Ухвала від 18.08.2025 по справі 750/11203/25

Справа № 750/11203/25

Провадження № 1-кс/750/3509/25

УХВАЛА

18 серпня 2025 року м. Чернігів

Слідчий суддя Деснянського районного суду м. Чернігова ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши в судовому засіданні клопотання слідчого П'ятого слідчого відділу (з дислокацією в м. Чернігові) Територіального управління ДБР, розташованого у місті Києві про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62025100150003232 від 08.08.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України,

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшло клопотання слідчого П'ятого слідчого відділу (з дислокацією в м. Чернігові) Територіального управління ДБР, розташованого у місті Києві ОСОБА_5 , погоджене з прокурором відділу Чернігівської обласної прокуратури ОСОБА_6 , в якому слідчий просить надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62025100150003232 від 08.08.2025, стосовно підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання, просив його задовольнити з наведених у ньому підстав.

Захисник щодо вирішення вказаного клопотання прокурора поклалася на розсуд суду.

Заслухавши думки учасників судового засідання, дослідивши матеріали кримінального провадження, якими обґрунтоване клопотання, суд приходить до наступних висновків.

Під час досудового розслідування 02.08.2025 на підставі сукупності зібраних доказів повідомлено про підозру ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю с. Тарасівка, Цюрупинського району Херсонської області, громадянину України, раніше не судимому, зареєстрованому та останнє відоме місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 .

Під час досудового розслідування установлено, що 24 лютого 2022 року, приблизно о 5 год. 00 хв., президент російської федерації оголосив про рішення розпочати повномасштабну військову агресію проти України та віддав відповідний наказ підрозділам збройних сил рф про вторгнення на територію суверенної України.

24 лютого 2022 року Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та продовжує діяти на сьогодні.

Так, 24.02.2022, на виконання вищевказаних наказів, військовослужбовці збройних сил російської федерації, шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України, в тому числі м. Херсон.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон №1207-VII), тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених ч. 1 ст. 3 вказаного Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.

Тимчасово окупованою територією, відповідно до п.7 ч.1 ст.1-1 Закону №1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування рф та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування рф встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації рф.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», Херсонська міська територіальна громада внесена до вказаного як така, що перебувала під тимчасовою окупацією.

Після остаточної військової окупації м. Херсон, представниками збройних формувань російської федерації фактично узурповано всі владні повноваження на тимчасово окупованій території громади шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності громади, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного і психологічного впливу до окремих категорій суспільства та верств населення, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування.

Продовжуючи встановлення тотального контролю та розповсюджуючи свою владу на захоплених територіях м. Херсон, представники збройних формувань рф, діючи за підтримки місцевих колаборантів, окупаційної адміністрації та інших лояльних до держави-агресора верств місцевого населення із числа діючих та колишніх співробітників правоохоронних органів України, створили на тимчасово окупованій території м. Херсон незаконний правоохоронний орган - так званий «ИК «Северная исправительная колония (№90)» УСИН по Херсонской области» (мовою оригіналу).

При цьому встановлено, що згідно з наказом керівника ДУ «Північна виправна колонія (№90)» від 07.07.2021 № 86/ос ОСОБА_7 зараховано на службу та призначено на посаду молодшого інспектора відділу нагляду і безпеки вказаної установи та він мав спеціальне звання «молодший сержант внутрішньої служби».

ОСОБА_7 , будучи громадянином України, зараховуючись до кримінально-виконавчої служби присягнув з високою відповідальністю виконувати свій службовий обов'язок, вимоги статутів і наказів, постійно вдосконалювати професійну майстерність та підвищувати рівень культури, не допускати порушень прав і свобод людини та громадянина, всіляко сприяти зміцненню правопорядку.

Однак, ОСОБА_7 , будучи працівником правоохоронного органу України - молодшим інспектором відділу нагляду і безпеки ДУ «Північна виправна колонія (№90)», порушуючи вимоги ст. ст. 17, 19, 65 Конституції України, порушуючи присягу особи рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, діючи умисно та протиправно на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, маючи достатній рівень освіти, спеціальних знань і життєвого досвіду для усвідомлення фактів військової агресії російської федерації проти України, з власної ініціативи, добровільно в період збройного конфлікту в умовах воєнного стану зайняв посаду у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території України за наступних обставин.

Так, з 24.02.2022 збройними силами та іншими військовими формуваннями російської федерації здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію суверенної держави Україна.

На початку березня 2022 року, більш точний час встановити не вдалося, збройні сили російської федерації, здійснюючи військове вторгнення, зайняли та здійснювали контроль частини території України, а саме тимчасово окупували територію м. Херсон, захопили і взяли під силовий контроль будівлі та споруди на території даного населеного пункту, що забезпечували діяльність органів державної влади, в тому числі й ДУ «Північна виправна колонія (№90)», розташовану за адресою: м. Херсон, вул. Некрасова, 234, задля припинення їх законної діяльності згідно законодавства України та створення на їх базі і забезпечення функціонування органів окупаційної влади, зокрема і незаконного правоохоронного органу з правозастосовними функціями.

Зокрема, з метою утворення вертикалі незаконних органів управління та їх функціонування на тимчасово окупованій збройними силами російської федерації території м. Херсон на початку березня 2022 року було створено незаконний правоохоронний орган під назвою «УСИН по Херсонской области» (мовою оригіналу) та його структурний підрозділ ИК «Северная исправительная колония (№ 90)» (мовою оригіналу), за адресою: м. Херсон, вул. Некрасова, 234.

В свою чергу, не пізніше 04.03.2022, більш точний час встановити за об'єктивних причин не вдалось можливим, молодший сержант внутрішньої служби, молодший інспектор відділу нагляду і безпеки ДУ «Північна виправна колонія (№90)» ОСОБА_7 , будучи громадянином України, реалізуючи свій злочинний умисел, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії проти України, яка розпочалась повномасштабним військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, переслідуючи особисті інтереси, добровільно залишився на тимчасово окупованій території збройними формування держави-агресора, а саме в м. Херсон.

Перебуваючи на тимчасово окупованій території, а саме в м. Херсон ОСОБА_7 , не пізніше 31.05.2022, більш точний час встановити за об'єктивних причин не вдалось можливим, будучи громадянином України, перебуваючи на території м. Херсон, діючи зі своїх особистих мотивів погодившись на пропозицію представників окупаційної адміністрації держави-агресора, умисно та протиправно, добровільно, за власним бажанням, діючи із власних ідеологічних мотивів, з метою підтримання окупаційної влади, встановленої збройними формуваннями російської федерації, усвідомлюючи протиправність своїх дій та бажаючи настання негативних наслідків, всупереч вимог діючого законодавства України зайняв посаду «младшего інспектора отдела надзора и безопасности ИК «Северная исправительная колония (№ 90)» (мовою оригіналу) та добровільно працював в указаному незаконному правоохоронному органі, чим створив умови для функціонування зазначеного незаконного правоохоронного органу, тим самим забезпечив становлення і зміцнення окупаційної влади російської федерації на тимчасово окупованій території Україні.

Таким чином, ОСОБА_7 підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України.

У ході розслідування установлено, що ОСОБА_7 фактично знаходиться за межами контрольованої території України та перебуває на тимчасово окупованій території України, а саме на непідконтрольній території Херсонської області.

У зв'язку з чим повідомлення про підозру ОСОБА_7 вручено у спосіб, передбачений для вручення повідомлення, з дотриманням вимог ч. 8 ст. 135, ч. 1 ст. 278 КПК України - шляхом публікування 02.08.2025 на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик та відомості про здійснення спеціального досудового розслідування», а також у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - у газеті «Урядовий кур'єр» в рубриці «Оголошення», випуск за 02.08.2025.

Про те, що ОСОБА_7 перебуває за межами України свідчить те, що він з березня 2022 року протиправно залишився на тимчасово окупованій території Херсонської області та проходить службу у незаконних формуваннях держави-агресора - російській федерації, на території тимчасово окупованої Херсонської області. Крім того, допитані свідки прямо вказали на той факт, що ОСОБА_7 на момент окупації м. Херсон та частини Херсонської області фактично залишився на вказаній території, проходив службу на тимчасово окупованій території України у складі незаконно створених правоохоронних підрозділах та спільно з військовими підрозділами держави-агресора виїхав на непідконтрольну територію України в момент деокупації м. Херсон та частини Херсонської області.

З урахуванням того, що точне фактичне місце знаходження підозрюваного ОСОБА_7 з березня 2022 року не відоме та встановлено, що він знаходиться на тимчасово окупованій території України в Херсонської області і не з'являється до органу досудового розслідування 02.08.2025 останнього оголошено в міжнародний розшук.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_7 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення підтверджується наступними доказами: висновком службового розслідування щодо невиконання або неналежного виконання під час службової діяльності вимог чинного законодавства молодшим інспектором відділу нагляду і безпеки ДУ «Північна виправна колонія (№90)» ОСОБА_7 від 24.12.2022; рапортами з приводу здійснення служби в незаконно створеному окупаційною владою, на території Херсонської області, правоохоронному органі, в якому відображено проходження служби саме ОСОБА_7 ; протоколами допиту свідків ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , які підтвердили, що ОСОБА_7 , з яким вони проходили службу у ДУ «Північна виправна колонія (№90)» добровільно в березні 2022 року залишився на тимчасово окупованій території м. Херсон військовими підрозділами держави-агресора та перейшов на службу до незаконно створених підрозділів окупаційної влади де працює і по даний час; протоколами впізнання ОСОБА_7 свідками ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , як особи, яка проходила з ними спільно службу у ДУ «Північна виправна колонія (№90)» та залишилась на території окупованого м. Херсон і добровільно перейшла на службу до незаконно створеного правоохоронного органу; іншими матеріалами кримінального провадження, що свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_7 кримінального правопорушення передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.

Повідомлення про підозру особі вручено у спосіб, передбачений для вручення повідомлення, з дотриманням вимог ч. 8 ст. 135, ч. 1 ст. 278 КПК України - шляхом публікування 02.08.2025на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик та відомості про здійснення спеціального досудового розслідування», а також у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - у газеті «Урядовий кур'єр» в рубриці «Оголошення», випуск за 02.08.2025.

Ураховуючи вимоги кримінального процесуального законодавства України, з моменту опублікування повідомлення у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора особа вважається належним чином повідомленою про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.

Повістка про виклик підозрюваного вручена з дотриманням вимог ч. 8 ст. 135 КПК України - шляхом публікування на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик та відомості про здійснення спеціального досудового розслідування», а також у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - у газеті «Урядовий кур'єр» в рубриці «Оголошення» та шляхом направлення на всі відомі місця можливого знаходження.

Будучи повідомленим про виклики у спосіб, передбачений кримінальним процесуальним законодавством, підозрюваний на виклик до слідчого 06-08.08.2025 не з'явився, про поважні причини неприбуття не повідомив, що свідчить про його переховування від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Згідно інформації, отриманої від Управління СБУ в Херсонській області, підозрюваний перебуває на території тимчасово окупованої Херсонської області.

У зв'язку з переховуванням підозрюваного від правоохоронних органів постановою від 02.08.2025 його оголошено в міжнародний розшук.

За змістом ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених у тому числі ст.ст. 111, 111-1 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Зважаючи, що органом досудового розслідування доведено, що ОСОБА_7 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України, умисно ухиляється від органів досудового розслідування та суду на тимчасово окупованій території України, у зв'язку з чим оголошено його розшук, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 297-1 -297-4, 372, 376 КПК України, слідчий суддя

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора у кримінальному провадженні про проведення спеціального досудового розслідування - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань №62025100150003232 від 08.08.2025, за підозрою ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України.

У випадку, якщо підозрюваний ОСОБА_7 , стосовно якого постановлено ухвалу про здійснення спеціального досудового розслідування, буде затриманий або добровільно з'явиться до органу досудового розслідування, подальше досудове розслідування щодо нього здійснювати згідно із загальними правилами, передбаченими КПК України.

Відомості про здійснення спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваного ОСОБА_7 внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань невідкладно, але не пізніше 24 годин після постановлення ухвали.

Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення та не може бути оскаржена, заперечення на неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_1