г Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області
Справа № 213/3235/25
Номер провадження 2-а/213/26/25
18 серпня 2025 року м. Кривий Ріг
Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі головуючого судді Хмельової С.М., за участю секретаря судового засідання Ємельянцевої Т.С., позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Ліщищиної О.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення,
До Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області звернувся ОСОБА_1 з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 21.05.2025 року ним отримана Постанова №155 від 21.05.2025 по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП винесена начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 , яку вважає незаконною протиправною, винесеною з порушенням матеріального і процесуального законодавства.
Згідно з постановою позивачу інкримінується порушення в частині не оновлення персональних даних у відповідності до абз.7 ч.3 ст.22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», що передбачає обов'язок військовозобов'язаних протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послу або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження. Проте він оновлював свої дані у Центрі адміністративних послуг «ВІЗА» виконавчого комітету Криворізької міської ради 03.07.2024, тому відсутня подія та склад вказаного адміністративного правопорушення.
Позивач вказує, що другий примірник протоколу про адміністративне правопорушення, на підставі якого винесено постанову йому не вручався. Заяву щодо його згоди з порушенням, викладеним у постанові і неприсутності його при розгляду справи відібрано під тиском з перевищенням службових повноважень. Штраф було накладено на нього без врахування положень примітки до ст. 210 КУпАП, відповідно до якої положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.
Позивач стверджує, що відповідач мав можливість отримати персональні дані позивача шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, такими як органи РАЦС, Державної податкової служби, МВС, Центру адміністративних послуг «ВІЗА» виконавчого комітету Криворізької міської ради. Тим більш закон не містить вичерпного переліку персональних даних, які підлягають уточненню.
За таких умов, на думку позивача, застосування до нього штрафу відповідачем на підставі ст. 210 КУпАП є протиправним.
Позивач вказує, що ч.3 ст. 210-1 КУпАП передбачає повторне протягом вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 цієї статті, в матеріалах справи відсутні будь-які докази повторності скоєння ним правопорушення.
Позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову від 21.05.2025 про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 КУпАП, винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковником ОСОБА_2 стосовно ОСОБА_1 і закрити справу про адміністративне правопорушення на підставі ч.1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП . Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень на користь позивача понесені ним судові витрати.
10 червня 2025 року позов надійшов до суду.
Ухвалою суду від 12 червня 2025 року поновлено позивачу ОСОБА_1 пропущений процесуальний строк для звернення до суду з даним позовом, позов прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, визначено проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, призначено судове засідання для розгляду справи по суті з повідомленням (викликом) сторін.
20 червня 2025 року подано відзив відповідачем.
Представник відповідача у відзиві на позов зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_3 не погоджується з позицією позивача та вважає, що постанова винесена з додержанням чинного законодавства.
Закон України «Про військовий обов'язок та військову службу» до 19.05.2024 не визначав строку виконання громадянами України військового обов'язку, зокрема і щодо виконання правил військового обліку. З 19.05.2024 у вказаному Законі діє положення ч.10 ст.1, яким визначено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Відповідно до пп.1 п.2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 зазначено, що під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності). Закон набирає чинності через один місяць з дня наступного за днем його опублікування, а саме з 18.05.2024.
Таким чином оновлення даних повинно було здійснено військовозобов'язаними в період з 18.05.2024 по 16.07.2024.
Статтею 7 ЗУ «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», визначений перелік персональних даних вказаних осіб, який містить більше 30 пунктів.
Як вбачається з Витягу №878454-03072024 (який надав позивач) окрім ПІБ, РНОКПП та дати народження (яке формується і так автоматично) нічого не зазначено.
Згідно з роздруківки з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів 03.07.2024 року ОСОБА_1 через ЦНАП оновив тільки номер телефону та електронну пошту. Інші персональні дані не уточнив.
У відповідності до статті 258 КУпАП, 20.05.2025 року ОСОБА_1 подав на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 заяву про те, що посадовою особою ІНФОРМАЦІЯ_1 йому роз'яснено що в його діях вбачається склад адміністративного правопорушення передбаченого частиною 3 статі 210 КУпАП - порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, а саме не оновив облікові дані. Також, повідомив, що не оспорює допущене порушення та згоден на притягнення його до адміністративної відповідальності за його відсутності.
На підставі статті 279-9 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення» прохав розглянути його заяву та винести відповідну постанову. Дана заява підписана особистим підписом позивача.
В такому разі, відповідно до ст. 258 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення не складається.
Також, 20.05.2025 року ОСОБА_1 було доведено інформацію про процесуальні права і обов'язки, що підтверджується особистим підписом позивача.
ІНФОРМАЦІЯ_5 розглянуло справу 21.05.2025, винесена постанова про притягнення до адміністративної відповідальності 21.05.2025 року за ч.3 ст.210-1, з накладенням штрафу у розмірі 17000 грн та зазначено, що постанова вважається виконаною у разі сплати протягом десяти календарних днів з дня набрання такою постановою законної сили не менше ніж 50 відсотків розміру штрафу.
Доводи позивача, що йому не вручили протокол про адміністративне правопорушення вважає безпідставними так, як постанова про притягнення до адміністративної відповідальності була винесена у відповідності до ст. 258 КУпАП, за якою не передбачено складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Твердження позивача, що заява щодо його згоди з порушенням у постанові і не присутності його при розгляді справи відібрано під тиском з перевищенням службових повноважень є такими, що не відповідають дійсності і є тільки доводом позивача та припущенням, оскільки будь-яких заяв чи клопотань до вищого керівництва ТЦК та СП від позивача з цього приводу - не надходило.
Також представником відповідача зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 має можливість отримувати персональні дані шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системи для «внутрішньої роботи» у разі необхідності, але покладені обов'язки на військовозобов'язаних та/або громадян, які визначені законодавством України не звільняють їх від відповідальності.
Військовозобов'язані та/або громадяни не наділені правом вибору та/або на власний розсуд визначати, яку норму закону їм виконувати чи ні. Позивач не виконав законодавчо встановлений обов'язок щодо оновлення своїх персональних даних протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом України № 3633-IX.
ІНФОРМАЦІЯ_4 було правильно застосовано частину 3 статі 210-1 КУпАП для кваліфікації дій позивача, оскільки вона передбачає вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період.
Представник відповідача просить суд у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити у повному обсязі.
Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача проти вимог заперечувала та просила відмовити у позові.
Суд, вислухавши представника відповідача та позивача, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Приписами частини 1 статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Вирішуючи питання стосовно законності постанови суд виходить з того, що відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Сторони в процесі повинні подати докази на підтвердження обставин, на які вони посилаються, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона. Однак, в адміністративних справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його вини. Презумпція вини покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Обов'язок суб'єкта владних повноважень довести правомірність свого рішення в суді посилює його відповідальність при прийнятті рішень, вчиненні інших дій чи допущенні бездіяльності.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Частиною 3 статті 210-1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період, яка тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Диспозиція ч.1 ст. 210-1 КУпАП встановлює склад правопорушення, а саме: порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Згідно з приміткою до даної статті положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.
Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері встановленого порядку управління.
Об'єктивна сторона виражається у порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.
Суб'єктивна сторона правопорушення полягає у наявності умислу на порушення встановлених правил.
Пунктом 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» встановлено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. Крім того, абзацем 4 пункту 1 частини 2 розділу ІІ Закону України від 11.04.2024 №3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» встановлено обов'язок для громадян України, які перебувають на військовому обліку, протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані.
Правові та організаційні засади функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та його взаємодії з іншими державними електронними реєстрами регулюється Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 № 1951-VIII. Держателем Реєстру є Міністерство оборони України (стаття 5 Закону) до складу якого входить відповідач.
Відповідно до ст. 7 цього Закону до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: 1) прізвище, відомості про зміну прізвища; 2) власне ім'я (усі власні імена), відомості про зміну власного імені; 3) по батькові (за наявності); 4) дата народження; 5) місце народження;6) стать; 7) місце проживання та місце перебування; 7-1) номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти.
Відповідно до заяви від 20 травня 2025 року ОСОБА_1 зазначив, що посадовою особою ІНФОРМАЦІЯ_2 роз'яснено, що в його діях вбачається склад адміністративного правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП -порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а саме не оновив облікові дані. Також, повідомив, що не оспорює допущене порушення та згоден на притягнення його до адміністративної відповідальності за його відсутності.
На підставі статті 279-9 КУпАП прохав розглянути його заяву та винести відповідну постанову. Прохав керівництво ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути його адміністративну справу 21.05.2025 року. Дана заява підписана особистим підписом ОСОБА_1 .
Також ОСОБА_1 20.05.2025 було доведено інформацію про процесуальні права і обов'язки особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, про що мається його підпис.
Постановою начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_2 №155 від 21 травня 2025 року позивача ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210-1 КУпАП. Відповідно до постанови встановлено порушення вимог чинного законодавства військовозобов'язаним ОСОБА_1 , а саме: порушено абз. 7 ч.3 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яким встановлено, що військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Вказаною постановою на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 17 000,00 грн.
Відповідно до підпункту 1 п.2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку - під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 3 березня 2022 року № 2105-IX, громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані, у період з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року.
Із копії облікової картки ОСОБА_1 видно, що він стоїть на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 . Вид обліку: рядовий, сержантський і старшинський склад запасу, звання - солдат. Останній 03.07.2024 через ЦНАП оновив дані щодо номеру мобільного телефону.
Відповідно до абз. 7частини 2 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» під час мобілізації інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
У частині 9 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачено, що військовозобов'язані - це особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.
Статтею 14-1 Закону надано визначення Електронному кабінету - це персональний кабінет (захищений відокремлений веб-сервіс), за допомогою якого призовнику, військовозобов'язаному, резервісту, який пройшов електронну ідентифікацію, надається доступ до інформації про його персональні та службові дані, а також до послуг. Електронна ідентифікація особи здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису чи інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу. Цей електронний Кабінет реалізовано у форматі застосунку «Резерв+», про що вказано на офіційному сайті Міністерства оборони України. (https://reserveplus.mod.gov.ua). Отже одночасно з самостійним оновленням даних військовозобов'язаним за допомогою застосунку «Резерв+» про це має бути відомо держателю Реєстру.
Процедуру складання ТЦК протоколів та оформлення матеріалів про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності врегульовано Інструкцією зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженою наказом Міністерства оборони №3 від 01.01.2024 року, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 05.01.2024 року за №36/41381 (далі-Інструкція).
Розділом ІІ п. 1, 3, 4 Інструкції передбачено, що протокол складає уповноважена посадова особа територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, у двох примірниках, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. У протоколі зазначається: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативно-правовий акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, імена, по батькові (за наявності), адреси свідків (якщо вони є); пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Під час складання протоколу особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, уповноваженою особою, яка складає протокол, доводиться зміст статті 63 Конституції України та роз'яснюються права та обов'язки, передбачені статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка в протоколі та ставиться підпис особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
У абзаці 2 п. 1 розділу ІІ зазначено, що протокол не складається у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 КУпАП, щодо особи, яка не з'явилася без поважних причин або не повідомила причину неприбуття на виклик територіального центру комплектування та соціальної підтримки, будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце виклику, та за наявності у територіального центру комплектування та соціальної підтримки підтвердних документів про отримання особою виклику.
Частиною 7 статті 258 КУпАП передбачено, що протокол не складається у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210 і 210-1 цього Кодексу, розгляд яких віднесено до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління та регіональних органів Служби безпеки України (у частині правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України), уповноваженого Головою Служби зовнішньої розвідки України підрозділу Служби зовнішньої розвідки України (у частинi правопорушень, вчинених військовозобов'язаними Служби зовнішньої розвідки України), якщо особа подала відповідну заяву, в якій вона не оспорює допущене порушення та згодна на притягнення її до адміністративної відповідальності за її відсутності.
За твердженням позивача 20 травня 2025 року його було зупинено працівниками поліції, які повідомили, що він перебуває у розшуку, у зв'язку з чим, позивача доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_2 . В той же день працівниками відповідача ОСОБА_1 доставлено до міської лікарні для проходження ВЛК, де він отримав направлення від лікарів невропатолога та психіатра для дообстеження. В цей же день 20.05.2025 року позивачу запропонували підписати заяву про погодження з притягненням до адміністративної відповідальності та просить справу розглянути 21.05.2025 року у його відсутність. З ТЦК позивач зміг вийти тільки 21.05.2025 року, тобто більше ніж через добу після затримання.
Відповідно до ст. 62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь.
Відповідно до абз. 7 ч.3 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Згідно з Витягом № 878454-03072024 з Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 не перебуває на військовому обліку, не заброньований, не перебуває у розшуку. Результат надання послуги: даних про перебування на військову обліку не знайдено в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Необхідно звернутися до ТЦК та СП для взяття на військовий облік. Витяг датований 03.07.2024 року та наданий адміністратором Центру надання адміністративних послуг «Віза».
Таким чином в даному випадку позивач помилково вважає, що він оновив свої дані у Центрі надання адміністративних послуг «Віза». Оскільки вказаний витяг не містить жодних відомостей про оновлення даних, а навпаки ОСОБА_1 вказано на необхідність звернутися до ТЦК та СП для взяття на військовий облік, чого він не зробив у порушення абз. 7 ч.3 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до Закону України «Про оборону України» особливий період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно з Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року воєнний стан, який триває і по теперішній час.
Отже, з 24.02.2022 на території України введено воєнний стан.
Відповідно до п.п. 1 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 року № 3633-IX під час дії Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 3.03.2022 року №2105-IX: громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Позивачем не було виконано вказаний обов'язок у визначений строк.
Суд зазначає, що уточнення військових облікових даних є не правом, а обов'язком військовозобов'язаного, за порушення якого може наставати відповідальність.
Відповідно до довідки № 490 від 21.12.1999 року ОСОБА_1 01.04.1999 року медичною комісією визнаний непридатним до військової служби у мирний час, обмежено придатним у військовий час. У розмірі «знятий з в/обліку» наявний штамп від 13.10.2011 року.
Тобто ОСОБА_1 є таким, що знятий з військового обліку, не виключений, як він помилково зазначає.
“Знятий з військового обліку» та “виключений з військового обліку» - це два різні поняття, які мають різні наслідки для громадянина. Зняття з обліку - це тимчасовий захід, а виключення - остаточне звільнення від військового обов'язку.
«Виключений з військового обліку» означає, що особа втрачає статус військовозобов'язаного та на неї не поширюються обов'язки з військового обліку. Зокрема така особа не може бути призвана під час мобілізації, після виключення з обліку не зобов'язана проходити ВЛК, оновлювати облікові дані, такій особі не можна вручати повістку. Це поняття є постійним і особа не повинна знову ставати на військовий облік.
У зв'язку з запровадженням воєнного стану та змінами до законодавства, деякі особи, виключені з військового обліку, були поновлені у статусі військовозобов'язаного автоматично.
«Знятий з військового обліку» це тимчасове поняття та воно не означає звільнення від статусу військовозобов'язаного. Після зняття з військового обліку військовозобов'язаний продовжує виконувати обов?язки військового обліку (проходження ВЛК, оновлення військово-облікових даних, повідомлення ТЦК та СП про зміну місця проживання тощо) та повинен стати на військовий облік в іншому органі, до прикладу в ТЦК та СП іншої області або ж в консульстві України в іншій країні.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється на підставі Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
18.05.2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» №3633-ІХ від 11.04.2024 року.
Цим Законом положення частини 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» викладено в новій редакції, згідно з якою, зокрема, встановлено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Так, абзацом 4 підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» встановлено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Отже, зазначені норми законодавства передбачають три шляхи, якими громадяни України, які перебувають на території України, та які перебувають на військовому обліку, повинні були уточнити свої персональні дані по 16.07.2024 року (включно), а саме:
-шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання;
-шляхом прибуття самостійно до центру надання адміністративних послуг;
-через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Спростовуються також доводи позивача на примітку до ст. 210 КУпАП, згідно якої положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.
Зокрема, матеріалами справи підтверджується, що відповідач мав можливість одержати з відповідних реєстрів лише дані щодо дати народження позивача, реєстраційного номеру облікової картки платника податків та зареєстрованого місця проживання. Відповідач не мав можливості дізнатися відомості про стан здоров'я позивача, тоді як позивач стверджував, що був знятий з обліку саме за станом здоров'я, відповідний висновок ВЛК відсутній.
При цьому, відсутні будь-які підстави вважати, що відповідач мав можливість одержати інші персональні дані, зокрема телефон позивача, відомості про наявність чи відсутність у нього електронної пошти, тощо, без оновлення даних позивачем.
Таким чином, в діях позивача вбачаються ознаки об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, за яке позивача притягнуто до відповідальності.
Згідно з частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
З огляду на викладене, оцінивши допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 2, 5, 6, 9, 72-78, 132, 139, 241-248, 250, 268, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення - відмовити.
Згідно ч. 4 ст. 286 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Судове рішення складено та підписано 18.08.2025.
Суддя С.М. Хмельова