Справа № 750/11203/25
Провадження № 1-кс/750/3507/25
18 серпня 2025 року м. Чернігів
Слідчий суддя Деснянського районного суду м. Чернігова ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши в судовому засіданні клопотання слідчого П'ятого слідчого відділу (з дислокацією в м. Чернігові) Територіального управління ДБР, розташованого у місті Києві про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62025100150003232 від 08.08.2025, стосовно
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Тарасівка Цюрупинського району Херсонської області, раніше не судимого, який зареєстрований та останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_1 ,
який підозрюється в учиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України,
До суду надійшло клопотання слідчого П'ятого слідчого відділу (з дислокацією в м. Чернігові) Територіального управління ДБР, розташованого у місті Києві ОСОБА_6 , погоджене з прокурором відділу Чернігівської обласної прокуратури ОСОБА_7 , в якому слідчий просить обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного ОСОБА_5 .
У судовому засіданні прокурор підтримав дане клопотання та просив задовольнити з наведених у ньому підстав.
Захисник у вирішенні даного клопотання поклалася на розсуд суду.
На підставі ч.6 ст.193 КПК України, розгляд клопотання проводиться слідчим суддею за відсутності підозрюваного ОСОБА_5 .
Заслухавши думку учасників судового засідання, дослідивши матеріали кримінального провадження, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Під час досудового розслідування 02.08.2025 на підставі сукупності зібраних доказів повідомлено про підозру ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю с. Тарасівка, Цюрупинського району Херсонської області, громадянину України, раніше не судимому, зареєстрованому та останнє відоме місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
Під час досудового розслідування установлено, що 24 лютого 2022 року, приблизно о 5 год. 00 хв., президент російської федерації оголосив про рішення розпочати повномасштабну військову агресію проти України та віддав відповідний наказ підрозділам збройних сил рф про вторгнення на територію суверенної України.
24 лютого 2022 року Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та продовжує діяти на сьогодні.
Так, 24.02.2022, на виконання вищевказаних наказів, військовослужбовці збройних сил російської федерації, шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України, в тому числі м. Херсон.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон №1207-VII), тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених ч. 1 ст. 3 вказаного Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до п.7 ч.1 ст.1-1 Закону №1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування рф та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування рф встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації рф.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», Херсонська міська територіальна громада внесена до вказаного як така, що перебувала під тимчасовою окупацією.
Після остаточної військової окупації м. Херсон, представниками збройних формувань російської федерації фактично узурповано всі владні повноваження на тимчасово окупованій території громади шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності громади, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного і психологічного впливу до окремих категорій суспільства та верств населення, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування.
Продовжуючи встановлення тотального контролю та розповсюджуючи свою владу на захоплених територіях м. Херсон, представники збройних формувань рф, діючи за підтримки місцевих колаборантів, окупаційної адміністрації та інших лояльних до держави-агресора верств місцевого населення із числа діючих та колишніх співробітників правоохоронних органів України, створили на тимчасово окупованій території м. Херсон незаконний правоохоронний орган - так званий «ИК «Северная исправительная колония (№90)» УСИН по Херсонской области» (мовою оригіналу).
При цьому встановлено, що згідно з наказом керівника ДУ «Північна виправна колонія (№90)» від 07.07.2021 № 86/ос ОСОБА_5 зараховано на службу та призначено на посаду молодшого інспектора відділу нагляду і безпеки вказаної установи та він мав спеціальне звання «молодший сержант внутрішньої служби».
ОСОБА_5 , будучи громадянином України, зараховуючись до кримінально-виконавчої служби, присягнув з високою відповідальністю виконувати свій службовий обов'язок, вимоги статутів і наказів, постійно вдосконалювати професійну майстерність та підвищувати рівень культури, не допускати порушень прав і свобод людини та громадянина, всіляко сприяти зміцненню правопорядку.
Однак, ОСОБА_5 , будучи працівником правоохоронного органу України - молодшим інспектором відділу нагляду і безпеки ДУ «Північна виправна колонія (№90)», порушуючи вимоги ст. ст. 17, 19, 65 Конституції України, порушуючи присягу особи рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, діючи умисно та протиправно на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, маючи достатній рівень освіти, спеціальних знань і життєвого досвіду для усвідомлення фактів військової агресії російської федерації проти України, з власної ініціативи, добровільно в період збройного конфлікту в умовах воєнного стану зайняв посаду у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території України за наступних обставин.
Так, з 24.02.2022 збройними силами та іншими військовими формуваннями російської федерації здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію суверенної держави Україна.
На початку березня 2022 року, більш точний час встановити не вдалося, збройні сили російської федерації, здійснюючи військове вторгнення, зайняли та здійснювали контроль частини території України, а саме тимчасово окупували територію м. Херсон, захопили і взяли під силовий контроль будівлі та споруди на території даного населеного пункту, що забезпечували діяльність органів державної влади, в тому числі й ДУ «Північна виправна колонія (№90)», розташовану за адресою: м. Херсон, вул. Некрасова, 234, задля припинення їх законної діяльності згідно законодавства України та створення на їх базі і забезпечення функціонування органів окупаційної влади, зокрема і незаконного правоохоронного органу з правозастосовними функціями.
Зокрема, з метою утворення вертикалі незаконних органів управління та їх функціонування на тимчасово окупованій збройними силами російської федерації території м. Херсон на початку березня 2022 року було створено незаконний правоохоронний орган під назвою «УСИН по Херсонской области» (мовою оригіналу) та його структурний підрозділ ИК «Северная исправительная колония (№ 90)» (мовою оригіналу), за адресою: м. Херсон, вул. Некрасова, 234.
В свою чергу, не пізніше 04.03.2022, більш точний час встановити за об'єктивних причин не вдалось можливим, молодший сержант внутрішньої служби, молодший інспектор відділу нагляду і безпеки ДУ «Північна виправна колонія (№90)» ОСОБА_5 , будучи громадянином України, реалізуючи свій злочинний умисел, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії проти України, яка розпочалась повномасштабним військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, переслідуючи особисті інтереси, добровільно залишився на тимчасово окупованій території збройними формування держави-агресора, а саме в м. Херсон.
Перебуваючи на тимчасово окупованій території, а саме в м. Херсон ОСОБА_5 , не пізніше 31.05.2022, більш точний час встановити за об'єктивних причин не вдалось можливим, будучи громадянином України, перебуваючи на території м. Херсон, діючи зі своїх особистих мотивів погодившись на пропозицію представників окупаційної адміністрації держави-агресора, умисно та протиправно, добровільно, за власним бажанням, діючи із власних ідеологічних мотивів, з метою підтримання окупаційної влади, встановленої збройними формуваннями російської федерації, усвідомлюючи протиправність своїх дій та бажаючи настання негативних наслідків, всупереч вимог діючого законодавства України зайняв посаду «младшего инспектора отдела надзора и безопасности ИК «Северная исправительная колония (№ 90)» (мовою оригіналу) та добровільно працював в указаному незаконному правоохоронному органі, чим створив умови для функціонування зазначеного незаконного правоохоронного органу, тим самим забезпечив становлення і зміцнення окупаційної влади російської федерації на тимчасово окупованій території Україні.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Ухвалою слідчого судді Деснянського районного суду м. Чернігова від 18.08.2025 надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у даному кримінальному провадженні.
За змістом ч.6 ст.193 КПК України, слідчий суддя розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України; у такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Запобіжний захід у вигляді тримання під вартою не може бути застосований, окрім як: до раніше не судимої особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад п'ять років (п. 4 ч. 2 ст. 183 КПК України).
Згідно ч. 7 ст. 176 КПК України під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочину, серед іншого, передбаченого статтею 111-1 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу застосовується виключно запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 176 КПК України запобіжними заходами є, зокрема, тримання під вартою.
Відповідно ст. 1 Закону України «Про оборону України» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
24.02.2022 Президентом України видано Указ «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022, затверджений Законом № 2102-ІХ від 24.02.2022, у зв'язку з чим почав діяти воєнний стан на території України і продовжує діяти по даний час.
При обранні запобіжного заходу слідчий суддя приймає до уваги характер вчиненого протиправного діяння, його тяжкість, вчинення діяння під час воєнного стану на окупованій збройними силами РФ території України. Слідчий суддя погоджується про те, що, ОСОБА_5 , усвідомлюючи тяжкість та невідворотність покарання, що загрожує йому в разі визнання його винуватим, може переховуватись від органів досудового розслідування та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинення ним злочину. Також, ОСОБА_5 з метою уникнення кримінальної відповідальності, використовуючи свої зв'язки з представниками органів влади на підконтрольній території України та зв'язки держави-агресора, може, як у спосіб погроз, підкупу, психологічного впливу, так і в інший спосіб незаконно впливати на осіб, які можуть бути допитані як свідки, зокрема діючих співробітників ДУ «Північна виправна колонія (№90)». Окрім цього, підозрюваний має певне коло зв'язків у тому числі з керівництвом та службовими особами ДКВС України, здобутих в силу проходження ним служби та може використовувати їх у своїх інтересах для протиправного впливу на свідків, які володіють інформацією щодо обставин та фактів кримінального правопорушення, а також використовуючи зв'язки із іншими особами, впливати на вказаних свідків у різних формах (умовляння, підкуп, заохочення тощо), з метою їх спонукання до ненадання показань, перекручування або спотворення обставин, які їм відомі, тощо. Крім того, ОСОБА_5 , може іншим чином перешкодити кримінальному провадженню, що може полягати у створенні підозрюваним штучних доказів та підбурюванні осіб, зокрема, як цивільних осіб так і осіб з числа осіб, з якими проходив спільну до березня 2022 року службу в підрозділах ДКВС України, які не були свідками кримінального правопорушення, до надання завідомо неправдивих показань на наявність вигаданих у нього обставин колабораційної діяльності, а також інших висунутих ним у подальшому версій. Також, злочинна діяльність ОСОБА_5 фактично має триваючий характер та фактично продовжується і на даний час - він продовжує займати адміністративну посаду у незаконно створеній окупаційною владою установі.
Таким чином, у судовому засіданні прокурором доведено наявність ризиків, передбачених п.п. 1, 3, 4, 5 ч.1 ст.177 КПК України, а тому клопотання підлягає задоволенню.
Зважаючи на обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, який перебуває на тимчасово окупованій території України, розмір застави не визначається відповідно до абз. 7 ч.4 ст.183 КПК України та строк дії такої ухвали не зазначається відповідно до ч.4 ст.197 КПК України.
Керуючись ст.ст. 176-178, 183, 193, 194, 196, 197 КПК України, слідчий суддя
Клопотання - задовольнити.
Обрати стосовно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Тарасівка, Цюрупинського району Херсонської області, громадянина України, раніше не судимого, зареєстрованого та останнє відоме місце проживання якого за адресою: АДРЕСА_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Роз'яснити, що після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення та не може бути оскаржена.
Слідчий суддя ОСОБА_1