Справа № 544/1743/25
пров. № 3/544/556/2025
Номер рядка звіту 192
14 серпня 2025 року м. Пирятин
Суддя Пирятинського районного суду Полтавської області Сайко О.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Головного управління ДПС в Полтавській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України № НОМЕР_1 від 11.09.2019, орган, що видав 5335, громадянки України, фізичної особи-підприємця, проживає в АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 ,
за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП,
ОСОБА_1 23 липня 2025 року, будучи особою, що проводить розрахунки в магазині, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , допустила порушення порядку проведення розрахунків, а саме: не забезпечила проведення розрахункових операції через реєстратор розрахункових операцій, чим порушила п. 1 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР від 06.07.1995 «Про застосування реєстраторів розрахункових у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» в редакції Закону України від 01.06.2000 року №1776-ІІІ із змінами і доповненнями, і повинна нести адміністративну відповідальність за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою винуватість у вчиненому правопорушенні визнала повністю, при цьому вказала, що згідно податкового повідомлення-рішення, направленого ГУ ДПС у Полтавській області від 11.08.2025 №00116090705 на неї вже було накладено фінансові санкції за вчинені порушення у вигляді штрафу у розмірі 4117,50 грн., який вона сплатила 14.08.2025. При цьому надала суду копію даного рішення та квитанцію про сплату штрафу.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , вважаю, що провадження в справі підлягає закриттю у відповідності до п. 8 ст. 247 КУпАП у зв'язку з наявністю по тому самому факту постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно положень ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При цьому за змістом ст. 252 КУпАП, суддя має оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному досліджені всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, в ході судового засідання встановлено, що на підставі акту фактичної перевірки від 23.07.2025 та згідно податкового повідомлення-рішення від 11.08.2025 №00116090705 за встановлені в ході перевірки суб'єкта господарської діяльності ФОП ОСОБА_1 правопорушення Головним управлінням ДПС у Полтавській області на ФОП ОСОБА_1 було накладено фінансові санкції на загальну суму 4117,50 грн.
Як вбачається із долученої до матеріалів справи копії квитанції від 14.08.2025, ФОП ОСОБА_1 сплатила штраф за вчинене правопорушення, пов'язане із порушенням порядку проведення розрахунків, в розмірі 4117,50 грн.
Отже, йдеться про притягнення ФОП ОСОБА_1 за порушення одних і тих самих вимог податкового законодавства, як до адміністративної так і до відповідальності за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», що є подвійною відповідальністю за одне й те саме правопорушення.
Відповідно до ст. 61 Конституції України, ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.
Згідно ст. 4 Протоколу № 7 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, нікого не може бути вдруге притягнено до суду або покарано в порядку кримінального провадження під юрисдикцією однієї і тієї самої держави за правопорушення, за яке його вже було остаточно виправдано або засуджено відповідно до закону та кримінальної процедури цієї держави.
Також, враховуючи практику Європейського суду з прав людини, яка висловлена у рішеннях «Надточій проти України», «Озтюрк проти ФРН», «Енгель та інші проти Нідерландів» «Равнсборг проти Швеції», «Путц проти Австрії», гарантії прав людини, передбачені Конвенцією щодо кримінального провадження, розповсюджуються у тому числі і на інше публічне переслідування особи, якщо таке переслідування можливо визначити кримінально-правовим за національним правом; колом адресатів та правовими наслідками для адресатів. Тобто, гарантії, передбачені ст. 4 Протоколу № 7, стосуються не лише кримінального провадження у розумінні законодавства України, а й будь-якого публічного переслідування, яке здійснюється державою.
Таким чином, норми ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (п.1,2,12 ст.17) та ч. 1 ст. 155-1 КУпАП поширюються на невизначене коло осіб, а також передбачають покарання особи у значному розмірі, їх можливо розглядати як кримінальне переслідування у розумінні Конвенції навіть враховуючи те, що національне законодавство не визначає його кримінальним.
По-перше, диспозиції п. 1, 2, 12 ст.3 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та ч.1 ст. 155-1 КУпАП в частині визначення зазначеного правопорушення абсолютно тотожні, які не мають жодної відмінності. По-друге, суб'єкти відповідальності повністю співпадають, оскільки в обох випадках до відповідальності притягається ФОП ОСОБА_1 . По-третє, в обох випадках у санкціях статті передбачений один й той самий вид стягнення штрафу у грошовій формі.
Тобто, обидві відповідальності, передбачені ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та ч. 1 ст.155-1 КУпАП, є за своєю сутністю штрафними (каральними), і жодна з них не має ознаки правовідновленої (компенсаційної) відповідальності. Штрафний характер відповідальності, передбаченої вищезгаданими законами та ч. 1 ст. 155-1 КУпАП дає підстави ототожнювати ці норми як один вид відповідальності, який відповідно до цілей Конвенції вважається кримінальним.
По-четверте, та обставина, що санкції, передбачені ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, містяться у різних нормативно-правових актах, та відповідно до національного законодавства не відносяться до кримінального переслідування, не є вирішальною.
Згідно із п. 8 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставини наявності по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення.
Отже, виходячи з вищевикладеного, приходжу до висновку, що притягнення ФОП ОСОБА_1 двічі за одне й те саме правопорушення порушує її права, передбачені ст. 61 Конституції України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, тому провадження по справі слід закрити.
На підставі викладеного та керуючись ч. 1 ст. 155-1, ст. 247 КУпАП, суддя,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.155-1 КУпАП - закрити на підставі п. 8 ст. 247 КУпАП у зв'язку з наявністю по тому самому факту постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови через Пирятинський районний суд Полтавської області до Полтавського апеляційного суду і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги чи подання прокурора.
Суддя О.О.Сайко