Справа № 592/13288/25
Провадження № 3/592/2934/25
18 серпня 2025 року м.Суми
Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Бичков І.Г., розглянувши матеріали, які надійшли від Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Полтава, громадянина України, військовослужбовця, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ,
за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, -
Згідно ст. 1 Закону України «Про оборону України» від 06.12.1991 № 1932-ХІІ зі змінами: особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень;
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-ХП особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, іі територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України № 2102-ІХ від 24.02.2022 року (зі змінами) введено воєнний із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжений та діє по теперішній час.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України, Указом Президента України «Про загальну мобілізацію», затвердженим Законом України № 2105-ІХ від 03.03.2022 року (зі змінами) оголошено загальну мобілізацію протягом 90 днів, яка продовжена та діє по теперішній час.
Відповідно до статті 1 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України.
Стаття 3 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України встановлює, що військова дисципліна встановлюється шляхом: виховання високих бойових і морально-психологічних якостей військовослужбовців на національно-історичних традиціях українського народу та традиціях Збройних Сил України, патріотизму, свідомого ставлення до виконання військового обов'язку, вірності Військовій присязі; особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Конституції та законів України, Військової присяги, виконання своїх обов'язків, вимог статутів Збройних Сил України;
Відповідно до статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів; не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.
Будучи військовослужбовцем Збройних Сил України, проходячи службу у військовій частині НОМЕР_1 водій-електрик лікувального відділення медичної роти військової частини НОМЕР_1 старший сержант ОСОБА_1 , повинен дотримуватися вимог Конституції України та законів України, Військової присяги, виконання своїх обов'язків, але він їх не дотримався.
Так, 15.08.2025 року о 20:00 год. на момент повернення після самовільного залишення частини було виявлено, що військовослужбовець військової частини НОМЕР_1 старший сержант ОСОБА_1 перебував із явними ознаками стану алкогольного сп'яніння (характерний запах, почервоніння очей та обличчя, підвищена пітливість), що підтверджується поясненнями свідків майстер-сержанта ОСОБА_2 та солдата ОСОБА_3 .
Після цього старшого сержанта ОСОБА_1 було направлено до КНП COP «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» (за адресою: Сумська область, м. Суми, площа Троїцька, буд. 16) де 15.08.2025 року о 20:30 год. проведено медичний огляд старшого сержанта ОСОБА_1 з метою виявлення чи спростування клінічних ознак перебування у стані алкогольного сп'яніння.
Згідно з результатами дослідження від 15.08.2025 щодо результатів медичного огляду, з метою встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану наркотичного сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції старший сержант ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває у стані алкогольного сп'яніння.
Довідково: на екрані приладу, яким лікар вищевказаного медичного закладу проводив огляд на стан алкогольного сп'яніння старшого сержанта ОСОБА_1 , було показано результат: 1,73 проміле.
Таким чином, 15.08.2025 року о 20 годині 00 хвилин старший сержант ОСОБА_1 , перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння, під час виконання обов'язків військової служби, в умовах особливого періоду вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
В суді ОСОБА_1 , вину визнав, розкаявся, просив суд суворо його не наказувати.
Вина ОСОБА_1 , підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколом А7044 № 12 про військове адміністративне правопорушення від 16.08.2025 року (а.с. 1-5), висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 15.08.2025 року (а.с. 6), письмовими поясненнями ОСОБА_3 від 16.08.2025 року (а.с. 11), письмовими поясненнями ОСОБА_4 від 16.08.2025 року (а.с. 12).
Згідно ч. 3 ст. 172-20 КУпАП дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду, тягнуть за собою накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.
Враховуючи характер правопорушення та особу винного, вважаю за необхідне ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, та піддати адміністративному стягненню у виді адміністративного штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 грн.
Із змісту ст. 304 КУпАП вбачається, що питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються посадовою особою, яка винесла постанову.
Таким чином, оскільки по справі про адміністративне правопорушення наявні обставини, що ускладнюють виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у виді адміністративного штрафу, відтак приходжу висновку про можливість, доцільність та необхідність розстрочки виконання постанови про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 грн. на 12 місяців.
На підставі ст. 40-1, ч. 5 ст. 283 КУпАП з ОСОБА_1 на користь держави належить стягнути судовий збір в розмірі 605,60 грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 40-1, ч. 3 ст. 172-20, 283 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Піддати ОСОБА_1 адміністративному стягненню у виді адміністративного штрафу у розмірі 17000,00 грн.
Розстрочити виконання постанови про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) грн. на строк 12 (дванадцять) місяців, тобто до 18.08.2026 року.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.
На підставі частини 1 статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у визначений строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Згідно з частиною 2 статті 308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягнути з ОСОБА_1 подвійний розмір штрафу, тобто 34000,00 грн.
Постанова може бути оскаржена в десятиденний строк до Сумського апеляційного суду з дня її винесення.
Суддя І.Г. Бичков