18 серпня 2025 року м. Ужгород№ 260/4737/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дору Ю.Ю., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м.Ужгород, пл.Народна, буд.4, код ЄДРПОУ 20453063), в якому просить:
1. визнати протиправною і незаконною дію головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області по відмові у перерахунку пенсії Позивачу ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року, оформлену листом № 2322-2489/П-02/8-0700/25 від 04 червня 2025 року;
2. Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Код ЄДРПОУ 20453063) здійснити (виконати) з 01 квітня 2019 року перерахунок основного розміру пенсії Позивачу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі довідки Військової частини НОМЕР_2 про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року № 222/1/4/162/373/905 від 28 квітня 2025 року (за формою, передбаченою додатком № 2 до Постанови № 45) у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992р. № 2262-Х-ІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991р. № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови КМУ від 30.08.2017р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
3. Стягнути на користь Позивача ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (код СДРПОУ 20453063) документально підтверджені судові витрати у розмірі 1211, 20 грн.
В обгрунтування позову вказує, що 27 травня 2025 року позивач подав до ГУ ПФУ в Закарпатській області заяву про здійснення з 01 квітня 2019 року відповідного перерахунку пенсії згідно наданої Військовою частиною НОМЕР_2 Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року № 222/1/4/162/373/905 від 28 квітня 2025 року.
Листом № 2322-2489/П-02/8-0700/25 від 04 червня 2025 року ГУ ПФУ в 'Закарпатській області повідомило Позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії, мотивуючи це тим, що після визнання судом протиправними і нечинними п. п. 1, 2 Постанови 103, Урядом України інших рішень про умови і порядок проведення перерахунку пенсій у відповідності до ст.. 63 Закону № 2262 не приймалось.
Вважає, що дія Відповідача по відмові у проведенні перерахунку пенсії Позивача з 01 квітня 2019 року, оформлена Листом № 2322-2489/П-02/8-0700/25 від 04 червня 2025 року є незаконною і протиправною, суперечить вимогам чинного законодавства і звужує конституційні права Позивача.
Ухвалою судді Закарпатського окружного адміністративного суду від 12.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач проти позову заперечив, надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позовні вимоги є безпідставними, оскільки відсутні правові підстави для перерахунку пенсії. Вказує, що згідно чинного законодавства, військовою частиною НОМЕР_2 немає повноважень подавати до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області це повноваження ІНФОРМАЦІЯ_1 . З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ.
04 липня 2024 року Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою, у якій просив із врахуванням рішення Верховного суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19, яке набуло законної сили 24 червня 2020 року, підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області і йому нову довідку про розмір грошового забезпечення на його посаді станом на 05. 03. 2019 року.
Листом № 8/1/5616 від 08 липня 2024 року начальник ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомив, що не володіє інформацією про розміри грошового забезпечення військовослужбовців, звільнених з військової служби у військовій частині НОМЕР_2 і рекомендував звернутись за наданням запитуваної інформації до військової частини.
Після цього Позивач звернувся з аналогічною заявою до командування Військової частини НОМЕР_2 .
Листом № 222/1/4/2334 від 30 квітня 2025 року управління фінансів в/ч НОМЕР_2 повідомило Позивача про формування і направлення до ГУ ПФУ в Закарпатській області Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року № 222/1/4/162/373/905 від 28 квітня 2025 року і надало копію довідки позивачу.
27 травня 2025 року Позивач подав до ГУ ПФУ в Закарпатській області заяву про здійснення з 01 квітня 2019 року відповідного перерахунку пенсії згідно наданої Військовою частиною НОМЕР_2 Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року № 222/1/4/162/373/905 від 28 квітня 2025 року.
Листом № 2322-2489/П-02/8-0700/25 від 04 червня 2025 року ГУ ПФУ в Закарпатській області повідомило Позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії, мотивуючи це тим, що після визнання судом протиправними і нечинними п. п. 1, 2 Постанови 103, Урядом України інших рішень про умови і порядок проведення перерахунку пенсій у відповідності до ст.. 63 Закону № 2262 не приймалось.
Вважаючи протиправною відмовою відповідача у здійсненні перерахунку пенсії, позивач звернувся з даним позовом до суду .
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ ( далі Закон №2262-ХІІ) .
Згідно з ст. 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою ст. 51 цього Закону.
Нормативним актом, що регулює питання проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ є Порядок № 45.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
З аналізу вищевикладених норм слідує, що довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно з абзацами другим та четвертим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку № 3-1. У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.
Тобто, саме на обласні військові комісаріати покладено функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 45.
Аналогічні висновки, зокрема, наведені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року по справі № 160/8324/19.
Таким чином, здійсненню перерахунку пенсії передує чітко визначена законодавством процедура, а головні управління Пенсійного фонду України наділені повноваженнями щодо здійснення перерахунку пенсій після надходження довідок встановленого зразка.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку № 45.
Суд зауважує, що відповідно до пункту 9 порядку № 45 Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.
У позовній заяві позивач просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії на підставі листа військової частини НОМЕР_2 від 28.04.2025 №222/1/4/162/373/905.
Разом з тим, як було зазначено судом, військова частина не є уповноваженим органом на видачу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій та як слідує зі змісту довідки, така носить інформаційний характер та не є довідкою встановленої форми визначеної Додатком 2 Порядку №45.
Враховуючи вищевикладене, у Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області відсутні підстави для перерахунку пенсії позивачу, оскільки в матеріалах справи відсутня довідка про розмір грошового забезпечення видана уповноваженим органом.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У зв'язку з викладеним суд вважає, що відповідачем правомірно відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі відомостей військової частини НОМЕР_2 наданих на звернення позивача.
За вказаних обставин, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд вважає позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2 ,6, 9, 14, 19, 76, 77, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, м.Ужгород, пл.Народна, буд.4, код ЄДРПОУ 20453063) - відмовити повністю.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
У період з 21.07.2025 по 15.08.2025 головуючий суддя Дору Ю.Ю. перебував у відпустці. Перший робочий день 18.08.2025.
СуддяЮ.Ю.Дору