Рішення від 13.08.2025 по справі 914/1774/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.08.2025 Справа № 914/1774/25

м. Львів

за позовом: Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал», м.Львів

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «ФМ-Захід», м.Львів

про стягнення 47240,54 грн

Суддя Олена ЩИГЕЛЬСЬКА

1. ІСТОРІЯ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ

2. Львівське міське комунальне підприємство «Львівводоканал» звернулося до Господарського суду Львівської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ФМ-Захід» про стягнення 47240,54 грн додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднень.

3. Ухвалою суду від 06.06.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи №914/1774/25 вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судових засідань та повідомлення (виклику) сторін.

4. 19.06.2025 відповідачем через систему «Електронний суд» подано відзив на позовну заяву (вх. № 16435/25).

5. 01.07.2025 на адресу суду надійшла відповідь на відзив (вх. № 17559/25).

6. Відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

7. Судом встановлено, що зібраних в матеріалах справи доказів достатньо для з'ясування обставин справи і прийняття судового рішення, у відповідності до ст. 13 ГПК України, учасникам справи створювались необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.

8. АРГУМЕНТИ СТОРІН

9. Аргументи позивача.

10. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ТзОВ «ФМ-Захід» (Відповідач) користується послугами водопостачання та водовідведення і є абонентом ЛМКП «Львівводоканал» (Позивач). Відповідач здійснює, зокрема, скид стічних вод у систему каналізації м. Львова і сплачує за надані послуги на умовах визначених Договором від 20.10.2016р. №312010 (Договір), «Правилами приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова» затвердженими рішенням виконкому Львівської міської ради від 14.06.2019р. №516 (Правила), іншими чинними нормативно-правовими актами якими унормовано дані правовідносини.

11. На виконання договору та правил позивачем, в присутності відповідача, здійснено відбір контрольної вибіркової проби стічних вод відповідача, про що складено Акт №13098 від 02.01.2025р.

12. Відповідач не забезпечив проведення Арбітражного аналізу проби.

13. Співставленням фактичних концентрацій забруднень виявлених Головним аналізом контрольної проби проведеним Хіміко-бактеріологічною лабораторією ЛМКП "Львівводоканал", який документально оформлено як: «Результат вимірювань №1, дата оформлення 07.02.2025р.», з максимально допустимими концентраціями забруднень наведеними у Допустимих концентраціях №1357 що є Додатком №1 до Умов Скиду № 1333, Водоканал (відповідно до компетенції) зробив висновок, що Відповідач скидає стічні води з перевищенням допустимих концентрацій забруднень: залізом, завислими речовинами, сухим залишком, хлоридами.

14. При виявлені перевищень якісних показників стічних вод, відповідно до правил та договору позивач зобов'язаний нарахувати додаткову плату, а відповідач зобов'язаний її сплатити. Відповідно до розрахунку № 416 від 07.12.2021р. загальна сума додаткової плати становить 47240,54 грн.

15. За відповідним Рахунком №416, виставленим в супроводі листа від 07.02.2025р. №ДВ-2319 - Відповідач не сплатив. Заперечив листом № 20-02/-1 від 20.02.2025 листі Водоканалу №ДВ-3702 від 28.02.25 (додається) на який відповіді не отримано. Крім того, на Претензію від 24.03.25 №ДВ-5129 (копія додається) Відповідач не відповів, претензійної суми додаткової плати на час надсилання цієї позовної - не сплатив.

16. З огляду на викладене вище позивач просить суд стягнути з відповідача 47240,54 грн. додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднень.

17. Аргументи відповідача.

18. Відповідач у відзиві на позовну заяву позовні вимоги заперечив, зокрема зазначив про нерепрезиптативність відібраної згідно Акта № 13098 від 02.01,2025р. контрольної вибіркової проби його стічних вод, на підставі результатів досліджень якої йому нараховано оспорювану суму додаткової плати. Нерепрезиптативність відібраної проби, на думку Відповідача, полягає в твердженні що: « 02.01,2025р. о 10:40 год.(тобто лише за 40 хвилин до часу взяття проб) за адресою м.Львів, вул. Лінкольна,57 проводились інтенсивні роботи з викачування ям та промивки каналізаційних труб, а наукові дослідження підтверджують різке зростання концентрації забруднюючих речовин під час та після промивання труб, а тому вважає, що відібрана проба не відображає типовий склад стічних вод Відповідача в умовах нормальної експлуатації, через що результати її досліджень не можуть слугувати об'єктивні та достатнім доказом для підтвердження факту понаднормативного скиду.

19. Відповідач звертає увагу суду на порушення Позивачем обов'язкової процедури визначення ДК, встановленої пунктом 1 розділу IV Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №316 від 01.12.2017р. з подальшими змінами та доповненнями (далі - Правила №316).

20. На переконання відповідача Позивач, встановлюючи ДК для Відповідача та висуваючи вимоги про понаднормативний скид, повинен був обґрунтувати, що встановлена для Відповідача ДК є саме "найменшою з чотирьох величин", що вимагає належного врахування та розрахунку (або підтвердження їхніх значень) інших трьох компонентів. Зокрема, Позивач мав надати докази: ДК забруднюючої речовини на вході у власні очисні споруди Позивача (наприклад, з технологічних регламентів або звітів моніторингу); величин лімітів на скидання забруднюючих речовин, визначених у власному дозволі Позивача на спеціальне водокористування (виданому Держводагентством); допустимого вмісту важких металів в осадах стічних вод, що утворюються на очисних спорудах Позивача (наприклад, з нормативних документів або аналізів мулу).

21. Відповідач вважає, що таких доказів позивачем до позову не долучено. Натомість, Позивач, по суті, посилається лише на величину №1 (загальні вимоги до мережі).

22. Аргументи позивача у відповіді на відзив.

23. Відповідач не скористався своїм правом проведення арбітражного аналізу, наперед погодившись з результатами головного аналізу (п. 7.2.24. Правил).

24. Правила не містять застережень щодо неможливості відбору проб у період проведення технологічних робіт на мережах. В той час, як Виробник має право (п.3.2.4 Правил) у будь-який час доби (попередивши Споживача, чи без попередження) відбирати проби стічних вод.

25. Позивач зазначає, що уповноважений представник Відповідача підписав Акт без зауважень. А Водоканал довідався про інтенсивні роботи з викачування ям та промивки каналізаційних труб ... з листа Відповідача №20- 02/-1 від 20.02.2025р..

26. Позивач вважає надуманими твердження про різке зростання концентрації забруднюючих речовин після промивання труб, в той час як результатом робіт з промивки мережі мало бути саме її очищення від «нетипового» складу і кількості забруднюючих стоки речовин, а не навпаки.

27. Позивач вважає помилковим посилання на Відповідача на КНД 211.1.0.009-94 "Охорона навколишнього природного середовища та раціональне використання природних ресурсів. Гідросфера. Відбір проб для визначення складу і властивостей стічних та технологічних вод. Основні положення", затвердженого Наказом Міністра охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 28.12.1994р. - оскільки зазначений документ не визначає час і частоту відбору контрольних проб забрудненої стічної води Відповідача, яку він (як вторинний водокористувач) скидає не в навколишнє природне середовище, а на умовах Договору з Водоканалом у каналізаційну мережу Львова для забезпечення її відведення та очистки (на очисних спорудах).

28. Крім того, проба відібрана згідно Акту за методом відбирання та видом є разовою, що узгоджується з ДСТУ 180 5667-10:2005 "Якість води. Відбирання проб. Частина 10.Настанови щодо відбирання проб стічних вод", де у п.5.3.1.1 розділу 5.3 зазначено: відбираючи разові проби, відбирають весь об'єм проби.

29. Позивач стверджує, що Відповідач розробив і затвердив Документацію ЛСВ та подав на розгляд Водоканалу. Зазначена Документація локальної системи водовідведення ТзОВ «ФМ-ЗАХІД» Водоканалом перевірена 24.05.2023р і зареєстрована за №236.

30. У вказаній локальній системі водовідведення Відповідач надав інформацію про свої стічні води і зазначив що їх якісні показники в основному відповідають зазначеним у Додатку 10.1 Правил.

31. На підстав документації ЛСВ відповідачу доведено умови скидання стічних вод (№1333 від 24.05.2023), додатком до яких є встановлені відповідачу допустимі концентрації №1357, при чому значення допустимих концентрацій повістю відповідають Додатку №10.1 Правил.

32. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.

33. 20.10.2016р. Львівським міським комунальним підприємством «Львівводоканал» (Львівводоканал/ позивач) та ТзОВ «ФМ Захід» (абонент) укладено договір № 212010 (надалі договір) на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі.

34. Відповідно до п. 1.1 договору Львівводоканал надає послуги у забезпеченні питною водою та прийманні стічних вод, а абонент користується послугами: здійснює забір води з водопроводу, скид стічних вод у каналізацію і сплачує вартість наданих послуг на умовах, які визначені договором та чинним законодавством України, зокрема: Законом України «Про питну воду і питне водопостачання», «Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України» (Правила користування), «Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення» (Правила експлуатації), «Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст і селищ України», «Правилами приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова» (Правила приймання).

35. Відповідно до п. 2.1.1 договору Львівводоканал зобов'язується згідно з технічними умовами на приєднання абонента до міської мережі водопроводу та каналізації, виданими Львівводоканалом, забезпечити в розмірі лімітів:

36. -постачання питної води, яка відповідає чинному стандарту ((ДСанПіН 2.2.4-400-10) або дозволу Держстандарту України та Міністерства охорони здоров'я України на відхилення від стандарту в об'ємі - куб.м./міс.,

37. -приймання стічних вод, у яких не перевищено допустимі концентрації забруднювальних речовин в об'ємі - куб.м./міс., дощових (талих) стічних вод 6 куб.м./міс.

38. Згідно із п. 2.2.4 договору абонент зобов'язується сплачувати вартість наданих Львівводоканалом послуг, згідно з поданими рахунками. В разі зміни тарифів - плата за послуги здійснюється відповідно до нових тарифів, без зміни інших умов договору.

39. За приписами п. 2.2.7 договору абонент зобов'язується не перевищувати встановлені ліміти водоспоживання і водовідведення та допустимі концентрації забруднювальних речовин в контрольних колодязях на каналізаційних випусках абонента.

40. Відповідно до п. 4.8 договору скидання абонентом стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій на його каналізаційному випуску оплачується з відповідним підвищеним коефіцієнтом. Визначення допустимих концентрацій і нарахування додаткової плати за послуги водовідведення проводиться Львівводоканалом відповідно до Правил приймання.

41. Відповідно до п.п. 7.1-7.3 договору договір укладається терміном на один рік. Договір вважається переукладеним на новий термін на тих самих умовах, якщо за один місяць до його припинення жодна із сторін не заявить про закінчення його дії. Договір може бути розірвано за згодою сторін. Розірвання договору за вимогою однієї із сторін проводиться у разі письмового попередження іншої сторони за 1 місяць та при умові погашення абонентом заборгованості за послуги водопостачання та водовідведення.

42. Доказів розірвання договору суду не представлено.

43. Об'єктом, який використовує воду, згідно з додатком № 1 до договору є нежитлове приміщення за адресою м. Львів, вулЛінкольна, 57.

44. Договір на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі з додатками, копії яких долучено до матеріалів справи, підписані обома сторонами та скріплені їх печатками.

45. 24.05.2023р. позивачем погоджено відповідачу умови скидання стічних вод споживача у міську каналізацію № 1333 за договором № 312010 з додатком № 1 «допустимі концентрації № 1357 скиду забруднювальних речовин в систему міської каналізації «ТзОВ «ФМ Захід»».

46. Відповідно до умов скидання стічних вод споживача у міську каналізацію № 1333 з додатком № 1, зокрема допустима концентрація заліза (заг) складає 3 г/куб.м; завислі речовини - 300 г/куб.м; сухий залишок - 1000 г/куб.м та хлориди - 350 г/куб.м.

47. 02.01.2025 Львівським міським комунальним підприємством «Львівводоканал» здійснено контрольний відбір вибіркової проби стічних вод відповідача для проведення головного і арбітражного хімічних аналізів, про що складено Акт №13098 від 02.01.2025р. про контрольний відбір вибіркових проб стічних вод для проведення головного і арбітражного хімічних аналізів. Зі змісту акта вбачається, що у присутності адміністратора споживача/абонента Дацківа І.А. о 11:20 год. здійснено відбір проб стічних вод споживача (договір № 13098) ТзОВ «ФМ Захід» за адресою вул. Лінкольна, 57 у м.Львові, профіль автомийка самообслуговування; кожну пробу розлито у посуд та опломбовано (пломба ЛВК - 12). Примірник акта отримав адміністратор Дацків І.А.

48. До матеріалів справи долучено результат вимірювань № 1 відповідно до акту про контрольний відбір вибіркових проб стічних вод №13098 від 02.01.2025р. За результатами вимірювань головного аналізу встановлено, що концентрація заліза (газ) складає 5,0 г/куб.м, завислі речовини 670,0 г/куб.м, сухий залишок 3363,0 г/куб.м., хлориди 1418,0 г г/куб.м.

49. Відповідач не скористався своїм правом передбаченим (п.п.7.2.22-7.2.29 Правил) не забезпечив проведення Арбітражного аналізу прави відповідно до встановленого у п.п.7.2.25 - 7.2.26 Правил порядку, та у відповідний термін результатів арбітражного аналізу на розгляд Львівводоканалу не подав.

50. Службою контролю за водоспоживанням та водовідведенням ЛМКП «Львівводоканал» складено розрахунок № 416 додаткової плати для ТзОВ «ФМ Захід» за скид до міської каналізації стічних вод з порушенням вимог Правил щодо їх складу і властивостей від 06.02.2025р. для об'єкту споживача, що розташований за адресою: вул. Лінкольна, 57.

51. Листом вх. № ДВ-2319 від 07.02.2025 позивачем повідомлено відповідачу про нарахування додаткової плати за скид до міської каналізації стічних вод з порушенням вимог Правил щодо їх складу і властивостей та запропоновано в місячний термін сплатити відповідну суму. До листа долучено акт про відбір проби № 13098 від 02.01.2025 р; «Г»-Результат вимірювань № 1, оформлений 07.01.2025р.; розрахунок додаткової плати за скид стічних вод № 416 від 06.02.2025 р.; рахунок №416 та акт про приймання стічних вод № 416. В підтвердження надіслання листа долучено копію фіскального чеку ФН 7901700097350 від 11.02.2025р.

52. Відповідач, листом № 20-02/-1 від 20.02.2025р. повідомив, що 02.01.2025 о 10 год 40 хв за адресою м.Львів, вул.Лінкольна, 57 проводились роботи з викачування ям та промивки труб на автомийці самообслуговування, після цього згідно акту №13098 від 02.01.2025 «Про контрольний відбір вибіркових проб стічних вод для проведення головного і арбітражного хімічних аналізів» представниками ЛМКП «Львівводоканал» здійснено відбір проб стічних вод, результати якого очікувано виявились некоректними. Просив здійснити повторний відбір проб стічних вод для коректних результатів замірів та скасувати плату за скид до міської каналізації стічних вод для ТзОВ «ФМ Захід», згідно розрахунку від 06.02.2025 №416 у розмірі 47240,54 грн.

53. Листом № ДВ-3702 від 28.02.2025 позивач надав відповідачу роз'яснення щодо здійснених нарахувань.

54. У зв'язку із несплатою заборгованості, позивач скерував відповідачу претензію № ДВ-5129 від 24.03.2025 із вимогою у місячний строк сплатити борг, або нормативно обґрунтувати відмову. Однак, вказана претензія залишена без відповіді та задоволення, внаслідок чого позивач звернувся до суду із даним позовом про стягнення з ТзОВ «ФМ Захід» 47240,54 грн додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднень.

55. ОЦІНКА СУДУ.

56. Згідно із ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, які кореспондуються з положеннями ст. 193 ГК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання і одностороння зміна умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

57. Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) (стаття 610 Цивільного кодексу України).

58. Відповідно до п.2.1.1 договору № 312010 від 20.10.2016р. укладеного між сторонами на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі Львівводоканал зобов'язується згідно з технічними умовами на приєднання абонента до міської мережі водопроводу та каналізації, виданими Львівводоканалом, забезпечити в розмірі лімітів: постачання питної води, яка відповідає чинному стандарту (ДСанПіН 2.2.4-400-10) або дозволу Держстандарту України та Міністерства охорони здоров'я України на відхилення від стандарту в об'ємі - куб.м./міс., приймання стічних вод, у яких не перевищено допустимі концентрації забруднювальних речовин в об'ємі - куб.м./міс., дощових (талих) стічних вод 6 куб.м./міс.

59. Відповідно до пункту 2 розділу І Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316 (далі Правила № 316), ці Правила поширюються на суб'єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі виробники), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб-підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у каналізаційні очисні споруди (далі споживачі).

60. Згідно з пунктами 4 та 5 Розділу І Правил № 316, на підставі цих Правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховуються місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидатися до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов'язковими для виконавців та споживачів. Виконавці встановлюють кожному конкретному споживачу вимоги до скиду стічних вод до системи централізованого водовідведення на підставі вимог цих Правил, а також місцевих правил приймання.

61. Статтею 13-1 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" передбачено, що скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови дотримання нормативів гранично допустимих концентрацій та нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.

62. Місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту встановлюють вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту.

63. Місцеві правила розробляються на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.

64. Згідно зі статтею 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення питань водопостачання, відведення та очищення стічних вод, здійснення контролю за якістю питної води належить до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

65. Так, рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради № 516 від 14.06.2019 затверджено Правила приймання стічних вод споживачів до системи централізованого водовідведення Львова (далі - Правила ).

66. Відповідно до п. 2.4 Правил вони є обов'язковими до виконання як для виробника, так і для всіх споживачів (незалежно від їх відомчої належності і форми власності), які користуються послугами виробника з водопостачання і водовідведення, стічні води яких скидаються в міську каналізацію безпосередньо чи опосередковано.

67. За приписами п. 3.5.1 Правил споживачі зобов'язані здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які вони скидають до системи міської каналізації. Не перевищувати встановлені кількісні та якісні показники стічних вод в КК на своїх випусках.

68. Згідно із п. 2.2.7 договору № 312010 від 20.10.2016. абонент зобов'язується не перевищувати встановлені ліміти водоспоживання і водовідведення та допустимі концентрації забруднювальних речовин в контрольних колодязях на каналізаційних випусках абонента.

69. Відповідно до п. 4.3.1 Правил ДК встановлюються виробником. Згідно із п. 4.3.2 Правил у встановлених ДК виробничих стічних вод враховано у тч. ЗР, які утворюються в результаті господарсько-побутової діяльності споживача. За приписами п. 4.3.3. Правил ДК набирають чинність: Одночасно з набранням чинності договору або після реєстрації Документації ЛСВ (у тч. з ДК для інших, не внесених у додаток 10.1, показників якості стічних вод згідно з додатком 10.2) або від дня закінчення терміну дії угоди про якість.

70. Пунктом 5.2 Правил передбачено, що стічні води споживача можуть бути прийняті в міську каналізацію, якщо їх якісні показники і режим скидання відповідають ДК і умовам скиду.

71. Відповідно до п.п. 7.1.1.1 Правил кожен об'єкт водоспоживання приєднується до міської каналізації окремими випусками з обов'язковим спорудженням на кожному випуску КК. Відповідальність за обслуговування і санітарно-технічний стан КК покладається на споживача.

72. Пунктом 5.4 Договору передбачено, що об'єм відібраної води, а також об'єм скинутих стічних вод понад встановлений ліміт оплачується в п'ятикратному розмірі. При відсутності технічних умов і неотриманні їх на протязі чотирьох місяців від дати укладення договору, весь об'єм води та стоків вважається понадлімітним і оплачується в п'ятикратному розмірі. При відсутності дозволу на скид забруднювальних речовин чи закінченні строку його дії весь об'єм стоків вважається понадлімітним і оплачується в п'ятикратному розмірі.

73. Відповідно до пунктів 3.2.3 та 3.2.4 Правил № 516 виробник (позивач у справі) має право: здійснювати обстеження ЛСВ і локальних КОС, вимагати від споживачів надання інформації та документів щодо зазначених мереж і споруд, які перебувають на балансі, або обслуговуванні споживачів, їх технічного стану, в тому числі документів, що підтверджують проведення відновлення пропускної здатності трубопроводів та колекторів, хімічних реагентів, що використовуються споживачами та спричиняють забруднення у стічних водах (сертифікати, переліки, проекти), вивозу та утилізації осадів стічних вод, вжиття заходів з метою дотримання якості та режиму скидання стічних вод та надання інших відомостей та документації, що стосується скидання стічних вод на об'єктах споживачів (пп. 4.2.11, 4.2.12) і складати Акти за результатами цих обстежень. У будь-який час доби (попередивши споживача, чи без попередження) відбирати проби стічних вод.

74. Позивач 02.01.2025р. у присутності представника відповідача (адміністратора п.Дацківа І.А.) здійснив разовий відбір проб стічних вод відповідача, про що складено Акт №13098 від 02.01.2025р. про контрольний відбір вибіркових проб стічних вод для проведення головного і арбітражного хімічних аналізів. Представник відповідача підписав Акт від 02.01.2025 без зауважень.

75. В Акті №13098 від 02.01.2025 зазначено, що відповідач ознайомлений з правом проведення арбітражного аналізу та порядком використання його результатів, посуд з пробами для арбітражного аналізу отримав представник відповідача начальник господарського відділу Дацків І.А., що останній підтвердив своїм підписом в Акті.

76. Відповідно до пункту 3.2.6 Правил № 516 виробник (позивач у справі) має право: проводити хімічний аналіз проб стічних вод споживачів (п. 7.2.37), робити офіційні висновки про відповідність фактичних концентрацій забруднювальних речовин стічних вод допустимим.

77. Як повідомлено Відповідачу листом № ДВ-3702 від 28.02.2025, контрольна проба стічних вод Відповідача оформлена актом №13098 від 02.01.2025р. (далі Акт) відібрана у відповідності до Порядком відбору Проб, передбаченому п.7.2. Правил. Уповноваженому представнику ТзОВ "ФМ Захід", адміністратору п. Дацківу І.А. було залишено пробу для проведення арбітражного аналізу та ознайомлено з порядком використання його результатів, про що в Акті є відповідний запис. Однак, Відповідач не скористався своїм правом проведення арбітражного аналізу, наперед погодившись з результатами головного аналізу (п. 7.2.24. Правил).

78. Пунктом 7.2.1 Правил № 516 встановлено, що відібрана Проба повинна з достатньою повнотою характеризувати показники складу стічних вод у момент відбору. В той час як. у п7.2.3 Правил установлено що з метою контролю якості стічних вод Споживачів здійснюється відбір вибіркових разових проб. Вибіркові разові проби повністю характеризують властивості, склад та фактичні концентрації ЗР у стічних водах Споживача та придатні для оцінки їх відповідності вимогам Правил та Договору. Виявленні у цих пробах перевищення допустимих якісних показників є необхідною і достатньою підставою для виконання Розрахунку та виставлення Споживачеві Рахунку.

79. Правила не містять застережень щодо неможливості відбору проб у період проведення технологічних робіт на мережах. В той час, як Виробник має право (п.3.2.4 Правил) у будь-який час доби (попередивши Споживача, чи без попередження) відбирати проби стічних вод.

80. Споживачі, зокрема, зобов'язані: здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які вони скидають до системи Міської каналізації. Не перевищувати встановлені кількісні та якісні показники стічних вод в КК на своїх Випусках (п.3.5.1 Правил); не допускати накопичення ЗР в КК, видаляти окалину, мул, бактеріальну плівку тощо зі стінок. Здійснювати необхідні заходи для запобігання потрапляння в КК випадкових забруднень (п.3.5.19 Правил).

81. Згідно з приписами п.3.7.3 Правил, Споживачі несуть відповідальність за кількісні і якісні показники стічних вод, що скидаються у Міську Каналізацію, вимогам Правил. Крім того, слід зазначити що Уповноважений представник Відповідача підписав Акт без зауважень. А Водоканал довідався про «інтенсивні роботи з викачування ям та промивки каналізаційних труб з листа Відповідача №20 02/-1 від 20.02.2025р.

82. Крім того, суд критично ставиться до посилання Відповідача на КНД 211.1.0.009-94 "Охорона навколишнього природного середовища та раціональне використання природних ресурсів. Гідросфера. Відбір проб для визначення складу і властивостей стічних та технологічних вод. Основні положення", затвердженого Наказом Міністра охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 28.12.1994р. - оскільки зазначений документ не визначає час і частоту відбору контрольних проб забрудненої стічної води Відповідача, яку він (як вторинний водокористувач) скидає не в навколишнє природне середовище, а на умовах Договору з Водоканалом у каналізаційну мережу Львова для забезпечення її відведення та очистки (на очисних спорудах).

83. Крім того, проба відібрана згідно Акту за методом відбирання та видом є разовою, що узгоджується з ДСТУ 180 5667-10:2005 "Якість води. Відбирання проб. Частина 10.Настанови щодо відбирання проб стічних вод", де у п.5.3.1.1 розділу 5.3 зазначено: відбираючи разові проби, відбирають весь об'єм проби. Такі проби корисні в процесі визначання складу стічних вод у визначений час. Разові проби дуже важливі, якщо ціль програми відбирання установити факти дотримання норм не пов'язаних з усередненістю.

84. Суд зазначає, що зазначений вид проби відповідає цілям перевірки (контролю) дотримання допустимих концентрацій забруднень у скидах абонентами стічних вод у каналізацію, та одержання даних потрібних для встановлення додаткової плати за умови скиду стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднювальних речовин.

85. Щодо посилання відповідача на необгрунтованість позивачем допустимих концентрацій стічних вод, то з цього приводу суд зазначає наступне.

86. Виробник зобов'язаний при укладанні Договорів зі Споживачами зобов'язати кожного Споживача отримати Умови скиду для встановлення кількісних та якісних показників приймання стічних вод і вимог до додержання певного режиму скидання стічних вод( п.п. 3.1-3.1.1 Правил).

87. Виробник має право встановлювати кожному конкретному Споживачеві режими і нормативи скиду ЗР у систему Міської каналізації ( п.п.3.2,3.2.1 Правил).

88. Відповідно до п.п.3.5, 3.5.4 Правил Споживачі зобов'язані отримати Умови скиду. Відповідно п.4.2.2 Правил Умови скиду містять вимоги щодо режиму, кількісного та якісного складу стічних вод, які Споживач скидає до Міської каналізації. Споживачам, Умови скиду надаються Виробником у відповідності до Договорів, зокрема на підставі зареєстрованої Документації ЛСВ (н.4.2.3).

89. Умови скиду на підставі зареєстрованої Документації ЛСВ отримують зокрема Споживачі у складі котрих є автомийки (п.4.2.6.2 Правил).

90. Перелік Споживачів (№ Договору), які для отримання Умов скиду зобов'язані подати Документацію ЛСВ. формується Виробником та публікується на офіційному сайті ЛМКГІ «Львівводоканал» (п.4.2.7). На зазначеному сайті Відповідач міститься у вказаному Переліку.

91. Відповідно до п.4.2.10 Правил, відповідальність за повноту та об'єктивність Документації ЛСВ несе Споживач.

92. Відповідач розробив і затвердив Документацію Локальної системи водовідведення та подав на розгляд Водоканалу. Зазначена Документація ЛСВ ТзОВ «ФМ-ЗАХІД» Водоканалом перевірена 24.05.2023р і зареєстрована за №236.

93. У вказаній Локальної системи водовідведення Відповідач надав інформацію про свої стічні води і зазначив що їх якісні показники в основному відповідають зазначеним у Додатку 10.1 Правил.

94. Відповідачу були відмові умови скидання стічних вод та допустимі концентрації №1357, які відповідають Додатку №10.1 Правил.

95. Так зокрема, 24.05.2023р. позивачем погоджено відповідачу умови скидання стічних вод споживача у міську каналізацію № 1333 за договором № 312010 з додатком № 1 «допустимі концентрації № 1357 скиду забруднювальних речовин в систему міської каналізації «ТзОВ «ФМ Захід»».

96. Відповідно до умов скидання стічних вод споживача у міську каналізацію № 1333 з додатком № 1, зокрема допустима концентрація заліза (заг) складає 3 г/куб.м; завислі речовини - 300 г/куб.м; сухий залишок - 1000 г/куб.м та хлориди - 350 г/куб.м.

97. 24.05.2023р. позивачем погоджено відповідачу умови скидання стічних вод споживача у міську каналізацію № 1333 за договором № 312010 з додатком № 1 «допустимі концентрації № 1357 скиду забруднювальних речовин в систему міської каналізації «ТзОВ «ФМ Захід»».

98. За результатами вимірювань головного аналізу встановлено, що концентрація заліза (газ) складає 5,0 г/куб.м, завислі речовини 670,0 г/куб.м, сухий залишок 3363,0 г/куб.м., хлориди 1418,0 г г/куб.м.

99. Розділом 8 Правил № 516 визначено порядок розрахунку плати за скидання стічних вод у міську каналізацію. Позивач провів розрахунок № 416 додаткової плати за скид до міської каналізації стічних вод з порушеннями вимог правил щодо їх складу і властивостей на суму 47240,54 грн, про що виставлено рахунок на оплату.

100. Суд здійснивши перевірку розрахунку встановив, що такий здійснено вірно, відтак до стягнення підлягає 47240,54 грн. Відповідач суму нарахування не оспорює, а лише процедуру отримання арбітражного аналізу, однак до уваги позивачем взято арбітражний аналіз, який сам відповідач і надав ЛМКП «Львівводоканал».

101. Відповідно до п. 4.8 договору скидання абонентом стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій на його каналізаційному випуску оплачується з відповідним підвищеним коефіцієнтом. Визначення допустимих концентрацій і нарахування додаткової плати за послуги водовідведення проводиться Львівводоканалом відповідно до Правил приймання.

102. Доказів на підтвердження оплати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями до систем централізованого водовідведення на суму 47240,54 грн відповідач не надав, доводи позивача щодо наявності боргу, шляхом надання належних доказів, не спростував.

103. Статтею 13 ГПК України визначено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

104. У відповідності з п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

105. Відповідно до ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

106. Згідно зі ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідно до ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Відповідно до ст. 77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

107. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст. 79 ГПК України).

108. У відповідності до ч. ч. 1,2 ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

109. Враховуючи те, що позивачем подано достатньо об'єктивних, допустимих та переконливих доказів в підтвердження своїх позовних вимог, які відповідачем не спростовані і визнані обґрунтованими, виконавши вимоги процесуального права, всебічно і повно перевіривши обставини справи в їх сукупності, дослідивши представлені докази, у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогаз Тепло» до Фізичної особи - підприємця Стадника Ігоря Васильовича підлягають задоволенню в повному обсязі.

110. СУДОВІ ВИТРАТИ

111. В позовній заяві позивач зазначив, що орієнтовний розрахунок судових витрат які позивач поніс і очікує понести у зв'язку з розглядом справи, складається з суми сплаченого судового збору і становить 3028,00 грн.

112. Згідно п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Відтак, судовий збір в розмірі 3028,00 грн покладається на відповідача в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 13, 74, 76, 77, 78, 86, 129, 233-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ФМ-Захід» (79035, м. Львів, вул. Авраама Лінкольна, будинок 57, код ЄДРПОУ 40374885) на користь Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» (79017, м. Львів, вул. Зелена, 64, код ЄДРПОУ 03348471) 47240,54 грн додатквої плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднень та 3028,00 грн судового збору.

3. Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили в порядку ст. 327 ГПК України

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 241 ГПК України, та може бути оскаржено до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, визначені статтями 256, 257 ГПК України.

У зв'язку з перебуванням у відпустці судді Щигельської О.І, повний текст рішення підписано 18.08.2025.

Суддя Щигельська О.І.