Рішення від 18.08.2025 по справі 420/13405/25

Справа № 420/13405/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 серпня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (вул. Майдан Волі, 3, м. Тернопіль, 46000, код ЄДРПОУ 14035769) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, за результатом якого позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області № 914510129890 від 07.04.2025 про відмову визначити розмір пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП № НОМЕР_1 ) відповідно до Закону України “Про прокуратуру» на підставі довідки Донецької обласної прокуратури № 21-323 вих.-24 від 03.07.2024 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії;

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (Тернопільська область, м. Тернопіль, Майдан Волі, 3, ЄДРПОУ 14035769) визначити розмір пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП № НОМЕР_1 ) відповідно до Закону України “Про прокуратуру» на підставі довідки Донецької обласної прокуратури № 21-323 вих.-24 від 03.07.2024 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, з 20.08.2024.

Позовна заява обґрунтована тим, що рішення відповідача від 07.04.2025 не відповідає приписам Закону України «Про прокуратуру», іншим законам та діючому законодавству, свідчить про невірне тлумачення відповідачем ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», порушує його права, а тому повинно бути скасоване.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 05 травня 2025 року позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 27 травня 2025 року провадження в адміністративній справі №420/13405/25 - закрито на підставі п.4 ч.1 ст.238 КАС України.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 27 травня 2025 року - скасовано та направлено справу №420/13405/25 до суду першої інстанції - для продовження розгляду.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 14 липня 2025 року прийнято до свого провадження адміністративну справу №420/13405/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії. Визначено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого представник зазначив, що рішення відповідача є обґрунтованим, відповідаю нормам чинного законодавства та прийняту відповідно до дискреційних повноважень відповідача.

Від позивача надійшла відповідь на відзив в якій позивач наполягає на задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 16.02.2016 р. перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ".

Згідно довідки Донецької обласної прокуратури від 03.07.2024 р. № 21-323вих.-24 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. №7-(11)/2019 та статті 81, 86 Закону України "Про прокуратуру", станом на 01.01.2024 р. розмір заробітної плати (грошового забезпечення) працюючого працівника, з якої Донецькою обласною прокуратурою сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за відповідною (прирівняною) посадою слідчий в особливо важливих справах прокуратури м.Жданова (прокурор окружної прокуратури) складає 56000,00 грн.

20.08.2024 р. позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про переведення з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру".

За принципом екстериторіальності дана заява розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області, за рішенням якого від 20.08.2024 р. № 914510129890 позивачу відмовлено у переведенні на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" з огляду на відсутність стажу на посаді, яка дає право на пенсію за Законом України "Про прокуратуру", вказаного у довідці № 07-1341 вих-24 від 15.07.2024 р., виданої Донецькою обласною прокуратурою. При цьому зазначено, що право на пенсію за вислугу років незалежно від віку мають працівники прокуратури, які на день звернення мають 25 років вислуги, зокрема, стажу роботи на посадах не менше 15 років.

Вважаючи рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом про його скасування.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19.12.2024 р. позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (від 20.08.2024 р. № 914510129890 про відмову ОСОБА_1 в переведенні на пенсію за вислугу років відповідно до ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 р. № 697-VII; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за вислугу років відповідно до ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 р. № 697-VII, починаючи з 20.08.2024 р. В решті позовних вимог відмовлено.

Рішення суду набрало законної сили 03.02.2025 р.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 13 березня 2025 року відмовлено в задоволенні заяви представника відповідача про роз'яснення рішення суду від 19.12.2024 р. у адміністративній справі ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

У рішенні Головного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області № 914510129890 від 07.04.2025 зазначено, що «Управлінням для забезпечення виконання рішення №420/30869/24 зараховано до вислуги років, що дає право на пенсію згідно зі ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» період проходження військової служби (1 рік 11 місяців 22 дні) та половину навчання в Одеському державному університеті (2 роки 5 місяців). Як зазначено судом, позивач на день звернення до Пенсійного фонду України мав стаж роботи на посадах прокурора 10 років 07 місяців 14 днів (з врахуванням періоду трудової діяльності в прокуратурі Донецької області з 18.10.1982 по 09.01.1989 (6 років 2 місяці 22 дні)).

Аналізом матеріалів документів, доданих позивачем до заяви від 20.08.2024, встановлено, що позивачем надано довідку Донецької обласної прокуратури від 03.07.2024№21-323вих-24 про заробітну плату, яка подається для перерахунку пенсії, станом на 01.01.2024 року. Довідки про заробітну плату, які б відповідали нормам чинного законодавства, ОСОБА_1 до заяви від 20.08.2024 року не надано. Відтак, підстави для визначення середньомісячного заробітку з врахуванням довідки від 03.07.2024№21-323вих-24 відсутні.

У рішенні Одеського окружного адміністративного суду від 19.12.2024 року №420/30869/24 судом також зазначено, що вимоги позивача про зобов'язання обчислити розмір пенсії «Про прокуратуру» з урахуванням довідки Донецької обласної прокуратури від 03.07.2024№21-323вих-24 є передчасними, через що не підлягають задоволенню.

Отже, розмір пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» ОСОБА_1 визначається з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 265 "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян", що є недоцільним, оскільки призведе до зменшення розміру пенсії».

Позивач зазначає, що відповідач при прийнятті спірного рішення протиправно не врахував довідку Донецької обласної прокуратури від 03.07.2024№21-323вих-24 чим порушив його права та за захистом своїх прав звернувся до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Відповідно до статей 19, 46 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За правилами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Нормативно-правовим актом, який визначає правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України є Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII (далі по тексту - Закон №1697-VII).

Із набранням чинності вказаним Законом №1697-VII визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ, крім, зокрема, частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1.

До скасування вищевказаних норм, стаття 50-1 Закону №1789-XII передбачала, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VIII внесено зміни до Законів №1697-VII та №1789-XII, визначивши, що з 01.01.2015 умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України (ч.18 ст.50-1 та ч.20 ст.86 відповідно).

Водночас, рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 у справі №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) (далі - Рішення №7-р(ІІ)/2019) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення ч.20 ст.86 Закону №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Положення частини 20 статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

При цьому, пунктом 3 установлено такий порядок виконання цього рішення:

- частина 20 статті 86 Закону №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення;

- частина 20 статті 86 Закону №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

« 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

У своєму рішенні №7-р(ІІ)/2019 Конституційний Суд України також зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону.

Судом враховується, що частина 20 статті 86 Закону №1697-VII у первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій. Однак, згідно з чинною редакцією оспорюваного положення Закону умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури вже не врегульовуються Законом, а повноваження щодо їх визначення делеговано Кабінету Міністрів України.

Враховуючи міжнародні стандарти діяльності органів прокуратури та юридичні позиції Конституційного Суду України, метою нормативного регулювання, зокрема питань соціального захисту працівників прокуратури, є уникнення втручання інших органів влади в діяльність прокуратури з метою додержання принципу поділу влади та закріплення виключно на рівні закону питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури.

До повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.

Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Аналогічна за змістом норма міститься у статті 91 Закону України «Про Конституційний Суд України» від 13.07.2017 №2136-VIII.

Як було підкреслено вище, у пункті 2 резолютивної частини рішення № 7-р(ІІ)/2019 визначено, що положення частини 20 статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Отже, відповідні положення втратили чинність з 13.12.2019, а тому Закон №1697-VII з указаної дати не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.

Поряд з цим, суд акцентує увагу на тому, що підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.

Враховуючи відсутність нормативного акту, який би регулював порядок перерахунку раніше призначених пенсій працівникам прокуратури, суд з урахуванням частини 6 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України дійшов висновку про можливість застосування до спірних правовідносин Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, яким встановлено, що з метою перерахунку призначеної пенсії до Управління пенсійного фонду подається заява встановленого зразка.

Згідно з частиною 1, 2 статті 81 Закону №1697-VII заробітна плата прокурора регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами. Заробітна плата прокурора складається з посадового окладу, премій та надбавок.

Разом з цим, відповідно до другого речення абзацу третього пункту 3 розділу ІІ «Прикінцевих і перехідних положень» Закону №113-ІХ передбачалося, що за прокурорами та керівниками регіональних, місцевих та військових прокуратур, прокурорами і керівниками структурних підрозділів Генеральної прокуратури України зберігається відповідний правовий статус, який вони мали до набрання чинності цим Законом, при реалізації функцій прокуратури до дня їх звільнення або переведення до Офісу Генерального прокурора, обласної прокуратури, окружної прокуратури. На зазначений період оплата праці працівників Генеральної прокуратури України, регіональних прокуратур, місцевих прокуратур, військових прокуратур здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України, яка встановлює оплату праці працівників органів прокуратури.

Рішенням Другого сенату Конституційного Суду України від 13.09.2023 №8-р(ІІ)/2023 у справі за конституційними скаргами щодо відповідності Конституції України (конституційності) абзацу третього пункту 3 розділу ІІ Прикінцеві і перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» від 9 вересня 2019 року №113-ІХ (щодо винагороди прокурора як гарантії його незалежності)» визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), друге речення абзацу третього пункту 3 розділу II Прикінцеві і перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» від 19 вересня 2019 року №113-ІХ.

У цьому Рішенні Конституційний Суд України, відповідаючи на порушені заявниками питання, з покликанням, з-поміж іншого, на свої рішення від 26 березня 2020 року №6-р/2020, від 13 грудня 2019 року №7-р(II)/2019, від 1 березня 2023 року №1-р(II)/2023 виснував, що врегулювання законом, а не підзаконним актом питань матеріального, соціального, пенсійного забезпечення прокурорів становить гарантію забезпечення їх незалежності, унеможливлює втручання органів виконавчої влади в діяльність прокуратури, що інакше призведе до недодержання принципу поділу влади.

Конституційний Суд України зазначив також, що наділення Кабінету Міністрів України повноваженням урегульовувати питання винагороди прокурорів не можна визнати таким, що відповідає конституційній вимозі щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.

З огляду на ці міркування Конституційний Суд України дійшов висновку, що друге речення абзацу третього пункту 3 розділу II Прикінцеві і перехідні положення Закону №113-IX є таким, що суперечить статті 6 Конституції України в поєднанні з частиною другою статті 131-1 Конституції України.

Крім того, визначення розміру окладу на зазначений період відповідно до постанови Кабінету Міністрів України, яка встановлює оплату праці працівників органів прокуратури, у спірний період, визнано неконституційним.

Як було встановлено судом, 03.07.2024 Донецькою обласною прокуратурою відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(II)/2019 позивачу видано довідку № 21-323 вих.-24 від 03.07.2024 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) за нормами, чинними на 01.01.2024 року за відповідною (прирівняною) посадою слідчий в особливо важливих справах прокуратури м. Жданова (прокурор окружної прокуратури.

Вказана довідка була надана позивачем до пенсійного органу для здійснення перерахунку пенсії.

Таким чином, виходячи з положень рішення № 7-р(ІІ)/2019, суд дійшов висновку, що із дня набрання чинності цього рішення Конституційного Суду України у позивача виникло право на перерахунок пенсії та ним дотримано вимоги щодо реалізації такого права, а саме: отримано довідку про розмір заробітної плати та надано її до пенсійного органу із відповідною заявою про проведення перерахунку пенсії.

Згідно з частинами другою, третьою та четвертою статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII пенсія призначається в розмірі 60% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.

Положеннями частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Відтак при перерахунку пенсії повинні враховуватися складові заробітної плати позивача за посадою, з якої позивачу призначено пенсію.

На користь такого висновку свідчить також норма, викладена у третьому реченні частини четвертої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII, згідно з якою посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.

Суд зауважує, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування та перерахунок на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), а розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових заробітної плати (грошового забезпечення), зазначених у довідках.

Також суд вважає за необхідне зазначити, що довідка № 21-323 вих.-24 від 03.07.2024, видана позивачу для перерахунку його пенсії, не була оскаржена, не визнана недійсною, пенсійний орган не надав спростування її недійсності або нечинності , а відтак у суду відсутні підстави не брати її до уваги.

Своєю чергою, відповідачем, при прийнятті оскаржуваного рішення було зазначено, що довідки про заробітну плату, які б відповідали нормам чинного законодавства, ОСОБА_1 до заяви від 20.08.2024 року не надано. Відтак, підстави для визначення середньомісячного заробітку з врахуванням довідки від 03.07.2024№21-323вих-24 відсутні.

У рішенні Одеського окружного адміністративного суду від 19.12.2024 року №420/30869/24 судом також зазначено, що вимоги позивача про зобов'язання обчислити розмір пенсії «Про прокуратуру» з урахуванням довідки Донецької обласної прокуратури від 03.07.2024 №21-323вих-24 є передчасними, через що не підлягають задоволенню..

Однак, суд вважає таку відмову безпідставною, оскільки відповідачем не наведено достатніх аргументів як недостовірності даної довідки. До того ж, відповідач мав можливість ініціювати проведення перевірки обґрунтованості видачі довідки від 03.07.2024 №21-323вих-24, проте така перевірка відповідачем, не проводилася, що може стверджувати про відсутність у відповідача будь-яких сумнівів з цього приводу.

Положеннями частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області № 914510129890 від 07.04.2025 про відмову визначити розмір пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП № НОМЕР_1 ) відповідно до Закону України “Про прокуратуру» на підставі довідки Донецької обласної прокуратури № 21-323 вих.-24 від 03.07.2024 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії є протиправним та підлягає скасуванню.

Суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача буде - зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (Тернопільська область, м. Тернопіль, Майдан Волі, 3, ЄДРПОУ 14035769) здійснити перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП № НОМЕР_1 ) відповідно до Закону України “Про прокуратуру» на підставі довідки Донецької обласної прокуратури № 21-323 вих.-24 від 03.07.2024 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, з 20.08.2024.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Позивачем під час розгляду справи надано належні та допустимі докази на підтвердження обґрунтованості позовних вимог, а наведені ним доводи не були спростовані відповідачем.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (ч.3 ст.139 КАС України).

Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (вул. Майдан Волі, 3, м. Тернопіль, 46000, код ЄДРПОУ 14035769) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області № 914510129890 від 07.04.2025 про відмову визначити розмір пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП № НОМЕР_1 ) відповідно до Закону України “Про прокуратуру» на підставі довідки Донецької обласної прокуратури № 21-323 вих.-24 від 03.07.2024 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (Тернопільська область, м. Тернопіль, Майдан Волі, 3, ЄДРПОУ 14035769) здійснити перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП № НОМЕР_1 ) відповідно до Закону України “Про прокуратуру» на підставі довідки Донецької обласної прокуратури № 21-323 вих.-24 від 03.07.2024 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, з 20.08.2024.

Стягнути з Головного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (Тернопільська область, м. Тернопіль, Майдан Волі, 3, ЄДРПОУ 14035769) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП № НОМЕР_1 ) судові витрати в сумі 968,96 грн.

Рішення може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів в порядку приписів ст.295 КАС України.

Рішення набирає законної сили згідно з приписами ст.255 КАС України.

Суддя К.С. Єфіменко