19.08.2025
копія
Справа № 401/2001/24 Провадження № 2/401/141/25
14 серпня 2025 року м. Світловодськ
Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого судді Мельничика Ю.С.,
за участю: секретаря судових засідань Рудської В.А.,
сторони справи: позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,
представник позивача, адвокат Обрізків І.В.,
представник відповідача Келеберда В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок заборгованості зі плати за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, -
Процедура (рух) справи:
У липні 2024 року ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися до суду з позовною заявою ОКВП «Дніпро-Кіровоград» з вимогами визнати дії ОКВП «Дніпро-Кіровоград» протиправними щодо нарахування Позивачам з 01 січня 2024 року по 29 лютого 2024 року плати за надані послуги згідно показів вузла комерційного обліку води відповідно до кількості осіб квартири АДРЕСА_1 . Також, просили суд зобов'язати ОКВП «Дніпро-Кіровоград» здійснити перерахунок заборгованості за спожиті послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення по особовому рахунку № НОМЕР_1 за період з 01 січня 2024 року по 29 лютого 2024 року з нарахування по нормам споживання на нарахування на підставі фактичних показників розподільних засобів обліку (лічильники води КВ-1,5, заводські номера НОМЕР_2 та НОМЕР_3 ).
Ухвалою суду від 15 липня 2024 року відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Аргументи позивачів, ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 :
Позовні вимоги позивачі мотивували тим, що вони зареєстровані, проживають в квартирі АДРЕСА_1 , та є споживачем послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. В їх квартирі встановлено прилади комерційного обліку споживання води лічильники води №572088 та №572283, тому оплату вартості за спожиті послуги з централізованого водопостачання та водовідведення позивачами здійснюється за показниками лічильників. Відповідач за січень-лютий 2024 року неправомірно нарахував оплату за додаткові 113,443 куб.м. води в сумі 5215,20 грн., без врахування фактичних показань лічильників води, мотивуючи тим, що лічильники води не пройшли планову періодичну повірку. Після надання до абонентського відділу рахунку-акту про підтвердження проведення повірки лічильників, відповідач не провів перерахунок плати за воду. Вважають, що відповідач без правових підстав нараховував оплату за додаткові 113,443 куб.м. води в сумі 5215,20 грн.,
В обґрунтування позовних вимог позивач надав суду копії таких доказів: - рахунок-акт №070-12 від 19 березня 2024 року про оплату послуги з повірки двох лічильників води; відповідь Відповідача про розгляд звернення; довідка про нарахування плати та розмір платежів.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та представник позивача, адвокат Обрізків І.В., просили задовольнити позов з викладених у ньому підстав.
Аргументи відповідача, ОКВП «Дніпро-Кіровоград»:
Представник відповідача Келеберда В.В. подав відзив на позовну заяву, та в судовому засіданні просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог. Зазначав, що позивачі проживають в квартирі АДРЕСА_1 , та є споживачем послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. В квартирі позивачів встановлено прилади комерційного обліку споживання води лічильники води №572088 та №572283, тому оплату вартості за спожиті послуги з централізованого водопостачання та водовідведення позивачами здійснювалося за показниками лічильників. Відповідач ОКВП «Дніпро-Кіровоград», як оператор зовнішніх мереж, встановив та взяв на абонентський облік 04.11.2021 комерційний засіб обліку за адресою АДРЕСА_2 згідно вимог чинного законодавства. Відповідно до пункту 2 частини 3 статті 10 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» у разі, якщо приміщення всіх споживачів у будівлі оснащені вузлами розподільного обліку гарячої, питної води, загальний обсяг спожитої у будівлі відповідно гарячої, питної води (крім обсягу, витраченого на загально будинкові потреби) розподіляється між споживачами відповідно до обсягу споживання за показниками вузлів розподільного обліку. Відповідно до пункту 4 частини 3 статті 10 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» у разі якщо частина приміщень у будівлі оснащена вузлами розподільного обліку гарячої, питної води, а частина - не оснащена, обсяг відповідної комунальної послуги, спожитий споживачами у приміщеннях, оснащених вузлами розподільного обліку, встановлюється у розмірі, визначеному за допомогою таких вузлів, а загальний обсяг спожитої у будівлі відповідно гарячої, питної води (крім обсягу, витраченого на загальнобудинкові потреби та споживачами у приміщеннях, оснащених вузлами розподільного обліку) розподіляється між споживачами, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку, пропорційно до кількості осіб, які фактично користуються такими послугами. Різниця між показниками вузла комерційного обліку та обсягом гарячої, питної води, визначеним як сума показань вузлів розподільного обліку, така різниця розподіляється відповідно до методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово- комунального господарства. Методика розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затверджена наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2018 року № 315. Розподіл послуги визначається відповідно до X розділу Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг. Пунктами 32, 33 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 року №690, вартість послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення визначається за обсягом спожитих послуг та встановленими відповідно до законодавства тарифами. Плата за послуги розраховується виходячи з розмірів затверджених тарифів та обсягу спожитих послуг, визначеного та розподіленого відповідно до законодавства. Пунктом 13 Індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення визначено, що обсяг спожитої у будинку послуги з централізованого водопостачання визначається як обсяг питної води, спожитої в будинку, за показаннями засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку або розрахунково відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Мінрегіону від 22 листопада 2018 р. № 315. Таким чином, визначення обсягу спожитих послуг згідно показників засобу вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку та розподіл їх за Методикою розподілу: між споживачами, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку, пропорційно до кількості осіб, які фактично користуються такими послугами, або між споживачами відповідно до обсягу споживання за показниками вузлів розподільного обліку відповідає вимогам чинного законодавства та умовам індивідуального договору. Фактичний об'єм спожитих послуг (показники комерційного засобу обліку) вказано в довідці про нарахування плати та розмір платежів. Крім того, зазначав, що згідно частини 1 статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту. Відповідно до частини 2 статті 6 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» обслуговування та заміна вузлів розподільного обліку здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено законом або договором. Відповідно до пункту 29 індивідуального договору приєднання заміна і обслуговування, зокрема огляд, опломбування/ розпломбування, ремонт (у тому числі з демонтажем, транспортуванням і монтажем) та періодична повірка вузла (вузлів) розподільного обліку, здійснюються за рахунок споживача. Повірка вузлів розподільного обліку здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, а Порядок визначає повірку комерційних (загальнобудинкових лічильників, спільної власності співвласників багатоквартирного будинку). Вчасна повірка розподільних засобів обліку (квартирних лічильників) є відповідальністю споживачів - власників розподільних засобів обліку. Відповідно до пункту 38 Міжповірочних інтервалів законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями, затверджені Наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України 13.10.2016 № 1747, міжповірочний інтервал повірки лічильників води 4 роки. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 квітня 2023 року № 440 «Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного та надзвичайного стану» подання на повірку лічильників холодної води на території України, крім зазначених в пунктах 1 і 2 цієї Постанови, забезпечується протягом трьох місяців після закінчення опалювального сезону. В м. Світловодську опалювальний сезон закінчився 01 квітня 2023 року, тому термін повірки був до 01 липня 2023 року. Про необхідність повірки позивач ОСОБА_1 був повідомлений під підпис 07.06.2023, проте повірку лічильників позивачі не здійснили. 01.01.2024 року засоби розподільного обліку позивачів були зняті з абонентного обліку, як такі що не пройшли періодичну повірку. Позивачі повірили розподільні засоби обліку води 19.03.2024 року. Таким чином, з врахуванням викладеного, за січень-лютий 2024 року позивачам була нарахована плата згідно показників комерційного засобу обліку та розподілена згідно Методики між споживачами, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку; а з березня 2024 року за показниками комерційного обліку та розподілена згідно Методики між споживачами відповідно до обсягу споживання за показниками вузлів розподільного обліку. Позивачам плату нараховано відповідно до норм чинного законодавства, з заявою про перерахунок плати з підстав тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів позивачі не звертались, тому підстави для перерахунку плати відсутні. Всього, згідно розрахунку про нарахування плати та розміру платежів позивачам за вказаний період до оплати було нараховано: за січень 2024 року 1715,28 грн., за лютий 2024 року - 4503,30 грн. згідно показників комерційного засобу обліку та розподілення вказаних показників між споживачами, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку.
В обґрунтування заперечення проти позовних вимог відповідач надав суду копії таких доказів: індивідуального договору; акту №8 від 04 листопада 2021 року про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік; довідку про нарахування плати та розмір платежів споживачам ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 які зареєстровані, проживають в квартирі АДРЕСА_1 ; повідомлення №000000349320 споживачу ОСОБА_3 за адресою: квартира АДРЕСА_1 , з проханням провести повірку протермінованого приладу обліку да 01 липня 2023 року, яке отримав під підпис ОСОБА_1 07 червня 2023 року.
У судовому засіданні представник відповідача просив суд повністю відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення позивача, представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи та зміст заяв сторін по суті справи, оцінивши у єдності та в сукупності надані сторонами докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, проаналізувавши норми права, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов таких висновків.
Встановлені судом обставини справи:
Позивачі ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 зареєстровані, проживають в квартирі АДРЕСА_1 , та є споживачем послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
В квартирі АДРЕСА_1 встановлено прилади комерційного обліку споживання води - лічильники води №572088 та №572283.
Позивачі не уклали з Відповідачем договір про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, які надає відповідач ОКВП «Дніпро-Кіровоград».
Позивачі ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 здійснювали оплату послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, які надає відповідач ОКВП «Дніпро-Кіровоград», згідно показників прилади комерційного обліку споживання води - лічильників води №572088 та №572283 у міжповірочний інтервал повірки лічильників води, який становить 4 роки, та який завершився у ІІ кварталі 2022 року.
В м. Світловодську опалювальний сезон закінчився 01 квітня 2023 року, тому термін повірки лічильників води для споживачів термін еповірки лічильників яких настав, у тому числі позивачів, був до 01 липня 2023 року.
Згідно повідомлення №000000349320 позивачу ОСОБА_3 за адресою: квартира АДРЕСА_1 , повідомлено про необхідність проведення повірки протермінованих приладів обліку - лічильників води №572088 та №572283 до 01 липня 2023 року.
З вказаного повідомлення видно, що його отримав під підпис позивач ОСОБА_1 07 червня 2023 року (а.с. 32).
Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні підтвердив факт отримання повідомлення від 07 червня 2023 року про необхідність проведення повірки лічильників води.
Позивачі ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до 31 грудня 2023 року не здійснили повірку лічильників води №572088 та №572283.
Згідно копії акту про прийняття вузла комерційного обліку на абонентний облік від 04 листопада 2021 року, за адресою: АДРЕСА_2 , встановлено та прийнято на абонентний облік комерційний прилад обліку (а.с. 30).
01.01.2024 року засоби розподільного обліку позивачів були зняті з абонентного обліку, як такі що не пройшли періодичну повірку.
Відповідач ОКВП «Дніпро-Кіровоград» за січень-лютий 2024 року позивачам нарахував плата за послуги централізованого водопостачання та водовідведення згідно показників комерційного засобу обліку, який було розподілено згідно Методики між споживачами, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку.
Згідно рахунку-акту №070-12 від 19 березня 2024 року позивачі повірили розподільні засоби обліку води 19 березня 2024 року.
Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні підтвердив факт проведення 19 березня 2024 року повірки лічильників води.
З березня 2024 року відповідач ОКВП «Дніпро-Кіровоград» нарахував позивачам плату за послуги централізованого водопостачання та водовідведення за показниками комерційного обліку з врахуванням розподілу згідно Методики між споживачами відповідно до обсягу споживання за показниками вузлів розподільного обліку.
Позивачі з заявою про перерахунок плати з підстав тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів позивачі не звертались, і судом таких підстав не встановлено.
Суд враховує, що відповідно до розрахунку наданого ОКВП «Дніпро-Кіровоград» по особовому рахунку № НОМЕР_1 , у позивачів ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_3 , станом на 31 грудня 2023 року перед ОКВП «Дніпро-Кіровоград» вже була заборгованість 3244,25 грн. (а.с. 31).
Згідно розрахунку про нарахування плати та розміру платежів позивачам за вказаний період до оплати було нараховано: за січень 2024 року 1715,28 грн., за лютий 2024 року - 4503,30 грн. згідно показників комерційного засобу обліку та розподілення вказаних показників між споживачами, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку.
Вказані обставини справи підтверджуються належними та допустимими доказами, сторонами визнані та не спростовані.
Джерела права та оцінка суду:
Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Відповідно до статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Відповідно до частин 1, 3 статті 4 Цивільного кодексу України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинніс ть новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
Відносини з приводу надання фізичним особам послуг з постачання питної води та водовідведення регулюються ст.ст. 19 - 23 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання».
Послуги надаються споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання послуги відповідно до статей 13 і 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
У відповідності з вимогами пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги», в редакції Закону № 1060, якими визначено, що публічні договори приєднання вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги.
Типові договори про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 року №2690.
Індивідуальний договір вважається укладеним із споживачем, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному вебсайті органу місцевого самоврядування та/або на вебсайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем.
Фактом приєднання споживача до умов індивідуального договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунку за надані послуги, факт отримання послуг.
Відповідно до пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги» договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом.
Відповідно до викладеного вище, опублікування тексту договору на вебсайті виконавця послуги ОКВП «Дніпро-Кіровоград» було виконано 10 лютого 2022 року, таким чином надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення здійснюється через 30 днів відповідно до індивідуального договору приєднання.
Позивачі ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 зареєстровані, проживають в квартирі АДРЕСА_1 , та є споживачем послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. В їх квартирі встановлено прилади комерційного обліку споживання води лічильники води №572088 та №572283, тому оплату вартості за спожиті послуги з централізованого водопостачання та водовідведення ними здійснювалося за показниками лічильника.
При цьому, надання послуг надається позивачевам згідно з укладеним індивідуальним договором з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. Споживач послуг зобов'язаний укласти договір про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення шляхом подання заяви про приєднання протягом місяця з наданням виконавцю витягу або інформації з Реєстру речових прав на нерухоме майно та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача.
Позивачі вказані вимоги не виконали, заяву про приєднання та витяг або інформацію з Реєстру речових прав на нерухоме майно та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача не подавали.
Відповідно до частини 3 статті 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» плата виконавцю комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії) за індивідуальним складається з: плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів на відповідну комунальну послугу та обсягу спожитих комунальних послуг, визначеного відповідно до законодавства; плати за абонентське обслуговування, яка не може перевищувати граничний розмір, визначений Кабінетом Міністрів України. Розмір плати за абонентське обслуговування оприлюднена на сайті виконавця послуг ОКВП «Дніпро-Кіровоград» та вказано в довідці про нарахування плати та розмір платежів, що додається. З 01 січня 2022 року встановлено розмір плати за абонентське обслуговування за послугу централізованого водопостачання споживачам будинків, обладнаних приладами комерційного обліку- 35,00 грн, за послугу централізованого водовідведення - 15,00 грн.
Відповідно до пунктів 34, 35 Правил плата виконавцю за індивідуальним договором про надання послуг складається з плати за послуги, визначеної відповідно до цих Правил та Методики розподілу, що розраховується виходячи з розміру затверджених уповноваженим органом тарифів та обсягу спожитих послуг або за нормами споживання, встановленими органом місцевого самоврядування, до встановлення вузла комерційного обліку; плати за абонентське обслуговування, визначеної виконавцем, розмір якої не може перевищувати граничного розміру, встановленого Кабінетом Міністрів України.
Згідно підпункту 5 пункту 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», пункту 37 Правил та укладеного договору, споживачі повинні вносити плату за комунальні послуги (в тому числі за питну воду та водовідведення) щомісяця в порядку та строки, визначені договором.
Відповідно до пункту 39 Правил споживач не звільняється від плати за абонентське обслуговування у разі відсутності фактичного споживання ним послуг.
Таким чином, плата за абонентське обслуговування є складовою щомісячного платежу за послуги централізованого водопостачання та водовідведення незалежно від фактичного споживання послуг.
Крім того, частиною 4 статті 6 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» визначено, що оператор зовнішніх інженерних мереж, виконавець комунальної послуги, інша особа, що здійснює розподіл обсягів комунальних послуг, зобов'язані приймати вузли обліку, встановлені відповідно до вимог цього Закону, на абонентський облік протягом 14 календарних днів, про що складається відповідний акт.
Відповідач ОКВП «Дніпро-Кіровоград», як оператор зовнішніх мереж, встановив та взяв на абонентський облік 04.11.2021 комерційний засіб обліку за адресою АДРЕСА_2 згідно вимог чинного законодавства.
Відповідно до частин 1, 2 статті 9 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» комерційний облік здійснюється вузлом (вузлами) комерційного обліку відповідної комунальної послуги, що забезпечує (забезпечують) загальний облік її споживання, згідно з показаннями його (їх) засобів вимірювальної техніки.
Також, до встановлення вузла (вузлів) комерційного обліку відповідно до вимог частини другої статті 3 цього Закону обсяги споживання гарячої чи питної води визначаються за показаннями вузлів розподільного обліку, а у разі їх відсутності - за нормами споживання, встановленими органом місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 2 частини 3 статті 10 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» у разі, якщо приміщення всіх споживачів у будівлі оснащені вузлами розподільного обліку гарячої, питної води, загальний обсяг спожитої у будівлі відповідно гарячої, питної води (крім обсягу, витраченого на загально будинкові потреби) розподіляється між споживачами відповідно до обсягу споживання за показниками вузлів розподільного обліку.
Відповідно до пункту 4 частини 3 статті 10 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» у разі якщо частина приміщень у будівлі оснащена вузлами розподільного обліку гарячої, питної води, а частина - не оснащена, обсяг відповідної комунальної послуги, спожитий споживачами у приміщеннях, оснащених вузлами розподільного обліку, встановлюється у розмірі, визначеному за допомогою таких вузлів, а загальний обсяг спожитої у будівлі відповідно гарячої, питної води (крім обсягу, витраченого на загальнобудинкові потреби та споживачами у приміщеннях, оснащених вузлами розподільного обліку) розподіляється між споживачами, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку, пропорційно до кількості осіб, які фактично користуються такими послугами.
Різниця між показниками вузла комерційного обліку та обсягом гарячої, питної води, визначеним як сума показань вузлів розподільного обліку, така різниця розподіляється відповідно до методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово- комунального господарства.
Методика розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затверджена наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2018 року № 315.
Розподіл послуги визначається відповідно до X розділу Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг.
Пунктами 32, 33 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 року №690, вартість послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення визначається за обсягом спожитих послуг та встановленими відповідно до законодавства тарифами.
Плата за послуги розраховується виходячи з розмірів затверджених тарифів та обсягу спожитих послуг, визначеного та розподіленого відповідно до законодавства.
Пунктом 13 Індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення визначено, що обсяг спожитої у будинку послуги з централізованого водопостачання визначається як обсяг питної води, спожитої в будинку, за показаннями засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку або розрахунково відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Мінрегіону від 22 листопада 2018 р. № 315.
Таким чином, визначення обсягу спожитих послуг згідно показників засобу вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку та розподіл їх за Методикою розподілу: між споживачами, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку, пропорційно до кількості осіб, які фактично користуються такими послугами, або між споживачами відповідно до обсягу споживання за показниками вузлів розподільного обліку відповідає вимогам чинного законодавства та умовам індивідуального договору.
Фактичний об'єм спожитих послуг (показники комерційного засобу обліку) вказано в довідці про нарахування плати та розмір платежів.
Нарахування плати за нормами споживання або виключно за розподільними засобами обліку прямо суперечить закону, якщо встановлений засіб комерційного обліку (ст. 9 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання»).
Крім того, зазначав, що згідно частини 1 статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.
Відповідно до частини 2 статті 6 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» обслуговування та заміна вузлів розподільного обліку здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено законом або договором.
Відповідно до пункту 29 індивідуального договору приєднання заміна і обслуговування, зокрема огляд, опломбування/ розпломбування, ремонт (у тому числі з демонтажем, транспортуванням і монтажем) та періодична повірка вузла (вузлів) розподільного обліку, здійснюються за рахунок споживача.
Відповідно до пункту 1 Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 8 липня 2015 року № 474 (далі Порядок) , Порядок визначає процедуру подання на періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки, результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиту для побутових потреб електричну енергію і газ, комерційних розрахунків за спожиту теплову енергію і воду (далі - засоби вимірювальної техніки), що є власністю фізичних осіб, спільною власністю співвласників багатоквартирного будинку.
Таким чином, повірка вузлів розподільного обліку здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, а Порядок визначає повірку комерційних (загальнобудинкових лічильників, спільної власності співвласників багатоквартирного будинку).
Тому, вчасна повірка розподільних засобів обліку (квартирних лічильників) є відповідальністю споживачів - власників розподільних засобів обліку.
Відповідно до пункту 38 Міжповірочних інтервалів законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями, затверджені Наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України 13.10.2016 № 1747, міжповірочний інтервал повірки лічильників води 4 роки.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 квітня 2023 року № 440 «Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного та надзвичайного стану» подання на повірку лічильників холодної води на території України, крім зазначених в пунктах 1 і 2 цієї Постанови, забезпечується протягом трьох місяців після закінчення опалювального сезону. В м. Світловодську опалювальний сезон закінчився 01 квітня 2023 року, тому термін повірки був до 01 липня 2023 року.
Про необхідність повірки позивач ОСОБА_1 був повідомлений під підпис 07.06.2023.
Крім того, 01.01.2024 року засоби розподільного обліку позивачів були зняті з абонентного обліку, як такі що не пройшли періодичну повірку. Позивачі повірили розподільні засоби обліку води 19.03.2024 року. Таким чином, з врахуванням викладеного, за січень-лютий 2024 року позивачам була нарахована плата згідно показників комерційного засобу обліку та розподілена згідно Методики між споживачами, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку; а з березня 2024 року за показниками комерційного обліку та розподілена згідно Методики між споживачами відповідно до обсягу споживання за показниками вузлів розподільного обліку.
Відповідно до підпункту 7 пункту 45 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 року №690, споживач має право на неоплату вартості послуг у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів за умови надання виконавцю заяви та документального підтвердження (зокрема, довідки з місця тимчасового проживання, роботи, лікування, навчання, проходження військової служби (у тому числі отримані в іноземній державі), відбування покарання тощо, іншого документа, що підтверджує право на виїзд з України чи в'їзд в Україну у відповідний період часу) в електронній або паперовій формі відповідно до умов договору.
Таким чином, позивачам плату нараховано відповідно до норм чинного законодавства, з заявою про перерахунок плати з підстав тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів позивачі не звертались, тому підстави для перерахунку плати відсутні.
Статтею 22 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» передбачено обов'язок споживачів питної води своєчасно вносити плату за використану питну воду відповідно до встановлених тарифів на послуги централізованого водопостачання і водовідведення.
Положеннями ст. 26 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» передбачена відповідальність за неналежне виконання договору.
Відповідно до вимог ст. 526 ЦК України, - зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.7 ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», індивідуальний споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Відповідно до ст. ст. 12, 81 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Доказуванню підлягають обставини, які обґрунтовують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Висновок суду:
Вирішуючи позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 про визнання протиправними дій Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» в частині нарахування позивачам оплати за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення квартири АДРЕСА_1 за період з 01 січня 2024 року по 29 лютого 2024 року, та зобов'язання ОКВП «Дніпро-Кіровоград» здійснити перерахунок заборгованості зі плати за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення за період з 01 січня 2024 року по 29 лютого 2024 року з нарахування по нормам споживання на нарахування на підставі фактичних показників розподільних засобів обліку (лічильники води КВ-1,5, заводські номера НОМЕР_2 та 572283), суд виходить з такого.
Факт отримання від відповідача послуг з централізованого водопостачання та водовідведення позивачами ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 не заперечується та підтверджується частковою сплатою вартості вказаних послуг.
Фактом приєднання споживача до умов індивідуального договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуг.
Позивачі акцептували Договір, фактично споживаючи послуги ОКВП «Дніпро-Кіровоград» та частково сплачуючи їх.
Згідно копії акту про прийняття вузла комерційного обліку на абонентний облік від 04 листопада 2021 року, за адресою: АДРЕСА_2 , встановлено та прийнято на абонентний облік комерційний прилад обліку.
Отримавши 07 червня 2023 року повідомлення №000000349320 про необхідність проведення до 01 липня 2023 року повірки протермінованих приладів обліку - лічильників води №572088 та №572283, позивачі не виконали свій обов'язок, провели повірку лічильників води лише 19 березня 2024 року, та продовжували споживати послуги ОКВП «Дніпро-Кіровоград» частково їх оплачуючи згідно показників вказаних лічильників.
01 січня 2024 року засоби розподільного обліку позивачів були зняті з абонентного обліку, як такі що не пройшли періодичну повірку.
Відповідач ОКВП «Дніпро-Кіровоград» за січень-лютий 2024 року позивачам нарахував плата за послуги централізованого водопостачання та водовідведення згідно показників комерційного засобу обліку, який було розподілено згідно Методики між споживачами, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку.
У судовому засіданні Відповідач ОКВП «Дніпро-Кіровоград» довів належними, достовірними та допустимими доказами правомірність нарахування позивачам оплати за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення квартири АДРЕСА_1 за період з 01 січня 2024 року по 29 лютого 2024 року згідно показників комерційного засобу обліку та її розподілення згідно Методики між споживачами, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку.
Судом не встановлено наявності порушення прав позивачів, як споживачів послуг ОКВП «Дніпро-Кіровоград», оскільки нарахування оплати за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення квартири АДРЕСА_1 за період з 01 січня 2024 року по 29 лютого 2024 року відбулося відповідно до діючого законодавства.
Отже, у судовому засіданні не встановлено підстав для визнання протиправними дій ОКВП «Дніпро-Кіровоград» в частині нарахування позивачам оплати за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення квартири АДРЕСА_1 за період з 01 січня 2024 року по 29 лютого 2024 року, та зобов'язання ОКВП «Дніпро-Кіровоград» здійснити перерахунок заборгованості зі плати за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення за період з 01 січня 2024 року по 29 лютого 2024 року з нарахування по нормам споживання на нарахування на підставі фактичних показників розподільних засобів обліку (лічильники води КВ-1,5, заводські номера 572088 та 572283).
Оцінивши кожен з аргументів, наведених сторонами у заявах по суті справи, та надані докази на підтвердження своїх доводів та заперечень, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.
В порядку ст.141 ЦПК України, судові витрати підтягаються компенсації за рахунок держави.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 4, 5, 12, 13, 76-89, 141, 259, 263-265, 268, 352, 354 ЦПК України, ст. ст. 7, 26 19 Закону України «Про житлово - комунальні послуги», ст.ст. 509, 525, 526, 530, 625 ЦК України, ст.22 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання», суд, -
Відмовити ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 у задоволенні позову до Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок заборгованості зі плати за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення за період з 01 січня 2024 року по 29 лютого 2024 року.
Судові витрати у справі компенсувати за рахунок держави.
Копію судового рішення в порядку, визначеному ст.272 ЦПК України, направити сторонам.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому рішення не були вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Складання повного рішення суду відкладено на п'ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Дата складення повного судового рішення 19 серпня 2025 року.
Повне найменування сторін:
Позивачі: 1. ОСОБА_3 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_4 .
2. ОСОБА_1 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_5 .
3. ОСОБА_2 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_6 .
Відповідач: Обласне комунальне виробниче підприємство «Дніпро-Кіровоград», юридична адреса: вул. Соборна, буд.19 а, м. Кропивницький, код ЄДРПОУ 03346822.
Суддя Світловодського
міськрайонного суду Ю.С. Мельничик
Згідно з оригіналом