14 серпня 2025 рокуСправа №160/15060/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіПрудника С.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Дочірнього підприємства "Дніпропетровський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" в особі представника керуючого санацією Мельника Миколи Анатолійовича до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії,-
23.05.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла сформована 22.05.2025 року через систему “Електронний суд» позовна заява Дочірнього підприємства "Дніпропетровський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" в особі представника керуючого санацією Мельника Миколи Анатолійовича до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій позивач з урахуванням уточнених позовних вимог на виконання вимог ухвали суду від 28.05.2025 року просить суд:
- зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658, зареєстроване за адресою: 49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17-А) зупинити проведення документальної позапланової виїзної перевірки Дочірнього підприємства “Дніпропетровський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства “Державна акціонерна компанія “Автомобільні дороги України» (код ЄДРПОУ 31950828, зареєстроване за адресою: 49000, м. Дніпро, вул. Воскресенська, 24), та його відокремлених підрозділів, призначеної наказами ГУ ДПС у Дніпропетровський області від 08.06.2021 року №2435-п, від 11.06.2021 року №2534-п, 13.12.2024 року №6538-п та від 26.12.2024 року №6912-п;
- стягнути з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658, зареєстроване за адресою: 49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17-А) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Дочірнього підприємства “Дніпропетровський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства “Державна акціонерна компанія “Автомобільні дороги України» (код ЄДРПОУ 31950828, зареєстроване за адресою: 49000, м. Дніпро, вул. Воскресенська, 24) судові витрати за подання даної позовної заяви в розмірі 2422,40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві грн. 40 коп.).
В обґрунтування позовних вимог зазначено наступне. Наказом Головного управління ДПС у Дніпропетровський області від 08.06.2021 року № 2435-п призначено проведення документальної позапланової виїзної перевірки ДП “Дніпропетровський облавтодор» ВАТ “ДАК “Автомобільні дороги України» (код ЄДРПОУ 31950828) з 11.06.2021 року, тривалістю 10 робочих днів. Наказом ГУ ДПС у Дніпропетровський області від 11.06.2021 року №2534-П, у зв'язку із вилученням оригіналів первинних документів ДП “Дніпропетровський облавтодор» ВАТ “ДАК “Автомобільні дороги України» (код ЄДРПОУ 31950828), термін проведення документальної позапланової виїзної перевірки, розпочатої згідно наказу ГУ ДПС у Дніпропетровський області від 08.06.2021 року №2435-п, перенесено до дати отримання вилучених документів або забезпечення доступу до перевірки зазначених документів. Наказом ГУ ДПС у Дніпропетровський області від 13.12.2024 року №6538-п поновлено термін проведення документальної позапланової виїзної перевірки ДП “Дніпропетровський облавтодор» ВАТ “ДАК “Автомобільні дороги України» (код ЄДРПОУ 31950828) з 26.12.2024 року, тривалістю 10 робочих днів. Згідно зазначеного наказу ГУ ДПС у Дніпропетровський області від 13.12.2024 року №6538-п об'єктом документальної позапланової виїзної перевірки є дотримання ДП “Дніпропетровський облавтодор» ВАТ “ДАК “Автомобільні дороги України» вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2017 року по теперішній час та дотримання законодавства щодо правильності нарахування обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 року по теперішній час. Листом ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 26.12.2024 року №36740/6/04-36-07-07-08 повідомлено, що під час перевірки встановлено втрату правоохоронними органами оригіналів документів, вилучених ними у ДП “Дніпропетровський облавтодор» ВАТ “ДАК “Автомобільні дороги України» в кримінальних провадженнях №42017040000000645 від 01.06.2017 року та №42020000000000247 від 11.02.2020 року, у зв'язку із чим строки проведення перевірки переносяться до дати відновлення та надання таких документів до перевірки, але на строк не більше 120 днів, про що видано відповідний наказ ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 26.12.2024 року №6912-п. 25.03.2025 року позивачем подано заяву відповідачу про зупинення документальної позапланової виїзної перевірки від 25.03.2025 № 01-14/166, відповідно до якої його повідомлено про те, що: для проведення повної та всебічної документальної позапланової виїзної перевірки ДП “Дніпропетровський облавтодор» ВАТ “ДАК “Автомобільні дороги України» у відповідності до діючого законодавства України та з урахуванням здійснення господарської діяльності філіями Підприємства в охоплювані документальною перевіркою періоди, є необхідність (безпечного) доступу та допуску посадових осіб контролюючого органу, платника податку та/або його посадових осіб, до первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів щодо об'єкту перевірки; на період проведення вищезазначеної перевірки, безпечні доступ та можливість допуску до місць зберігання зазначених документів в ДП “Дніпропетровський облавтодор» ВАТ “ДАК “Автомобільні дороги України» відсутні у зв'язку із тим, що Підприємство є виконавцем договорів №03.08.1-22 від 03.08.2022 року, №11/10.7-22 від 11.10.2022 року, №17/07.3-23 від 17.07.2023 року, №20/07.5-23 від 20.07.2023 року, №16/01.1-24 від 16.01.2024 року, №23/01.1-24 від 23.01.2024 року, №6/06.3-24 від 06.06.2024 року, №7/ФС від 02.09.2024 року, №7-268 від 17.09.2024 року, №7-306 від 10.10.2024 року, №643/КЕС від 12.11.2024 року, №7-471 від 24.12.2024 року, №7-511 від 07.01.2025 року щодо надання послуг оборонного призначення, необхідних для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони; за період з 24.02.2022 року по дату формування означеної заяви ДП “Дніпропетровський облавтодор» та його філії неодноразово потерпали від військової збройної агресії з боку Російської Федерації, що виражалася у виді безпосередніх ракетних атак по територіям місць розташування філій Підприємства, зокрема по територіям філії “Покровський райавтодор», філії “Новомосковська дорожньо-експлуатаційна дільниця», філії “Нікопольський райавтодор», філії “Томаківський райавтодор», філії “Царичанський райавтодор» та інших; для проведення вищевказаної документальної перевірки є необхідність наявності безпечного доступу до документів на території філії “Нікопольський райавтодор», що знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, Нікопольський район, Червоногригорівська селищна територіальна громада, село Привільне, вул. Леніна, 8, та території філії “Покровський райавтодор», що знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, Синельниківський район, Покровська селищна територіальна громада, село Олександрівка, вул. Леніна, Разом із тим, на підставі відомостей, що містяться в Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (в ред. від 17.12.2024 року), затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 року №309, стосовно територій на яких розташовані зазначені філії Підприємства, та абз. 16 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 року №1364, у Підприємства відсутній безпечний доступ до документів необхідних для проведення вказаної документальної перевірки. В подальшому, 08.04.2025 року позивачем також було направлено лист з додатками від 08.04.2025 року №01-14/184 на електрону пошту відповідача з метою додаткового обґрунтування викладених обставин в поданій 25.03.2025 року заяві про зупинення документальної позапланової перевірки, зокрема щодо ракетних атак по територіям місць розташування філій Підприємства. Далі, 28.04.2025 року на адресу Підприємства прибули посадові особи відповідача та фактично розпочали проведення документальної позапланової виїзної перевірки за його наказом від 13.12.2024 року № 6538-п. Зазначені посадові особи при проведенні перевірки повідомили про те, що заява Підприємства про зупинення проведення перевірки розглянута та у її задоволенні відмовлено, а письмову відповідь про відмову було направлено поштовим відправленням на адресу платника податків. Ані станом на 28.04.2025 року, ані станом на дату формування даної позовної заяви, жодної відповіді щодо розгляду вищезазначеної заяви про зупинення перевірки відповідачем не надано. Приступивши до проведення зазначеної перевірки відповідач своїми діями не тільки проігнорував, але й фактично відмовив у задоволенні вищевказаної заяви, чим порушив встановлені Податковим кодексом України та іншими нормативно-правовими актами приписи щодо: порядку розгляду зазначеної заяви позивача про зупинення перевірки; порядку проведення документальної перевірки на період дії воєнного стану (пп 69.2.-2 п. 69); права позивача бути присутнім під час проведення перевірки, що обумовлені відсутністю в нього безпечних доступу та допуску до території його філій, де знаходяться необхідні документи (пп. 17.1.6. п. 17.1. ст. 17 ПК України); права позивача вимагати від контролюючих органів проведення перевірки відомостей та фактів, що можуть свідчити на користь платника податків (пп. 17.1.8. п. 17.1. ст. 17 ПК України); обов'язку дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами (пп. 21.1.1. п. 21.1. статті 21 ПК України); обов'язку забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій (пп. 21.1.2. п. 21.1. статті 21 ПК України); обов'язку не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій (пп. 21.1.4. п. 21.1. статті 21 ПК України). В подальшому, після того, як фактично було розпочато проведення означеної перевірки, наказом ГУ ДПС ГУ ДПС у Дніпропетровський області від 01.05.2025 року №2881-п було зупинено проведення перевірки, що здійснюється на виконання наказу ГУ ДПС у Дніпропетровський області від 13.12.2024 року №6538-п та інших наказів, на підставі п. 82.4. ст. 82 ПК України, з метою якісного проведення документальної позапланової виїзної перевірки, з 01.05.2025 року терміном на 30 робочих днів. Зазначені, у вказаному наказі про зупинення, мета та підстави зупинення перевірки свідчать про те, що Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області все ж таки було частково враховано подану 25.03.2025 року заяву про зупинення перевірки, в частині того, що для якісного проведення перевірки Підприємства необхідно проводити перевірку документів, що знаходяться на території його філій, але рештою вказаних у ній обставин відповідачем знехтуване. На часткове врахування вказаної заяви вказує те, що 08.05.2025 відповідачем видано накази №3072-п, 3073-п, 3078-п, 3094-п, 3096-п, про проведення документальних позапланових виїзних перевірок відносно таких філій Підприємства, як “Криворізький райавтодор», “Криворізька дорожньо-експлуатаційна дільниця», “П'ятихатський райавтодор», “Дніпропетровський автодор», “Новомосковська дорожньо-експлуатаційна дільниця», а також інші аналогічні накази щодо усіх інших його філій, що свідчить про те, що відповідачем в черговий раз проігноровано обставини викладені в заяві про зупинення документальної позапланової виїзної перевірки від 25.03.2025 року №01-14/166 та підтверджено позицію щодо відмови в задоволенні вказаної заяви.
02.07.2025 року від представника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача заперечив щодо задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї правової позиції представник відповідача зазначив про те, що за наявності об'єктивних причин необхідності зупинення документальної виїзної перевірки та прийняття керівником відповідного наказу може бути зупинена документальна позапланова виїзна перевірка. Отже, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами та іншими нормативними актами України, а тому вимога визначена у позові, визнати протиправним незупинення ГУ ДПС у Дніпропетровській області документальної позапланової виїзної перевірки Дочірнього підприємства «Дніпропетровський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (код ЄДРПОУ 31950828) та зобов'язати ГУ ДПС у Дніпропетровській області зупинити проведення документальної позапланової виїзної перевірки підприємства є безпідставною, необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
04.07.2025 року від Дочірнього підприємства "Дніпропетровський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" до суду надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено про те, що відповідач не подав будь - якого доказу на спростування зазначених в позовній заяві обставин. Отже висновки, зазначені у відзиві на позовну заяву є необґрунтованими.
За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.05.2025 року, зазначена вище справа була розподілена та 25.05.2025 року передана судді Пруднику С.В.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.05.2025 року означену позовну заяву було залишено без руху та надано було строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 5 (п'яти) робочих днів, з моменту отримання копії даної ухвали, шляхом надання до суду: позовної заяви із її копіями відповідно до кількості учасників справи, у відповідності до вимог ст. 160 КАС України з максимально чітко і зрозуміло сформованими позовними вимогами відповідно до вимог чинного законодавства виходячи із приписів ст. 5 КАС України; поданням до суду доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги; належним чином засвідчених доказів, на підставі яких керуючий санацією Мельник М.М. має право вчиняти дії на підписання будь-яких документів від імені Дочірнього підприємства "Дніпропетровський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (статут або витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, наказ про призначення на посаду тощо).
У встановлений ухвалою суду від 28.05.2025 року строк позивач усунув недоліки адміністративного позову.
16.06.2025 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду прийнято до свого провадження означену позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі. Призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду. Витребувано у Головного управління ДПС у Дніпропетровській області: письмові та вмотивовані пояснення щодо не зупинення проведення документальної позапланової виїзної перевірки Дочірнього підприємства “Дніпропетровський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства “Державна акціонерна компанія “Автомобільні дороги України» (код ЄДРПОУ 31950828, зареєстроване за адресою: 49000, м. Дніпро, вул. Воскресенська, 24), та його відокремлених підрозділів, призначеної наказами ГУ ДПС у Дніпропетровський області від 08.06.2021 року №2435-п, від 11.06.2021 року №2534-п, 13.12.2024 року №6538-п та від 26.12.2024 року №6912-п. Судом зобов'язано витребувані судом докази подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду (також шляхом направлення на електронну адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду (inbox@adm.dp.court.gov.ua; inboxdoas@adm.dp.court.gov.ua) ) у строк до 08.07.2025 року. Судом попереджено Головне управління ДПС у Дніпропетровській області про можливість застосування судом заходів процесуального примусу, зокрема накладення штрафу та винесення окремої ухвали у разі невиконання вимог даної ухвали суду.
Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.
Судом установлено, матеріалами справи підтверджено, що наказом Головного управління ДПС у Дніпропетровський області від 08.06.2021 року № 2435-п призначено проведення документальної позапланової виїзної перевірки ДП “Дніпропетровський облавтодор» ВАТ “ДАК “Автомобільні дороги України» (код ЄДРПОУ 31950828) з 11.06.2021 року, тривалістю 10 робочих днів.
Наказом ГУ ДПС у Дніпропетровський області від 11.06.2021 року №2534-П, у зв'язку із вилученням оригіналів первинних документів ДП “Дніпропетровський облавтодор» ВАТ “ДАК “Автомобільні дороги України» (код ЄДРПОУ 31950828), термін проведення документальної позапланової виїзної перевірки, розпочатої згідно наказу ГУ ДПС у Дніпропетровський області від 08.06.2021 року №2435-п, перенесено до дати отримання вилучених документів або забезпечення доступу до перевірки зазначених документів.
Наказом ГУ ДПС у Дніпропетровський області від 13.12.2024 року №6538-п поновлено термін проведення документальної позапланової виїзної перевірки ДП “Дніпропетровський облавтодор» ВАТ “ДАК “Автомобільні дороги України» (код ЄДРПОУ 31950828) з 26.12.2024 року, тривалістю 10 робочих днів. Згідно зазначеного наказу ГУ ДПС у Дніпропетровський області від 13.12.2024 року №6538-п об'єктом документальної позапланової виїзної перевірки є дотримання ДП “Дніпропетровський облавтодор» ВАТ “ДАК “Автомобільні дороги України» вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2017 року по теперішній час та дотримання законодавства щодо правильності нарахування обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 року по теперішній час.
Листом ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 26.12.2024 року №36740/6/04-36-07-07-08 повідомлено, що під час перевірки встановлено втрату правоохоронними органами оригіналів документів, вилучених ними у ДП “Дніпропетровський облавтодор» ВАТ “ДАК “Автомобільні дороги України» в кримінальних провадженнях №42017040000000645 від 01.06.2017 року та №42020000000000247 від 11.02.2020 року, у зв'язку із чим строки проведення перевірки переносяться до дати відновлення та надання таких документів до перевірки, але на строк не більше 120 днів, про що видано відповідний наказ ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 26.12.2024 року №6912-п.
25.03.2025 року позивачем подано заяву відповідачу про зупинення документальної позапланової виїзної перевірки від 25.03.2025 № 01-14/166, відповідно до якої його повідомлено про те, що: для проведення повної та всебічної документальної позапланової виїзної перевірки ДП “Дніпропетровський облавтодор» ВАТ “ДАК “Автомобільні дороги України» у відповідності до діючого законодавства України та з урахуванням здійснення господарської діяльності філіями Підприємства в охоплювані документальною перевіркою періоди, є необхідність (безпечного) доступу та допуску посадових осіб контролюючого органу, платника податку та/або його посадових осіб, до первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів щодо об'єкту перевірки; на період проведення вищезазначеної перевірки, безпечні доступ та можливість допуску до місць зберігання зазначених документів в ДП “Дніпропетровський облавтодор» ВАТ “ДАК “Автомобільні дороги України» відсутні у зв'язку із тим, що Підприємство є виконавцем договорів №03.08.1-22 від 03.08.2022 року, №11/10.7-22 від 11.10.2022 року, №17/07.3-23 від 17.07.2023 року, №20/07.5-23 від 20.07.2023 року, №16/01.1-24 від 16.01.2024 року, №23/01.1-24 від 23.01.2024 року, №6/06.3-24 від 06.06.2024 року, №7/ФС від 02.09.2024 року, №7-268 від 17.09.2024 року, №7-306 від 10.10.2024 року, №643/КЕС від 12.11.2024 року, №7-471 від 24.12.2024 року, №7-511 від 07.01.2025 року щодо надання послуг оборонного призначення, необхідних для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони; за період з 24.02.2022 року по дату формування означеної заяви ДП “Дніпропетровський облавтодор» та його філії неодноразово потерпали від військової збройної агресії з боку Російської Федерації, що виражалася у виді безпосередніх ракетних атак по територіям місць розташування філій Підприємства, зокрема по територіям філії “Покровський райавтодор», філії “Новомосковська дорожньо-експлуатаційна дільниця», філії “Нікопольський райавтодор», філії “Томаківський райавтодор», філії “Царичанський райавтодор» та інших; для проведення вищевказаної документальної перевірки є необхідність наявності безпечного доступу до документів на території філії “Нікопольський райавтодор», що знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, Нікопольський район, Червоногригорівська селищна територіальна громада, село Привільне, вул. Леніна, 8, та території філії “Покровський райавтодор», що знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, Синельниківський район, Покровська селищна територіальна громада, село Олександрівка, вул. Леніна, Разом із тим, на підставі відомостей, що містяться в Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (в ред. від 17.12.2024 року), затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 року №309, стосовно територій на яких розташовані зазначені філії Підприємства, та абз. 16 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 року №1364, у Підприємства відсутній безпечний доступ до документів необхідних для проведення вказаної документальної перевірки.
В подальшому, 08.04.2025 року позивачем також було направлено лист з додатками від 08.04.2025 року №01-14/184 на електрону пошту відповідача з метою додаткового обґрунтування викладених обставин в поданій 25.03.2025 року заяві про зупинення документальної позапланової перевірки, зокрема щодо ракетних атак по територіям місць розташування філій Підприємства.
Далі, 28.04.2025 року на адресу Підприємства прибули посадові особи відповідача та фактично розпочали проведення документальної позапланової виїзної перевірки за його наказом від 13.12.2024 року № 6538-п.
Заява Підприємства про зупинення проведення перевірки була розглянута відповідачем та у її задоволенні відмовлено, а письмову відповідь про відмову від 16.06.2025 року №56712/6/04-36-07-07-07 було направлено поштовим відправленням на адресу платника податків.
Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходячи з положень норм законодавства, які діяли на момент їх виникнення, суд виходив із такого.
Відповідно до частини другої статті 6, частини другої статті 19 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених Кодексом.
Особливості проведення документальних позапланових перевірок, строки проведення виїзних перевірок визначено статтями 78, 82 Кодексу.
При організації документальних позапланових перевірок необхідно враховувати особливості їх проведення, визначені статтями 77, 78 та 79 Кодексу, Методичними рекомендаціями щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків затверджених наказом ДПС України від 04.09.2020 № 470 (далі - Методичні рекомендації).
Строки проведення виїзних перевірок встановлені статтею 82 Кодексу.
Згідно з пунктом 82.2 статті 82 Кодексу тривалість перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу, не повинна перевищувати 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих днів, для фізичних осіб - підприємців, які не мають найманих працівників, за наявності умов, визначених в абзацах третьому - восьмому цього пункту, - 3 робочі дні, інших платників податків - 10 робочих днів.
Продовження строків проведення перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу, можливе за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу не більш як на 10 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - не більш як на 2 робочих дні, інших платників податків - не більш як на 5 робочих днів.
У разі якщо під час проведення перевірки платник податків надає документи менше ніж за три робочі дні до дня її завершення або якщо надіслані у порядку, передбаченому абзацом першим пункту 44.7 статті 44 розділу I цього Кодексу, документи надійшли до контролюючого органу менше ніж за три робочі дні до дня завершення перевірки, проведення перевірки може бути додатково продовжено до строків, встановлених цим пунктом на строк три робочі дні (абзац дев'ятий пункту 82.2 статті 82 Кодексу).
Згідно з пунктом 82.4 статті 82 Кодексу проведення документальної планової та позапланової перевірки платника податків, крім платника податків - суб'єкта малого підприємництва, може бути зупинено за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що оформляється наказом, копія якого не пізніше наступного робочого дня вручається платнику податків чи його уповноваженому представнику під розписку або надсилається платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, з подальшим поновленням її проведення на невикористаний строк.
Зупинення документальної планової, позапланової перевірки перериває перебіг строку проведення перевірки в разі вручення платнику податків або його уповноваженому представнику в порядку, визначеному абзацом першим цього пункту, наказу про зупинення такої перевірки.
При цьому перевірка може бути зупинена на загальний строк, що не перевищує 30 робочих днів, а в разі необхідності проведення експертизи, отримання інформації від іноземних державних органів щодо діяльності платника податків, завершення розгляду судом позовів з питань, пов'язаних з предметом перевірки, відновлення платником податків втрачених документів перевірка може бути зупинена на строк, необхідний для завершення таких процедур.
Згідно з підпунктом 1.2.5 пункту 1.2 розділу І Методичних рекомендацій за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) територіального органу ДПС, який здійснює (очолює) перевірку, проведення документальної планової або позапланової перевірки платника податків (крім суб'єктів малого підприємництва, та виду (виїзна або невиїзна) документальної перевірки) може бути зупинено на строк, визначений у пункті 82.4 статті 82 Кодексу, з поновленням надалі її проведення на невикористаний строк, про що видається відповідний наказ із зазначенням строку зупинення та обставин, що спричинили таке зупинення.
Відповідно до пункту 3 статті 55 Господарського кодексу України суб'єктами малого підприємництва є:
фізичні особи, зареєстровані в установленому законом порядку як фізичні особи - підприємці, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 10 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України;
юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 10 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України.
Суб'єктами великого підприємництва є юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) перевищує 250 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності перевищує суму, еквівалентну 50 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України.
Інші суб'єкти господарювання належать до суб'єктів середнього підприємництва.
Наказ про зупинення документальної планової чи позапланової перевірки видається на підставі доповідної записки керівника підрозділу територіального органу ДПС, який здійснює (очолює) таку перевірку, з викладенням об'єктивних причин необхідності такого зупинення (абзац 3 підпункту 1.2.5 пункту 1.2 розділу І Методичних рекомендацій).
Копія наказу територіального органу ДПС про зупинення перевірки не пізніше наступного робочого дня вручається платнику податків (посадовим особам платника або його законному (уповноваженому) представнику) під розписку або надсилається платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 Кодексу (абзац 4 підпункту 1.2.5 пункту 1.2 розділу І Методичних рекомендацій).
За необхідності поновлення перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) територіального органу ДПС, який видав наказ про зупинення перевірки, може видати наказ про поновлення документальної планової або позапланової виїзної перевірки до закінчення терміну, на який її було зупинено. Наказ із зазначенням дати такого поновлення видається на підставі доповідної записки керівника підрозділу територіального органу ДПС, який здійснював (очолював) перевірку, у разі усунення (закінчення дії) обставин, що стали підставою для такого зупинення (абзац 5 підпункту 1.2.5 пункту 1.2 розділу І Методичних рекомендацій).
У такому випадку територіальний орган ДПС може поновити перевірку не раніше наступного робочого дня з дня вручення (надсилання) копії такого наказу платнику податків у порядку, наведеному в абзаці третьому цього підпункту (абзац 5 підпункту 1.2.5 пункту 1.2 розділу І Методичних рекомендацій).
Особливості проведення документальних перевірок у разі ненадання платником податків під час перевірки документів для їх здійснення визначені у підпункті 1.4.7 пункту 1.4 розділу І Методичних рекомендацій.
Нормами пункту 85.9 статі 85 Кодексу встановлено, що, у разі коли до початку або під час проведення перевірки оригінали первинних документів, облікових та інших регістрів, фінансової та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів, а також виконання вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, були вилучені правоохоронними та іншими органами, зазначені органи зобов'язані надати для проведення перевірки контролюючому органу копії зазначених документів або забезпечити доступ до перевірки таких документів.
Такі копії, засвідчені печаткою та підписами посадових (службових) осіб правоохоронних та інших органів, якими було здійснено вилучення оригіналів документів, або яким було забезпечено доступ до перевірки вилучених документів, повинні бути надані протягом трьох робочих днів з дня отримання письмового запиту контролюючого органу.
У разі якщо документи, зазначені в абзаці першому цього пункту, було вилучено правоохоронними та іншими органами, терміни проведення такої перевірки, у тому числі розпочатої, переносяться до дати отримання вказаних копій документів або забезпечення доступу до них.
Отже, за наявності об'єктивних причин необхідності зупинення документальної виїзної перевірки та прийняття керівником відповідного наказу може бути зупинена документальна позапланова виїзна перевірка.
Вимоги до підтвердження даних, визначених у податковій звітності, а також документального підтвердження виконання вимог податкового та іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи вставлені статтею 44 Кодексу.
За приписами пункту 44.1 статті 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Згідно з пунктом 44.3 статті 44 Кодексу платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів та інформації, визначених пунктом 44.1 цієї статті, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом визначених законодавством строків.
Відповідно до пункту 44.5 статті 44 Кодексу у разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, платник податків зобов'язаний у п'ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити (із наданням оформлених відповідно до законодавства документів, підтверджуючих настання події, що призвела до такої втрат, пошкодження або дострокового знищення документів) контролюючий орган за місцем обліку в порядку, встановленому цим Кодексом для подання податкової звітності, та контролюючий орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації, надано авторизацію відповідно до Митного кодексу України або дозвіл на застосування спеціальних (у тому числі транзитних) спрощень.
Платник податків зобов'язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу.
У разі надання платником податків у порядку та строки, визначені абзацом першим цього підпункту, повідомлення та неможливості проведення перевірки платника податків у зв'язку з втратою, пошкодженням або достроковим знищенням платником податків документів строки проведення таких перевірок (крім перевірок, визначених статтею 200 цього Кодексу) переносяться до дати відновлення та надання документів до перевірки в межах визначених цим підпунктом строків, але на строк не більше ніж 120 днів.
У разі не відновлення документів, зазначених у пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, або їх повторної втрати, пошкодження чи дострокового знищення, що відбулися після використання платником податків права на їх відновлення у порядку, передбаченому цим пунктом, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності або на час виконання ним вимог митного, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (абзац 4 пункту 44.5 статті 44 Кодексу).
Згідно з пунктом 44.6 статті 44 Кодексу у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в пункті 86.7 статті 86 цього Кодексу, платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
Якщо платник податків після закінчення перевірки та до прийняття рішення контролюючим органом за результатами такої перевірки надає в порядку пункту 86.7 статті 86 цього Кодексу документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, не надані під час перевірки, такі документи повинні бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення.
З урахуванням обставин, викладених у службовому листі управління податкового аудиту від 17.06.2025 № 4715/04-36-07-07-07, зокрема, перенесенням строків перевірки на 120 днів відповідно пункту 85.9 статті 85, пункту 44.5 статті 45 Кодексу та надання можливості платнику податків відновлення документів, суд вважає заяву ДП «Дніпропетровський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» про зупинення документальної перевірки безпідставною.
Разом з тим, повідомляємо про існуючу практику Верховного Суду щодо порушення процедури призначення і проведення податкової перевірки для використання під час здійснення контрольно-перевірочної роботи.
Верховний Суд у постанові від 22.09.2020 у справі № 520/8836/18 зазначив, що перевірка є способом реалізації владних управлінських функцій контролюючим органом як суб'єктом владних повноважень, який зобов'язаний діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України та законами України. Невиконання вимог закону щодо підстави для проведення документальної позапланової перевірки призводить до визнання перевірки незаконною та не породжує правових наслідків такої, акт перевірки, виходячи із положень щодо допустимості доказів, закріплених частиною другою статті 74 КАС України, не може визнаватися допустимим доказом у справі, оскільки одержаний з порушенням порядку, встановленого законом" та "встановлені судами обставини щодо протиправності призначення та проведення відповідачем перевірки, за наслідками якої і було прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, є достатніми для висновку про протиправність податкового повідомлення - рішення.
Щодо порушення строку проведення податкової перевірки Верховний Суд у постанові від 29.10.2019 у справі № 815/8539/13-а сформував наступну правову позицію. Норми Податкового кодексу України, обмежуючи строки проведення виїзних податкових перевірок, тим самим встановлюють межі контролю з боку фіскального органу за господарською діяльністю платників та забезпечують паритет публічного та приватноправового інтересу учасників економічної діяльності. З настанням та закінченням строку закон пов'язує виникнення, зміну та припинення суб'єктивних прав та обов'язків сторін, а тому сплив законодавчо установленого строку є юридичним фактом, що припиняє відповідне правовідношення. У контексті розглядуваних правовідносин правовим наслідком закінчення строку проведення податкової перевірки є втрата податковим органом права на призначення.
Враховуючи вищевикладене, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами та іншими нормативними актами України.
Згідно із ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
У рішенні по справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, суд повторює, що згідно із його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).
Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на викладене вище, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позову Дочірнього підприємства "Дніпропетровський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України.
Враховуючи відмову у задоволені позовних вимог, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовної заяви Дочірнього підприємства "Дніпропетровський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" в особі представника керуючого санацією Мельника Миколи Анатолійовича до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С. В. Прудник