Справа № 727/10403/25
Провадження № 1-кс/727/2379/25
15 серпня 2025 року м. Чернівці
Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:
слідчого судді - ОСОБА_1
при секретарі - ОСОБА_2
розглянувши в судовому засіданні в залі суду в м. Чернівці клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Чернівецькій області ОСОБА_3 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою (матеріали кримінального провадження № 42025260000000017 від 29.01.2025 року) відносно підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Великий Кучурів Сторожинецького району Чернівецької області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, одруженого, на утриманні має двох неповнолітніх дітей, раніше не судимого,
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28 ст.236, ч.2 ст.28 ч.2 ст.242, ч.2 ст.364 КК України,-
за участю:прокурора - ОСОБА_5 ,підозрюваного - ОСОБА_4 , захисника - ОСОБА_6
Слідчий звернувся до слідчого судді з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_4 . Дане клопотання погоджене із прокурором, який здійснює повноваження у кримінальному провадженні - прокурором Спеціалізованої екологічної прокуратури Чернівецької обласної прокуратури ОСОБА_5 .
Посилається на те, що досудовим розслідуванням встановлено, що у точно невстановлений час, однак не пізніше 14.01.2025 працівники КП «Чернівціводоканал» Чернівецької міської ради (м. Чернівці, вул. Комунальників, 5), зокрема: генеральний директор ОСОБА_7 , начальник служби очисних споруд каналізації ОСОБА_4 , майстри зміни служби очисних споруд каналізації ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , діючи за попередньою змовою групою осіб, внаслідок порушення правил екологічної безпеки під час експлуатації підприємств, споруд та інших об'єктів, вчинили злочин проти довкілля, що спричинило інші тяжкі наслідки.
23.04.1993 Чернівецькою міською радою засноване комунальне підприємство «Чернівціводоканал» (юридична адреса: м. Чернівці, вул. Комунальників, 5).
Основним видом діяльності підприємства є забір, очищення та постачання води; каналізація, відведення й очищення стічних вод.
Відповідно до розділу 3 Статуту КП «Чернівціводоканал», затвердженого рішенням Чернівецької міської ради VIII скликання від 24.11.2022 № 936 (далі - Статут), основною метою діяльності підприємства є: надання послуг з централізованого водопостачання і централізованого водовідведення, абонентського обслуговування споживачів, очищення стоків (п. 3.1.1); забір, очищення та постачання води (видобування, збір та очищення прісної води, розподілення питної та непитної води для населення, промислових потреб, очищення та доочищення питної води спеціальними засобами, включаючи транспортування, зберігання та використання небезпечних речовин та прекурсорів) (п. 3.2.1); каналізування, відведення та очищення стічних вод (п.3.2.4).
Для здійснення діяльності, зокрема каналізування, відведення та очищення стічних вод, підприємству у постійне користування надані земельні ділянки, розташовані у с. Прут Магальської територіальної громади Чернівецького району Чернівецької області з кадастровими номерами 7323083600:06:028:0048 площею 19,7300 га, 7323083600:06:028:0053 площею 32,8297 га та 7323083600:06:028:0064 площею 4,5528 га.
На земельній ділянці 7323083600:06:028:0053 площею 32,8297 га розташований структурний підрозділ КП «Чернівціводоканал» - служба очисних споруд каналізації, у розпорядженні якої відповідно до Технологічного регламенту системи централізованого водовідведення КП «Чернівціводоканал», який погоджений рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради№ 662/19 від 24.09.2024 та затверджений генеральним директоромКП «Чернівціводоканал» ОСОБА_7 , є комплекс споруд механічного та біологічного очищення стічних вод перед їх скиданням до водного об'єкту, тобто до річки Прут.
При цьому для здійснення своєї господарської діяльностіКП «Чернівціводоканал» користується дозволом на спеціальне водокористування № 23/ЧН/49д-24 від 13.05.2024 з терміном дії до 13.05.2027, яким визначені умови водокористування для підприємства та визначені ліміти скидання забруднюючих речовин (гранично допустимі скид (ГДС) та фактичні скиди речовин із зворотними (стічними) водами у поверхневі водні об'єкти, а саме до річки Прут по випуску № 1, який знаходиться в межах с. Прут Чернівецького району Чернівецької області.
У вказаному спецдозволі серед обов'язкових умов водокористування визначено дотримання встановлених нормативів ГДС забруднюючих речовин та здійснення контролю за якістю стічних вод, впровадження заходів щодо досягнення нормативів ГДС забруднюючих речовин. Також зазначено про необхідність дотримання вимог водного законодавства, зокрема ст. 44 Водного кодексу України.
Розпорядженням Чернівецького міського голови від 07.04.2021 № 419-К ОСОБА_7 призначений начальником комунального підприємства «Чернівціводоканал» (з 10.06.2021 відповідно до розпорядження № 1296-к - генеральний директор). На підставі вказаного розпорядження 07.04.2021 з ОСОБА_7 укладений трудовий контракт № 2260, термін дії якого згідно з додатковою угодою до контракту продовжено до 07.10.2025.
Наказом генерального директора КП «Чернівціводоканал» начальником служби очисних споруд каналізації призначений ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
ОСОБА_4 та ОСОБА_7 , достовірно знаючи про те, що до міських очисних споруд каналізації підприємства із лівобережної системи водовідведення від промислових підприємств, установ та організацій надходять стічні води технологічного походження, які утворюються від діяльності цих суб'єктів господарювання із перевищеним вмістом гранично допустимих забруднюючих речовин, будучи обізнаними із законодавством у сфері охорони навколишнього природного середовища, Технологічним регламентом підприємства, встановленим законодавством порядком здійснення господарської діяльності, пов'язаної з водокористуванням, про умови водокористування визначені дозволом на спеціальне водокористування № 23/ЧН/49д-24 від 13.05.2024, у т.ч. щодо норм гранично допустимого скиду речовин із стічними водами у річку Прут, усвідомлюючи, що у очисних споруд КП «Чернівціводоканал» відсутні технологічні та виробничі можливості здійснювати очищення стічних вод зі значним перевищенням вмісту гранично допустимих норм забруднюючих речовин, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх протиправних дій та передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді заподіяння шкоди довкіллю, зловживаючи службовим становищем, всупереч інтересам служби, діючи на користь промислових підприємств, умисно, протиправно, не зупинили понаднормові скиди із перевищенням забруднюючих речовин, а натомість залучивши до своєї протиправної діяльності майстрів служби очисних споруд каналізації ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , які відповідальні за безпосередню організацію проведення процесу очистки стічних вод на очисних спорудах, продовжували їх приймати з порушенням порядку експлуатації очисних споруд каналізації, яким передбачено проведення механічного та біологічного очищення стічних вод з метою недопущення повної зупинки діяльності системи очисних споруд, оскільки надходження до них такої кількості концентрованих забруднюючих речовин знищує мікроорганізми процесу біологічної очистки і може повністю зупинитися процес очистки, та як наслідок спричинити забруднення значних територій як регіону, так і сусідніх держав, оскільки р. Прут є транскордонним водним об'єктом у регіоні.
Так, ОСОБА_4 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , діючи за попередньою змовою групою осіб, всупереч вимогам п. 5.3.8 Статуту, яким передбачено, що Підприємство зобов'язано дотримуватись норм і вимог щодо охорони довкілля, Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення Чернівецької міської територіальної громади, затверджених рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 23.08.2022 № 481/25, п. 17 Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 465 від 25.03.1999, тобто з перевищенням граничного обсягу скидання забруднюючих речовин у водний об'єкт - річку Прут, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування № 23/ЧН/49д-24 від 13.05.2024, статтей 38, 44, п. «є» ч. 2 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», якими передбачено, що водокористувачі зобов'язані дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; не допускати забруднення об'єктів навколишнього природного середовища; а також те, що відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у: допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище; п.п. 3, 4 ч. 1 ст. 44 Водного кодексу України, відповідно до яких водокористувачі зобов'язані дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; використовувати ефективні сучасні технічні засоби і технології для утримання своєї території в належному стані, а також здійснювати заходи щодо запобігання забрудненню водних об'єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з неї; ст. 70 Водного кодексу України, відповідно до якої скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, ч. 2 п. 6 цієї ж статті, яка визначає, що водокористувачі зобов'язані здійснювати заходи щодо запобігання скиданню стічних вод чи його припинення, якщо вони за обсягом скидання забруднюючих речовин перевищують гранично допустимі нормативи; ст. 95 Водного кодексу України, відповідно до якої усі води (водні об'єкти) підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій, які можуть погіршити умови водопостачання, завдавати шкоди здоров'ю людей, спричинити зменшення рибних запасів та інших об'єктів водного промислу, погіршення умов існування диких тварин, зниження родючості земель та інші несприятливі явища внаслідок зміни фізичних і хімічних властивостей вод, діючи умисно, усвідомлюючи протиправний характер своїх діянь та передбачаючи настання їх суспільно-небезпечних наслідків, починаючи з 14.01.2025, всупереч Розділу 4 Технологічного регламенту, порушуючи технологічну схему очищеннях стічних вод, тобто в порушення порядку експлуатації очисних споруд, приймали до міських очисних споруд каналізації підприємства із лівобережної системи водовідведення від промислових підприємств, установ та організацій стічні води технологічного походження, що надходять та утворюються від діяльності цих суб'єктів господарювання із перевищеним вмістом гранично допустимих забруднюючих речовин, які без застосування повного циклу очищення, що передбачений технічним регламентом, через прямі мережі, що ведуть із приймальної камери та будівлі решіток до місця скиду та аварійних мереж (труба аварійного скиду), які повинні застосовуватися винятково при надзвичайних ситуаціях і мають окремий регламент, з використанням облаштованих з порушенням норм екологічної безпеки на земельних ділянках, розташованих в с. Прут Магальської територіальної громади Чернівецького району Чернівецької області з кадастровими номерами 7323083600:06:028:0048 площею 19,7300 га, 7323083600:06:028:0053 площею 32,8297 га та 7323083600:06:028:0064 площею 4,5528 га, де неналежно зберігається сирий осад (мул), що утворюється від очищення стічних вод, який внаслідок неналежного їх (майданчиків) функціонування проникає до ґрунтів та підземних вод, здійснювали скид неочищених стічних вод до річки Прут, що призвело до інших тяжких наслідків у виді екологічної шкоди ( збитків ) завданої довкіллю на суму 2 547 302,46 грн.
Окрім цього, досудовим розслідуванням встановлено, що працівники КП «Чернівціводоканал» Чернівецької міської ради (м. Чернівці, вул. Комунальників, 5), зокрема: генеральний директор ОСОБА_7 , начальник служби очисних споруд каналізації ОСОБА_4 , майстри зміни служби очисних споруд каналізації ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , діючи за попередньою змовою групою осіб, діючи умисно, порушують правила охорони вод (водних об'єктів), що спричинило забруднення поверхневих вод і створило небезпеку для довкілля та інші тяжкі наслідки.
Так, ОСОБА_4 та ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою групою осіб, достовірно знаючи про те, що до міських очисних споруд каналізації підприємства із лівобережної системи водовідведення від промислових підприємств, установ та організацій надходять стічні води технологічного походження, які утворюються від діяльності цих суб'єктів господарювання із перевищеним вмістом гранично допустимих забруднюючих речовин, будучи обізнаними із законодавством у сфері охорони навколишнього природного середовища та умовами водокористування, визначеними дозволом на спеціальне водокористування № 23/ЧН/49д-24 від 13.05.2024, у т.ч. щодо норм гранично допустимого скиду речовин із стічними водами у річку Прут, достовірно розуміючи, що у очисних споруд КП «Чернівціводоканал» відсутні технологічні та виробничі можливості здійснювати очищення стічних вод зі значним перевищенням вмісту гранично допустимих норм забруднюючих речовин, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх протиправних дій та передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді заподіяння шкоди довкіллю, зловживаючи службовим становищем, всупереч інтересам служби, діючи на користь промислових підприємств, умисно, протиправно, не зупинили понаднормові скиди із перевищенням забруднюючих речовин, а натомість продовжили їх приймати з порушенням порядку експлуатації очисних споруд каналізації, яким передбачено проведення механічного та біологічного очищення стічних вод з метою недопущення повної зупинки діяльності системи очисних споруд, оскільки надходження до них такої кількості концентрованих забруднюючих речовин знищує мікроорганізми процесу біологічної очистки і може повністю зупинити процес очистки, та як наслідок спричинити забруднення значних територій як регіону, так і сусідніх держав, оскільки р. Прут є транскордонним водним об'єктом у регіоні.
У свою чергу, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_7 та ОСОБА_4 , всупереч вищевказаним вимогам нормативно-правових та підзаконних актів, положенням Статуту, порушуючи технологічну схему очищеннях стічних вод, здійснювали приймання до міських очисних споруд каналізації підприємства із лівобережної системи водовідведення від промислових підприємств, установ та організацій стічних вод технологічного походження, які утворювалися від діяльності цих суб'єктів господарювання із перевищеним вмістом гранично допустимих забруднюючих речовин, які без застосування повного циклу очищення, що передбачений технічним регламентом, через прямі мережі, які ведуть із приймальної камери та будівлі решіток до місця скиду та аварійних мереж (труба аварійного скиду), які повинні застосовуватися винятково при надзвичайних ситуаціях і мають окремий регламент, а також забезпечували їх подальше скидання неочищеними до річки Прут.
Так, вже на даний час, умисне порушення режиму експлуатації очисних споруд каналізації КП «Чернівціводоканал» призвело до забруднення водних ресурсів, порушення водоохоронного режиму, біологічної рівноваги поверхневої водойми - р. Прут, зниження здатності її до природного очищення та спричинило негативні зміни фізико-хімічного складу, санітарно-гігієнічного стану та природних властивостей поверхневих вод і, як наслідок, створило небезпеку для довкілля та може привести до загибелі водних біоресурсів (тваринного та рослинного світу), а також спричинило інші тяжкі наслідки у виді екологічної шкоди ( збитків ) завданої довкіллю на суму 2 547 302,46 грн.
Також, встановлено, що наказом генерального директора КП «Чернівціводоканал» ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 призначений начальником служби очисних споруд каналізації.
Встановлено, що ОСОБА_4 достовірно знаючи про те, що до міських очисних споруд каналізації підприємства із лівобережної системи водовідведення від промислових підприємств, установ та організацій надходять стічні води технологічного походження, які утворюються від діяльності цих суб'єктів господарювання із перевищеним вмістом гранично допустимих забруднюючих речовин, будучи обізнаними із законодавством у сфері охорони навколишнього природного середовища та умовами водокористування, визначеними дозволом на спеціальне водокористування № 23/ЧН/49д-24 від 13.05.2024, у т.ч. щодо норм гранично допустимого скиду речовин із стічними водами у річку Прут, достовірно розуміючи, що у очисних споруд КП «Чернівціводоканал» відсутні технологічні та виробничі можливості здійснювати очищення стічних вод зі значним перевищенням вмісту гранично допустимих норм забруднюючих речовин, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх протиправних дій та передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді заподіяння шкоди довкіллю, зловживаючи службовим становищем, всупереч інтересам служби, тобто не бажаючи рахуватися з покладеними на нього обов'язками, серед яких забезпечення безперебійного, надійного очищення побутових і промислових стічних вод до визначених відповідними нормативами кондицій, роботу очисних споруд у відповідності з правилами технічної експлуатації, вимагати від всіх працівників служби суворого дотримання технологічного режиму роботи, діючи з корисливих мотивів та інших особистих інтересах, а також в інтересах третіх осіб, тобто на користь промислових підприємств, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для себе умисно, протиправно, не зупиняє понаднормові скиди із перевищенням забруднюючих речовин, а натомість, користуючись своїм службовим становищем керівника структурного підрозділу, залучивши до протиправної діяльності підлеглих йому майстрів ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , продовжує їх приймати з порушенням порядку експлуатації очисних споруд каналізації, яким передбачено проведення механічного та біологічного очищення стічних вод з метою недопущення повної зупинки діяльності системи очисних споруд, оскільки надходження до них такої кількості концентрованих забруднюючих речовин знищує мікроорганізми процесу біологічної очистки і може повністю зупинити процес очистки, що як наслідок створило небезпеку для довкілля та спричинило інші тяжкі наслідки інтересам держави у виді матеріальних збитків на суму 2 547 302,46 грн.
14.08.2025 о 10 год. 16 хв. ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , затримано за підозрою у вчиненні кримінальних правопорушень на підставі п.1 ч.1 ст.208 КПК України.
14.08.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28 ст.236, ч.2 ст.28 ч.2 ст.242, ч.2 ст.364 КК України.
Під час досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, і в обґрунтування застосування запобіжного заходу щодо ОСОБА_4 покладається необхідність запобігання спробам переховуватись від органів досудового розслідування та суду; незаконно впливати на свідків та інших підозрюваних у кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; продовжити кримінальне правопорушення, у якому він підозрюється.
Просить застосувати до підозрюваного запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, з підстав викладенних в ньому.
Підозрюваний та захисник в судовому засіданні просили відмовити у задоволенні клооптання та застосувати до підозрюваного особисте зобов'язання.
Ознайомившись з клопотанням та доказами, якими воно обґрунтовується, заслухавши думку прокурора, захисника, пояснення підозрюваного, приходжу до наступних висновків.
Встановлено, що 29.01.2025 року до ЄРДР внесені відомості № 42025260000000017, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст.28 ст.236, ч.2 ст.28 ч.2 ст.242, ч.2 ст.364 КК України.
З протоколу затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину встановлено, що ОСОБА_4 був затриманий о 10 год. 16 хв. 14 серпня 2025 року.
14 серпня 2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28 ст.236, ч.2 ст.28 ч.2 ст.242, ч.2 ст.364 КК України.
ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні ряду нетяжкого та тяжких кримінальних правопорушень, за які передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до десяти років.
Відповідно до ч.2 ст. 177 КПК України, підставою застосування запобіжних заходів є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті, зокрема: переховуватись від органів досудового розслідування та суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку з речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.
Згідно ст.183 ч.1 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден з більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України.
Метою і підставою тримання під вартою є запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку з речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків, вчинити інше кримінальне правопорушення, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
При судовому розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, суд враховує вимоги п.п.3,4 ст.5 Конвенції про захист прав людини та практику Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження прав особи на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою.
Зокрема при розгляді клопотання суд оцінює підстави для застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою з урахуванням конкретних обставин справи.
Також, зважаючи на практику Європейського суду, враховую, що тримання особи під вартою завжди може бути виправдано, за наявності ознак того, що цього вимагають справжні інтереси суспільства, які незважаючи на існування презумпції невинуватості, переважають інтереси забезпечення поваги до особистої свободи.
Крім цього, враховуючи практику Європейського суду та положення ч.1 ст. 178 КПК України, при розгляді питання про доцільність тримання особи під вартою, суд бере до уваги характер (обставини) і тяжкість передбачуваного злочину; обґрунтованість доказів того, що саме ця особа вчинила злочин; покарання, яке можливо, буде призначено в результаті засудження; характер, минуле, особисті та соціальні обставини життя особи, його зв'язки з суспільством.
Вважаю, що слідчим у клопотанні, доданих документах та прокурором в судовому засіданні доведено наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28 ст.236, ч.2 ст.28 ч.2 ст.242, ч.2 ст.364 КК України.
Також вважаю, що слідчим в клопотанні та прокурором в судовому засіданні доведено, що жоден з більш м'яких запобіжних заходів передбачених ч.1 ст.176 КПК України не може запобігти встановленим в судовому засіданні ризикам передбаченим ст. 177 КПК України, а тому підозрюваному ОСОБА_4 слід застосувати міру запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Також суд бере до уваги те, що ОСОБА_4 зловживаючи своїм службовим становищем, підозрюється у вчиненні ряду нетяжкого та тяжких кримінальних правопорушень, за які передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до десяти років, у період правового режиму воєнного стану та мобілізації, пов'язаного з кримінальними правопорушеннями проти довкілля, в наслідок чого було створено небезпеку для довкілля, що спричинило інші тяжкі наслідки інтересам держави у виді матеріальних збитків на суму 2 547 302,46 грн., знайомий зі свідками та іншими підозрюваними в даному кримінальному провадженні, йому відомі обставини кримінального правопорушення, а тому існують ризики, що підозрюваний, перебуваючи на волі, може переховуватись від органів досудового розслідування та суду; незаконно впливати на свідків та інших підозрюваних у кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Згідно ч.3 ст. 183 КПК України при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою слідчий суддя зобов'язаний визначити розмір застави достатньої для забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим обов'язків передбачених цим Кодексом.
Враховуючи обставини кримінального правопорушення та правову кваліфікацію, за фактом вчинення якого здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, характер, обставини і тяжкість передбачуваного злочину, покарання, яке можливо буде призначено в результаті засудження, характер, минуле, особисті та соціальні обставини життя підозрюваного, зв'язки із суспільством, стан його здоров'я, майновий стан, у власності має транспортний засіб, а також всі інші вищеописані обставини, вважаю за необхідне визначити підозрюваному заставу в розмірі 80 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить суму - 242 240 (двісті сорок дві тисячі двісті сорок) гривень. Вказаний розмір застави є достатнім та необхідним для забезпечення виконання підозрюваним обов'язків та є помірним для нього, не порушує його прав та прав інших осіб, є справедливим, здатним забезпечити високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів в даному кримінальному провадженні.
Крім цього, застосовуючи до підозрюваного альтернативний запобіжний захід у вигляді застави, який може бути ним внесений у будь-який момент, вважаю за необхідне відповідно до ст. 194 ч.5 КПК України покласти на нього ряд обов'язків.
Відповідно до ч.1 ст. 197 КПК України строк дії ухвали слідчого судді, суду про тримання під вартою або продовження строку тримання під вартою не може перевищувати шістдесяти днів.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 177, 178, 182, 183, 193, 194, 196, 197, 205, 309 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання задовольнити.
Застосувати до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в Державній Установі «Чернівецький слідчий ізолятор» терміном до 12 жовтня 2025 року.
Одночасно для забезпечення виконання ОСОБА_4 обов'язків, визначених КПК України визначити запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 80 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить суму - 242 240 (двісті сорок дві тисячі двісті сорок) гривень, яка може бути внесена як самим підозрюваним так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем) на наступний депозитний рахунок:
Одержувач коштів: ТУ ДСА України в Чернівецькій області
Код ЄДРПОУ: 26311401
Банк: Держказначейська служба України, м. Київ
Код банку отримувача: 37567646
Рахунок: UA548201720355279001000008745.
Підозрюваний або заставодавець мають право у будь-який момент внести заставу у розмірі, визначеному в ухвалі про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою протягом дії ухвали.
У разі внесення застави покласти на підозрюваного ОСОБА_4 , наступні обов'язки:
- прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду;
- не відлучатися за межі Чернівецької області, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання;
-утримуватися від спілкування з іншими підозрюваними: ОСОБА_8 , ОСОБА_12 , ОСОБА_11 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_7 ;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Термін дії обов'язків, покладених судом, у разі внесення застави визначити до 12 жовтня 2025 року.
Роз'яснити підозрюваному, що в разі внесення застави у визначеному в ухвалі розмірі, оригінал документу з відміткою банку, який підтверджує внесення на депозитний рахунок коштів має бути наданий уповноваженій службовій особі Державної Установи «Чернівецький слідчий ізолятор».
Після отримання та перевірки протягом не більше одного робочого дня документа, що підтверджує внесення застави, уповноважена службова особа Державної Установи «Чернівецький слідчий ізолятор» негайно має здійснити розпорядження про звільнення ОСОБА_4 з-під варти та повідомити усно і письмово слідчого, прокурора та слідчого суддю Шевченківського районного суду м. Чернівці.
У разі внесення застави та з моменту звільнення підозрюваного з-під варти внаслідок внесення застави, визначеної у даній ухвалі, підозрюваний зобов'язаний виконувати покладені на нього обов'язки, пов'язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави.
З моменту звільнення з-під варти у зв'язку з внесенням застави підозрюваний ОСОБА_4 вважається таким, до якого застосовано запобіжний захід у вигляді застави.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду протягом 5 днів.
Слідчий суддя: ОСОБА_1