Вирок від 11.08.2025 по справі 185/3969/23

Справа № 185/3969/23

1-кп/185/241/25

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2025 року Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді - ОСОБА_1 ,

за участю секретаря - ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22022130000000471 від 13 вересня 2022 року, за обвинуваченням

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянина України, уродженця м.Свободний, Амурської області, СРСР, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 2 ст. 260, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України,

за участю:

прокурора - ОСОБА_4 ,

захисника - адвоката ОСОБА_5 ,

ВСТАНОВИВ:

1. Встановлені судом обставини пред'явленого обвинувачення, які знайшли своє підтвердження під час судового розгляду.

В 2015 році в складі т.зв. «народної міліції ЛНР» створено структурні підрозділи - «Військові комісаріати ЛНР», яким, за рішенням представників незаконних збройних формувань «ЛНР» окупаційної адміністрації рф, доручено проведення набору осіб для їх участі у здійсненні збройного опору силам АТО/ООС, проведення артилерійських обстрілів та залякування цивільного населення на території зіткнення в Луганській області.

ОСОБА_6 у вересні 2021 року розуміючи негативні наслідки, що можуть настати, маючи умисел на зміну меж території та державного кордону на порушення порядку встановленого Конституцією України, з мотивів не сприйняття соціальної та економічної політики діючої влади, вирішив вступити до т.зв структурного підрозділу силового блоку «ЛНР», що підпорядковується та координується окупаційною адміністрацією рф та взяти безпосередню участь в ньому шляхом участі в діяльності незаконно утвореного збройного органу влади в так званій «Народній міліції ЛНР»

Розуміючи неможливість одноосібного виконання вказаних дій, ОСОБА_6 у вересні 2021 року вступив у злочинну змову з іншими невстановленими досудовим розслідуванням членами незаконного збройного формування т.зв. «Народної міліції ЛНР», відносно яких здійснюється досудове розслідування в інших кримінальних провадженнях, ініціював та надав згоду на призначення його до т.зв. «Народної міліції ЛНР» на посаду «начальника відділу військового комісаріату по Артемівському та Кам?янобрідському районах м. Луганська», у т.зв. «військовому комісаріаті ЛНР», що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , та зобов?язався дотримуватися правил поведінки, встановлених у ньому і виконувати визначені йому функції з організації діяльності та загального керівництва «відділу військового комісаріату по Артемівському та Кам?янобрідському районах м. Луганська», що полягає у впровадженні насильницької «державної» політики виконання у відповідності до псевдо нормативно-правових актів так званої «ЛНР» несення військової служби.

Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, ОСОБА_6 , у період з вересня 2021 року по теперішній час, більш точну дату та час, перебуваючи на тимчасово окупованій території Луганської області, обіймаючи посаду «начальника відділу військового комісаріату по Артемівському та Кам?янобрідському районах м. Луганська», у т.зв. «військовому комісаріаті ЛНР», здійснюючи керівництво зазначеної незаконної установи та використовуючи надані представниками окупаційної влади російської федерації владу та повноваження, діючи всупереч Конституції України та нормативно-правових актів України, вчиняє дії на підтримку режиму окупації частини Луганської області та функціонування псевдодержавного утворення «ЛНР», розповсюдження та застосування юридично нікчемних законодавчих та нормативно-правових актів так званої «ЛНР» та примусового виконання встановлених окупаційною адміністрацією російської федерації правил поведінки, тобто дії, направлені на порушення територіальної цілісності України.

Так, починаючи з вересня 2021 року по теперішній час ОСОБА_6 , достовірно усвідомлюючи, що система так званих органів влади «ЛНР» на чолі з так званим «головою ЛНР» діє всупереч Конституції України та нормативно-правових актів України, вступив та перебуває у складі «ЛНР» на посаді «начальника відділу військового комісаріату по Артемівському та Кам?янобрідському районах м. Луганська», у т.зв. «військовому комісаріаті ЛНР», що розташований за адресою: Луганська область, м. Луганськ, вул. Челюскінців, 14, створює умови для функціонування «ЛНР», виконує вказівки інших учасників «ЛНР», здійснює заходи встановлені злочинним планом організаторів «ЛНР» (відносно яких є окремі кримінальні провадження), та на організаційне сприяння діяльності окупаційної адміністрації російської федерації, а саме особисто в межах посадових обов'язків видає, контролює виконання наданих, обов?язкових для виконання підлеглими наказів, розпоряджень та вказівок,. а також виконує вказівки учасників «ЛНР», відносно яких здійснюється досудове розслідування в інших кримінальних провадженнях, спрямовані на функціонування системи так званих органів влади «ЛНР», які контролюються окупаційною адміністрацією російської федерації, чим умисно вчиняє дії, направлені на зміну меж території та державного кордону України, на порушення порядку, встановленого Конституцією України, за попередньою змовою групою осіб.

Окрім цього, у вересні 2021 року (більш точну дату та час встановити не виявилось можливим) у громадянина України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виник злочинний умисел, направлений на прийняття активної участі у діяльності не передбаченого законом збройного формування «ЛНР», а саме у структурному підрозділі «Народної міліції ЛНР», який розташований у м. Луганськ, шляхом зайняття посади «начальника відділу військового комісаріату по Артемівському та відділу Кам?янобрідському районах м. Луганська», у т.зв. «військовому комісаріаті ЛНР», що розташований за адресою: АДРЕСА_2 .

При цьому ОСОБА_6 розумів, що як «ЛНР», так і «Народна міліція ЛНР» функціонують на території України незаконно, та що її учасники застосовують зброю, вчиняють терористичні акти, захоплення будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, вбивства людей, вибухи, підпали та інші дії (зокрема, артилерійські обстріли), які створюють небезпеку для життя та здоров?я людей, завдають значної майнової шкоди та призводять до настання інших тяжких наслідків, з метою порушення громадської безпеки, залякування населення, провокації воєнного конфлікту, міжнародного ускладнення та впливу на прийняття рішень органами службових обов?язків державної влади, місцевого самоврядування, а також перешкоджають виконанню співробітниками правоохоронних органів України, військовослужбовцями Збройних Сил України та інших військових формувань України, задіяними у проведенні АТО (пізніше Операції об?єднаних сил) на території Луганської області.

Реалізуючи свій злочинний намір, ОСОБА_6 , у вересні 2021 року (більш точну дату та час встановити не виявилось можливим) усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, маючи умисел, спрямований на участь у діяльності непередбаченого законом збройному формуванні т.зв. «ЛНР», знаходячись у м. Луганськ Луганської області, надав згоду на призначення його до структурного підрозділу незаконного збройного формування «Народної міліції ЛНР» на посаду «начальника відділу військового комісаріату по Артемівському та Кам?янобрідському районах м. Луганська», у т.зв. «військовому комісаріаті ЛНР», що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , на якій здійснює керівництво «відділу військового комісаріату по Артемівському та Кам?янобрідському районах м. Луганська», погодившись приймати участь в діяльності незаконно створеного збройного формування т.зв. «ЛНР» окупаційної адміністрації рф, підпорядковуватися ієрархії та дисципліні, правилам поведінки у цьому збройному формуванні.

Так, починаючи з вересня 2021 року по теперішній час, більш точну дату та час в ході досудового розслідування встановити не виявилось можливим, ОСОБА_6 , перебуваючи на тимчасово окупованій території Луганської області, обіймаючи посаду «начальника відділу військового комісаріату по Артемівському та Кам?янобрідському районах м. Луганська», у т.зв. «військовому комісаріаті ЛНР», що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , здійснюючи керівництво зазначеної незаконної установи та використовуючи надані представниками окупаційної влади російської федерації владу та повноваження, діючи всупереч Конституції України та нормативно-правових актів України, вчиняє дії, спрямовані на функціонування псевдодержавного утворення «ЛНР», розповсюдження та застосування юридично нікчемних законодавчих та нормативно-правових актів так званої «ЛНР» та примусового виконання встановлених окупаційною адміністрацією російської федерації правил поведінки, чим умисно приймає участь у діяльності не передбаченого законом збройного формування.

Також, громадянин України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який з вересня 2021 року по теперішній час приймає активну участь у діяльності не передбаченого законом збройного формування «ЛНР», та займає посаду т.зв. «начальника відділу військового комісаріату по Артемівському та Кам?янобрідському районах м. Луганська», у т.зв. «військовому комісаріаті ЛНР», діючи на підставі «указу» т.зв. «голови ЛНР» № УГ-98/22 від 19.02.2022, виконує «наказ» т.зв. «військового комісара ЛНР» № 22 від 19.02.2022 «Об объявлении мобилизации», відповідно до якого передбачено обов?язкову явку осіб, які перебувають в запасі, при яких є мобілізаційні приписи та осіб, які отримали персональні повістки до т.зв. «відділів військового комісаріату ЛНР» в строки і пункти, вказані у зазначених документах (по місцю перебування на військовому обліку); заборону виїзду за межі районів, міст т.зв. «ЛНР» особам, які не отримали повістки та не мають мобілізаційних приписів; керівникам підприємств та організацій забезпечити вивільнення працівників від виконання посадових обов?язків, з проведенням повного розрахунку та забезпечити їх явку до військкоматів; обов?язок керівників організацій незалежно від форм власності, громадянам - власникам транспортних засобів доставити справну автомобільну, будівельну, вантажопідйомну та іншу техніку в строки і пункти згідно з нарядами т.зв. «військового комісаріату ЛНР» тощо.

На виконання вказаного наказу, починаючи з 19.02.2022 ОСОБА_6 приймає участь в організації та проведенні загальної примусової мобілізації чоловіків віком від 18 до 55 років на тимчасово окупованій території Луганської області, які в подальшому, в примусовому порядку, із загрозою застосування «відповідальності», без відповідної бойової підготовки направляються для ведення бойових дій у складі регулярних військ ЗС РФ, в якості «добровольців» проти України.

24 лютого 2022 року на виконання наказу президента Російської Федерації ОСОБА_7 , а також інших невстановлених на цей час досудовим розслідуванням представників влади РФ, військовослужбовці ЗС РФ, шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Автономній республіці Крим, Донецькій, Луганській. Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об?єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили окупацію частин вказаної території, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.

До участі у військовій агресії РФ проти України керівництво окупаційної адміністрації РФ задіяло створені на тимчасово окупованій території Луганської області не передбачені законом збройні формування.

З огляду на викладене, в розумінні положень ст. 2 Женевських конвенцій від 12.08.1949, ратифікованих Указом Президії Верховної Ради Української Радянської Соціалістичної Республіки від 03.07.1954, між державами РФ та Україна із триває збройний конфлікт міжнародного характеру.

Відповідно до вимог ч.ч. 1, 2 ст. 2 Женевської Конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949, ратифікованої Указом Президії Верховної Ради Української PCP від 03.07.1954, ця Конвенція застосовується до всіх випадків оголошеної війни чи будь-якого іншого збройного конфлікту, що може виникнути між двома чи більше Високими Договірними Сторонами, навіть якщо одна з них не визнає стану війни. Конвенція також застосовується до всіх випадків часткової або цілковитої окупації Високої Договірної Сторони, навіть якщо ця окупація не натрапляє на жодний збройний спротив.

Згідно з ч. 1 ст. 4 даної Конвенції, особами, що перебувають під захистом цієї Конвенції, є ті, хто в будь-який момент та за будь-яких обставин опиняються, у разі конфлікту чи окупації, під владою сторони конфлікту або окупаційної держави, громадянами яких вони не є.

Відповідно до ч. 1, ч. 2, ч. З ст. 6 зазначеної Конвенції, вона повинна застосовуватися з самого початку будь-якого конфлікту або окупації, зазначених у статті 2-й цієї Конвенції. На території сторін конфлікту застосування Конвенції припиняється після загального припинення бойових дій. На окупованій території застосування цієї Конвенції припиняється через рік після загального припинення бойових дій.

Статтею 8 вказаної Конвенції зазначено, особами, які перебувають під захистом цієї Конвенції, є ті, хто в будь-який момент та за будь-яких обставин опиняються, у разі конфлікту чи окупації, під владою сторони конфлікту або окупаційної держави, громадянами яких вони не є.

Згідно зі ст. 51 указаної Конвенції окупаційна держава не має права примушувати осіб, що перебувають під захистом, служити в її збройних чи допоміжних силах.

Крім того, статтею 147 зазначеної Конвенції визначено, що до серйозних порушень серед іншого належить примушення особи, що перебуває під захистом, служити в збройних силах ворожої держави.

Згідно з преамбулою Додаткового протоколу від 08.06.1977 до Женевських конвенцій від 12.08.1949, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол 1), положення даних конвенцій та цього Протоколу повинні за всіх обставин цілком застосовуватися до всіх осіб, які перебувають під захистом цих документів, без яких-небудь несприятливих відмінностей, що полягають у характері чи походженні збройного конфлікту або у причинах, що висуваються Сторонами в конфлікті чи приписуються їм.

Таким чином, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в період часу з вересня 2021 року по теперішній час, перебуваючи на посаді «начальника відділу військового комісаріату по Артемівському та Кам?янобрідському районах м. Луганська». у т.зв. «військовому комісаріаті ЛНР», що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , усвідомлюючи, що громадяни України - цивільні особи, які проживають на тимчасово окупованій території Луганської області знаходяться під захистом міжнародного гуманітарного права, діючи умисно, з особистих ідеологічних мотивів, у порушення вимог статей 3, 68 Конституції України, статей 4, 8, 51, 147 Женевської Конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949, за попередньою змовою групою осіб, маючи злочинний умисел, спрямований на порушення законів та звичаїв війни, що передбачені міжнародними договорами, згода на обов?язковість яких надана Верховною Радою України, виконуючи наділені керівництвом окупаційної адміністрації РФ повноваження «начальника відділу військового комісаріату по Артемівському та Кам?янобрідському районах м. Луганська», у т.зв. «військовому комісаріаті ЛНР» незаконно примусив громадян України ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а також інших осіб, які проживають на тимчасово окупованій території Луганської області під владою представників т.зв. «ЛНР» окупаційної адміністрації РФ, громадянами яких вони не є, служити в т.зв. «Народній міліції ЛНР», а також систематично віддає накази невстановленим досудовим розслідуванням підлеглим йому працівникам «відділу військового комісаріату по Артемівському та Кам?янобрідському районах м. Луганська», у т.зв. «військовому комісаріаті ЛНР» щодо здійснення постановки осіб на військовий облік, проведенні військових зборів, зарахування осіб до т.зв. «резерву Народної міліції ЛНР», проведення загальної мобілізації та території т.зв. «ЛНР», та примусового проходження військової служби громадян у країни в рядах т.зв. «ЛНР», що у свою чергу є порушення норм міжнародного гуманітарного права, а також конституційних прав та свобод громадян України.

2. Кримінальний? закон,? що передбачає? відповідальність за діяння,? встановлені? судом.

Ознаки встановленого судом діяння відповідають ознакам кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.110, ч. 2 ст.260, ч. 2 ст.28, ч.1 ст. 438 КК України.

Дії ОСОБА_6 слід кваліфікувати:

за ч.2 ст.110 КК України, як умисні дії, вчинені з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, за попередньою змовою групою осіб.

за ч.2 ст.260 КК України, як участь у діяльності не передбаченого законом збройного формування.

за ч.2 ст.28 ч.1 ст.438 КК України, як порушення законів та звичаїв війни, що передбачені міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також віддання наказів про вчинення таких дій, вчинені за попередньою змовою групою осіб.

3. Мотивування здійснення судового розгляду «in absentia»

З урахуванням тієї обставини, що судовий розгляд здійснювався за відсутності обвинуваченого, дотриманню процедур, встановлених процесуальним законом для такого розгляду, та власне прав обвинуваченого, суд має мотивувати окремо.

Процедура заочного судового розгляду не є деталізованою процесуальним законом, не має тривалої історії застосування у судовій практиці, а тому суд виходив із загальних засад кримінального провадження.

До загальних засад кримінального провадження, зокрема, відносяться: законність, презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини, забезпечення права на захист, доступ до правосуддя, змагальність сторін та свобода в поданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, безпосередність дослідження показань.

Одночасно суд враховує завдання кримінального провадження сформовані ст. 2 КПК України, зокрема щодо забезпечення швидкого, повного та неупередженого судового розгляду, з тим щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини.

Також суд враховує, що РФєю окуповано територію, на якій перебуває обвинувачений, здійснена повномасштабна збройна агресія, в умовах якої здійснюється судове провадження, що є чинником, який повинен враховуватись при вирішенні питання доступу до правосуддя обвинуваченого та його права на захист.

При цьому зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у ст. 7 КПК України, з урахуванням особливостей, встановлених законом та нормами міжнародного права.

Так, за змістом абз. 1 ч. 3 ст. 323 КПК України передбачено, що судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у частині другій статті 297-1 цього Кодексу, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної ВР України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та/або оголошений в міжнародний розшук.

За змістом ч. 2 ст. 297-1 КПК України серед переліку злочинів значиться стаття пред'явленого обвинувачення.

30 серпня 2022 року у кримінальному провадженні №42020130000000148 складено повідомлення про підозру ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.110, ч.2 ст.260, ч.1 ст.438 КК України, разом з пам'яткою про процесуальні права підозрюваного.

23 лютого 2023 року слідчим суддею надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні стосовно ОСОБА_6 . За результатами спеціального досудового розслідування (in absentia) складено обвинувальний акт, який і є предметом даного судового розгляду.

ОСОБА_6 перебуває в розшуку з 16 вересня 2022 року.

Обвинувачений не з'явився жодного разу в підготовче судове засідання, хоча в спосіб, передбачений КПК України був повідомлений про час та місце судового розгляду, про що свідчить його виклик на 27.04.2023 року о 13 год. 15 хв.; 22.05.2023 року о 13 год. 30 хв.; 13.07.2023 року о 09 год. 30 хв.; 09.08.2023 року о 11 год. 30 хв.; 26.09.2023 року о 09 год. 30 хв.; 16.11.2023 року о 10 год. 00 хв.; 20.12.2023 року о 09 год. 30 хв.; 30.01.2024 року о 09 год. 30 хв., 25.04.2024 року о 09 год. 30 хв.; 10.05.2024 року о 09 год. 30 хв.; 17.05.2024 року о 09 год. 15 хв. шляхом публікації повісток про виклик у судове засідання на веб-сайті суду, веб-сайті Офісу Генерального прокурора, а також в газеті «Урядовий кур'єр».

Окрім того, судом вживались додаткові заходи до повідомлення ОСОБА_6 про його виклик як обвинуваченого в судове засідання. Так, ухвалою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 30 січня 2024 року органу досудового розслідування - СВ 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях було доручено провести слідчі (розшукові) дії у вказаному кримінальному провадженні.

На виконання доручення, заступник начальника 2 відділу 1 управління (з дислокацією у м.Краматорськ Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях повідомив, що станом на 23.02.2024 гр. ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 рахується начальником відділу військового комісаріату по ІНФОРМАЦІЯ_4 та ІНФОРМАЦІЯ_5 по АДРЕСА_3 , що на даний час увійшли до складу та є структурним підрозділом установи «ФЕДЕРАЛЬНОЕ КАЗЕННОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ «ВОЕННЫЙ КОМИССАРИАТ ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ», адреса реєстрації установи: м. Луганськ, вул. Коцюбинського, буд. 5; адреса електронної поштової скриньки: NASHA.POCHTA.90 @MAIL.RU; телефон - (0642) 53-35-77, адреси розташування структурного підрозділу: м. Луганськ, вул. Челюскінцев, буд.14 (тел. (0642) 58-34-35); м. Луганськ, 2-й Ленінський провулок, буд 2А та АДРЕСА_4 . Крім того, встановлено, що ОСОБА_10 постійно знаходиться на тимчасово окупованій території Луганської області, переважно м. Луганськ.

Прокурором були направлені судові повістки на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_6 установи «ФЕДЕРАЛЬНОЕ КАЗЕННОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ «ВОЕННЫЙ КОМИССАРИАТ ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ» для виклику обвинуваченого ОСОБА_6 на 25.04.2024, 10.05.2024 та 17.05.2024 року. Надіслання повісток на вказані електронні адреси свідчить про наявність розумних сподівань вважати, що обвинувачений мав дізнатись про його кримінальне переслідування і наявність провадження в суді щодо нього.

Ухвалою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 25 квітня 2024 року кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.110, ч.2 ст.260, ч. 2 ст. 28 ч.1 ст.438 КК України призначено до судового розгляду. Постановлено здійснювати судовий розгляд за відсутності обвинуваченого з особливостями спеціального судового провадження.

Про всі судові засідання під час судового розгляду обвинувачений був повідомлений шляхом публікації повістки в «Урядовому кур'єрі» та шляхом розміщення повістки на сайті Павлоградського міськрайонного суду. Про дати судових засідань та виклики обвинуваченого також повідомлявся захисник обвинуваченого.

Таким чином, обвинувачений був в спосіб передбачений національним законодавством (публікації повісток в ЗМІ загальнодержавної сфери розповсюдження, публікація на сайті суду) та з використанням додаткових засобів належним чином повідомлений про дату і час судових засідань та безпосередньо був повідомлений про отримання виклику до суду. За цей час обвинувачений мав можливість скористатись своїм правом на вільний вибір захисника, чого ним зроблено не було.

4. Правова позиція сторони обвинувачення.

Правова позиція сторони обвинувачення відображена в обвинувальному акті, сторона кримінального провадження вважає доведеним те, що ОСОБА_6 вчинив кримінальні правопорушення, передбачені ч.2 ст.110, ч.2 ст.260, ч.2 ст. 28 ч.1 ст.438 КК України. Вважає, що стороною обвинувачення надано та судом досліджено достатньо доказів для встановлення відповідності викладених у обвинувальному акті фактичних обставин об'єктивній істині як зважаючи на окремі докази, так і в їх сукупності.

5. Правова позиція сторони захисту.

Захисник зазначив, що йому як захиснику, зрозуміла суть пред'явленого обвинувачення, але позиція його підзахисного йому не відома. Зазначив, що є розбіжності щодо особи обвинуваченого і не доведено, що на фото, яке впізнавали потерпілі та свідки, зображений саме обвинувачений, тобто не встановлена особа обвинуваченого.

6.Докази на підтвердження встановлених судом обставин.

Потерпілі в справі за інформацією Об'єднаного центру з координації пошуку та звільнення військовополонених, незаконно позбавлених волі осіб внаслідок агресії проти України при СБУ, передані державі агресору в 2022 році. /т. 1 а. 116/

Витяг з ЄРДР, відповідно до якого розпочато досудове розслідування за ч.2 ст.110, ч.2 ст.260, ч. 2 ст. 28 ч.1 ст.438КК України, що підтверджує законність початку досудового розслідування / т.м.д.р.1 а.с. 1-3 /.

Постановою про виділення матеріалів досудового розслідування від 13 вересня 2022 року, відповідно до якої прокурором виділено з матеріалів кримінального провадження №42020130000000148 від 16.10.2020 матеріали щодо вчинення ОСОБА_6 кримінальних правопорушень, передбачених за ч.2 ст.110, ч.2 ст.260, ч. 2 ст. 28 ч.1 ст.438КК України / т.м.д.р.1 а.с. 11-12 /.

Повідомленням про виявлення кримінального правопорушення, відповідно до якого, ОСОБА_6 своїми діями порушує законодавство України та норми міжнародного гуманітарного права, які визначають закони та звичаї війни, у формі організації процесу примусової мобілізації громадян України на тимчасово окупованих територіях Луганської області для участі в бойових діях проти держави Україна на боці рф. А саме, ОСОБА_6 з моменту призначення на посаду, перебуваючи у м. Луганськ Луганської області та інших населених пунктах на території проведення ООС, яка відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015, є тимчасово окупованою територією України, вчиняє дії, направлені на участь у діяльності вказаної організації «ЛНР», а саме вступив та перебуває у складі «ЛНР», створює умови для функціонування «ЛНР», виконує вказівки інших учасників «ЛНР» та Російської Федерації, здійснює заходи встановлені злочинним планом організаторів «ЛНР» та на організаційне сприяння діяльності «ЛНР» та окупаційній адміністрації Російської Федерації, а саме віддання учасникам «ЛНР» наказів, розпоряджень, надавання доручень, проведення інструктажів, прийняття звітів про виконання тих чи інших дій, застосування заходів впливу до учасників терористичної організації та «псевдодержавних» утворень за невиконання наказів і доручень по примусовій мобілізації громадян України на тимчасово окупованих територіях Луганської області для участі у т.зв. «спеціальній військовій операції» РФ проти України / т.м.д.р.1 а.с. 31-33 /.

Протоколом огляду Інтернет-ресурсу від 20.05.2022 року з додатком /т.м.д.р.1 а.п.60-74/, яким зафіксований огляд інформації, розміщеної у вільному доступі в мережі Інтернет, а саме:

- відеозапису «в ЛНР началась всеобщая мобилизация граждан» на відеохостингу «YouTube», за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_16. Оглядом встановлено, що розміщений відеоматеріал містить: (на 00:59 сек. міститься виступ т.зв. «нач. отдела военного комиссара по Артемовскому району», мовою оригіналу: «развернуты элементы базы мобилизационного развертывания, участки оповещения, пункты сбора граждан, пункты сбора техники, значит отдел готов выполнять поставленные задачи…»;

- публікації на офіційній Інтернет-сторінці (сайті) «Официальный портал администрации города Свердловска и Свердловского района ЛНР» за посиланням https://www.svk-portal.su/news/33966/html. Оглядом встановлено, що розміщений текстовий матеріал містить: (народная милиция ЛНР опубликовала на своем сайте адреса военкоматов и пунктов сбора. «Развернуты элементы базового мобилизационного развертывания, участки оповещения, пункты сбора граждан, пункты сбора техники. Отдел готов выполнить поставленные задачи. Только одним отделом мы готовы поставить около пяти тысяч человек. Всего у нас пять отделов», - рассказал журналистам начальник отдела по Артемовскому и Каменнобродскому району Луганска военного комиссариата ЛНР ОСОБА_11 . Он отметил, что военкоматы Республики «готовы и в 10 раз больше отправить людей на защиту Родины». «Это только первый этап. Отдел не прекращает работать, работает круглосуточно и будет работать, пока не закончится эскалация конфликта», - заверил военком, подчеркнув "высокий порыв среди населения" и что "никто не отказывается" идти на защиту Республики. Глава ЛНР ОСОБА_12 призвал всех земляков, способных держать оружие, прибыть в военкоматы и встать на защиту Республики. Напомним, согласно указу об общей мобилизации в ЛНР призыву на воинскую службу подлежат военнообязанные мужчины в возрасте от 18 до 55 лет. Документом установлен запрет на выезд лиц данной категории за пределы Республики. Военный комиссар ЛНР ОСОБА_13 отмечал, что после публикации указа главы ЛНР ОСОБА_14 по состоянию 13:00 в мобилизационные пункты прибыли около трех тыс. человек...);

- публікації на офіційній Інтернет-сторінці (сайті) т.зв. «Народной милиции ЛНР» за посиланням https://mil-lnr.su. В ході огляду вкладки «военкоматы», встановлено наступний зміст публікації: Военные комиссариаты ЛНР. Адреса военкоматов и пунктов сбора: по Каменнобродскому, Артемовскому районам г. Луганска (г. Луганск, ул. Челюскинцев, 14). Пункт сбора граждан: г. Луганск, ул. Линева, гор. ЛНАУ; Ленинскому 2. Отдел ВК Жовтневому районамг. Луганска (г. Луганск, ул. Челюскинцев, 14). Пункт сбора граждан: г. Луганск, ул. Оборонная, 2 ГОУ ВО ЛНР «Луганский государственный педагогический университет; 3. Отдел ВК по г. Алчевск (г. Алчевск, ул. Горького,35). Пункт сбора граждан: г. Алчевск, ул. Горького, 55, здание ГБОУ «АЦДЮТ»; 4. Отдел ВК по г. Краснодон (г. Краснодон, ул.Первоконная, 41). Пункт сбора граждан: г. Краснодон, ул. Еременко, 1 ГУП ЛНР «Краснодонский центр социального обслуживания населения»; 5. Отдел ВК по г. Ровеньки (г. Ровеньки, ул. Карла Маркса, 132). Пункт сбора граждан: г. Ровеньки ул. Дзержинского 61. «Ровеньковский технико-экономический колледж». Зроблений знімок екрана.

- публікації на офіційній Інтернет-сторінці (сайті) «Луганский Информационный Центр» за посиланням https://lug-info.com/news/komplektovanie-komand-v-ramkah-mobilizacii- pozvolyaet-zashitit-Inr-narodnaya-miliciya. В ході огляду після розміщеного відеоматеріалу встановлено наступний зміст публікації: (комплектование команд в рамках объявленной всеобщей мобилизации позволяет защитить ЛНР. Об этом сообщил начальник отдела военного комиссариата ЛНР ОСОБА_11 . «На данный момент комплектование команд позволяет защитить ЛНР и идет в полном объеме. Все люди переодеваются, накормлены, обуты, одеты, выдвигаются на защиту Родины», - отметил начальник отдела военкомата. В пресс-службе Народной милиции проинформировали, что на защиту Республики «встают как военнослужащие запаса оборонного ведомства, так и простые жители ЛНР». «Мы все своим коллективом собрались и все сюда (в пункт мобилизации) пришли защищать Родину, наших детей, жен, сестер, матерей», - сказал мобилизованный ОСОБА_15 . Ранее глава ЛНР ОСОБА_12 призвал всех земляков, способных держать оружие, прибыть в военкоматы и встать на защиту Республики. Напомним, согласно указу об общей мобилизации в ЛНР призыву н воинскую службу подлежат военнообязанные мужчины в возрасте от 18 до 55 лет. Документом установлен запрет на выезд лиц данной категории за пределы Республики. Военный комиссар ЛНР ОСОБА_13 отмечал, что после публикации указа главы ЛНР ОСОБА_14 по состоянию 13:00 19 февраля в мобилизационные пункты прибыли около трех тыс. человек);

- публікації на офіційній Інтернет-сторінці (сайті) «Миротворець» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_7 Оглядом встановлено, що на вказаній сторінці розміщені дані стосовно ОСОБА_6 . Зроблений знімок розміщеної на сторінці фотографії і інформації про обвинуваченого.

- змісту соціальної сторінки під ніком: « ОСОБА_17 » в соціальній мережі «В Контакте», за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_8 . Зроблений знімок зазначеної сторінки;

- публікації на офіційній Інтернет-сторінці (сайті) « Коллегия Юристов Донбасса », за посиланням http://lawdonbass.ru/. 1) Оглядом встановлено, що розміщений текстовий матеріал містить наступний зміст публікації: «народный Совет Луганской Народной Республики, утверждая права и свободы человека, гражданский мир и согласие, исходя из общепризнанных принципов равноправия и самоопределения народов, заявляя о стремлении обеспечить благополучие и процветание Республики, принимает Конституцию Луганской Народной Республики». Документ складається з 10 глав - 86 статей. Вказаний документ заархівовано та збережено на диск.2) Оглядом встановлено, що на сайті за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_9 знаходиться матеріал, який містить наступний зміст публікації: «настоящий закон осуществляет правовое регулирование в области мобилизационной подготовки и мобилизации в Луганской Народной Республике, устанавливает права, обязанности, ответственность исполнительных органов государственной власти, органов местного самоуправления, а также предприятий, учреждений и организаций, независимо от форм собственности и их должностных лиц, граждан Луганской Народной Республики в этой области». Документ складається з 8 розділів - 25 статей. Вказаний документ заархівовано та збережено на диск. 3) Оглядом встановлено, що на сайті за посиланням http://lawdonbass.ru/zakonodatelstvo/zakony/o_voennom_polozhenii17_іі/ міститься текст т.зв. Закону «О военном положении» №17-ІІ від 24.04.2015. «Настоящий Закон в соответствии с Конституцией Луганской Народной Республики, общепризнанными принципами и нормами международного права является законодательной основой правого режима военного положения, временно вводимого на территории Луганской Народной Республики или в отдельных ее местностях в случае агрессии против Луганской Народной Республики или непосредственной угрозы агрессии». Документ складається з 5 Глав - 22 статей. Вказаний документ заархівовано та збережено на диск. 4) Оглядом встановлено, що на сайті за посиланням http://lawdonbass.ru/zakonodatelstvo/zakony/ob_oborone-30_ii/ міститься текст т.зв. Закону «Об обороне» №30-ІІ від 22.05.2015. «Настоящий Закон определяет основы и организацию обороны Луганской Народной Республики, полномочия органов государственной власти Луганской Народной Республики, функции органов местного самоуправления, предприятий, учреждений и организаций независимо от форм собственности и их должностных лиц, права и обязанности граждан Луганской Народной Республики в области обороны, силы и средства, привлекаемые для обороны, ответственность за нарушение законодательства Луганской Народной Республики в области обороны, а также другие нормы, касающиеся обороны». Документ складається з 6 розділів - 26 статей. Вказаний документ заархівовано та збережено на диск. 5) Оглядом встановлено, що на сайті за посиланням http://lawdonbass.ru/zakonodatelstvo/zakony/o_voinskoy_obyazannosti_i_voennoy_sluzhbe-241_іі/. міститься текст т.зв. Закону «О воинской обязанности и военной службе» №241-ІІ від 14.06.2018. «Настоящий Закон осуществляет правовое регулирование в области воинской обязанности и военной службы в целях реализации гражданами Луганской Народной Республики конституционного долга и обязанности по защите Отечества, а также правовое регулирование поступления на военную службу и военной службы в Луганской Народной Республике иностранных граждан»,Документ складається з 9 глав - 68 статей. Вказаний документ заархівовано та збережено на диск.

Протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 05 травня 2022 року, відповідно до якого потерпілий ОСОБА_19 серед запропонованих фотографій для впізнання вказав на фотографію обвинуваченого ОСОБА_6 /т.м.д.р.1 а.п.82-83/.

Досліджено протокол допиту свідка ОСОБА_20 від 05 травня 2022 року, зафіксований на відеозапис. Вказаний свідок 11.06.2023 року переданий державі агресору (т. 1 а. 247). Свідок ОСОБА_20 повідомив, що влітку 2014 року пішов працювати до батальйону патрульної служби МВД ЛНР. З 2015 року ніс військову службу в НЗФ ЛНР. В жовтні 2021 року, під час його відпустки, за місцем проживання відмічався у відділі військового комісаріату по Артемівському і Кам'янобродському районам м Луганськ, за адресою: АДРЕСА_2 . Так, з наданим йому відпускним, він звернувся до начальника відділу військового комісаріату по АДРЕСА_5 , підполковника ОСОБА_6 , який направив його до чергової частини для проставляння відповідної відмітки у його відпускному. Під час перебування у кабінеті військового комісара ОСОБА_6 , останній розпитував яка обстановка на передовій та спілкувалися на інші побутові речі. Під час перебування у військкоматі, чекаючи поки йому проставлять відмітку, свідок звернув увагу, що в коридорі знаходився стенд з посадовими особами військового комісаріату ЛНР, на якому було фото головного військового комісара «ЛНР», полковника ОСОБА_21 . ОСОБА_21 , він бачив і раніше, так як він часто виступав по місцевому телебаченні, а також на Інтернет сайтах. Зокрема, крайній його виступ він бачив 19.02.2022 року, де він підписав указ про оголошення мобілізації в «ЛНР». Дану інформацію вони обговорювали у військовій частині серед військовослужбовців. Також, на даному стенді розміщено фото начальника відділу військового комісаріату по Артемівському і Кам'янобродському районам м. Луганськ, підполковника ОСОБА_6 , з яким він спілкувався. У період з 25.04.2017 року до 24.02.2022 неодноразово виїжджав на позиції в районі н.п. Сміле, Луганської області. Під час знаходження на позиціях основними задачами було: укріплення позицій, спостереження за ворогом, недопущення прориву ворога, надання збройної відсічі військовослужбовцям ЗС України. 23.02.2022 за наказом командира НОМЕР_2 ОМБР, позивний « ОСОБА_22 » - кадровий військовий РФ, звання полковник, особовий склад бригади, колоною військової техніки виїхав з розташування НОМЕР_3 у м. Алчевськ та направився в район н.п. Зимогірря. 24.02.2022 з н.п. Зимогірря, вказаним особовим складом, з технікою направились до н.п. Лобачеве. У вказаному н.п. залишились на ніч, ночували у покинутих домах. 25.02.2022 направились в район н.п. Бровеньки, де знаходились до 15.03.2022. По дорозі зіткнень з військовослужбовцями ЗС України не відбувалось. 15.03.2022 за наказом командира роти, ОСОБА_23 , 17 осіб, направились до колишнього пансіонату «Енергетик» з метою облаштування позицій. Після перевірки приміщень вказаного пансіонату, свідком та ще двома представниками НЗФ було здійснено вихід на 100 м. у напрямку позицій ЗС України для перевірки на наявність ворога, в ході якого відбулось зіткнення з військовослужбовцями ЗС України. Коли помітив, що вогонь здійснюють Військовослужбовці ЗС України, почув команду лягти на землю, двоє стояли з піднятими руками. В подальшому було наказано підійти ближче та покласти зброю на землю. Після виконання вказаних дій, був затриманий військовослужбовцями ЗС України. /т.м.д.р.1 а.п.84-88/.

Протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 02 березня 2023 року, відповідно до якого свідок ОСОБА_20 повідомив, що може впізнати громадянина ОСОБА_6 за наступними прикметами: слов'янської зовнішності, на вигляд близько 40-45 років, коротка зачіска, має видовжену форму обличчя, очі великі та широко посаджені, брови середньої товщини, губи середні, кутки опущені до низу, ніс гострий. Серед запропонованих фотографій для впізнання вказав на фотографію обвинуваченого ОСОБА_6 /т.м.д.р.2 а.п.46-50/.

Протоколом допиту потерпілого від 03 вересня 2022 року, допит якого зафіксований на відеозапис, відповідно до якого, ОСОБА_8 повідомив, що він йшов додому, під'їхала машина, двоє посадили в автомобіль і проти волі відвезли у військкомат. Вийшов начальник по району, сказав, що він ОСОБА_6 і повідомив, що вони всі мобілізовані, а за ухилення буде відповідальність. Комісію не проходили, просто підписали. Далі відправили в інше місце і видали форму. Потім погрузили в Урал і повезли кудись, сказали, що вони біля Попасної. Потім їх окружили. /т.м.д.р.1 а.п.91-92/.

Протоколом допиту потерпілого від 03 вересня 2022 року, відповідно до якого, ОСОБА_9 повідомив, що йшов з роботи, до нього підійшли працівники поліції. Спитали чи може він воювати, погрузили в автомобіль та повезли в поліцію, потім у військкомат. ОСОБА_6 представився військкомом і повідомив, що береш зброю і підеш захищати Батьківщину. Потім повезли, видали форму. Потім повезли в Яковлевку там він і потрапив у полон. /т.м.д.р.1 а.п.96-97/.

Протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 03 вересня 2022 року, відповідно до якого потерпілий ОСОБА_8 повідомив, що може впізнати громадянина ОСОБА_6 за фотознімками, оскільки дану особу знає особисто та бачив на робочому місці. Серед запропонованих фотографій для впізнання вказав на фотографію обвинуваченого ОСОБА_6 /т.м.д.р.1 а.п.93-95/.

Протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 03 вересня 2022 року, відповідно до якого потерпілий ОСОБА_9 повідомив, що може впізнати громадянина ОСОБА_6 за фотознімками, оскільки дану особу знає особисто та бачив на робочому місці. Серед запропонованих фотографій для впізнання вказав на фотографію обвинуваченого ОСОБА_6 /т.м.д.р.1 а.п.98-100/.

Протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 02.08.2022 року, згідно з яким у АТ КБ «Приватбанк», на підставі ухвали слідчого судді Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 11.07.2022 /т.м.д.р.1 а.п.119/ отримані усі документи, які подавались обвинуваченим ОСОБА_6 для відкриття, обслуговування та закриття карткових рахунків, а також відомості про рух коштів по карткових рахунках у АТ КБ «Приватбанк» з розшифруванням контрагентів, призначення платежів та місць зняття готівкових коштів, з моменту його відкриття до моменту закриття (у вигляді електронного документу на цифровому носії інформації) Вказаний цифровий носій досліджений в судовому засіданні. /т.м.д.р.1 а.п.121-124/.

Висновком експерта №120 від 28 серпня 2022 року за наслідками проведення портретної експертизи, відповідно до якого зображення особи чоловічої статі, яка представлена як « ОСОБА_11 нач. отдела военного комисариата по Артемовскому району», що на відеозаписі в електронному файлі з назвою «В ЛНР началась всеобщая мобилизация граждан.mр4», розташованому у папці з назвою «web-сторінка» на DVD+R диску із надписом на ньому «Додаток 1 до протоколу огляду Інтернет ресурсу стосовно ОСОБА_24 від 20.05.2022» (особа чоловічої статі, яка з?являється у кадрі при показниках індикатора відліку часу програми відеовідтворення (відеоплеєра) часу у періоди часу: 00:00:59 - 00:01:10) придатне для портретного ідентифікаційного дослідження за ознаками зовнішності та на фотознімку в електронному файлі під назвою «0000000098465242.jрg», який розміщений на CD-R диску (який є додатком до протоколу тимчасового доступу до речей та документів від 02.08.2022) у Zip-папці «base» у Zip-папці «0000002711852731.zip» у папці «2814604031», наданому на дослідження у якості порівняльного матеріалу, ймовірно, зображена одна й та сама особа. /т.м.д.р.1 а.п.129-141/

Протоколом огляду від 22 лютого 2023 року публікації на Інтернет-сторінці (сайті) «Главы Луганськой народной республики» під назвою «Указ главы ЛНР об объявлении мобилизации на территории Луганской народной республики», яка розміщена за посиланням: https://главалнр.рф/documents/bank/Ukaz_Glavi_Luganskoi_Narodnoi_Respubliki_22Оb_obyavlenii_mobilizatsii_i_primenenii_nekotorikh_mer,_napravlennikh_na_obespechenie_rezhima_voennogo_ polozheniya,_vvedennogo na_territorii_Luganskoi _Narodnoi_Respub liki%22?id=803, публікація на Інтернет сторінці (сайті) «E-NEWS» під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_10 ». яка розміщена за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_11 .html та публікація на Інтернет сторінці (сайті) «Коллегия юристов донбасса», під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_12 », яка розміщена за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_13 / Після відкриття файлу з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_14 », встановлено текст указу т.зв. Голови ЛНР «Об объявлении мобилизации и применении некоторых мер, направленных на обеспечение режима военного положения, введенного на территории Луганской народной республики». Текст указу т.зв. Голови ЛНР «Об объявлении мобилизации и применении некоторых мер, направленных на обеспечение режима военного положения, введенного на территории Луганской народной республики» розпечатано та долучено до даного протоколу як невід'ємний додаток. /т.м.д.р.2 а.п.71-88/.

7. Щодо належності допустимості та достовірності доказів.

Оцінюючи протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 05 травня 2022 року, відповідно до якого потерпілий ОСОБА_19 серед запропонованих фотографій для впізнання вказав на фотографію обвинуваченого ОСОБА_6 /т.м.д.р.1 а.п.82-83/, суд зазначає наступне.

У протоколі зазначено, що ОСОБА_19 зможе впізнати ОСОБА_21 , бо вказану особу бачив та знає особисто. Далі зазначено, що він впізнає ОСОБА_6 та вказує на фото №3, яке відрізняється від фото, наданого «Приватбанк» немає.

Оцінюючи даний доказ , суд враховує, що при наявності процесуальних порушень порядку отримання доказів визнавати їх недопустимими слід лише тоді, коли такі порушення: (1) прямо та істотно порушують права і свободи людини; чи (2) зумовлюють сумніви у достовірності отриманих фактичних даних, які неможливо усунути.

Згідно з постановою Великої Палати Верховного Суду від 31.08.2022 у справі 756/10060/17, невідповідність тим чи іншим вимогам закону нівелює доказове значення відомостей, одержаних у результаті відповідних процесуальних дій, не в будь-якому випадку, а лише в разі, якщо вона призвела до порушення прав людини і основоположних свобод або ж ставить під сумнів походження доказів, їх надійність і достовірність. Адже для прийняття законного та обґрунтованого рішення суд має отримувати максимально повну інформацію щодо обставин, які належать до предмета доказування, надаючи сторонам у змагальній процедурі достатні можливості перевірити й заперечити цю інформацію.

Враховуючи викладене даний доказ з точки зору його достовірності та як наслідок недопустимості, суд відкидає.

Інші досліджені в судовому засіданні докази суд приймає як достовірні, зважаючи все ж таки на те, що довіряти інформації з відкритих джерел можна більше, ніж отриманій у будь-який інший спосіб, зокрема таємним шляхом, через непрямі докази та ін., коли їх достовірність складно перевірити іншими джерелами. У цьому випадку суд має наголосити й на тому, що немає сумніву й у підробці цієї інформації, подання її у викривленому вигляді, зокрема.

Тут варто зауважити, що інформація, яка досліджена в судовому засіданні, здобута не лише з відкритих джерел, а такими джерелами виступала сама окупаційна влада та підрозділи так званої ЛНР.

Щодо критерію достатності зібраних доказів, то за наявності наявних доказів, попередньо перевірених на предмет їхньої належності, допустимості та достовірності, у суду не лишається жодного сумніву у тому, що обвинувачений є саме тією особою, яка зафіксована в досліджених доказах.

Окремо суд зазначає, що збройна агресія рф шляхом неоголошених та прихованих вторгнень підрозділів збройних сил та інших силових відомств російської федерації, організація та підтримки діяльності так званої «ЛНР», направлена на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України є загальновідомим фактом. Ці докази відповідають критеріям належності, допустимості та достовірності.

Зокрема, досліджені докази стосуються обставин пред'явленого обвинувачення, тобто є належними.

Отримані фактичні дані щодо вчиненого обвинуваченим злочину зафіксовані з дотриманням процесуальної форми й у цьому аспекті суд не вбачає порушень прав та законних інтересів як обвинуваченого, так і інших осіб.

Фактичні дані та сам процес їх отримання з відкритих джерел (мережа інтернет) належним чином закріплені та засвідчені, суд міг пересвідчитися у покроковості всіх вчинених слідчих та процесуальних дій. Суд вважає закріплення вчинених дій зробленими знімками екрану (скріншотами) належним способом та скачуванням відповідних відеограм. Щодо неналежності фіксації саме таким способом сторона захисту також заперечення не висловлювала.

8. Мотиви визнання обвинувачення обґрунтованим.

Доводи захисту про те, що не встановлена особа обвинуваченого суд відкидає. Так в результаті тимчасового доступу з КБ «Приватбанк» отримано фото особи з анкетними даними « ОСОБА_25 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянина України», який зроблено в момент оформлення заявки клієнта банку. РНОКПП - це реєстраційний номер облікової картки платника податків, який присвоюється кожній фізичній особі та фізичній особі-підприємцю. В Україні не існує двох людей з однаковим РНОКПП, цей код є унікальним та незмінним впродовж життя.

За висновком експерта на вказаному фото і на відеозаписі з мережі «інтернет», ймовірно зображена одна й та особа. Так само відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 02 березня 2023 року, свідок ОСОБА_20 повідомив, що впізнає по фото наданому з «Приватбанку» громадянина ОСОБА_6 за наступними прикметами: слов'янської зовнішності, на вигляд близько 40-45 років, коротка зачіска, має видовжену форму обличчя, очі великі та широко посаджені, брови середньої товщини, губи середні, кутки опущені до низу, ніс гострий. Серед запропонованих фотографій для впізнання вказав на фотографію обвинуваченого ОСОБА_6 /т.м.д.р.2 а.п.46-50/.

Так само потерпілі ОСОБА_8 та ОСОБА_6 впізнали ОСОБА_6 за фотознімком, який наданий «Приватбанком», оскільки дану особу знає особисто та бачив на робочому місці/т.м.д.р.1 а.п.93-95/, /т.м.д.р.1 а.п.98-100/.

Потерпілим, за ч. 2 ст. 28 ст. 438 ч. 1 КК України за обвинувальним актом визнано також ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_15 .. Відповідно до ст.. 23 КПК України не можуть бути визнані доказами відомості, що містяться в показаннях, речах і документах, які не були предметом безпосереднього дослідження суду, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Суд може прийняти як доказ показання осіб, які не дають їх безпосередньо в судовому засіданні, лише у випадках, передбачених цим Кодексом. Суд прийняв покази потерпілих ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , оскільки вони були допитані за правилами ст.. 615 КПК України і з застосуванням відеозапису. ОСОБА_19 допитувався без застосування відеозапису, тому його покази суд не може взяти як доказ в справі. Так само і протокол впізнання за участі вказаної особи визнаний недопустимим.

З огляду на вказане,ОСОБА_19 , підлягає виключенню з формулювання обвинувачення, визнаного судом доведеним, як особа, яку в порушення статей 4, 8, 51, 147 Женевської Конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949, ОСОБА_6 незаконно примусив служити в т.зв. «народній міліції ЛНР», виконуючи наділені керівництвом окупаційної адміністрації РФ повноваження «начальника відділу військового комісаріату по Артемівському та Кам?янобрідському районах м. Луганська», у т.зв. «військовому комісаріаті ЛНР», незаконно примусив незаконно служити в т.зв. «народній міліції ЛНР».

Окремо суд вважає необхідно зазначити про наявність в діях обвинуваченого складу злочину, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 438 КК України.

За диспозицією частини 1 ст. 438 КК України законодавець кримінально-караними визначив наступні діяння: 5) інші порушення законів та звичаїв війни, що передбачені міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана ВР України. Отже, серед наведених форм злочинів за частиною першою цієї статті інкриміновані дії обвинуваченому відносяться до «інші порушення законів та звичаїв війни, що передбачені міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана ВР України».

Наведена диспозиція статті сформульована за правилами бланкетної диспозиції, тобто деталізація цих положень має відбуватись за рахунок положень інших галузей права, відповідно у цьому випадку - міжнародного.

При цьому ця бланкетна диспозиція характеризує ознаки об'єкта складу злочину, містить пряму вказівку у формі посилань на міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана ВР України, міжнародне звичаєве право тощо.

Слід також відзначити, що у цій частині вироку суд має навести відомі визначення понять, втім це є необхідним для того, щоб пройти шлях від висунутого обвинувачення у вчиненні воєнного злочину до з'ясування того, чи є такі дії кримінально-караними за ч. 1 ст. 438 КК України через згадану конструкцію цієї статті.

За загальним визначенням воєнні злочини - це серйозні порушення міжнародного гуманітарного права (порушення законів і звичаїв війни), за вчинення яких передбачена кримінальна відповідальність фізичних осіб на національному та міжнародному рівнях. Посилання на серйозні порушення заборон містяться як у договірному, так і у звичаєвому міжнародному гуманітарному праві.

Перелік воєнних злочинів, що становлять серйозні порушення чотирьох Женевських конвенцій від 12.08.1949, міститься у ст. 50 ЖК І, ст. 51 ЖК ІІ, ст. 130 ЖК ІІІ, та у ст. 147 ЖК IV.

Додатковий протокол до Женевських конвенцій від 12.08.1949, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (ДП І), від 08.06.1977, розширює вказаний перелік серйозних порушень Женевських конвенцій (ст. 85 ДП І).

Повертаючись до висунутого обвинувачення у вчиненні воєнного злочину у виді примусу до служби у збройних силах противника, слід відзначити наступне.

Положеннями Конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949 закріплений статус осіб, які перебувають під захистом, та яким має бути поводження з ними, зокрема містяться положення, спільні для територій сторін конфлікту та для окупованих територій.

Так, статтею 27 передбачено, що особи, які перебувають під захистом, мають право за будь-яких обставин, на особисту повагу до своєї честі, права на сім'ю, їхніх релігійних переконань та обрядів, звичок та звичаїв. До них завжди слід ставитися гуманно й захищати їх, зокрема, від будь-якого акту насильства чи залякування, від образ та цікавості натовпу.

Сторона конфлікту, під владою якої є особи, які перебувають під захистом, як говорить про це стаття 29, відповідає за поводження своїх представників із цими особами, причому це не знімає особистої відповідальності з таких представників.

У положення розділу ІІІ щодо окупованих території передбачено, що окупаційна держава не має права примушувати осіб, які перебувають під захистом, служити в її збройних силах (ст. 51).

Особами, що перебувають під захистом ЖК IV від 12.08.1949, є ті, хто в будь-який момент та за будь-яких обставин опиняються, у разі конфлікту чи окупації, під владою сторони конфлікту або окупаційної держави, громадянами яких вони не є (ст. 4).

Отже, цивільне населення м.Луганська з дня тимчасової окупації РФ перебувають під захистом ЖК IV від 12.08.1949, а тому окупаційна держава, зокрема її представники, не мали примушувати осіб, які перебувають під захистом, служити в її збройних силах.

За положеннями статті 147 ЖК IV від 12.08.1949 року встановлено, що серйозними порушеннями є порушення, що охоплюють такі дії, якщо їх здійснено, зокрема, проти осіб, які перебувають під захистом цієї Конвенції, та полягають у примушенні особи, яка перебуває під захистом, служити в збройних силах ворожої держави.

Згідно з положеннями статті 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана ВР України, є частиною національного законодавства України.

Статтями 6, 7 Закону України «Про правонаступництво України» передбачено, що Україна підтверджує свої зобов'язання за міжнародними договорами, укладеними Українською РСР до проголошення незалежності України.

Україна є правонаступником прав і обов'язків за міжнародними договорами Союзу РСР, які не суперечать Конституції України та інтересам республіки.

Конвенція про захист цивільного населення під час війни підписана 12.08.1949, набрала чинності 21.10.1950.

Українською РСР ця Конвенція була ратифікована Указом Президії Верховної Ради від 03.07.1954 із застереженнями та набрала чинності для України 03.01.1955.

Щодо застережень до статей 11, 45 ЖК IV від 12.08.1949, то надалі вони були зняті на підставі Закону України «Про зняття застережень України до Женевських конвенцій про захист жертв війни від 12 серпня 1949 року» від 08.02.2006.

Отже, Женевські конвенції від 12.08.1949 безумовно є частиною національного законодавства, застосовними до збройного конфлікту на території України, діючи для України у порядку правонаступництва, як і для РФ. Україна також є стороною усіх Додаткових протоколів до ЖК від 12.08.1949.

Вказаний злочин вчинено не особисто обвинуваченим, а за попередньою змовою групою осіб.

9.Мотиви призначення покарання.

Призначаючи обвинуваченому вид і розмір покарання, суд керується ст. 65 КК України і враховує, що він вчинив кримінальне правопорушення, яке відносяться до тяжкого злочину.

Суд враховує особу обвинуваченого, який раніше не судимий, на обліках у лікаря нарколога та психіатра не перебуває.

Пом'якшувальні та обтяжуючі обставини не встановлено.

Враховуючи підвищену суспільну небезпеку вчинених обвинуваченим ОСОБА_6 злочинів проти основ національної безпеки України в умовах воєнного стану, яка посягає на захист життєво важливих інтересів громадян, суспільства та держави, на її суверенітет, територіальну цілісність, недоторканість та обороноздатність, а також на суспільні відносини, які забезпечують саме існування України як суверенної, незалежної, демократичної і правової держави, інкриміноване діяння за ст.438 КК України взагалі спрямоване проти миру, безпеки людства і міжнародного правопорядку та пов'язане з порушенням законів та звичаїв ведення війни, дані про особу винуватого, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують покарання обвинуваченого, суд дійшов висновку, що конкретні обставини кримінального провадження та наведені вище дані про особу обвинуваченого, дають підстави для призначення за інкриміновані злочини обвинуваченому ОСОБА_6 , із застосуванням додаткового покарання у виді конфіскації майна.

Щодо призначення покарання за сукупністю вчинених злочинів, суд керується положеннями ч.1 ст.70 КК України, визначає остаточне покарання шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, та приєднує додаткове покарання у відповідності до ч.3 ст.70 КК України.

Таке покарання буде відповідати ступеню тяжкості кримінальних правопорушень, особі обвинуваченого, а також здатним сприяти виправленню ОСОБА_6 та попередженню скоєння нових кримінальних правопорушень, як обвинуваченим, так і іншими особами.

Запобіжний захід до набрання вироком чинності слід залишити без змін.

Речові докази у кримінальному провадженні відсутні.

Судові витрати складають 3775 грн. 40 коп., які під час досудового розслідування були затрачені на проведення судово-портретної експертизи.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 373, 374 КПК України,

УХВАЛИВ:

Визнати ОСОБА_6 винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.110, ч.2 ст.260, ч.2 ст.28 ч.1 ст.438 КК України та призначити йому покарання:

- за ч.2 ст.110 КК України у виді позбавлення волі на строк 8 (вісім) років з конфіскацією всього майна, яке є його власністю;

- за ч.2 ст.260 КК України у виді позбавлення волі на строк 7 (сім) років без конфіскації майна;

- за ч.2 ст.28 ч.1 ст.438 КК України у виді позбавлення волі на строк 11 (одинадцять) років.

На підставі ч.1 ст.70 КК України за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, остаточно призначити ОСОБА_6 покарання у виді позбавлення волі на строк 11 (одинадцять) років з конфіскацією всього майна, яке є його власністю.

Строк покарання обчислювати з моменту затримання ОСОБА_6 на виконання даного вироку.

Запобіжний захід до набрання вироком законної сили щодо ОСОБА_6 , обраний 24 лютого 2023 року у вигляді тримання під вартою, залишити без змін.

Копію вироку вручити прокурору, захиснику та захиснику для вручення обвинуваченому.

Інформацію про вирок опублікувати в засобах масової інформації, а саме в газеті «Урядовий кур'єр» та на вебсайті Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області.

На вирок може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду через Павлоградський міськрайонний суд, протягом тридцяти діб з моменту його проголошення, а для осіб які перебувають під вартою, - в той же строк з моменту вручення копії вироку.

Також обвинувачений щодо якого судом ухвалено вирок за результатами спеціального судового провадження, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження за надання нею підтвердження наявності поважних причин, передбачених ст. 138 КПК України.

Суддя: ОСОБА_1