Рішення від 18.08.2025 по справі 500/2888/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №500/2888/25

18 серпня 2025 рокум. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мартиць О.І. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через представника адвоката Сабатюк Наталію Петрівну звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі також ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" відомостей про позивача - ОСОБА_1 щодо результатів проходження медичного огляду (постанова ВЛК, оформлена довідкою №12 від 06.02.2023), та щодо виключення з військового обліку;

- зобов'язати відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" відомості про позивача - ОСОБА_1 щодо результатів проходження медичного огляду (постанова ВЛК, оформлена довідкою №12 від 06.02.2023), та щодо виключення з військового обліку.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідно до довідки військово-лікарської комісії від 06.02.2022 №12, позивачем було пройдено медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 , за результатами якого ОСОБА_1 був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 61а графи ІІ Розладу хвороб - лівобічний деформуючий коксартроз ІІ ІІІ ст., з асептичним некрозом головки стегнової кістки, стійка комбінованого контрактурного суглобу ТНС ІІІ ст.

22.02.2023 позивач пройшов повторну військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_3 та за результатами її проходження, аналогічно був визнаний непридатним до військової служби із подальшим виключенням із військового обліку на підставі статті 61а графи ІІ Розладу хвороб, згідно довідки військово-лікарської комісії за №302/67 від 22.02.2023.

Зауважує, що на ім'я позивача - ОСОБА_1 видано тимчасове посвідчення військовозобов'язаного за №1548 від 01.03.2023, у графі 7 якого "придатність до проходження військової служби за станом здоров'я" зазначено "згідно гр. ІІ-ї, ст.61а наказу МОУ №402/2008р. зі змінами, визнаний непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку. Протокол №12/4 від 06.02.2023 року".

У графі 14 зазначено: "06 лютого 2023 року виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно гр. ІІ-ї, ст.61а наказу МОУ №402 від 14.08.2008 року зі змінами, визнаний непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку. Протокол №12/4 від 06.02.2023р."

Записами графи 13 "відмітки про військовий облік" позивача 31.01.2023 взято на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_2 та 06.02.2023 знято з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Однак, згідно даних у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів позивач є військовозобов'язаним та перебуває "На обліку".

На звернення позивача від 19.03.2025 із заявою про внесення даних до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" стосовно визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку відповіді не отримано, а з листа-відповіді відповідача за №4347 від 07.04.2025 на адвокатський запит вбачається відмова.

Позивач вважає протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо не внесення відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 19.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідно до статей 162-164 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

Згідно наданого відповідачем відзиву на позов, відповідач позов не визнає, просить відмовити у його задоволенні, зокрема, зазначає, що згідно відомостей реєстру військовозобов'язаних в базі АІКС " ІНФОРМАЦІЯ_4 " ОСОБА_1 не перебуває на військовому обліку ні у 5-му відділі, ні в ІНФОРМАЦІЯ_5 , а значиться не прив'язаним до будь якого ТЦК та СП. Станом на 01.10.2010 перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_1 ).

Крім цього значиться, що він користується правом на відстрочку. Відомостей про те, коли він останній раз проходив ВЛК на предмет придатності до військової служби за станом здоров'я не має.

У ІНФОРМАЦІЯ_7 у книзі протоколів ВЛК немає жодних відомостей про проходження ОСОБА_1 військово-лікарської комісії у 2023 році. У книзі протоколів засідань ВЛК медичного огляду військовозобов'язаних запасу №12 від 06.02.2023 значиться проходження ВЛК не ОСОБА_1 , а іншою особою.

Виходячи із вищевказаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , підлягає повторному переогляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 .

26.06.2025 представником позивача подано до суду відповідь на відзив.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Суд зазначає, що розгляд даної справи здійснено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін з урахуванням строку перебування головуючого судді у відпустці, в порядку черговості.

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позові, суд встановив такі обставини.

Як слідує з довідки військово-лікарської комісії від 06.02.2022 №12, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 було проведено медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_9 , та на підставі статті 61а графи ІІ Розладу хвороб визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, встановлено діагноз - лівобічний деформуючий коксартроз ІІ ІІІ ст., з асептичним некрозом головки стегнової кістки, стійка комбінованого контрактурного суглобу ТНС ІІІ ст.

Аналогічні відомості містить довідка військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 від 22.02.2023 №302/67.

Згідно записів тимчасового посвідчення військовозобов'язаного за №1548 від 01.03.2023 позивача 31.01.2023 взято на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_2 та 06.02.2023 знято з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Із витягу з інформаційної системи "Резерв" від 08.01.2025 слідує, що позивач перебуває на обліку.

На адвокатський запит адвоката Сабатюк Н.П. стосовно громадянина ОСОБА_1 , яке зареєстровано у діловодстві ІНФОРМАЦІЯ_2 за вх. номером №3471 листом №4347 від 17.04.2025 повідомлено, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_10 ( АДРЕСА_1 ). Дані в базу АІКС " ІНФОРМАЦІЯ_4 " вносяться територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, де громадянин перебуває на військовому обліку.

Не погодившись із такою відповіддю, позивач звернувся до суду.

Надаючи оцінку обґрунтованості позовних вимог, суд застосовує наступні правові норми.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 65 Конституції України визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни визначає Закон України від 25 березня 1992 року №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон №2232-XII в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно із частиною другою статті 1 Закону №2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Частиною третьою статті 1 Закону №2232-XII передбачено, що військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Мобілізацію провести на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Згідно з цим Указом мобілізація проводиться протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.

Ці строки неодноразово продовжувалися аналогічними Указами Президента України та тривають надалі.

Відповідно до пунктів 1, 8, 9, 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних встановлено Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487).

Цей Порядок визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном.

Відповідно до пункту 79 Порядку №1487 Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема:

організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;

здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;

проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього.

Відповідно до частини дев'ятої статті 1 Закону №2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: 1) допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; 2) призовники - особи, які взяті на військовий облік; 3) військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; 4) військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; 5) резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Відповідно до частини п'ятої статті 1 Закону №2232-ХІІ від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Відповідно до статті 33 Закону №2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Статтею 37 №2232-ХІІ (в редакції до 18 травня 2024 року) врегульовані підстави, серед іншого, для виключення з військового обліку у відповідних ТЦК та СП підлягають громадяни, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби (частина шоста).

З наведених норм Закону №2232-ХІІ слідує, що виключенню з військового обліку підлягали громадяни, серед іншого, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначені в Законі України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" від 16 березня 2017 року №1951-VIII (далі - Закон №1951-VIII).

Статтею 1 Закону №1951-VIII встановлено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними засадами ведення Реєстру згідно статті 3 Закону №1951-VIII, зокрема визначено:

обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Частиною першою статті 5 Закону №1951-VIII передбачено, що держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

За приписами частин восьмої, дев'ятої статті 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Відповідно до частини першої статті 6 Закону №1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

За положеннями статті 7 Закону №1951-VII до персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, серед іншого, віднесено відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку, а до службових - відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи) (пункт 2 частини першої статті 8 Закону №1951-VII).

Статтею 9 Закону №1951-VIII передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №559 затверджено Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок №559).

Відповідно до абзацу 5 пункту 7 Порядку №559 у разі коли відомості, зазначені у підпунктах 1-5, 8, 11-13 пункту 8 цього Порядку, на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.

Пунктом 4 Порядку №559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 61а графи ІІ Розладу хвороб - лівобічний деформуючий коксартроз ІІ ІІІ ст., з асептичним некрозом головки стегнової кістки, стійка комбінованого контрактурного суглобу ТНС ІІІ ст відповідно до довідки військово-лікарської комісії від 06.02.2022 №12 при ІНФОРМАЦІЯ_11 та довідки військово-лікарської комісії за №302/67 від 22.02.2023 при ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відомості про що внесено ОСОБА_1 у тимчасове посвідчення військовозобов'язаного за № НОМЕР_1 від 01.03.2023, а саме у графі 7 "придатність до проходження військової служби за станом здоров'я" зазначено "згідно гр. ІІ-ї, ст.61а наказу МОУ №402/2008р. зі змінами, визнаний непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку. Протокол №12/4 від 06.02.2023 року".

У графі 14 зазначено: "06 лютого 2023 року виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно гр. ІІ-ї, ст.61а наказу МОУ №402 від 14.08.2008 року зі змінами, визнаний непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку. Протокол №12/4 від 06.02.2023р."

Записами графи 13 "відмітки про військовий облік" позивача 31.01.2023 взято на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_2 та 06.02.2023 знято з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Однак, згідно даних у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів позивач є військовозобов'язаним та перебуває на обліку.

З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402) в редакції на час виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу І Положення №402 визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення №402 встановлено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

За змістом пункту 1.1 глави 2 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК, крім іншого, з метою визначення придатності до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

На час проходження позивачем ВЛК, пункт 3.8 глави 3 розділу II Положення №402, передбачав, що за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов:

"Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час";

"Обмежено придатний до військової служби";

"Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю _____________ (вказати спеціальність)";

"Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю _____________ (вказати спеціальність)";

"Придатний до військової служби".

Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов:

"Придатний до військової служби";

"Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)";

"Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".

Будь яких доказів спростування висновків ВЛК викладених у постанові, оформленій довідкою №12 від 06.02.2023, (повторно у довідці військово-лікарської комісії від 22.02.2023 №302/67), ні відомостей щодо проведення перевірки компетентними органами правомірності її видачі, або доказів її скасування, відповідачем не долучено.

Також, відповідачем не надано будь-яких доказів, що встановлений в результаті медичного огляду позивача діагноз не був підставою для визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку чи доказів, що довідка ВЛК та рішення/запис про виключення позивача з військового обліку були скасовані (визнані нечинними) у встановленому законодавством порядку.

Крім того слід зауважити, що при оформленні результатів проходження позивачем ВКЛ та виключення з військового обліку, відповідач, як суб'єкт на якого покладено здійснення відповідних владних управлінських функцій, мав дотримуватися встановленої правової процедури, і її порушення не може ставитися в провину позивачу та впливати на його права та обов'язки.

На адвокатський запит адвоката Сабатюк Н.П. стосовно позивача, яке зареєстровано у діловодстві ІНФОРМАЦІЯ_2 за вх. номером №3471 листом №4347 від 17.04.2025 повідомлено, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_10 ( АДРЕСА_1 ). Дані в базу АІКС " ІНФОРМАЦІЯ_4 " вносяться територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, де громадянин перебуває на військовому обліку.

Однак, враховуючи наведене вище, суд зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 , на обліку в якого перебував позивач станом на 06.02.2023 та яким у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 01.03.2023 ОСОБА_2 зроблена відмітка про виключення його з військового обліку на підставі довідки від 06.02.2023, зобов'язаний був внести відповідні відомості до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг", що спростовує доводи відповідача про необґрунтованість позовних вимог.

Станом на час звернення до суду із позовом та на час вирішення справи судом, доказів внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів чи обґрунтованої відмови у внесенні таких відомостей до суду не надано, а тому суд приходить до висновку про наявність протиправної бездіяльності відповідача.

Визначаючись щодо належності обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд враховує таке.

Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях, аналізуючи національні системи правового захисту на предмет дотримання права на ефективність внутрішніх механізмів в аспекті забезпечення гарантій, визначених статтею 13 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, вказував, що для того, щоб бути ефективним, засіб захисту має бути незалежним від будь-якої вжитої на розсуд державних органів дії, бути безпосередньо доступним для тих, кого він стосується (див. рішення від 06.09.2005 р. у справі "Гурепка проти України", заява №61406/00, п.59); спроможним запобігти виникненню або продовженню стверджуваному порушенню чи надати належне відшкодування за будь-яке порушення, яке вже мало місце (див. рішення від 26.10.2000 р. у справі "Кудла проти Польщі", заява №30210/96, п.158) (п.29 рішення Європейського суду з прав людини від 16.08.2013 р. у справі "Гарнага проти України", заява № 20390/07).

Ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав. Таким чином, обираючи спосіб захисту порушеного права, суд зобов'язаний враховувати положення статті 13 Конвенції стосовно права на ефективний засіб юридичного захисту, під яким слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів (наслідків), дає найбільший ефект, забезпечує поновлення порушеного права та є адекватним наявним обставинам.

Згідно з пунктом 4 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

За встановлених обставин справи в їх сукупності, суд вважає за необхідне визнати протиправною, в контексті частини другої статті 2 КАС України, бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 та з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача зобов'язати цього відповідача внести дані про виключення ОСОБА_1 з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваних бездіяльності, рішення.

Отже, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами статті 90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позов підлягає задоволенню повністю, то відповідно до частини першої статті 139 КАС України позивачу слід відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 968,96 грн.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 в користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 968,96 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено і підписано 18 серпня 2025 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 );

відповідач:

- ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ).

Головуючий суддя Мартиць О.І.