Суддя Баронін Д. Б.
Справа № 644/6521/25
Провадження № 2/644/3824/25
19 серпня 2025 р. м. Харків
Індустріальний районний суд м. Харкова в складі:
головуючого судді Бароніна Д.Б.,
за участю секретаря Нестеренко А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовною заявою Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги, -
1. Позиції сторін, процесуальні дії
1.1. Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради звернулося до Індустріального районного суду м. Харкова з позовом ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги, в якому просить стягнути з відповідачки на свою користь надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам внаслідок зловживання з боку відповідача в розмірі 4000 грн. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 3028 грн.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради як внутрішньо переміщена особа, за фактичною адресою проживання: АДРЕСА_1 , з 18.12.2024 про що, у відповідності до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509, видана довідка від 18.12.2024 № 6332-5003559305.
18.12.2024 ОСОБА_1 звернулась до Управління з заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі. Рішенням управління від 19.12.2024 №1229054445-2024-1 ОСОБА_1 призначено допомогу у розмірі 2000 гривень щомісячно з 01.12.2024. 25.06.2025 працівниками управління встановлено факт перебування відповідача за межами України більше 30 днів. Станом на теперішній час, відповідач не повідомила управління про настання обставин, що впливають на виплату допомоги. Рішенням управління від 27.06.2024 № 190 відмовлено ОСОБА_1 в призначені допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Розмір надміру виплаченої допомоги внаслідок зловживання з боку відповідача за період з 01.05.2025 до 30.06.2025 складає 4000 грн. Згідно з п. 29 Порядку, у разі не повернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку. Про розмір незаконно отриманої суми допомоги відповідача повідомлено листом управління від 04.07.2025 № 10-29/3405/4-02/25 з пропозицією повернути незаконно отримані бюджетні кошти у добровільному порядку. Станом на теперішній час бюджетні кошти не повернуто.
1.2. В судове засідання представник позивача не з'явився, у поданій через канцелярію суду заяві, просив справу слухати за його відсутності та задовольнити позовні вимоги повністю.
Відповідачка в судове засідання не з'явилася, про причину неявки суд не повідомила, про день, час та місце слухання справи повідомлялася належним чином. Заяви про розгляд справи без її участі до суду не надходило, відзиву на позов від відповідачки також не надходило.
1.3. Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Представник позивача не заперечував проти заочного розгляду справи за відсутності відповідачки. У зв'язку з наведеним, суд вважав за можливе слухати справу за відсутністю відповідача, а матеріали, що є у справі, достатніми для цього, про що було постановлено ухвалу, яка відображена в протоколі судового засідання.
2. Обставини справи, зміст спірних правовідносин
2.1. 18.12.2024 ОСОБА_1 звернулася з заявою №6332-5003559305 до структурного підрозділу з питань захисту населення в м. Харкові про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до довідки № 6332-5003559305 від 18.12.2024, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради як внутрішньо переміщена особа за фактичною адресою проживання: АДРЕСА_1 .
2.2. 18.12.2024 відповідачка звернулася до Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради з заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Рішенням Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради від 19.12.2024 № 1229054445-2024-1 відповідачці призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам в розмірі 2000 грн. щомісячно з 01.12.2024.
25.06.2025 працівниками управління через інтегровану міжвідомчу інформаційно-телекомунікаційну систему отримано інформацію від Державної прикордонної служби України про виїзд ОСОБА_1 28.03.2025 за межі України на пункті пропуску Рава-Руська.
У рішенні Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради від 27.06.2024 № 190 вказано, що ОСОБА_1 не мала права на допомогу ВПО з 01.05.2025, оскільки згідно з верифікацією № 430 знаходилася за кордоном.
Відповідно до довідки Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради розмір переодержаної відповідачкою допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам становить 4000 грн. за період з травня по червень 2025 року.
Відповідно до листа №10-29/3405/4-02/25 та чеку з АТ «Укрпошта» на адресу відповідачки, яку було вказано в заяві про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, 04.07.2025 було направлено повідомлення про необхідність повернення на розрахунковий рахунок позивача суми переодержаних коштів.
3. Релевантні джерела права
3.1 Згідно з п. 2 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою КМУ від 20.03.2022 №332, в редакції, яка була чинною станом на час виникнення спірних правовідносин у травні та червні 2025 року (далі - Порядок), допомога призначається на кожну внутрішньо переміщену особу (далі - отримувач), відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до п. 3 Порядку з 1 листопада 2023 р. допомога призначається на шість місяців на сім'ю, яка вперше звернулася за призначенням допомоги, та виплачується щомісяця одному з членів сім'ї (далі - уповноважена особа) у такому розмірі:
для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень;
для інших осіб - 2000 гривень.
Допомога призначається на кожного члена сім'ї (далі - отримувач), відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Згідно з п. 5 Порядку допомога призначається внутрішньо переміщеним особам , зокрема, які перемістилися (повторно перемістилися) з 1 січня 2022 р. з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінрозвитку (далі - перелік територій), щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації; у яких житлове приміщення знищене або пошкоджене (до ступеня непридатного для проживання) та інформація про яке внесена до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Реєстр пошкодженого та знищеного майна) (за технічної можливості), або щодо якого подано документальне підтвердження органом місцевого самоврядування, а в разі його відсутності - обласною державною (військовою) адміністрацією факту пошкодження/знищення житлового приміщення внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації.
Відповідно до п. 6 Порядку, якщо отримувач або уповноважена особа повернувся до покинутого місця проживання, виїхав на тимчасове чи постійне місце проживання за кордон або перебуває за кордоном більш як 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, він зобов'язаний повідомити про такі обставини органу соціального захисту населення/уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради/адміністратору центру надання адміністративних послуг за місцем перебування на обліку або надіслати заяву з використанням засобів поштового/електронного зв'язку (за технічної можливості з накладенням кваліфікованого електронного підпису або використанням засобів електронної ідентифікації з високим або середнім рівнем довіри відповідно до вимог Закону України “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги»).
Нарахування та виплата допомоги отримувачу припиняється починаючи з місяця, що настає за місяцем, в якому стало відомо щодо його повернення до покинутого місця проживання, або з місяця виїзду за кордон на постійне місце проживання, або з місяця, що настає за місяцем, у якому строк перебування за кордоном перевищує 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, або 60 та 90 календарних днів відповідно, в разі прийняття рішення про збільшення зазначеного строку за наявності обґрунтованих причин.
Згідно з п. 8 Порядку нарахування та виплата допомоги уповноваженій особі або отримувачу припиняється та більше не призначається/поновлюється починаючи з місяця, що настає за місяцем, в якому стало відомо щодо її повернення до покинутого місця проживання, або з місяця виїзду за кордон на постійне проживання, або з місяця, що настає за місяцем, у якому строк перебування за кордоном перевищує 30 календарних днів підряд чи 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, або 60 та 90 календарних днів відповідно, в разі прийняття рішення про збільшення зазначеного строку за наявності обґрунтованих причин.
У п. 13-1 вищевказаного Порядку вказано, що виплата допомоги продовжується на другий шестимісячний період автоматично, зокрема, отримувачам пенсії, розмір якої не перевищує чотирьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на 1 січня року, в якому приймається рішення про призначення допомоги.
Згідно з п. 22 Порядку з метою встановлення права на призначення/продовження виплати допомоги уповноваженій особі/отримувачу Мінсоцполітики передає Мінфіну відповідну інформацію для здійснення верифікації відповідно до Закону України “Про верифікацію та моніторинг державних виплат».
Верифікація здійснюється шляхом перевірки інформації, наданої уповноваженою особою, з урахуванням даних, що обробляються стосовно них в інформаційно-аналітичній платформі електронної верифікації та моніторингу, на відповідність вимогам, визначеним у цьому Порядку.
За результатами верифікації Мінфіну інформації щодо осіб Мінфіном передаються рекомендації Мінсоцполітики для подальшого завантаження до електронних систем Мінсоцполітики.
Відповідно до п. 29 вищевказаного Порядку у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.
Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/ електронного зв'язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.
У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.
4. Оцінка доказів та аргументів сторін
4.1. За результатами аналізу вищенаведених письмових доказів судом встановлено, що відповідачка отримувала з 01.12.2024 та щонайменше до 30.06.2025 допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Разом з тим, працівниками позивача 25.06.2025 було встановлено факт перебування відповідача за межами України більше 30 днів починаючи з 28.03.2025, у зв'язку із чим було ухвалено рішення про відсутність у відповідачки права на вищевказану допомогу з 01.05.2025 та встановлено факт перевиплати допомоги на суму 4000 грн. Добровільно відповідачка вказану суму допомоги не повернула.
З урахуванням викладеного, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги позивача про стягнення з відповідачки на його користь надміру виплаченої суми допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам в розмірі 4000 грн. Отже, існують підстави для стягнення з відповідачки надміру виплаченої допомоги за період з 01.05.2025 по 30.06.2025 в розмірі 4000 грн.
4.2. Таким чином, суд вважає, що позов Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги підлягає задоволенню.
5. Розподіл судових витрат
5.1. Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Понесення позивачем судових витрат підтверджується платіжною інструкцією від 22.07.2025 №495 про сплату судового збору в сумі 3028 грн. Враховуючи вищевикладене суд вважає за необхідне стягнути з відповідачки на користь позивача суму понесених судових витрат в розмірі 3028 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.141, 259, 264,265,280-282 ЦПК України, суд
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради (місцезнаходження: вул. Біблика, буд. 6, м. Харків, код в ЄДРПОУ 26281752) надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 4000 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради (місцезнаходження: вул. Біблика, буд. 6, м. Харків, код в ЄДРПОУ 26281752) судові витрати у розмірі 3028 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Денис БАРОНІН