Справа № 182/7464/24
Провадження № 2-а/0182/48/2025
Іменем України
18.08.2025 року м. Нікополь
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Рунчевої О.В., розглянувши у м. Нікополі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, -
17.12.2024 року ОСОБА_1 звернувся до Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області із зазначеним вище позовом, посилаючись на наступні обставини.
Постановою ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) № 4/1387 від 22.11.2024 року позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді накладення штрафу в сумі 17 000 грн. за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 статті 210-1 КупАП. У постанові зазначається, що 14.11.2024 року о 13 год. 18 хвилин військовозобов'язаний ОСОБА_1 був доставлений працівником Національної поліції до ІНФОРМАЦІЯ_3 . В приміщенні було встановлено, що ОСОБА_1 не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 у строки, зазначені в повістці від 04.11.2024 року №4454, таким чином порушив абз.2 ч.1 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», чим вчинив правопорушення, передбачене частиною 3 ст.210-1 КУпАП, про що було складено відповідний протокол за №179 від 11.11.2024 року, на підставі якого 22.11.2024 року ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 було винесено оскаржувану постанову. Позивач вважає дану постанову протиправною, оскільки в протоколі відсутні посилання на документ, яким посадова особа ІНФОРМАЦІЯ_4 була уповноважена на складання протоколів про адміністративне правопорушення, відсутні свідки події та їх підписи. Крім того, працівниками ІНФОРМАЦІЯ_4 не здійснювалась фото- та відеофіксація, що є грубим порушенням процедури перевірки військово-облікового документу.
Враховуючи викладене вище позивач вважає, що порушена процедура розгляду справи про адміністративне правопорушення, просить скасувати постанову № 4/1387 від 22.11.2024 року, закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення та стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань суму сплаченого судового збору.
Ухвалою Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 23.12.2024 року позовну заяву прийнято до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, зобов'язано відповідача надати суду належним чином завірені копії матеріалів справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , роз'яснено відповідачу його право на підготовку відзиву на позовну заяву (а.с.14-15).
Відповідач повідомлявся про розгляд справи шляхом направлення копії ухвали про відкриття провадження та копії позову з додатками на їх юридичну адресу, пакет документів доставлявся до адресата кур'єром суду, про що свідчить запис в журналі вихідної кореспонденції, згідно якого поштове відправлення отримано представником 14.01.2025 року (а.с.20). Крім того, 02.07.2025 року судом було направлено повторний запит про витребування матеріалів адміністративною справи, про що свідчить поштове повідомлення (а.с. 22).
ІНФОРМАЦІЯ_5 ухвалу від 23.12.2024 року не виконав, матеріали адміністративної справи щодо ОСОБА_1 на адресу суду не направив, своїм правом на підготовку відзиву на позовну заяву не скористався, отже суд вирішує справу за наявними матеріалами, відповідно до вимог ч.6 ст. 162 КАС України.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи та надані докази у їх сукупності, прийшов до наступного.
Згідно ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
За приписами ч. 2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, чи прийнято оскаржуване рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється на підставі Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-XII) .
Пунктом 2 ч.1 ст. 37 Закону №2232-XII передбачено, що взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України підлягають громадяни України: на військовий облік військовозобов'язаних підлягають зокрема, громадяни України, які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників. Ця норма чинна з 04.04.2024 року.
У відповідності до положень ст.1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно Указу Президента України № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який триває і по теперішній час.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 є військовозобов'язаним громадянином України.
27.08.2024 року старшим інструктором ІНФОРМАЦІЯ_3 старшим сержантом ОСОБА_3 було складено протокол №179 про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210 1 КУпАП щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 . У вказаному протоколі зазначено, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 14.11.2024 року о 13 год. 18 хв. був доставлений працівником Національної поліції в приміщення ІНФОРМАЦІЯ_4 , де було встановлено, що він не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 у строки, зазначені у повістці від 04.11.2024 року №4454. Документів, які б підтверджували неможливість прибуття відповідно до ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не надав, і сам не з'явився. Таким чином ОСОБА_1 порушив абз. 2 ч.1 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», чим вчинив правопорушення, передбачене частиною 3 статті 210 1 КУпАП (а.с.7).
На підставі даного протоколу постановою ІНФОРМАЦІЯ_8 №4/1387 від 22.11.2024 року ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді накладення штрафу в сумі 17 000 грн. за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 статті 210 1 КУпАП (а.с.6).
Спірну постанову винесено 22.11.2024 року, тобто під час дії особливого періоду.
Копію даної постанови отримано позивачем лише 04.12.2024 року (а.с.8-9), а тому суд задовольняє його клопотання про поновлення строків оскарження постанови.
18 травня 2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» № 3633-ІХ від 11.04.2024 року. Цим Законом положення ч.10 ст.1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" викладено в новій редакції, згідно якої, зокрема встановлено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
У відповідності до вимог абзацу 5 пункту 2 частини II Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» №3633-ІХ від 11.04.2024 року громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу, проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані у період з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності); у разі перебування за кордоном - шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
В абзаці 2 частини 1 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» зазначено, що громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду
Керуючись вимогами пункту 21 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560 Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації (далі - Порядок проведення призову), на особливий період за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військовообліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
Тобто у відповідності до частини 10 статті 1 Закону №2232-XII, громадяни України, які перебувають на військовому обліку також зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Отже, вищезазначені норми законодавства передбачають три шляхи, яким громадяни України, які перебувають на території України та які перебувають на військовому обліку повинні були уточнити свої персональні дані з 17 травня 2024 року по 16 липня 2024 року (включно), а саме: через центр надання адміністративних послуг; через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Згідно зі ст. 42 Закону №2232-XII та пункту 19 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадяни України, винні в порушенні правил військового обліку громадян України, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 не надано жодного доказу, що він виконав свій обов'язок та уточнив свої персональні дані до 16 липня 2024 року у будь-який визначений чинним законодавством спосіб. Як не надано й доказів, що він є заброньованим або має відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Крім того, з протоколу №179 про адміністративне правопорушення від 14.11.2024 року також вбачається, що ОСОБА_1 10.04.2024 року вже притягався ІНФОРМАЦІЯ_2 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 210 КУпАП у вигляді штрафу 1700,00 грн.
Згідно з підпунктом 1 пункту 41 Порядку проведення призову, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є: у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки.
ОСОБА_1 було роз'яснено зміст ст. 63 Конституції України, його права та обов'язки, передбачені ст.268 КУпАП, а також повідомлено про розгляд справи про адміністративне правопорушення о 10-00 годині 22.11.2024 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_4 в кабінеті №1 за адресою: АДРЕСА_1 , про що він поставив свій особистий підпис в протоколі №179, складеному 14.11.2024 року старшим інструктором ІНФОРМАЦІЯ_3 старшим сержантом ОСОБА_3 . В письмових поясненнях та зауваженнях до протоколу він власноруч зазначив, що відмовився отримувати повістку та з'явитись у зазначений термін за станом здоров'я, а у разі його відсутності справу про адміністративне правопорушення просить розглянути без його участі (а.с.7 зворот). Разом з тим, жодних медичних довідок або інших належних та допустимих доказів щодо поважності його неявки за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_4 суду не надав.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи; ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до Адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами.
Разом з тим, ОСОБА_1 не заперечує сам факт його відмови від отримання повістки, про що самостійно й зазначає в протоколі в своїх письмових поясненнях, а тому заперечення позивача в частині відсутності фото- та відео фіксації, як порушення процедури вручення йому повістки, не можуть бути прийняті судом до уваги.
У статті 256 КУпАП визначено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Відповідно до ч.2 ст.255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення , передбачені ч.1 та ч.2 ст. 210-1 КУпАП протоколи про адміністративні правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
При цьому суд відхиляє доводи позивача про наявність істотних порушень процедури притягнення його до адміністративної відповідальності, оскільки протокол про адміністративне правопорушення був складений уповноваженою посадовою особою територіального центру комплектування та соціальної підтримки, а за відсутності у позивача поважної причини неприбуття за повісткою, відповідно до ч.6 ст. 258 КУпАП складення протоколу взагалі не вимагається. В протоколі про адміністративне правопорушення зазначено місце і час вчинення адміністративного правопорушення. Позивачу були роз'ясненні його права і обов'язки, передбачені статтею 268 КУпАП, як під час складення протоколу так і під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, позивачу було надано достатньо часу для підготовки до її розгляду.
З огляду на викладене вище, на думку суду, постанова від 22.11.2024 року відповідає вимогам чинного законодавства, зокрема ст.ст. 283-285 КУпАП, стягнення, яке накладене на ОСОБА_1 , відповідає санкції ч.3 ст. 210-1 КУпАП. Під час розгляду справи доводи та аргументи позивача не знайшли свого підтвердження при досліджені судом та їм дана відповідна правова оцінка. Твердження позивача про відсутність фото- та відео фіксації вручення повістки, відсутність підпису свідків, відсутність посилання на документ, яким посадова особа була уповноважена на складання протоколів про адміністративні правопорушення не є тією обставиною, яка б свідчила про незаконність притягнення його до адміністративної відповідальності та необхідність скасування постанови №4/1387 від 22.11.2024 року.
За таких обставин, факт вчинення позивачем ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП, є доведеним, притягнення його до адміністративної відповідальності вважається законним, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст.7,9,210-1,235,245, 251, КУпАП, ст.ст. 2,3,72,77,286,293,295, 297 КАС України, суд -
Поновити ОСОБА_1 строк на оскарження постанови № 4/1387 від 22 листопада 2024 року в справі про адміністративне правопорушення.
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: О. В. Рунчева