Рішення від 15.08.2025 по справі 240/10411/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 серпня 2025 року м. Житомир справа № 240/10411/25

категорія 109020000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черноліхова С.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області щодо неприйняття рішення за результатами розгляду його заяви від 07.10.2024 про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки в оренду, загальною площею 0,6000 га (код згідно КВЦП3 - 01.07.), яка знаходиться за адресою: Житомирська область, Житомирський район, Тетерівська сільська територіальна громад, за межами с. Буки, кадастровий номер: 1822080600:04:000:1715;

- зобов'язати Тетерівську сільську раду Житомирського району Житомирської області повторно розглянути його заяву від 07.10.2024 про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки в оренду, загальною площею 0,6000 га (код згідно КВЦПЗ - 01.07.), яка знаходиться за адресою: Житомирська область, Житомирський район, Тетерівська сільська територіальна громад, за межами с. Буки, кадастровий номер: 1822080600:04:000:1715, та прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою та передачу в оренду земельної ділянки.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність щодо неприйняття рішення за результатами розгляду його заяви про затвердження проекту землеустрою, у зв'язку із чим звернувся до суду із даним позовом.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 15.04.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач відзив на позов не надіслав.

Частиною 6 статті 162 КАС України визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до положень частини п'ятої статті 262, частини першої статті 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що 07.10.2024 позивач звернувся до Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області із заявою про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки в оренду орієнтовною площею 0,6000 га для городництва, (01.07), якій присвоєно кадастровий номер 1822080600:04:000:1715.

Відповідно до витягу з протоколу Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області сорок першої сесії сільської ради другого скликання від 22.10.2024 за результатами розгляду питання про затвердження проекту землеустрою, рішення не прийнято, оскільки не набрало достатньої кількості голосів.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель регулюються Земельним кодексом України.

Пунктом в частини 1 статті 12 Земельного кодексу України встановлено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Частиною 1 статті 36 Земельного кодексу України передбачено, що громадянам або їх об'єднанням із земель державної або комунальної власності можуть надаватися в оренду земельні ділянки для городництва. Площа земельної ділянки, що надається громадянину в оренду для городництва, не може перевищувати 0,6 гектара.

Як передбачає частина 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Порядок передачі земельних ділянок в оренду регулюється статтею 124 Земельного кодексу України.

Частиною 3 статті 124 Земельного кодексу України закріплено, що у разі передачі в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Так як позивач просить відповідача затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для городництва, то передача в оренду такої земельної ділянки, враховуючи положення частини 3 статті 134 Земельного кодексу України, буде здійснюватись на підставі статті 123 цього Кодексу.

Відповідно до частини 1 статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі: проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) та/або надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення.

Згідно частини 6 статті 123 цього Кодексу відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання документації із землеустрою приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Частинами 12, 15 та 16 статті 123 закріплено, рішенням про надання земельної ділянки у користування здійснюються: затвердження документації із землеустрою; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат лісогосподарського виробництва.

Підставою відмови у затвердженні документації із землеустрою може бути лише її невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення заяви без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Згідно частин 1, 2, статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Тобто, проект землеустрою позивача відповідач повинен був розглянути на пленарному засіданні і прийняти відповідне рішення про його затвердження або відмову в затвердженні.

Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постановах 826/8858/16 від 05.05.2020 року, 826/8108/16 від 18.06.2020 року.

Варто зазначити, що результати голосування не відображують мотивів прийняття того чи іншого рішення, які б дозволяли скористатись можливістю його оскарження та не містять і не відповідають поняттю акту органу місцевого самоврядування.

Утримання від прийняття рішення не є законним способом поведінки органу, а результати поіменного голосування, не містять чіткого та однозначного рішення про відмову, а отже не можуть вважатися відмовою у затвердженні проекту землеустрою.

Затвердження або відмова у його затвердженні є змістом відповідного індивідуального правового акту.

Відтак, відсутність належним чином оформленого рішення суб'єкта владних повноважень про затвердження проекту землеустрою чи відмову у його затвердження, свідчить про те, що відповідач в межах наданих йому повноважень не прийняв жодного відповідного мотивованого рішення.

Земельний кодекс України не передбачає випадків, коли орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування за результатами заяви про затвердження проекту землеустрою може не прийняти позитивного або негативного для заявника рішення (про затвердження або про відмову у затвердженні проекту землеустрою).

Таких висновків також дійшов Верховний Суд у постановах 454/160/17 від 09.07.2021, 580/704/21 від 23.11.2021, 560/1651/20 від 17.02.2022.

Враховуючи те, що питання про затвердження проекту землеустрою щодо передачі земельної ділянки в оренду ОСОБА_1 розглядалося на сесії сільської ради, однак відповідачем в порушення вищевказаних норм законодавства не було прийнято рішення про його затвердження або відмову в затвердженні, суд дійшов висновку про допущення Тетерівською сільською радою протиправної бездіяльності.

Щодо питання в частині про зобов'язання відповідача прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою та передачу в оренду земельної ділянки, суд зазначає таке.

Відповідно до змісту Рекомендації R (80) 2 Комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11 березня 1980 року, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Суди не вправі втручатися в діяльність державних органів та органів місцевого самоврядування при здійсненні ними функцій та повноважень, визначених законодавством, не вправі переймати на себе функції суб'єктів владних повноважень, оскільки чинним законодавством України суди не наділені правом створювати норми права, а наділені лише компетенцією перевіряти уже створені норми права на їх відповідність вищестоящим в ієрархії нормативно-правовим актам.

Суд вважає, що з урахуванням критеріїв, визначеними статтею 2 КАС України та положень статті 9 КАС України, належним способом захисту порушеного права позивача буде вірно обраний ним спосіб про зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву про затвердження проекту землеустрою і прийняти відповідне рішення.

Однак, позовні вимоги в частині зобов'язання Тетерівської сільської ради прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою та передачу цієї земельної ділянки в оренду, задоволенню не підлягають, оскільки це є втручанням суду у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень.

Частиною 1 та 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене та встановлені обставини справи, які перевірені зібраними доказами у їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Розподіл судових витрат проводиться судом відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246,256 КАС України, суд

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області (вул. Шевченка, 25, с. Тетерівка, Житомирська обл., Житомирський р-н, 12420. ЄДРПОУ: 04348450) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльності Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 07.10.2024 про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки в оренду, загальною площею 0,6000 га (код згідно КВЦП3 - 01.07.), яка знаходиться за адресою: Житомирська область, Житомирський район, Тетерівська сільська територіальна громад, за межами с. Буки, кадастровий номер: 1822080600:04:000:1715.

Зобов'язати Тетерівську сільську раду Житомирського району Житомирської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 07.10.2024 про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки в оренду, загальною площею 0,6000 га (код згідно КВЦПЗ - 01.07.), яка знаходиться за адресою: Житомирська область, Житомирський район, Тетерівська сільська територіальна громад, за межами с. Буки, кадастровий номер: 1822080600:04:000:1715 із прийняттям вмотивованого владного рішення за результатами такого розгляду.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Черноліхов

15.08.25