Рішення від 18.08.2025 по справі 480/631/25

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 серпня 2025 року Справа № 480/631/25

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравченка Є.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/631/25 за позовом ОСОБА_1 до Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі- позивач) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державного реєстратора Бездрицької сільської ради Сумського району, Сумська обл. ОСОБА_2 від 18.09.2018 року індексний номер 43050636 на земельну ділянку з кадастровим номером 5924786800:02:001:0204, яка належить ОСОБА_1

Позовні вимоги мотивовані тим, що 13.08.2007 р. ОСОБА_1 набула право власності на земельну ділянку 0,1 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 з кадастровим номером 5924786800:02:001:0204. На підставі договору дарування, посвідченого нотаріусом Сумського районного нотаріального округу Сумської області Сіряченко Н. Ю., 11.09.2007 року за реєстром № 2576, відчужено 0,0320 га цієї земельної ділянки ОСОБА_3 , що відображено в Державному акті на право власності на земельної ділянки серії ЯД №173839 від 13 серпня 2007 року.

Вказує, що у подальшому дані земельні ділянки було зареєстровано в Державному земельному кадастрі. Так, відповідно земельна ділянка з кадастровим номером 5924786800:02:001:0204 має розмір 0.0680 га, а ділянка на 0,0320 га отримала кадастровий номер 5924786800:02:001:0538.

15 лютого 2019 року ОСОБА_3 повернув земельну ділянку площею 0,0320 га з кадастровим номером 5924786800:02:001:0538, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 у власність ОСОБА_1 на підставі договору дарування земельної ділянки зареєстрованим у реєстрі за № 376. З метою реєстрації за ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,0680 га з кадастровим номером 5924786800:02:001:0204 в реєстрі нерухомого майна, позивач звернулася до державного реєстратора, яка 11.11.2024 р. відмовила у проведенні реєстраційних дій, обґрунтовуючи відмову наявністю суперечності між заявленими та вже наявними речовими правами на нерухоме майно та їх обтяжень, оскільки в реєстрі нерухомого майна земельна ділянка 5924786800:02:001:0204 зареєстрована з площею 0,1000 га.

Отримавши витяг з реєстру нерухомого майна позивач дізналася, що 18.09.2018 року о 10:03:11 год державним реєстратором Бездрицької сільської ради Сумського району, Сумська обл. ОСОБА_2 було прийнято Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 43050636 наземельну ділянку з кадастровим номером 5924786800:02:001:0204 площею 0,1 га за ОСОБА_1 . Отже, при реєстрації прав власності на земельну ділянку з кадастровим номером 5924786800:02:001:0204, позивач дізналася, що 18.09.2018 р. державним реєстратором Коваленко Вікторією Іванівною прийнято помилкове рішення та яке не відображає дійсне право на дану земельну ділянку, посвідчене документально.

Ухвалою суду позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.

Копія ухвали про відкриття провадженя була направлена відповідачу через підсистему "Електронний суд" та отримана ним 31.01.2025, про що свідчить довідка про доставку електронного листа.

Проте, відповідач не скористався правом на подання заперечень - відзиву на позовну заяву суду надано не було.

Згідно із ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відтак, вбачається здійснювати розгляд справи за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в ній докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на наступне.

13.08.2007 р. ОСОБА_1 набула право власності на земельну ділянку 0,1000 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 з кадастровим номером 5924786800:02:001:0204 (а.с.95).

Разом з тим, відповідно договору дарування, укладеного 11.09.2007 між ОСОБА_1 (дарувальник) та ОСОБА_3 (обдарований) дарувальник подарувала частину земельної ділянки площею 0,0320 га із належної їй земельної ділянки площею 0,1000 га, кадастровий номер 5924786800:02:001:0204, а обдаровуваний цей дар прийняв.

Вказаний договір дарування посвідчено нотаріусом Сумського районного нотаріального округу Сумської області Сіряченко Н. Ю., 11.09.2007 року за № 2576 у реєстрі (зв. бік а.с.74).

15 лютого 2019 року ОСОБА_3 повернув земельну ділянку площею 0,0320 га з кадастровим номером 5924786800:02:001:0538, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 у власність ОСОБА_1 на підставі договору дарування земельної ділянки зареєстрованим у реєстрі за № 376 (а.с.7-8).

З метою реєстрації за ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,0680 га з кадастровим номером 5924786800:02:001:0204 в реєстрі нерухомого майна, позивач звернулася до державного реєстратора, яка 11.11.2024 р. відмовила у проведенні реєстраційних дій, обґрунтовуючи відмову наявністю суперечності між заявленими та вже наявними речовими правами на нерухоме майно та їх обтяжень, оскільки в реєстрі нерухомого майна земельна ділянка 5924786800:02:001:0204 зареєстрована з площею 0,1000 га. (а.с. 16).

Разом з тим, відповідно до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна рішенням державного реєстратора Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області від 18.09.2018 № 43050636 зареєстровано право на земельну ділянку з кадастровим номером 5924786800:02:001:0204 площею 0,1000 га за ОСОБА_1 (а.с. 15).

Не погодившись з вказаним рішенням, позивач звернулася до суду з цим позовом .

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли у справі, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (тут і далі - у редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин) регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.

За змістом частини першої статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» загальними засадами державної реєстрації прав є: 1) гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; 2) обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав; 2-1) одночасність вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва та державної реєстрації прав; 3) публічність державної реєстрації прав; 4) внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом; 5) відкритість та доступність відомостей Державного реєстру прав.

Відповідно до пунктів 1-2 частини першої статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації підлягають: 1) право власності та право довірчої власності як спосіб забезпечення виконання зобов'язання на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва, право довірчої власності як спосіб забезпечення виконання зобов'язання на майбутній об'єкт нерухомості; 1-1) спеціальне майнове право на об'єкт незавершеного будівництва, майбутній об'єкт нерухомості; 2) речові права на нерухоме майно, похідні від права власності: право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки(крім права оренди земельної ділянки, переданої в оренду відповідно до пункту 27 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України, а також права оренди, яке виникло при передачі земельних ділянок в оренду постійним користувачем, емфітевтом у випадках, визначених підпунктом 8 пункту 27 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України); право користування (найму, оренди) будівлею або іншою капітальною спорудою (їх окремою частиною), що виникає на підставі договору найму (оренди) будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), укладеного на строк не менш як три роки; право довірчої власності на отриманий в управління об'єкт нерухомого майна, об'єкт незавершеного будівництва, майбутній об'єкт нерухомості; інші речові права відповідно до закону.

Згідно з пунктами 1, 2, 3 частини третьої статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації; перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення; під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим З04 в реєстрі нерухомого майна, позивач звернулася до державного реєстратора, яка 11.11.2024 р. відмовила у проведенні реєстраційних дій, обґрунтовуючи відмову наявністю суперечності між заявленими та вже наявними речовими правами на нер

Частиною першою статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що державна реєстрація прав проводиться в такому порядку:

1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв;

2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав;

3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв;

4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень;

5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав);

6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав;

7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником;

8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.

Для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на земельні ділянки, що здійснюється з відкриттям розділу в Державному реєстрі прав, державний реєстратор обов'язково використовує відомості з Державного земельного кадастру про наявність/відсутність зареєстрованих речових прав щодо відповідної земельної ділянки до 1 січня 2013 року (частина четверта статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 затверджено Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - Порядок № 1127, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), який визначає умови, підстави та процедуру проведення відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також умови, підстави та процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.

Пунктами 6 та 8 Порядку № 1127 встановлено, що державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса. Державний реєстратор за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав формує та реєструє заяву в базі даних заяв за умови відсутності підстав для її неприйняття, передбачених законом.

Пунктом 12 Порядку № 1127 передбачено, що розгляд заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, у тому числі у зв'язку із прийняттям Радою національної безпеки і оборони України та введенням в дію Указом Президента України рішення про застосування санкцій, передбаченихпунктами 1, 4, 7, 16 та 241 частини першої статті 4 Закону України "Про санкції", здійснюється державним реєстратором, який встановлює черговість розгляду заяв, що зареєстровані в базі даних заяв на таке майно, відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами, обтяженнями речових прав, а також наявність підстав для проведення державної реєстрації прав, у тому числі у зв'язку із прийняттям Радою національної безпеки і оборони України та введенням в дію Указом Президента України рішення про застосування санкцій, передбаченихпунктами 1, 4, 7, 16 та 241 частини першої статті 4 Закону України "Про санкції", зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, у тому числі у зв'язку із прийняттям Радою національної безпеки і оборони України та введенням в дію Указом Президента України рішення про застосування санкцій, передбаченихпунктами 1, 4, 7, 16 та 24-1 частини першої статті 4 Закону України "Про санкції", відмови в державній реєстрації прав, у тому числі у зв'язку із прийняттям Радою національної безпеки і оборони України та введенням в дію Указом Президента України рішення про застосування санкцій, передбаченихпунктами 1, 4, 7, 16 та 24-1 частини першої статті 4 Закону України "Про санкції".

Під час розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор використовує відомості Державного реєстру прав, зокрема його невід'ємної архівної складової частини, а також Державного земельного кадастру та Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, а також відомості інших реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них чи у порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром прав.

Отже, право власності на об'єкти нерухомого майна підлягають обов'язковій державній реєстрації. Державна реєстрація здійснюється за заявою власника майна та доданими до неї правовстановлюючими документами, що підтверджують набуття права власності на відповідні об'єкти. При цьому, державний реєстратор, приймаючи рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, зобов'язаний перевірити відповідність поданих документів вимогам законів та інших нормативно-правових актів, перевірити відсутність суперечностей між наявною в Державному реєстрі інформацією та поданими документами, встановити відсутність заборон та обмежень щодо об'єктів нерухомого майна.

Відповідно до пункту 18 Порядку №1127 за результатом розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації.

Згідно із приписами пункту 23 Порядку №1127 за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначеніЗаконом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державний реєстратор приймає відповідне рішення, яке повинно містити вичерпний перелік обставин, що стали підставою для його прийняття з відповідним обґрунтуванням їх застосування.

Вичерпний перелік підстав для відмови у проведенні державної реєстрації визначений у частині першій статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Відповідно до частини першої статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» підставами для відмови в державній реєстрації є, зокрема те, що подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження.

Частиною другою статті 24 цього ж Закону передбачено, що за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав. Рішення про відмову в державній реєстрації прав повинно містити вичерпний перелік обставин, що стали підставою для його прийняття

Як встановлено судом, за наслідками розгляду заяви та поданих документів відповідач прийняв рішення від 18.09.2018 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 43050636 на земельну ділянку з кадастровим номером 5924786800:02:001:0204 площею 0,1000 га за ОСОБА_1 (а.с. 15). Підстава: копія державного акту на право власності на земельну ділянку (оригвнал втрачений) серія та номер: Серія ЯД №173839, виданий 22.08.2018, видавник: Садівська сільська рада Сумського району Сумської області.

Разом з тим, відповідно договору дарування, укладеного 11.09.2007 між ОСОБА_1 (дарувальник) та ОСОБА_3 (обдарований) дарувальник подарувала частину земельної ділянки площею 0,0320 га із належної їй земельної ділянки площею 0,1000 га, кадастровий номер 5924786800:02:001:0204, а обдаровуваний цей дар прийняв.

Вказаний договір дарування посвідчено нотаріусом Сумського районного нотаріального округу Сумської області Сіряченко Н. Ю., 11.09.2007 року за № 2576 у реєстрі (зв. бік а.с.74).

Крім того, як вбачається з наданого витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 31.10.2024 НВ-5601002412024 земельна ділянка з кадастровим номером 5924786800:02:001:0204 має площу 0,0680 га, а не 0,1000 га, як зазначено у рішенні від 18.09.2018 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

У даному випадку, наявність розбіжностей про площу земельної ділянки з кадастровим номером 5924786800:02:001:0204 у Державному земельному кадастрі (0,0680 га) та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державному реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна (0,1000 га) унеможливлює реалізацію права позивача на реєстрацію земельної ділянки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно відповідно до укладеного договору дарування від 15.02.2019.

З урахуванням вищенаведеного, оскільки у Державному земельному кадастрі та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державному реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна наявні розбіжності про площу земельної ділянки з кадастровим номером 5924786800:02:001:0204, та приймаючи до уваги що скасування рішення про державну реєстрацію прав на вказану земельну ділянку в інший спосіб, ніж звернення до суду з позовом про скасування державної реєстрації прав на земельну ділянку є неможливим, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги позивача в частині скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державного реєстратора Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області від 18.09.2018 року № 43050636 на земельну ділянку з кадастровим номером 5924786800:02:001:020 за ОСОБА_1 .

В частині визнання протиправним оскаржуваного рішення суд вважає вимоги необґрунтованими, оскільки на момент державної реєстрації прав на земельну ділянку, документи, на підставі яких проводилась реєстрація були дійсними та були не скасовані.

На підставі ст. 139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 1211,20 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, як суб'єкта, що прийняв оскаржуване рішення.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити частково.

Скасувати рішення державного реєстратора Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області від 18.09.2018 року № 43050636 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на земельну ділянку з кадастровим номером 5924786800:02:001:0204 за ОСОБА_1 .

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області (вул. Жовтнева, 2, с. Бездрик, Сумський район, Сумська область, 42350, код ЄДРПОУ 05383313) суму судового збору у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Д. Кравченко