Україна
Донецький окружний адміністративний суд
18 серпня 2025 року Справа №200/901/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Логойди Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, що ухвалено в адміністративній справі за його позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
15.08.2025 року ОСОБА_1 через підсистему «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи звернувся до суду із заявою (заява зареєстрована судом 18.08.2025 року), в якій просив встановити судовий контроль за виконанням судового рішення, що ухвалено в даній справі, шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати звіт про виконання судового рішення від 17.03.2025 року, що ухвалено в даній справі, щодо перерахунку його пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03.09.2024 року у справі №200/5299/24 - без обмеження її розміру максимальним розміром та виплати йому її недоотриманої частини.
Заяву обґрунтовував тим, що на теперішній час рішення суду, що ухвалено в даній справі та набрало законної сили, суб'єктом владних повноважень, не на користь якого воно ухвалено, не виконано.
Вважав, що відбулося не повне виконання рішення суду у даній справі в частині зобов'язання провести перерахунок його пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03.09.2024 року у справі №200/5299/24 - без обмеження її розміру максимальним розміром та виплати йому її недоотриману частину за весь період з 01.02.2022 року, адже повного відновлення його порушеного права не відбулося, а саме відповідачем здійснено перерахунок його пенсії з 01.02.2022 року, однак не вказано нараховану доплату до пенсії при проведенні перерахунку пенсії на виконання рішення суду від 03.09.2024 року у справі №200/5299/24 за період з 01.03.2024 року, не проведено виплату нарахованих сум пенсійних виплат, а також його пенсію відповідач обмежив новим максимальним розміром.
Судом встановлено, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17.03.2025 року, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 17.07.2025 року та набрало законної сили, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 при проведенні перерахунку пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03.09.2024 року у справі №200/5299/24: максимальним розміром за період з 01.02.2022 року по 28.02.2022 року, фіксованими розмірами: 23008,10 грн. - за період з 01.03.2022 року по 28.02.2023 року, 26981,45 грн. - за період з 01.03.2023 року по 29.02.2024 року, 29844,31 грн. - з 01.03.2024 року;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03.09.2024 року у справі №200/5299/24 - без обмеження її розміру максимальним розміром за період з 01.02.2022 року по 28.02.2022 року, фіксованими розмірами: 23008,10 грн. - за період з 01.03.2022 року по 28.02.2023 року, 26981,45 грн. - за період з 01.03.2023 року по 29.02.2024 року, 29844,31 грн. - з 01.03.2024 року, та виплатити йому її недоотриману частину.
За отриманням виконавчого листа позивач не звертався.
На звернення позивача через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України від 17.07.2025 року №ВЕБ-05001-Ф-С-25-138589, яке зареєстровано 18.07.2025 року за вх. №27182/М-0500-25, Головним управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надана відповідь від 14.08.2025 року № 30987-27182/М-02/8-0500/25, в якій повідомлено, що в серпні 2025 року Головним управлінням на виконання рішення суду здійснено перерахунок пенсії з 01.02.2022 року та з 01.02.2023 року на підставі оновлених довідок грошового забезпечення від 01.07.2024 року №ФC-98101/09/01/2058, виготовлених ІНФОРМАЦІЯ_1 , станом на 01.01.2022 року та станом на 01.01.2023 року відповідно, без обмеження її розміру максимальним розміром.
Розмір пенсійної виплати з 01.02.2022 року склав 25633,30 грн з подальшим збільшенням розміру підвищень та доплат відповідно до прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Розмір пенсійної виплати з 01.02.2023 року склав 34746,85 грн з подальшим збільшенням розміру підвищень та доплат відповідно до прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Нарахована сума доплати за результатами перерахунку пенсії згідно з рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17.03.2025 року, що ухвалено в даній справі, з урахуванням виплачених сум за період з 01.02.2022 року по 28.02.2024 року, склала 140642,15 грн.
Враховуючи те, що з 01.03.2024 року пенсію нараховано в повному обсязі, а саме в розмірі 36809,45 грн., доплата з 01.03.2024 року відсутня.
Таким чином, виплата доплати до пенсії на виконання вказаного рішення за вказаний період склала 140642,15 грн. та буде здійснена в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за рахунок коштів Державного бюджету України.
Розглянувши заяву суд виходить з наступного.
Спір в даній справі розглянутий і вирішений судом шляхом ухвалення судового рішення, яке набрало законної сили.
Відповідно до ч.ч. 2 та 3 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Аналогічні положення містяться в ст. 370 цього Кодексу, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 1291 Конституції України визначено, що держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Питання судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах віднесено до процесуальних питань, що пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах, які врегульовані розд. IV Кодексу адміністративного судочинства України (ст.ст. 370 - 383).
Відповідно до ст. 3811 Кодексу адміністративного судочинства України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382 - 3823 і 383 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 зазначеного Кодексу суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно з ч. 3 ст. 3821 цього Кодексу встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
В рішеннях Європейського суду з прав людини у справах Алпатов та інші проти України, Робота та інші проти України, Варава та інші проти України, ПМП «Фея» та інші проти України (якими встановлено порушення п. 1 ст. 6, ст. 13 Конвенції та ст. 1 Першого протоколу до Конвенції) звернута увага на те, що правосуддя не може вважатися здійсненим доти, доки не виконане судове рішення; виконання судового рішення, як завершальна стадія судового процесу, за своєю юридичною природою, є головною стадією правосуддя. Це повністю узгоджується з положеннями статті 1291 Конституції України.
Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених ст. 6 цієї Конвенції, ст. 1291 Конституції України, ст. ст. 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судове рішення, що ухвалено в даній адміністративній справі та набрало законної сили, підлягає виконанню в силу закону.
На час вирішення судом поданої заяви докази виконання судового рішення, що ухвалено в даній адміністративній справі та набрало законної сили, матеріали справи не містять.
Враховуючи встановлені обставини та положення процесуального законодавства, суд дійшов висновку, що подана заява підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 248, 382, 3821 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в даній адміністративній справі задовольнити.
Встановити судовий контроль за виконанням судового рішення в даній адміністративній справі.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати до суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.03.2025 року у справі № 200/901/25 протягом одного місяця з дня отримання суб'єктом владних повноважень даної ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.
Суддя Т.В. Логойда