Справа № 204/8270/25
Провадження № 3/204/2047/25
13 серпня 2025 року суддя Чечелівського районного суду міста Дніпра Токар Н.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, офіційно не працевлаштованої, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №859286 від 28.07.2025 року, 28 липня 2025 року близько 15 год. 30 хв., перебуваючи за адресою: м.Дніпро, вул.Незалежності, буд.36 у магазині «Vipe Devices», громадянка ОСОБА_2 здійснювала торгівлю одноразовими тютюновмістними електронними сигаретами в яких відсутня марка акцизного податку, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.156 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_2 не з'явилась, належним чином та своєчасно сповіщена про час та місце розгляду справи.
Захисник ОСОБА_2 - адвокат Гусаров В.О. у судове засідання не з'явився, надавши 13.08.2025 року клопотання у якому просив суд закрити провадження у справі у зв'язку із відсутністю у діях ОСОБА_2 події та складу злочину, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП. Зокрема, адвокат наголосив суду, що ОСОБА_2 працює на посаді продавця у торгівельній точці «Vipe Device» за вказаною у протоколі адресою та не є суб'єктом господарювання.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази у їх сукупності, ознайомившись із запереченнями адвоката, приходжу до наступних висновків.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, зокрема місце, час та суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.
Як вбачається з матеріалів справи, 28.07.2025 року відносно ОСОБА_2 було складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.156 КУпАП.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частина 1 статті 156 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Отже, об'єктивна сторона даного правопорушення полягає у здійсненні роздрібної або оптової торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Відповідно до ч.4 ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до пп. 14.1.107 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України марка акцизного податку - це спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.
Згідно з п. 226.5 п. 226.6 ст. 226 Податкового кодексу України маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України. Маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об'ємних одиниць.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №859286 від 28.07.2025 року, зазначено, що 28 липня 2025 року близько 15 год. 30 хв., перебуваючи за адресою: м.Дніпро, вул.Незалежності, буд.36 у магазині «Vipe Devices», громадянка ОСОБА_2 здійснювала торгівлю одноразовими тютюновмістними електронними сигаретами в яких відсутня марка акцизного податку, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.156 КУпАП.
Тобто, співробітником поліції, під час складання вищевказаного протоколу відносно ОСОБА_2 не було розкрито об'єктивну сторону адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Статтею 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», визначено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
З аналізу статті 156 КУпАП вбачається, що суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, щодо роздрібної або оптової торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку, може бути суб'єкт господарювання, якому належить місце здійснення торгівлі за адресою: м.Дніпро, вул.Незалежності, буд.36, а відповідальність працівника торгівлі (в даному випадку продавця магазину) передбачена частиною 2 статті 156 КУпАП, а не частиною 1 вказаної статті.
До протоколу співробітником поліції додано:
-протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №859286 від 28.07.2025 року, у якому було вказано, що ОСОБА_2 офіційно не працевлаштована (а.с.1);
-рапорт лейтенанта поліції ДОП СП ВП №3 ДРУП №1 ГУНП в Дніпропетровській області Подборонова Е. у якому останній доповідає, що 28.07.2025 року о 15 год. 30 хв., під час відпрацювання Чечелівського району м.Дніпра, ним було виявлено факт торгівлі тютюнових виробів, а саме одноразових нікотиновмісних електронних цигарок без марок акцизного податку у приміщенні магазину «Vape Devices», яка розташована за адресою: м.Дніпро, вул.Незалежності, буд.36. В подальшому, під час здійснення перевірки даного факту, було встановлено реалізатора даної торгівельної точки - ОСОБА_2 з яким було проведено профілактичну бесіду з метою недопущення вчинення правопорушення у подальшому та складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.156 КУпАП (а.с.2);
-протокол огляду та вилучення від 28.07.2025 року, який проведено у період часу з 15:30 год. до 15:40 год. за адресою: м.Дніпро, вул.Незалежності, буд.36, у присутності двох понятих, та з якого вбачається, що об'єктом огляду є магазин «Vape Devices». В ході огляду вилучено одноразові нікотиновмісні електронні сигарети у загальній кількості 5 штук (а.с.4);
-фототаблицю адміністративного правопорушення від 28.07.2025 року за місцем скоєння: АДРЕСА_3 (а.с.7,8).
Однак, до протоколу про адміністративне правопорушення не було додано документів щодо суб'єкта господарювання, якому належить місце здійснення торгівлі, в якому ОСОБА_2 здійснювала продаж, як не додано доказів до протоколу на підтвердження того, що ОСОБА_2 дійсно працює у даному місці продажу на посаді продавця, або доказів на підтвердження правових підстав його перебування у зазначеному магазині.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Частиною 2 статті 251 КУпАП передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
При цьому, розглядаючи справу про притягнення особи до адміністративної відповідальності слід керуватися принципом, згідно якого винність особи не може ґрунтуватись на припущеннях. Будь-які сумніви у винуватості особи повинні тлумачитися на її користь.
Вищевикладене свідчить про те, що поліцією не дотримано відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Враховуючи викладене, дослідивши повно та всебічно матеріали справи про адміністративне правопорушення, з урахуванням того, що всі сумніви у винуватості особи повинні тлумачитися на її користь та винність особи не може ґрунтуватись на припущеннях, оскільки у протоколі серії ВАД №859286 від 28.07.2025 року, складеному відносно ОСОБА_2 , не було розкрито об'єктивну сторону адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, та враховуючи, що відсутні докази того, що ОСОБА_2 є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_2 відсутня подія і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене, провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
За змістом ч.6 ст.283 КУпАП постанова по справі повинна містити вирішення питання про вилучені речі і документи.
Документів про власність та відповідність до чинних норм законодавства вилучених 28.07.2024 року за адресою: м.Дніпро, вул.Незалежності, буд.36, електронних сигарет у кількості 5 шт., матеріали справи не містять, особа, що притягається до адміністративної відповідальності та її представник таких документів не надали, документів, що посвідчують походження цих товарів також надано суду не було, тому суд вважає за необхідне знищити їх.
Так, з матеріалів справи вбачається, що вилучені згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №859286 від 28.07.2025 року, електронні сигарети у загальній кількості 5 шт., які перебувають на зберіганні ВП №3 ДРУП №1 ГУНП в Дніпропетровській області, підлягають знищенню у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 7, 9, 156, 247, 251, 256, 268, 277, 278, 280 КУпАП, -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Електронні сигарети у загальній кількості 5 шт., вилучені згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №859286 від 28.07.2025 року - знищити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Дніпровського апеляційного суду.
Суддя Н.В.Токар