Справа №718/463/25
Провадження №4-с/718/4/25
19.08.2025 року м.Кіцмань Чернівецька область
Кіцманський районний суд Чернівецької області у складі:
головуючого судді Мінів О.І.
секретаря судових засідань Анучкіній О.З.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кіцмань, цивільну справу №718/463/25 за скаргою ОСОБА_1 на рішення заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області у ВП № 78300543 від 06.06.2025 по виконанню про стягнення заборгованості по заробітній платі,-
У червні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду зі скаргою на рішення заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області у ВП № 78300543 від 06.06.2025 по виконанню про стягнення заборгованості по заробітній платі.
В обґрунтування вимог зазначав, що 06.06.2025 заступником начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області відкрито виконавче провадження ВП №78300543 про примусове виконання судового рішення №718/463/25 виданого Кіцманським районним судом Чернівецької області 21.03.2025 р., про стягнення з ДП «Неполоковецький комбінат хлібопродуктів» на користь ОСОБА_1 заборгованості по нарахованій, але не виплаченій заробітній платі в розмірі 98343,31 грн.
Зазначає, що того ж дня посадовою особою було прийнято постанову від 06.06.2025 року про зупинення виконавчих дій по даному виконавчому провадженню №78300543 на підставі п.12 ч.1 ст.34 ЗУ «Про виконавче провадження», оскільки державне підприємство включено до переліку об'єктів малої приватизації, що підлягають приватизації.
Вважає, що заступник начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Семенов М.В., при прийнятті рішення про зупинення вчинення виконавчих дій у виконавчому провадженні ВП №78300543 від 06.06.2025р., не врахував приписів п.7 ч.1. ст..2 ЗУ «Про виконавче провадження», згідно з яким до засад виконавчого провадження віднесено розумність строків його здійснення. В той час, коли фактичний строк виконання вищевказаного судового рішення не можливо визначити, через неодноразове включення боржника - ДП «Неполоковецький комбінат хлібопродуктів» до переліку об'єктів, що підлягають приватизації. А тому вважає, що зупинення державним виконавцем вчинення виконавчих дій до закінчення однорічного строку з дня завершення або призупинення приватизації призвело до фактичного невиконання рішення суду у справі №718/463/25.
На підставі зазначеного ОСОБА_1 просив суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову заступника начальника відділу Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Семенова М.В. від 06.06.2025 про зупинення виконавчого провадження №78300543.
- зобов'язати заступника начальника відділу Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Семенова М.В. поновити виконавче провадження ВП №78300543 щодо примусового виконання виконавчого листа №718/463/25, виданого Кіцманським районним судом Чернівецької області 21.03.2025р., про стягнення з ДП «Неполоковецький комбінат хлібопродуктів» на користь ОСОБА_1 заборгованість по нарахованій, але не виплаченій заробітній платі в розмірі 98343,31 грн.
Від представника Відділу примусового виконання рішення - Семенова М.В. надійшов відзив на скаргу на дії державного виконавця, в якому зазначено, що скарга боржника є безпідставною, і такою що не підлягає задоволенню. Вказує на те, що 06.06.2025 на підставі заяви стягувача від 05.06.2025 державним виконавцем відділу примусового виконання рішення винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №78300543. Разом з тим, 06.06.2025 державний виконавець, керуючись п.12 ч.1 ст.34,35 Закону України «Про виконавче провадження» виніс постанову про зупинення вчинення виконавчих дій №78300543, оскільки державне підприємство «Неполоковецький комбінат хлібопродуктів» включено до переліку об'єктів малої приватизації, що підлягають приватизації. Крім того вказує на те, що ДП «Неполоковецький комбінат хлібопродуктів є суб'єктом господарювання державного сектору економіки, 100% статутного капіталу якого належить Державі, та його господарська діяльність контролюється, координується і узгоджується Фондом державного майна України, відповідно до вимог чинного законодавства. Згідно офіційної інформації, розміщеної на сайті Фонду Державного майна України (http://www.spfu.gov.ua/ua/content/spf-privatization-objects-perelik-obektov-na-god.html) Державне підприємство «Неполоковецький комбінат хлібопродуктів» включено до Переліків об'єктів малої приватизації відповідно до Додатку 2 до наказу Фонду державного майна України від 04.01.2022р. №1 із змінами (останні зміни внесено наказом Фонду державного майна України від 02.06.2025 №811). Обставина щодо включення боржника ДП «Неполоковецький комбінат хлібопродуктів» до переліку об'єктів малої приватизації є встановленою і не оспорюється.
Сторони провадження про розгляд скарги повідомлені належним чином, що підтверджується матеріалами справи, а тому перешкод для розгляду справи за їх відсутності, суд не вбачає.
Дослідивши матеріали справи, суд доходить такого висновку.
Судом встановлено, що 06.06.2025 заступником начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Семеновим М.В. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 78300543 про стягнення з ДП «Неполоковецький комбінат хлібопродуктів» на користь ОСОБА_1 , нарахованої, але не виплаченої заробітної плати у розмірі 98343 гривні 31 копійки, за заявою стягувача ОСОБА_1 на підставі виконавчого листа №718/463/25 виданого 21.03.2025 Кіцманським районним судом Чернівецької області. (а.с.5)
06.06.2025 заступником начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Семеновим М.В. на підставі п. 12 ч. 1 ст. 34, ст. 35 Закону України «Про виконавче провадження» виніс постанову про зупинення вчинення виконавчих дій по виконавчому провадженню № 78300543, у зв'язку із тим, що боржник - Державне підприємство "Неполоковецький комбінат хлібопродуктів" включено до переліку об'єктів малої або великої приватизації, що підлягають приватизації. Зупинено вчинення виконавчої дії до закінчення однорічного строку з дня завершення приватизації або до припинення приватизації відповідного об"єкта приватизації. (а.с.6)
Крім того, 06.06.2025 заступником начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Семеновим М.В. виконавче провадження № 78300543 за виконавчим листом, наданим стягувачем 06.06.2025 на підставі рішення державного виконавця було приєднано до зведеного виконавчого провадження відносно боржника ДП «Неполоковецький комбінат хлібопродуктів», а також винесено постанови про стягнення з боржника виконавчого збору у розмірі 9834,33 грн. та визначено розмір мінімальних витрат органом ДВС в розмірі 210,50 грн. (а.с.34-36)
За приписами статті 447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду зі скаргою, якщо вважать, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.
Відповідно до пункту 9 частини другої статті 129 Конституції України, статті 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України.
Отже, виконання судових рішень у цивільних справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.
Спеціальним законом, який визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, регламентує порядок та особливості проведення кожної стадії (дії) виконавчого провадження і відповідних дій державних виконавців є Закон України "Про виконавче провадження".
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
При цьому дії виконавців під час вчинення виконавчих дій регламентуються також Інструкцією з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 02 квітня 2012 року №512/5, яка визначає окремі питання організації виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб), що підлягають примусовому виконанню
Частиною першою статті 13 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з положеннями статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Пунктом 12 частини першої статті 34 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі включення єдиного майнового комплексу боржника - державного або комунального підприємства, пакета акцій (часток) у розмірі більше 50 відсотків статутного капіталу боржника - господарського товариства до переліку об'єктів малої або великої приватизації, що підлягають приватизації;
Зупинення виконавчого провадження - це припинення вчинення виконавчих дій, обумовлене обставинами, що перешкоджають у їх вчиненні, передбаченими у нормах Закону України "Про виконавче провадження", які не можуть бути усунуті ані виконавцем, ані учасниками виконавчого провадження, протягом певного проміжку часу.
Із зупиненням виконавчого провадження виконавець не має права вчиняти будь-які виконавчі дії по такому виконавчому провадженні допоки існують обставини, якими обумовлено зупинення виконавчого провадження, до того моменту, поки останнє не буде відновлено на підставі постанови виконавця.
Такі ж висновки викладені Верховним Судом у постанові від 18 червня 2020 року в справі № 796/165/18 (провадження № 61-2247ав20).
Отже, положеннями статті 34 Закону України "Про виконавче провадження" унормовано обов'язок державного виконавця зупинити вчинення виконавчих дій, зокрема у разі включення державних підприємств або пакетів акцій (часток) господарських товариств до переліку об'єктів малої або великої приватизації, що підлягають приватизації.
Згідно із частиною п'ятою статті 35 Закону України "Про виконавче провадження" після усунення обставин, що стали підставою для зупинення вчинення виконавчих дій, виконавець не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли йому стало про це відомо, зобов'язаний продовжити примусове виконання рішення у порядку, встановленому цим Законом, про що виносить відповідну постанову.
Враховуючи, що відповідно до офіційної інформації, розміщеної на сайті Фонду Державного майна України (http://www. spfu.gov.ua/ua/content/spf-privatization-objects-perelik-obektov-na-god.html) Державне підприємство «Неполоковецький комбінат хлібопродуктів» включено до Переліків об'єктів малої приватизації відповідно до Додатку 2 до наказу Фонду державного майна України від 04.01.2022р. №1 із змінами (останні зміни внесено наказом Фонду державного майна України від 02.06.2025 №811), державний виконавець дійшов правильного висновку про зупинення вчинення виконавчих дій у вищевказаному виконавчому провадженні на підставі пункту 12 частини першої статті 34 Закону України "Про виконавче провадження".
Предметом розгляду цього судового спору є оскарження дій/бездіяльності державного виконавця щодо примусового виконання рішення у справі, а тому саме норми Закону України "Про виконавче провадження" є спеціальними відносно інших норм права.
Після усунення обставин, що стали підставою для зупинення вчинення виконавчих дій, виконавець продовжить примусове виконання рішення у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження". Усунення обставин, що стали підставою для зупинення вчинення виконавчих дій у даному випадку є продаж та перехід до покупця права власності або завершення розміщення всіх акцій, передбачених до продажу планом розміщення акцій, тобто завершення приватизації товариства.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд в постанові від 11 січня 2023 року у справі № 346/434/20 (провадження № 61-15636св21).
За приписами частини третьої статті 451 ЦПК України якщо оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність були прийняті або вчинені відповідно до закону, в межах повноважень державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця і право заявника не було порушено, суд постановляє ухвалу про відмову в задоволенні скарги.
З огляду на зазначене, доводи скаржника ОСОБА_1 в поданій до суду скарзі не знайшли свого підтвердження, а тому у задоволенні скарги на рішення заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області у ВП № 78300543 від 06.06.2025 ОСОБА_2 щодо зупинення виконавчого провадження № 78300543 по виконанню про стягнення заборгованості по заробітній платі на користь ОСОБА_1 , слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 447 - 451, ЦПК України, суд,-
В задоволенні скарги ОСОБА_1 на рішення заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області у ВП № 78300543 від 06.06.2025 по виконанню про стягнення заборгованості по заробітній платі - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Чернівецького апеляційного суду через Кіцманський районний суд Чернівецької області.
У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя: О.І. Мінів