Рішення від 18.08.2025 по справі 160/10658/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 серпня 2025 рокуСправа №160/10658/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Голобутовського Р.З.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "БУД МАЙБУТНЄ" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

11.04.2025 Товариство з обмеженою відповідальністю «БУД МАЙБУТНЄ» (далі - позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - відповідач-1), Державної податкової служби України (далі - відповідач-2), в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення №12300975/45424521 від 02.01.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №70 від 14.11.2024, а саме рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12300975/45424521 від 02.01.2025;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "БУД МАЙБУТНЄ", податкову накладну №70 від 14.11.2024 датою її подання на реєстрацію.

В обґрунтування правової позиції зазначено, що позивачем подано на реєстрацію податкову накладну №70 від 14.11.2024. Квитанцією, які надійшла у відповідь на реєстрацію податкової накладної, реєстрацію було зупинено на підставі п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Позивачем були подані пояснення з документами, проте оскаржуваним рішенням ГУ ДПС у Дніпропетровській області позивачу відмовлено у реєстрації зупиненої податкової накладної. Позивач вважає рішення таким, що підлягає скасуванню, з огляду на те, що відповідачу-1 були надані всі наявні у позивача документи на підтвердження господарської операції, на виконання якої складено податкову накладну. Вказане свідчить про протиправність рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, як такого, що не відповідає критерію правової визначеності.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.04.2025 відкрито провадження у адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом.

23.04.2025 судом отримано відзив Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якому відповідач-1 заперечує проти задоволення позовних вимог, вважає їх безпідставними з огляду на наступне. За результатами розгляду документів, наданих платником (повідомлення про подання пояснень та копій документів №5 від 24.12.2024, повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів №10 від 30.12.2024) та згідно аналізу інформаційних баз даних ДПСУ, Комісією ГУ ДПС у Дніпропетровській області винесено рішення від 02.01.2025 №12300975/45424521 про відмову в реєстрації ПН №70 від 14.11.2024 в Єдиному реєстрі податкової накладної з підстав: надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Встановлено наявність ризикових операцій: постачання товарів/послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту (накл) у зв'язку з придбанням товарів, не пов'язаних з господарською діяльністю платника податку та/або придбання товарів/послуг в об'ємах (обсягах), неспіввідносних з обсягами постачання товарів/послуг. ТОВ «БУД МАЙБУТНЄ» подано скаргу на рішення комісії, за результатами розгляду скарги №9002986605 від 16.01.2025 комісією центрального рівня прийнято рішення від 22.01.2025 №4371/45424521/2 про залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін. Підстави: ненадання платником податку копiй первинних документiв щодо постачання/придбання товарiв/послуг, зберiгання i транспортування, навантаження, розвантаження продукцiї, складських документiв (iнвентаризацiйнi описи), у тому числi рахунки- фактури/iнвойси, акти приймання, передачi товарiв (робiт, послуг) з урахуванням наявностi певних типових форм та галузевої специфiки, накладних. платник податку після отримання квитанції має право на подання документів, що були складені ним відповідно до Закону №996-XIV, та які можуть вважатись первинними та підтвердити факт наявності чи відсутності господарської операції. Податковий орган не зобов'язаний у квитанції вказувати перелік документів, який необхідно подати для підтвердження реальності господарської операції, оскільки таке прямо не передбачено нормативно-правовими актами. При цьому, на підтвердження фактичного здійснення господарських операцій, платник повинен мати відповідні первинні документи, які мають бути належно оформленими, містити всі необхідні реквізити, бути підписані уповноваженими особами. Враховуючи такий обов'язок, платник податку є обізнаним з тим, які первинні документи ним було складено, і які в силу вимог Закону №996-XIV підтверджують факт господарської операції. Тобто, контролюючий орган не може повідомити платнику вичерпний перелік документів, оскільки саме платник є обізнаним зі змістом господарської операції, що відбулась за його участю, та особливостями її документального оформлення. Відповідно до норм чинного законодавства повноваження Державної податкової служби України щодо реєстрації податкових накладних в ЄРПН є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу.

23.04.2025 судом отримано відзив Державної податкової служби України, в якому відповідач-2 заперечує проти задоволення позовних вимог, вважає їх безпідставними з огляду на наступне. Відповідач-2 зазначає, що відповідно до норм чинного законодавства повноваження ДПС щодо реєстрації податкових накладних в ЄРПН є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу. Відповідач-2 зазначає, що наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційним повноваженнями, законодавець надав їм певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення, а отже позовні вимоги про зобов'язання ДПС України зареєструвати податкові накладні є необґрунтованими, оскільки без надання правової оцінки рішенню комісії регіонального рівня, зобов'язання зареєструвати вказану податкову накладну в ЄРПН є передчасними.

25.04.2025 представником позивача подано до суду відповідь на відзив, в якій вказано, що позивач надав на адресу контролюючого органу документи, а саме: видаткову накладну № 326 від 14.11.2024 та товарно-транспортну накладну № 83 від 14.11.2024, договір поставки № 38 від 01.11.2024, яким підтверджується факт поставки товару (перша подія) передання матеріальних цінностей від позивача до покупця - ТОВ «БРЕБЕНЕСКУЛБУД» (код ЄДРПОУ 45354638). 22.11.2024 відбулася фактична оплата за вже поставлений товар, згідно рахунку на оплату №381 від 13.11.2024 та виписки з АТ «ПРИВАТБАНК» за період з 22.11.2024 по 24.11.2024, а також документи які надавались у повідомленні позивача вих. №20 від 24.12.2024, у повідомленні позивача про необхідність надання додаткових пояснень від 26.12.2024 та скарзі позивача вих. №6 від 16.01.2025. Всі вищевказані документи надавались позивачем суду при подачі адміністративного позову. Позивач стверджує, що відповідачу-1 були надані всі документи, які підтверджують реальність здійснення операцій по податковій накладній № 70 від 14.11.2024, а саме перша подія - поставка товару Покупцю ТОВ «БРЕБЕНЕСКУЛБУД» (код ЄДРПОУ 45354638).

24.04.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшла заява про заперечення проти розгляду за правилами спрощеного позовного провадження

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.04.2025 заяву Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про заперечення проти розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у справі №160/10658/25 залишено без задоволення.

Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «БУД МАЙБУТНЄ» (код ЄДРПОУ 45424521) зареєстровано 20.06.2024, перебуває на податковому обліку у Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області, Дніпровська державна податкова інспекція.

Основним видом діяльності за КВЕД є: 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням.

01.11.2024 між ТОВ «БУД МАЙБУТНЄ» (код ЄДРПОУ 45424521) (Постачальник) та ТОВ «БРЕБЕНЕСКУЛБУД» (код ЄДРПОУ 45354638) (Покупець) укладено договір поставки № 38, згідно умов п.1.1 якого постачальник приймає на себе зобов'язання поставляти і передавати у власність покупця товар, а покупець зобов'язується приймати та оплачувати товар в порядку та на умовах, визначених цим договором.

Відповідно до умов п. 8.1. договору поставки №38 від 01.11.2024 договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами, скріплення печатками сторін та діє до 31.12.2025.

Згідно п. 8.2. Договору, якщо жодна із сторін за 1 (один) календарний місяць до закінчення даного договору не заявить в письмовій формі про намір його припинити, договір продовжує свою дію на кожен наступний рік, на тих самих умовах.

14.11.2024 сторонами договору складено видаткову накладну № 326 про поставку товару ТОВ «БУД МАЙБУТНЄ» від ТОВ «БРЕБЕНЕСКУЛБУД» (код ЄДРПОУ 45354638) на загальну суму 22 049,80 грн., у тому числі ПДВ 3 674,97 грн., в якій зазначено найменування товару - KRAFT Профіль NOVA Пристінний L S24xH19x3000 RAL 9003, KRAFT Профіль Nova T-24 S24xH38x3600 RAL 9003, KRAFT Профіль Nova T-24 S24xH25x1200 RAL 9003, KRAFT Профіль Nova T-24 S24xH25x600 RAL 9003, підстава продажу такого товару - Договір поставки № 38 від 01.11.2024р., та рахунок на оплату покупцю № 381 від 13 листопада 2024р.

Товар було поставлено покупцеві ТОВ «БРЕБЕНЕСКУЛБУД» (код ЄДРПОУ 45354638) згідно з товарно-транспортною накладною № 83 від 14.11.2024.

Перевезення товару від позивача покупцю ТОВ «БРЕБЕНЕСКУЛБУД» (код ЄДРПОУ 45354638) здійснювалось на підставі договору про надання перевезення вантажів автомобільним транспортом № 01/07/24 від 01.07.2024, заявки № 83-14-11-24 від 14.11.2024, на перевезення до договору про надання перевезення вантажів автомобільним транспортом № 01/07/24 від 01.07.2024; рахунку на оплату № 831 від 01.12.2024 (транспорті послуги); акту наданих послуг № 829 від 31.12.2024 (транспорті послуги); оборотно-сальдової відомості по рахунку 6851 з 01.12.2024 по 01.04.2025; заключною випискою з АТ «ПРИВАТБАНК» за 27.03.2025 (транспорті послуги); заключною випискою з АТ «ПРИВАТБАНК» за 01.04.2025 (транспорті послуги).

За фактом поставки товару товариство з обмеженою відповідальністю «БУД МАЙБУТНЄ» склало податкову накладну № 70 від 14.11.2024 і направило її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, передбаченому п. 201.10. ст. 201 ПК України.

Згідно квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 25.11.2024 № 9356029996 прийнято (податкова накладна №70 від 14.11.2024) документ збережено, реєстрація зупинена. Підставою зупинення реєстрації було вказано: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі-Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 14.11.2024 № 70 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 7308, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку).» Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

24.12.2024 позивачем направлено відповідачу-1 повідомлення №5 про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.

До повідомлення позивачем були додані додатки:

- Виписка з ЄДР від 17.09.2024р. ТОВ «БУД МАЙБУТНЄ»;

- Витяг з реєстру платників податку на додану вартість № 2404654500101, ТОВ «БУД МАЙБУТНЄ»;

- Договір оренди (найму) приміщень - офісу № 0107 від 01.07.2024р. ТОВ «БУД МАЙБУТНЄ»;

- Договір оренди нежитлового приміщення - складського приміщення № 1/1 від 09.07.2024р. ТОВ «БУД МАЙБУТНЄ»;

- Договір про надання послуг перевезення вантажів автомобільним транспортом №01/07/24 від 01.07.2024р. між Виконавцем ТОВ «РУДІ-БУД ДНІПРО» та Замовником ТОВ «БУД МАЙБУТНЄ» на перевезення товару;

- Договір поставки № 22/07-1 від 22.07.2024р. на підтвердження продажу та поставки товару між Постачальником - ТОВ «ГІБАР-БУДКОМПЛЕКТ» (код ЄДРПОУ 43892555) та Покупцем - ТОВ «БУД МАЙБУТНЄ»;

- Договір поставки № 38 від 01.11.2024р. на підтвердження продажу та поставки товару між Позивачем та Покупцем ТОВ «БРЕБЕНЕСКУЛБУД» (код ЄДРПОУ 45354638);

- Копія пояснення Позивача вих. № 20 від 24.12.2024р.;

- Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 5 від 24.12.2024р.;

- Рахунок на оплату № 381 від 13.11.2024р. від позивача до покупця ТОВ «БРЕБЕНЕСКУЛБУД» (код ЄДРПОУ 45354638);

- Видаткова накладна № 326 від 14.11.2024р. на підтвердження відвантаження товару від Позивача Покупцю ТОВ «БРЕБЕНЕСКУЛБУД» (код ЄДРПОУ 45354638);

- Видаткова накладна № 1379 від 17.09.2024р. на підтвердження відвантаження товару від Постачальника ТОВ «ГІБАР-БУДКОМПЛЕКТ» (код ЄДРПОУ 43892555) позивачу;

- Товаро-транспортна накладна №83 від 14.11.2024р. на перевезення товару Виконавцем - ТОВ «РУДІ-БУД ДНІПРО» до Покупця - ТОВ «БРЕБЕНЕСКУЛБУД» (код ЄДРПОУ 45354638) від позивача;

- Виписка з банківського рахунку АТ КБ «ПРИВАТБАНК» за період з 22.11.2024р. по 24.11.2024р. ТОВ «БУД МАЙБУТНЄ» оплата Покупця ТОВ «БРЕБЕНЕСКУЛБУД» (код ЄДРПОУ 45354638);

- Виписка з банківського рахунку АТ КБ «ПРИВАТБАНК» за 17.09.2024р. ТОВ «БУД МАЙБУТНЄ»;

- Квитанція про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 25.11.2024р. о 16:20 № 9356029996;

- Оборотно - сальдова відомість по рахунку 361 від 14.11.2024р. позивача по ТОВ «БРЕБЕНЕСКУЛБУД» (код ЄДРПОУ 45354638);

- Оборотно - сальдова відомість по рахунку 361 від 22.11.2024р. позивача по ТОВ «БРЕБЕНЕСКУЛБУД» (код ЄДРПОУ 45354638);

- Оборотно - сальдова відомість по рахунку 631 від 17.09.2024р. позивача по ТОВ «ГІБАР-БУДКОМПЛЕКТ» (код ЄДРПОУ 43892555);

- Податкова накладна № 76 від 17.09.2024р. між постачальником ТОВ «ГІБАР- БУДКОМПЛЕКТ» (код ЄДРПОУ 43892555) та позивачем;

- Податкова накладна № 70 від 14.11.2024р. між позивачем та покупцем - ТОВ «БРЕБЕНЕСКУЛБУД» (код ЄДРПОУ 45354638);

- Форма 20-ОПП (повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність) ТОВ «БУД МАЙБУТНЄ».

У зв'язку з зупиненням реєстрації податкової накладної, та з необхідністю надання додаткових пояснень та/або документів для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «БУД МАЙБУТНЄ» повідомленням про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 26.12.2024 №12265189/45424521 запропоновано надати такі додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних первинних документів щодо придбання товарів, інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додаткова інформація: Встановлено наявність ризикових операцій: постачання товарів/послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту (?накл) у зв'язку з придбанням товарів, не пов'язаних з господарською діяльністю платника податку та/або придбання товарів/послуг в об'ємах (обсягах), неспіввідносних з обсягами постачання товарів/послуг.

Позивачем було подано повідомлення про надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 30.12.2024 № 10, до якого додано:

- Договір поставки № 22/07-1 від 22.07.2024р. на підтвердження продажу та поставки товару між Постачальником - ТОВ «ГІБАР-БУДКОМПЛЕКТ» (код ЄДРПОУ 43892555) та Покупцем - ТОВ «БУД МАЙБУТНЄ»;

- Товаро - транспортна накладна № 95 від 17.09.2024р. на перевезення товару Виконавцем - ТОВ «РУДІ-БУД ДНІПРО» від Постачальника - ТОВ «ГІБАР- БУДКОМПЛЕКТ» (код ЄДРПОУ 43892555) до Позивача;

- Договір поставки № 38 від 01.11.2024р. на підтвердження продажу та поставки товару між Позивачем та Покупцем ТОВ «БРЕБЕНЕСКУЛБУД» (код ЄДРПОУ 45354638);

- Податкова накладна № 76 від 17.09.2024р. між Постачальником ТОВ «ГІБАР- БУДКОМПЛЕКТ» (код ЄДРПОУ 43892555) та Позивачем;

- Видаткова накладна № 326 від 14.11.2024р. на підтвердження відвантаження товару від Позивача Покупцю ТОВ «БРЕБЕНЕСКУЛБУД» (код ЄДРПОУ 45354638);

- Податкова накладна № 70 від 14.11.2024р. між позивачем та покупцем - ТОВ «БРЕБЕНЕСКУЛБУД» (код ЄДРПОУ 45354638);

- Видаткова накладна № 1379 від 17.09.2024р. на підтвердження відвантаження товару від Постачальника ТОВ «ГІБАР-БУДКОМПЛЕКТ» (код ЄДРПОУ 43892555) позивачу;

- Товаро - транспортна накладна № 83 від 14.11.2024р. на перевезення товару Виконавцем - ТОВ «РУДІ-БУД ДНІПРО» до Покупця - ТОВ «БРЕБЕНЕСКУЛБУД» (код ЄДРПОУ 45354638) від позивача.

За результатами розгляду документів, наданих платником (повідомлення про подання пояснень та копій документів №5 від 24.12.2024 року, повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів №10 від 30.12.2024 р.) та згідно аналізу інформаційних баз даних ДПСУ, Комісією ГУ ДПС у Дніпропетровській області винесено рішення від 02.01.2025 №12300975/45424521 про відмову в реєстрації ПН №70 від 14.11.2024 р. в Єдиному реєстрі податкової накладної з підстав: надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства.

Додаткова інформація: встановлено наявність ризикових операцій: постачання товарів/послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту (?накл) у зв'язку з придбанням товарів, не пов'язаних з господарською діяльністю платника податку та/або придбання товарів/послуг в об'ємах (обсягах), неспіввідносних з обсягами постачання товарів/послуг.

ТОВ «БУД МАЙБУТНЄ» подано скаргу на рішення комісії, за результатами розгляду скарги №9002986605 від 16.01.2025 комісією центрального рівня прийнято рішення від 22.01.2025 №4371/45424521/2 про залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін з підстав: ненадання платником податку копiй первинних документiв щодо постачання/придбання товарiв/ послуг, зберiгання i транспортування, навантаження, розвантаження продукцiї, складських документiв (iнвентаризацiйнi описи), у тому числi рахунки-фактури/iнвойси, акти приймання, передачi товарiв (робiт, послуг) з урахуванням наявностi певних типових форм та галузевої специфiки, накладних.

Не погоджуючись з рішеннями про відмову у реєстрації податкової накладної, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що Реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року(далі - Порядок № 1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з пунктом 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

Відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;

наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;

дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165 та Порядок розгляду скарги, відповідно).

За положеннями пункту 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку № 1165).

За приписами пункту 10 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Згідно з пунктом 11 Порядку № 1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, скарги на рішення комісій регіонального рівня про неврахування таблиці даних платника податку та скарги на рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).

Пунктом 1 додатку 3 Порядку № 1165 «Критерії ризиковості здійснення операцій» є: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520).

Пунктами 2-7 Порядку № 520 рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня) .

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронні довірчі послуги».

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

Згідно з пунктами 9-11 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення комісії контролюючого органу повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.

Аналізуючи надані позивачем як до суду, так і до Комісії регіонального рівня документи, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що за видатковою накладною № 326 від 14.11.2024 ТОВ «БУД МАЙБУТНЄ» поставило ТОВ «БРЕБЕНЕСКУЛБУД» товар на загальну суму 22 049,80 грн, в тому числі ПДВ на суму 3674,97 грн.

Відповідачем-1 при вирішенні питання щодо можливості реєстрації податкової накладної № 70 від 14.11.2024 за фактом поставки товару за видатковою накладною № 326 від 14.11.2024, було встановлено перевищення товару, що поставляється позивачем над товаром, що було придбано позивачем.

Позивач отримав від відповідача-1 повідомлення від 26.12.2024 №12265189/45424521 про необхідність надання: первинних документів щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних первинних документів щодо придбання товарів, інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Додаткова інформація: встановлено наявність ризикових операцій: постачання товарів/послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту (?накл) у зв'язку з придбанням товарів, не пов'язаних з господарською діяльністю платника податку та/або придбання товарів/послуг в об'ємах (обсягах), неспіввідносних з обсягами постачання товарів/послуг.

Позивачем було подано повідомлення про надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 30.12.2024 № 10, до якого додано:

- Договір поставки № 22/07-1 від 22.07.2024р. на підтвердження продажу та поставки товару між Постачальником - ТОВ «ГІБАР-БУДКОМПЛЕКТ» (код ЄДРПОУ 43892555) та Покупцем - ТОВ «БУД МАЙБУТНЄ»;

- Товаро - транспортна накладна № 95 від 17.09.2024р. на перевезення товару Виконавцем - ТОВ «РУДІ-БУД ДНІПРО» від Постачальника - ТОВ «ГІБАР- БУДКОМПЛЕКТ» (код ЄДРПОУ 43892555) до позивача;

- Договір поставки № 38 від 01.11.2024р. на підтвердження продажу та поставки товару між Позивачем та Покупцем ТОВ «БРЕБЕНЕСКУЛБУД» (код ЄДРПОУ 45354638);

- Податкова накладна № 76 від 17.09.2024р. між Постачальником ТОВ «ГІБАР- БУДКОМПЛЕКТ» (код ЄДРПОУ 43892555) та Позивачем;

- Видаткова накладна № 326 від 14.11.2024 на підтвердження відвантаження товару від Позивача Покупцю ТОВ «БРЕБЕНЕСКУЛБУД» (код ЄДРПОУ 45354638);

- Податкова накладна № 70 від 14.11.2024 між позивачем та покупцем - ТОВ «БРЕБЕНЕСКУЛБУД» (код ЄДРПОУ 45354638);

- Видаткова накладна № 1379 від 17.09.2024р. на підтвердження відвантаження товару від Постачальника ТОВ «ГІБАР-БУДКОМПЛЕКТ» (код ЄДРПОУ 43892555) позивачу;

- Товаро - транспортна накладна № 83 від 14.11.2024р. на перевезення товару Виконавцем - ТОВ «РУДІ-БУД ДНІПРО» до Покупця - ТОВ «БРЕБЕНЕСКУЛБУД» (код ЄДРПОУ 45354638) від позивача.

Проаналізувавши видаткову накладну №1379 від 17.09.2024, на яку позивач спирається як на доказ отримання від ТОВ «ГІБАР-БУДКОМПЛЕКТ» товару, поставленого в подальшому на адресу ТОВ «БРЕБЕНЕСКУЛБУД», судом встановлено, що вказана видаткова накладна містить наступну номенклатуру товару: KRAFT Профіль NOVA з різними характеристиками.

За видатковою накладною № 326 від 14.11.2024 ТОВ «БУД МАЙБУТНЄ» поставило ТОВ «БРЕБЕНЕСКУЛБУД» аналогічний товар у меншій кількості, проте вказана видаткова накладна містить товарні позиції такі як: гіпсокартон, шурупи, гвинти, профілі, плити.

Таким чином, номенклатура товару, отриманого позивачем за видатковою накладною №1379 від 17.09.2024 не відповідає номенклатурі товару № 326 від 14.11.2024, поставленого позивачем в подальшому підприємству-отримувачу.

Разом з тим, наявність первинних документів є обов'язковою, але не єдиною достатньою умовою для формування податкового кредиту, оскільки виконання зобов'язання за правочином зумовлює складання й інших документів. Формальне складення лише первинного документа не є беззаперечним доказом реальності конкретної господарської операції, якщо контролюючий орган наводить доводи, які ставлять під сумнів її здійснення, зокрема доводи щодо неможливості здійснення поставок контрагентом.

Відповідно до Порядку №520 протягом 2023 року було внесено зміни, зокрема наказами №19 від 12.01.2023, №394 від 14.07.2023.

Так, відповідно до п.п. 9-12 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до п.4 Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до п. 4 Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому ст. 42 глави 1 розділу ІІ Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК;

або приймає рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому ст.42 глави 1 розділу ІІ Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Відповідно до форми, наведеної у Додатку 2 до Порядку №520, у вищевказаному повідомленні відповідачем зазначено, які саме первинні документи необхідно додати для прийняття Комісією рішення про реєстрацію податкових накладних, а саме: документи на підтвердження придбання поставленого товару.

Судом проаналізовано подані позивачем документи та встановлено, що документи на підтвердження придбання поставленого товару надано не в повному обсязі.

Ненадання платником податку копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, реєстрацію якої зупинено, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів - є підставою для відмови у реєстрації податкової накладної, що прямо передбачено п.9 Порядку №520. Адже у Комісії регіонального рівня були відсутні правові підстави прийняти рішення про реєстрацію податкової накладної, у зв'язку з тим, що позивач не в повному обсязі надав документи, які відповідач-1 запитував в повідомленні.

Відповідно до пункту 44.1. статті 44 ПК України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

За змістом частини першої статті 9 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі - Закон № 996-XIV), підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які у розумінні абзацу одинадцятого статті 1 цього Закону є документами, які містять відомості про господарську операцію та відповідно до частини другої статті 9 цього ж Закону повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської діяльності і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

У підпункті «а» пункту 185.1 статті 185 ПК України зазначено, що об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю.

Відповідачами відмовлено у реєстрації розрахунку коригування з підстав відсутності документів, що підтверджують постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції.

При цьому, суд звертає увагу, що визначені первинні документи, які не були надані позивачем до податкового органу та до суду, визначені Порядком №520, як документи необхідні для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

Суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Дотримуючись встановленого процесуальним законодавством завдання, суд приходить до висновку, що відповідач-1, здійснюючи дослідження поданих позивачем первинних документів діяв обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, оскільки позивачем не було подано Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних документів, неподання яких стало підставою для прийняття оскаржуваного рішення.

Як зазначено Верховним Судом в постанові від 13.03.2023 у справі № 240/12029/21 оскаржуване рішення про відмову у реєстрації ПН, було прийнято в межах, на підставі, у спосіб та у формі, що передбачені діючим законодавством. Контролюючий орган іншого рішення, ніж відмова у реєстрації ПН за встановлених обставин на підставі наданих позивачем документів прийняти не міг.

Відносно первинних бухгалтерських документів висловився Верховний суд України і в рішенні від 19.04.2016 у справі №21-4985а15 вказавши, що господарська операція пов'язана не з фактом підписання договору, а з фактом руху активів платника податків та руху його капіталу, а сам договір не є первинним обліковим документом для цілей бухгалтерського обліку.

Вказаної позиції дотримується і Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 27.02.2018 у справі №813/1766/17, адміністративне провадження №К/9901/3360/17.

Приймаючи рішення, суд зазначає, що платник податків зобов'язаний складати встановлені законодавством первинні документи на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування.

На підтвердження фактичного здійснення господарських операцій, платник повинен мати відповідні первинні документи, які мають бути належно оформленими, містити всі необхідні реквізити, бути підписані уповноваженими особами. Водночас обов'язок підтвердити правомірність та обґрунтованість витрат первинними документами покладається на платника.

Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 17.03.2020 у справі №820/5934/15.

Згідно зі ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладених, суд зазначає наступне.

Положенням підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

При цьому згідно з нормами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування.

У разі надходження до органу ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

З огляду на викладене, враховуючи, що судом не встановлено протиправності рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №12300975/45424521 від 02.01.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №70 від 14.11.2024, а тому відсутні підстави для зобов'язання відповідача-2 зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Аналогічна позиція стосовно обов'язку доказування була висловлена Європейським судом з прав людини у пункті 36 справи «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), від 01 липня 2003 року №37801/97, в якому він зазначив, що хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення).

Позивач вмотивованих доводів на підтвердження позову не надав, натомість, відповідачі виконали покладений на них ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України обов'язок, а саме довели правомірність своїх рішень, чим спростували твердження позивача про порушення його прав та інтересів.

Враховуючи викладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи вимоги законодавства України, суд робить висновок про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Судові витрати розподілу не підлягають, у зв'язку з відмовою у задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «БУД МАЙБУТНЄ» (вул. Сергія Подолинського, буд. 31, м. Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 45424521) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ ВП 44118658), Державної податкової служби України (пл. Львівська, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.З. Голобутовський