Рішення від 18.08.2025 по справі 440/8157/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 серпня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/8157/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Петрової Л.М., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без участі сторін справу за адміністративним позовом заступника керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області до Машівської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Машівської селищної ради в якій просить визнати протиправною бездіяльність Машівської селищної ради щодо набуття права власності на безхазяйне майно, а саме гідротехнічну споруду, що функціонує в складі ставка площею водного дзеркала 7,82 га, який знаходиться в межах земельної ділянки з кадастровим номером 5323081300:00:005:0120 площею 10,12 га, за межами населених пунктів, на території Машівської ТГ Полтавського району Полтавської області, та зобов'язати Машівську селищну раду вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на безхазяйне майно шляхом звернення із заявою про взяття на облік до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно та розміщення оголошення про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік у друкованих засобах масової інформації щодо гідротехнічної споруди, що функціонує в складі ставка площею водного дзеркала 7,82 га, який знаходиться в межах земельної ділянки з кадастровим номером 5323081300:00:005:0120 площею 10,12 га, за межами населених пунктів, на території Машівської ТГ Полтавського району Полтавської області.

Позов обґрунтований тим, що на на території Машівської ТГ Полтавського району Полтавської області на ставку площею водного дзеркала 7,82 га, який знаходиться в межах земельної ділянки з кадастровим номером 5323081300:00:005:0120 площею 10,12 га, за межами населених пунктів, розташована гідротехнічна споруда. Машівська селищна рада не вчиняла жодних юридичних дій стосовно оформлення права власності на вказану гідротехнічну споруду, що свідчить про її тривалу бездіяльність.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідач у відзиві просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12 та частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

Рішенням дев'ятнадцятої позачергової сесії Машівської селищної ради восьмого скликання №44/19-VIII від 17.05.2022 "Про прийняття в комунальну власність земель водного фонду (10,12 га)" прийнято у комунальну власність земельну ділянку водного фонду з кадастровим номером 5323081300:00:005:0120 площею 10,12 га, яка розташована на території Машівської селищної ради Полтавського району Полтавської області.

Державним реєстратором виконавчого комітету Машівської селищної paди Каблучка А.М. 04.10.2022 зареєстровано право власності Машівської селищної ради на земельну ділянку з кадастровим номером 5323081300:00:005:0120 площею 10,12 га (індексний номер рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень 65146903 від 17.10.2022, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2646505753080, номер відомостей про речове право 48153322).

Відповідно до інформації Машівської селищної ради Полтавського району Полтавської області на території громади розташований ставок з площею водного дзеркала 7,82 га на земельній ділянці площею 10,12 га з кадастровим номером 5323081300:00:005:0120 за межами с.Дмитрівка, відомості щодо балансоутримувача гідроспоруди відсутні.

Відповідно до інформації Регіонального офісу водних ресурсів у Полтавській області станом на 19.05.2025 Офісу невідомо хто є власником та балансоутримувачем гідротехнічної споруди ставка площею водного дзеркала 7,82 га, який знаходиться в межах земельної ділянки з кадастровим номером 5323081300:00:005:0120 площею 10,12 га, за межами населених пунктів, на території Машівської ТГ Полтавського району Полтавської області. Гідротехнічні споруди водного об'єкта площею водного дзеркала 7,82 га не перебувають на балансі Офісу.

Згідно з наданим Регіональним офісом водних ресурсів у Полтавській області переліком водних об'єктів та гідротехнічних споруд на території колишньої Дмитрівської сільської ради Машівського району Полтавської області за межами с. Дмитрівка розташований ставок з площею водного дзеркала 7,82 га, який має безхазяйну гідротехнічну споруду - греблю насипну, rрунтову, що перебуває у задовільному стані.

Комісією, створеною розпорядженням голови Машівської районної державної адміністрації №49 від 05.03.2019, проведено обстеження та інвентаризацію штучно створених водних об'єктів (водосховищ, ставків) та гідротехнічних споруд на території Дмитрівської сільської ради Машівського району Полтавської області, про що складено відповідний Акт №5 від 31.07.2019.

Згідно з Додатком З до зазначеного Акта на земельній ділянці з кадастровим номером 5323081300:00:005:0120 за межами населеного пункту с.Дмитрівка знаходиться ставок з площею водного дзеркала 7,82 га, у складі якого функціонує гідротехнічна споруда - гребля і водоскидна споруда. Власник (балансоутримувач) гідротехнічних споруд (греблі і водоскидної споруди) водного об'єкта - невідомий. Загальний технічний стан греблі - задовільний, потребує ремонту.

Таким чином, зазначена гідротехнічна споруда, яка знаходиться на території Машівської ТГ Полтавського району Полтавської області за межами населених пунктів, не паспортизована та є безгосподарською.

Вважаючи протиправною бездіяльність щодо набуття права власності на безхазяйне майно, прокурор звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до частин третьої-четвертої статті 53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 1311 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно із абзацом 1 частини третьої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Прокурор зазначив, що саме відповідач є уповноваженим органом для вжиття заходів щодо вчинення дій, спрямованих на набуття права власності на безхазяйне майно шляхом звернення із заявою про взяття на облік до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно та розміщення оголошення про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік у друкованих засобах масової інформації щодо гідротехнічної споруди, що функціонує в складі ставка площею водного дзеркала 1,3 га, який знаходиться в межах земельної ділянки з кадастровим номером 5321683600:00:001:0633 площею 3,1466 га, за межами населених пунктів, на території Ланнівської ТГ Полтавського району Полтавської області. Право комунальної власності на вищенаведену споруду станом на час розгляду справи не зареєстровано.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР /надалі - Закон №280/97-ВР/, частиною другою статті 2 якого визначено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Відповідно до частин третьої та п'ятої статті 16 Закону №280/97-ВР матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Частинами першою, другою та п'ятою статті 60 Закону №280/97-ВР визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду

Відповідно до частини восьмої статті 60 Закону №280/97-ВР право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Згідно із частиною першою статті 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом /стаття 329 ЦК України/.

Згідно із статтею 335 ЦК України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.

Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації.

Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

Відповідно до статті 327 ЦК України у комунальній власності є майно, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-IV /надалі - Закон № 1952-IV/ регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.

За визначеннями, наведеними у статті 2 Закон № 1952-IV, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження; заявник, зокрема, орган місцевого самоврядування - у разі взяття на облік безхазяйного нерухомого майна; реєстраційна дія - державна реєстрація прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а також інші дії, що здійснюються державним реєстратором у Державному реєстрі прав, крім надання інформації з цього реєстру.

Таким чином, орган місцевого самоврядування є заявником реєстрації речових прав у разі взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.

Частиною чотирнадцятою статті 18 Закону № 1952-IV передбачено, що взяття на облік безхазяйного нерухомого майна проводиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктами 82, 84, 85 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 /надалі - Порядок № 1127/, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна здійснюється за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса в установленому для державної реєстрації прав порядку з урахуванням особливостей, визначених пунктами 83 - 88 цього Порядку.

За результатом розгляду заяви, а також за наявності відомостей про технічні характеристики відповідного безхазяйного нерухомого майна, отриманих з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, чи відомостей про земельну ділянку, сформовану за рахунок невитребуваної земельної частки (паю), отриманих з Державного земельного кадастру, державний реєстратор приймає рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна або рішення щодо відмови у взятті на такий облік.

Державний реєстратор за результатом прийнятого рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна вносить до спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості.

З огляду на вищевикладене правове регулювання, законодавство визначає поетапну процедуру передання у комунальну власність безхазяйного нерухомого майна, яка включає звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, із заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, а після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, звернення органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, до суду за переданням нерухомого майна за рішенням суду у комунальну власність.

Отже, саме відповідач є уповноваженим органом для вжиття заходів щодо взяття на баланс безхазяйних гідротехнічних споруд на території громади та подальшого оформлення права комунальної власності на них.

Таким чином, за наявності підстав та відповідних повноважень, Машівська селищна рада, як суб'єкт права комунальної власності, що здійснює від імені та в інтересах територіальних громад відповідні права щодо володіння та розпорядження комунальним майном, упродовж тривалого часу фактично не здійснила жодних юридично значимих обов'язкових дій щодо оформлення та державної реєстрації права власності на спірну гідротехнічну споруду.

Вказане свідчить про бездіяльність відповідача, яка полягає у безпідставному зволіканні в оформленні правовстановлюючих документів на майно, що належить територіальній громаді.

Будь-яких належних та допустимих доказів щодо здійснення заходів з метою набуття права власності на безхазяйне майно станом на час розгляду справи відповідачем не надано.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд доходить висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню .

Зважаючи на вищенаведене, з метою уникнення загрози заподіяння шкоди інтересам держави у сфері запобігання виникнення надзвичайних ситуацій, пов'язаних з неналежною експлуатацією гідротехнічних споруд, саме відповідач зобов'язаний взяти вищезазначену гідротехнічну споруду на облік як безхазяйне майно шляхом звернення із відповідною заявою до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, та розміщення оголошення про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік у друкованих засобах масової інформації.

Аналогічні правові висновки зазначені в постанові Верховного суду від 21.06.2024 по справі № 420/19870/21.

Таким чином, адміністративний позов Заступника керівника Решетилівської окружної прокуратури в інтересах держави обґрунтований та підлягає задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов заступника керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області (вул. Покровська, буд. 22, м. Решетилівка, Полтавська область, 38400, код ЄДРПОУ 0291006027) до Машівської селищної ради (вул.Незалежності, 113, селище Машівка, Полтавський район, Полтавська область, 39400, код ЄДРПОУ 21047618) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Машівської селищної ради щодо набуття права власності на безхазяйне майно, а саме гідротехнічну споруду, що функціонує в складі ставка площею водного дзеркала 7,82 га, який знаходиться в межах земельної ділянки з кадастровим номером 5323081300:00:005:0120 площею 10,12 га, за межами населених пунктів, на території Машівської ТГ Полтавського району Полтавської області.

Зобов'язати Машівську селищну раду вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на безхазяйне майно шляхом звернення із заявою про взяття на облік до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно та розміщення оголошення про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік у друкованих засобах масової інформації щодо гідротехнічної споруди, що функціонує в складі ставка площею водного дзеркала 7,82 га, який знаходиться в межах земельної ділянки з кадастровим номером 5323081300:00:005:0120 площею 10,12 га, за межами населених пунктів, на території Машівської ТГ Полтавського району Полтавської області.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Л.М. Петрова