Білоцерківський міськрайонний суд Київської області
Справа № 357/2717/25
3-в/357/45/25
18 серпня 2025 року Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Дорошенко С.І., за участю представника Білоцерківського районного відділу № 1 філії Державної установи «Центр пробації» в місті Києві та Київській області Вітряк М.В.,розглянувши подання заступника начальника Білоцерківського районного відділу № 1 філії Державної установи «Центр пробації» в місті Києві та Київській області Мизиної М.В., про заміну не відбутої частини адміністративного стягнення у виді громадських робіт арештом, відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: дані відсутні,
09 квітня 2025 року постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 51 КУпАП та застосовано адміністративне стягнення у виді двадцяти годин громадських робіт.
01 серпня 2025 року заступник начальника Білоцерківського районного відділу № 1 філії Державної установи «Центр пробації» в місті Києві та Київській області Мизина М.В. звернулась до суду з поданням про заміну не відбутої частини адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт арештом.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлявся за номером мобільного телефону.
Представник Білоцерківського районного відділу № 1 філії Державної установи «Центр пробації» в місті Києві та Київській області, подання про заміну не відбутої частини адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт арештом відносно ОСОБА_1 підтримала, просила задовольнити з підстав викладених в поданні. Зазначила, що їм не відоме місце перебування ОСОБА_1 , за місцем проживання останній відсутній, мобільний телефон не відповідає.
Розглянувши подання, заслухавши думку представника Білоцерківського районного відділу № 1 філії Державної установи «Цент пробації» в місті Києві та Київській області, дослідивши надані матеріали, суд дійшов наступного висновку.
Постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 09.04.2025 року, ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 51 КУпАП та застосовано адміністративне стягнення у виді тридцяти годин громадських робіт.
12.05.2025 року до на виконання до Білоцерківського районного відділу №1 філії Державної установи «Центр пробації» у м. Києві та Київській області надійшла постанова Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 09.04.2025 відносно ОСОБА_1 , на якого Білоцерківським міськрайонним судом Київської області за ч. 1 ст. 51 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у вигляді 20 годин громадських робіт.
12.05.2025 року Білоцерківським РВ № 1 направлено виклик ОСОБА_1 за місцем його проживання на 16.05.2025 року, однак останній не з'явився.
19.05.2025 року ОСОБА_1 повторно направлено виклик про необхідність прибуття на 23.05.2025 року до Білоцерківського РВ № 1, однак на вказану дату останній також не з'явився.
26.05.2025 року надіслано запити до відповідних органів з метою з'ясування факту проживання (перебування) порушника за вказаним у постанові суду місцем проживання.
28.05.2025 року надійшло повідомлення від Управління адміністративних послуг Білоцерківської міської ради про те, що інформація щодо реєстрації місця проживання гр. ОСОБА_1 в Управлінні адміністративних послуг Білоцерківської міської ради не значиться.
17.06.2025 року надійшло повідомлення від Білоцерківського відділу ДРАЦС у Білоцерківському районі Київської області, згідно якого на гр. ОСОБА_1 відсутній актовий запис про смерть.
11.07.2025 року на адресу Білоцерківського РВ № 1 надійшов вирок суду, яким гр. ОСОБА_1 засуджений 03.06.2025 року Білоцерківським міськрайонним судом Київської області за ч. 4 ст. 185 КК України до 5 років позбавлення волі, на підставі ст. 75, 76 КК України звільнений від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком на 1 рік.
23.07.2025 року в телефонній розмові мати ОСОБА_1 - ОСОБА_2 повідомила, що вона перебуває на військовій службі в ЗСУ на сході країни, також повідомила що її син - ОСОБА_3 - не має постійного місця проживання, де він може проживати їй не відомо, спілкування з ним вона не підтримує, повідомила що він веде асоціальний спосіб життя.
29.07.2025 року здійснено виїзд за місцем проживання, а саме: АДРЕСА_2 . В ході перевірки двері ніхто не відчинив, вдалося поспілкуватися з сусідами, які від будь яких письмових пояснень відмовилися, але повідомили, що у вказаній квартирі на даний час ніхто не проживає, власник квартири змінив місце проживання, а ОСОБА_1 винаймав одну кімнату у вказаній квартирі.
Громадські роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, у вільний від роботи чи навчання час безоплатних суспільно корисних робіт, вид яких визначають органи місцевого самоврядування. Громадські роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від двадцяти до шістдесяти годин і відбуваються не більш як чотири години на день. Громадські роботи не призначаються особам, визнаним інвалідами першої або другої групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років (ст. 30-1 КУпАП).
Відповідно до ст. 321-4 КУпАП у разі ухилення порушника від відбування громадських робіт постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не відбутий строк громадських робіт може бути замінено штрафом або адміністративним арештом. Строк арешту визначається із розрахунку, що одна доба арешту дорівнює п'яти годинам невідбутих громадських робіт, але не може перевищувати п'ятнадцять діб.
Заміна громадських робіт штрафом застосовується за умови, що санкція статті, за якою на порушника накладено адміністративне стягнення, передбачає можливість застосування штрафу. Розмір штрафу в такому разі визначається із розрахунку, що чотири години не відбутих громадських робіт дорівнюють одному неоподатковуваному мінімуму доходів громадян.
Заміна громадських робіт арештом застосовується за умови, що санкція статті, за якою на порушника накладено адміністративне стягнення, не передбачає можливості застосування штрафу. Строк арешту визначається із розрахунку, що одна доба арешту дорівнює п'яти годинам невідбутих громадських робіт, але не може перевищувати п'ятнадцять діб.
Санкція ч. 1 ст. 51 КУпАП станом не момент вчинення правопорушення передбачала накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до тридцяти годин, або адміністративний арешт на строк до п'яти діб.
В постанові Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 09.04.2025 року зазначено, що при накладенні адміністративного стягнення, з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушника, конкретних обставин справи, враховуючи, що ОСОБА_1 , з його слів не вперше вчиняє правопорушення, зокрема дрібне викрадення чужого майна, не працює, не має стабільного доходу, а тому на думку суду, в даному конкретному випадку, до нього не може бути застосований такий вид стягнення як штраф.
Згідно п. 3.22 Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт та виправних робіт, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від19.03.2013 року № 474/5 щодо порушників, які ухиляються від відбування громадських робіт, кримінально-виконавча інспекція надсилає подання про заміну невідбутної частини адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт (додаток 13) та особову справу до суду для вирішення питання про заміну не відбутого строку громадських робіт штрафом або адміністративним арештом.
Відповідно до п. 13.14 Порядку, усі питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, відповідно до статті 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення вирішуються судом, який виніс постанову.
В матеріалах подання наявні відомості, що свідчать про ухилення ОСОБА_1 від відбування громадських робіт, що є необхідною умовою для застосування ст. 321-4 КУпАП, а також докази того, що органом пробації вжито всіх можливих заходів, спрямованих на спонукання у відповідності до норм закону порушника до виконання вищевказаного обов'язку, що зумовлює можливість заміну адміністративного стягнення.
Враховуючи викладене, приймаючи до уваги обставини та характер адміністративного правопорушення, вчиненого ОСОБА_1 , а також те, що у даному випадку, заміна невідбутої частини адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт адміністративним арештом на переконання суду буде мати виховний вплив та усвідомлення того, що за свої дії особа несе певну відповідальність,суд вважає, що подання заступника начальника Білоцерківського районного відділу № 1 філії Державної установи «Цент пробації» в місті Києві та Київській області про заміну не відбутого адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт арештом відносно ОСОБА_1 , підлягає задоволенню, є підстави для заміни ОСОБА_1 не відбутого часу громадських робіт - 20 години на арешт на строк 4 (чотири) доби, з розрахунку п'ять годин громадських робіт дорівнюють одній добі адміністративного арешту.
Керуючись ст. 321-1,ст. 321-4, ст. 304, 283, 284 КУпАП, суд,
Подання заступника начальника Білоцерківського районного відділу № 1 філії Державної установи «Цент пробації» в місті Києві та Київській області задовольнити.
Замінити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , невідбутий строк громадських робіт - 20 годин на адміністративний арешт строком 4 (чотири) доби.
Після набрання постановою законної сили затримати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та направити для відбування адміністративного стягнення у виді адміністративного арешту.
Строк адміністративного арешту рахувати з моменту затримання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Постанова може бути оскаржена в Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області протягом десяти днів з дня її винесення.
СуддяСвітлана ДОРОШЕНКО