.10.2020 №12ФГ-2020 з огляду на місцезнаходження останнього на території с. Терни Краматорського району Донецької області, яка згідно з наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 №376 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» з 25.02.2022 по 04.03.2022, з 04.10.2022 по 31.12.2022 та з 01.03.2023 по 08.09.2023 відносилась до території активних бойових дій, 05.03.2022 по 03.10.2022 - до тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, з 08.09.2023 по теперішній час - до території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.
За таких обставин, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість та правомірність позовних вимог про стягнення з відповідача заборгованості за договором від 29.10.2020 №12ФГ-2020 про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству в розмірі 400 000 грн, а отже і про їх задоволення.
На підставі ст. 129 ГПК України, у зв'язку із задоволенням позову, витрати зі сплати судового збору в розмірі 4 800 грн покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов Керівника Слов'янської окружної прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі Українського державного фонду підтримки фермерських господарств в особі Донецького відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств задовольнити.
2. Стягнути з Фермерського господарства «Світанок-Терни» (84400, Донецька обл., Краматорський (кол. Лиманський) р-н, с. Терни, вул. Центральна (кол. 50 років Жовтня), буд. 102, ідент. код 40031486) на користь Українського державного фонду підтримки фермерських господарств (03190, м. Київ, вул. Януша Корчака, буд. 9/12, ідент. код 20029342) заборгованість в розмірі 400 000 (чотириста тисяч) грн.
3. Стягнути з Фермерського господарства «Світанок-Терни» (84400, Донецька обл., Краматорський (кол. Лиманський) р-н, с. Терни, вул. Центральна (кол. 50 років Жовтня), буд. 102, ідент. код 40031486) на користь Донецької обласної прокуратури (87500, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Університетська, буд. 6, ідент. код 25707002, рахунок UA918201720343180002000016251, Державна казначейська служба України) витрати по сплаті судового збору в розмірі 4 800 (чотири тисячі вісімсот) грн.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Східного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.
Повне рішення складено 19.08.2025.
Суддя Л.В. Ніколаєва