Ічнянський районний суд Чернігівської області
Провадження № 3/733/807/25
Єдиний унікальний №733/1348/25
Постанова
Іменем України
18 серпня 2025 року м. Ічня
Ічнянський районний суд Чернігівської області
у складі судді Овчарика В.М.,
за участю секретаря Пікуль Л.К. та
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції № 2 (м. Ічня) Прилуцького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Парафіївка Ічнянського району Чернігівської області, розлученого, зареєстрованого в АДРЕСА_1 , фактично проживаючого в АДРЕСА_2 , пенсіонера, ІПН: НОМЕР_1 ,
за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
установив:
Згідно протоколу, 26 червня 2025 року о 05-00 год ОСОБА_1 на АДРЕСА_3 висловлювався нецензурною лайкою, кидав петарди у будинок ОСОБА_2 та розбив віконне скло, чим порушив громадський порядок та спокій громадян.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав та пояснив, що 26 червня 2025 року о 05-00 год на АДРЕСА_3 не перебував, нецензурною лайкою в адресу ОСОБА_2 не висловлювався, петарди у будинок не кидав та нікому не розбивав віконне скло.
Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, та дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Стаття 9 ч. 1 КУпАП зазначає, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне, всебічне з'ясування обставин по справі.
Відповідно до диспозиції ст. 173 КУпАП дрібним хуліганством визнається нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Громадський порядок - це обумовлена потребами суспільства система врегульованих правовими та іншими соціальними нормами система відносин, що складаються у громадських місцях в процесі спілкування людей, і яка має на меті забезпечення спокійної обстановки суспільного життя, нормальних умов для праці і відпочинку людей, для діяльності державних органів, а також підприємств, установ та організацій.
Дрібне хуліганство характеризується умислом, тобто особа, яка здійснює дрібне хуліганство, розуміє, усвідомлює, що своїми діями вона порушує громадський порядок і бажає або свідомо допускає прояв неповаги до суспільства.
З суб'єктивної сторони хуліганські дії правопорушника характеризуються умисною виною та мотивом явної неповаги до суспільства.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, свідків, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису, іншими документами.
Частиною 2 статті 251 КУпАП передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
У підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, органом поліції наданий протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 184037, письмові пояснення ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Однак, досліджені судом матеріали справи не містять достатніх доказів, які б вказували на доведеність факту вчинення ОСОБА_1 громадського порядку, оскільки з письмових пояснень ОСОБА_2 вбачається, що їй хтось кинув якийсь предмет у вікно, розбивши шибку, після чого побачила як з двору виходив місцевий мешканець ОСОБА_1 , з яким вона знаходиться у неприязних відносинах.
Відповідно до письмових пояснень ОСОБА_4 вбачається, що 26 червня 2025 року о п'ятій годині ранку до них прийшов ОСОБА_1 , який щось кинув у вікно та з необережності розбив його, а коли син ОСОБА_5 виглянув у вікно, то побачив як ОСОБА_1 тікає через вхідну хвіртку.
Із метою спростування чи підтвердження вказаних тверджень у своїх письмових поясненнях судом викликалися у судове засідання ОСОБА_2 та ОСОБА_4 , однак не з'явилися.
Будь-яких даних про те, що ОСОБА_1 висловлювався нецензурною лайкою в адресу ОСОБА_2 , а також те, що кинув пітарду, матеріали справи не містять.
Крім того, матеріали справи, окрім як письмових пояснень ОСОБА_2 та ОСОБА_4 , не містять інших відомостей, що саме ОСОБА_1 розбив їм вікно.
У своїх поясненнях ОСОБА_2 зазначила, що вона знаходиться у неприязних відносинах із ОСОБА_1 , при цьому останній в судовому засіданні зазначив, що ці неприязні відносини пов'язані тим, що він найняв ОСОБА_2 та ОСОБА_4 , щоб допогли йому по господарству, заплативши їм за це, але вони не виконали домовленості, про що він їм неодноразово нагадував, і вважає саме таким чином вирішили йому помститися.
При цьому надаючи оцінку протоколу про адміністративне правопорушення суд констатує, що останній містить лише інформацію про вчинене правопорушення сформульоване працівником поліції і такий протокол без підтвердження іншими достатніми та належними доказами не може бути беззаперечним доказом вини ОСОБА_1 .
Статтею 62 ч. 3 Конституції України встановлено, що обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно п. 2 ст. 129 Конституції України однією з основних засад судочинства, є забезпечення доведеності вини.
Враховуючи, що законодавство України про адміністративні правопорушення має каральну направленість (більш кримінальна), а тому з урахуванням принципів і загальних засад КУпАП, практики Європейського Суду по правах людини, передбачається принцип презумпції невинності особи, поки її винуватість не буде доведена у встановленому законом порядку.
Таким чином, аналізуючи докази по справі, суд дійшов до висновку, що в судовому засіданні не доведено факту винних дій ОСОБА_1 , у зв'язку з чим провадження по справі стосовно останнього у вчиненні ним правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП підлягає закриттю на підставі п.1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Керуючись п. 1 ст. 247, п. 3 ст. 284 КУпАП, суд
постановив:
Справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 173 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Ічнянський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя В.М. Овчарик