18.08.2025
Справа № 642/4543/25
Провадження № 3/642/1220/25
18 серпня 2025 року
м. Харків
Холодногірський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді -Петрової Н.М.,
секретаря судового засідання - Падалка Д.В..,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1
потерпілої - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Харкові адміністративний матеріал, який надійшов із Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції у Харківській області відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України,паспорт НОМЕР_1 , посвідчення водія НОМЕР_2 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. ст. 124, 122-4 КУпАП,-
01.08.2025 до Холодногірського районного суду м. Харкова надійшли адміністративні протоколи серії ЕПР1 №399415 від 22.07.2025 та серії ЕПР1 №399422 від 22.07.2025, відповідно до яких 12.07.2025 о 05:25 год. водій ОСОБА_1 за адресою: м.Харків, Полтавський Шлях,28/19, керуючи транспортним засобом ГАЗ - 3302 д.н.з. « НОМЕР_3 » не був уважний за кермом, не стежив за дорожньою обстановкою та особливості вантажу, що перевозився, наближаючись до нерегульованого пішохідного переходу на якому перебував пішохід, не зменшив швидкість і не зупинивши керований ним автомобіль, здійснив наїзд на пішохода ОСОБА_2 , яка переходила проїзну частину по нерегульованому пішохідному переходу. Внаслідок ДТП транспортний засіб отримав механічні пошкодження, чим завдано матеріальних збитків. Крім того, водій ОСОБА_1 залишив місце пригоди, чим порушив вимоги п. 2.3.б, 2.10.а, 12.1 ПДР України, за що передбачена адміністративна відповідальність за ст.ст. 122-4, 124 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 в судовому засіданні надав пояснення за обставинами справи, вину визнав в повному обсязі.
Потерпіла ОСОБА_2 у судовому засіданні надала пояснення за обставинами, викладеними у протоколі про адміністративне правопорушення, фактичні обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення не оспорювала.
Суд, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, прийшов до наступного висновку.
Статтею 252 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
За змістом статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками.
Системний аналіз вищезазначених положень КУпАП дає підстави вважати, що, керуючись законом, суддя зобов'язаний оцінити кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а в сукупності з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення, тобто, жоден доказ не має наперед встановленої сили.
Крім визнання своєї вини ОСОБА_1 , факт вчинення вищевказаного адміністративного правопорушення підтверджується зібраними та дослідженими по справі доказами, а саме:
1) протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №399415 від 22.07.2025;
2) протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №399422 від 22.07.2025;
3) схемою місця ДТП від 22.07.2025, яка складена на місці пригоди, з якої вбачається, що на ній графічно зображені та зафіксовані об'єкти про обставини дорожньої пригоди (ділянка дороги, де сталася дорожньо-транспортна пригода, сталі орієнтири, до яких на схемі здійснена прив'язка об'єктів, координати їх розміщення відносно елементів проїзної частини та інше), таблицю дорожніх умов, в якій зазначені назви об'єктів, зображених на схемі, на зворотному боці схеми зазначено характеризуючи дані транспортних засобів та відомості про їх пошкодження. Зазначена схема ДТП була складена в присутності водія і будь-яких зауважень та доповнень щодо її складання не містить;
4) рапортом слідчого ВРЗуСТ слідчого управління ГУНП в Харківській області майора поліції Семенка О. від 12.07.2025;
5) протоколом огляду місця дорожньо-транспортної пригоди від 12.07.2025;
6)фото таблицею до протоколу огляду місця події ДТП від 12.07.2025, проведеного на перехресті вул.Полтавський Шлях та вул.Ярославській у м.Харкові від 12.07.2025;
7) консультаційним висновком спеціаліста від 12.07.2025;
8) письмовими поясненнями потерпілої ОСОБА_2 , в яких зазначено, що 12.07.2025 близько 05:30 год. вона вийшла з дому та переходила вул. Полтавський Шлях по нерегульованому пішохідному переходу. Вона попередньо переконалася у відсутності транспорту, подивившись по сторонах, і почала рух. Коли вона майже завершила перехід, з правого боку виїхав вантажний автомобіль, який не зупинився. Водій не застосував гальмування і здійснив наїзд, зачепивши її лівим дзеркалом. Після цього водій продовжив рух, не зупиняючись, і поїхав далі за перехрестя;
9) письмовими поясненнями водія ОСОБА_1 від 22.07.2025, в яких зазначено, що 12 липня 2025 року він керував автомобілем ГАЗ-3302 (д.н.з. « НОМЕР_3 »). У зв'язку з дощем і відсутністю інших транспортних засобів, він не одразу помітив жінку, яка переходила дорогу на перехресті з вулицею Ярославською. Помітивши її в останній момент, він почав гальмувати, проте все ж зачепив її лівим дзеркалом заднього виду. Після наїзду він зупинився і запитав, чи потрібна їй допомога, на що жінка відповіла, що ні;
10) відеозаписом з боді-камер поліцейських від 12.07.2025, які містяться в матеріалах справи.
Пункт 1.3 Правил дорожнього руху України (далі ПДР України) передбачає, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Згідно з пунктом 1.9 ПДР України особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до положень ст.68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи,честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
При кваліфікації дій ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, суд враховує наступне.
Як встановлено п. 2.3.б ПДР України, для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Пунктом п.12.1 ПДР України передбачено, що під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен враховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Пунктом п.2.10.а ПДР України передбачено,що у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди.
ОСОБА_1 не був уважний за кермом, не стежив за дорожньою обстановкою та особливості вантажу, що перевозився, наближаючись до нерегульованого пішохідного переходу на якому перебував пішохід, не зменшив швидкість і не зупинив керований ним автомобіль, тому суд приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124 та ст. 122-4 КУпАП, а саме - порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів;залишення водіями транспортних засобів місця дорожньо - транспортної пригоди до якої вони причетні.
Обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, відповідно до ст. ст. 34, 35 КУпАП - не встановлено.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою особою, що притягується до адміністративної відповідальності, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).
Відповідно до ст.36 ч.2 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Враховуючи обставини, встановлені під час судового розгляду, характер вчиненого правопорушення, вважаю за можливе накластина ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в межах санкції статті, яка передбачає покарання за більш тяжке правопорушення з числа вчинених, тобто в межах санкції ст.122-4 КУпАП, що буде необхідним і достатнім для виправлення останнього та попередження вчинення ним нових правопорушень.
Відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з правопорушника на користь держави підлягає стягненню судовий збір - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (з 1 січня 2025 року 3028 грн.), що складає 605,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 245, 251, 252, 268, 283, 284, 294 КУпАП, суддя,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, ст. 122-4 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення:
- за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, у виді штрафу на користь держави в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850,00 грн. (вісімсот п'ятдесят гривень 00 коп.);
- за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП, у виді штрафу на користь держави в розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400,00 грн. (три тисячі чотириста гривень 00 коп.).
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП остаточно накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, у виді штрафу на користь держави у розмірі 200 (двохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400,00 грн. (три тисячі чотириста гривень 00 копійок) (Отримувач коштів ГУК Харківськ обл/Харкiвобл/21081300, код класифікації доходів бюджету 21081300, код за ЄДРПОУ 37874947, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA168999980313020149000020001).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,на користь держави (отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, банк отримувача Казначейство України(ЕАП), р/р UA908999980313111256000026001, код 22030106, ЄДРПОУ 37993783) судовий збір у розмірі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень 60 копійок).
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Документ, що підтверджує сплату штрафу, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, передбаченого частиною першою статті 307 КУпАП, надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення штрафу.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;
витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Холодногірський районний суд м. Харкова протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.
Суддя Наталя ПЕТРОВА