61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
іменем України
05.08.2025 Справа №905/528/25
Господарський суд Донецької області у складі судді Устимової А.М.,
за участю секретаря судового засідання Сизової К.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг»
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго»
про стягнення 204391191,48грн
за участю уповноважених представників сторін:
від позивача: Верхацький І.В. - адвокат, на підставі довіреності №134 від 12.12.2024 ( в режимі відеоконференції)
від відповідача: не з'явився
Стислий зміст і підстави позовних вимог
22.05.2025 шляхом застосування підсистеми «Електронний кабінет» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи Товариство з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» (далі - ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг») звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго» (далі - ТОВ «Краматорськтеплоенерго») про стягнення 204391191,48грн та відшкодування за рахунок відповідача сплачений судовий збір у сумі 847840,00грн.
Позов мотивовано неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за договором постачання природного газу №5186-ТКЕ(23)-6 від 03.10.2023 в частині повної і своєчасної оплати вартості спожитого природного газу за період з листопада 2023 по березень 2024, що стало підставою для стягнення в судовому порядку суми основного боргу в сумі 204391191,48грн, та відшкодування витрат у вигляді судового збору.
Процедура провадження у справі у господарському суді
Згідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.05.2025 для розгляду даної справи визначена суддя Устимова А.М.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 26.05.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №905/528/25 Справу вирішено розглядати в порядку загального позовного провадження з повідомленням сторін. Підготовче засідання призначено на 10.06.2025 року о 13:30 год.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 10.06.2025 підготовче засідання відкладене на 03.07.2025 о 10:00 год.
26.06.2025 через підсистему "Електронний суд" від ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг» надійшло клопотання, в якому останнє просить провести судове засідання по справі №905/528/25, що призначене на 03.07.2025 о 10 год. 00 хв., а також усі наступні судові засідання, в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, у випадку неможливості провести судове засідання в режимі відеоконференції та керуючись ст. ст. 42, 202, 226 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) позивач просить суд розглядати справу № 905/528/25 без участі представника позивача за наявними в справі матеріалами. Ухвалою від 02.07.2025 клопотання позивача про участь представника підприємства у всіх судових засіданнях в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду задоволено.
Ухвалою від 03.07.2025 суд закрив підготовче провадження у справі №905/528/25 та призначив судове засідання з розгляду справи по суті на 05.08.2025 о 12:00 год.
29.07.2025 через підсистему "Електронний суд" від ТОВ «Краматорськтеплоенерго» надійшло клопотання про проведення судового засідання за відсутності уповноваженого представника відповідача.
Представник позивача у судове засідання 05.08.2025 з'явився в режимі відеоконференції, у межах вступного слова просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, вирішення питання щодо повернення суми судового збору залишив на розсуд суду, у задоволенні заяви про надання відстрочки виконання рішення суду просив відмовити внаслідок її безпідставності, підтвердив позицію підприємства під час проведення судових дебатів.
Представник відповідача у підготовче засідання 03.07.2025 не з'явився, про дату та час проведення судового засідання повідомлений належним чином.
Суд задовольнив подане відповідачем клопотання про проведення судового засідання без участі його представника.
Суд з'ясував фактичні обставини справи та безпосередньо дослідив докази, які містяться в матеріалах справи.
Позиція учасників процесу
В обґрунтування своєї правової позиції ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг» зазначило, що на виконання умов укладеного сторонами договору постачання природного газу №5186-ТКЕ(23)-6 від 03.10.2023 протягом листопада 2023 - березня 2024 останнє передало у власність відповідача природний газ в обсягах вказаних в актах приймання-передачі від 30.11.2023, 31.12.2023, 31.01.2024, 29.02.2024, 31.03.2024 на загальну суму 235046994,65грн. Листом Оператора №ТОВВХ-25-12932 від 11.06.2025 підтверджено обсяг спожитого відповідачем природного газу за вказаний період за даними відповідної Інформаційної платформи. Відповідач в порушення п.5.1 договору оплату за спожитий природний газ в сумі 204391191,48грн не здійснив, що стало підставою для звернення з позовом.
Підставність заявлених вимог позивач нормативно обґрунтовує посиланням на положення статей 20, 173-175, 193, 216-218, 230, 231, 264-265 Господарського кодексу України (далі - ГК України), ст. ст. 11 -16, 509, 525 - 526, 530, 610 - 612, 625, 629, 655, 712 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), ст. ст. 4, 20, 42, 46, 162-164, 171, 172 ГПК України.
29.05.2025 через підсистему "Електронний суд" від ТОВ «Краматорськтеплоенерго» надійшов відзив на позовну заяву, у якому останній визнає позов у повному обсязі, просить повернути позивачу 50% відсотків судового збору з Державного бюджету та відстрочити виконання рішення суду до 01.10.2025.
Відповідач зазначив, що ТОВ «Краматорськтеплоенерго» з 01.11.2022 не мало можливості здійснювати свій основний вид діяльності - виробництво електричної енергії у зв'язку з триваючою збройною агресією проти України, пошкодженням об'єктів критичної інфраструктури, неможливістю забезпечити надійне електропостачання підстанції Краматорської ТЕЦ з боку ДТЕК «Високовольтні Мережі», що критично відобразилась на фінансовому стані відповідача. Зокрема, невиконання договірних зобов'язань з його боку обумовлено запровадженням на законодавчому рівні мораторію на підвищення тарифів у сфері теплопостачання, невідшкодуванням у 2022-2024 роках підприємствам теплопостачання обсягів заборгованості з різниці в тарифах, запровадженням на законодавчому рівні мораторію на нарахування пені за несвоєчасні розрахунки населенням за послуги з постачання теплової енергії, забороною стягнення заборгованості за надані послуги з постачання теплової енергії щодо споживачів, які набули статусу тимчасово переміщеної особи, збройною агресією рф проти України, необхідністю забезпечення теплом споживачів міста Краматорська в умовах критичного зниження рівня платежів, відсутністю виробництва електричної енергії у зв'язку з неможливістю забезпечення стабільної та безпечної роботи генеруючого обладнання, загальним погіршенням фінансового стану ТОВ «Краматорськтеплоенерго», неможливістю отримання кредитних коштів для розрахунків з кредиторами або залучення інвестиційних програм з огляду на той факт, що відповідач знаходиться на території можливих бойових дій.
Скрутне фінансове становище та триваюча тенденція його погіршення створюють реальну загрозу припинення господарської діяльності (банкрутства) ТОВ «Краматорськтеплоенерго». Відповідач, окрім наведеного,зазначає, що примусове стягнення з ТОВ «Краматорськтеплоенерго» заборгованості у даній справі в процесі підготовки до проходження опалювального періоду 2025/2026 років може призвести до дестабілізації виробничого процесу та зупинення роботи Краматорської ТЕЦ взагалі, що, в свою чергу, може призвести до неможливості постачання теплової енергії на прифронтовій території м. Краматорскька, в тому числі для споживачів, які забезпечують обороноздатність України, гуманітарної катастрофи у зв'язку із позбавленням мешканців територій розташованих в зоні можливих бойових дій елементарних побутових умов, техногенної катастрофи із початком зими 2025/26 - через відсутність виробництва тепла, що має наслідком виведення з ладу всієї мережі теплозабезпечення м. Краматорська, використання вказаних фактів російською пропагандою, негативних наслідків щодо іміджу військово-політичного керівництва держави.
При цьому, стягнення одночасно всієї суми боргу може заблокувати фінансову діяльність підприємства, призведе до виникнення заборгованості із заробітної плати працівників, що залишились та підтримують роботу ТЕЦ, неможливості здійснення як підготовчо-профілактичних робот на наступний опалювальний період, так і ремонтів теплотрас, обладнання та інших об'єктів підприємства, у тому числі і робіт з ліквідації наслідків обстрілів, через що забезпечення стабільної роботи станції для проходження опалювального періоду Краматорської міської територіальної громаді у 2025/2026 роках буде неможливим. Якщо своєчасно не провести відповідні заходи, то розпочати опалювальний період 2025/2026 років буде просто не можливо з технічної точки зору навіть за умови стабілізації фінансового стану підприємства безпосередньо перед самим початком опалювального періоду Поряд із цим, відстрочення виконання рішення надасть можливість підприємству забезпечити якісну підготовку з подальшим успішним проходженням опалювального сезону 2025/2026 років та безперебійно, за можливості, продовжити господарську діяльність в умовах воєнного стану, накопичити кошти та, у подальшому, повністю виконати судове рішення у цій справі.
26.06.2025 через підсистему "Електронний суд" від ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг» надійшли письмові пояснення на виконання ухвали суду від 10.06.2025 з доданими документами.
27.06.2025 через підсистему "Електронний суд" від ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг» надійшли письмові пояснення щодо клопотання відповідача про надання відстрочки, у яких позивач зазначає, що відповідач не надав доказів наявності або відсутності у нього майна, за рахунок якого можливе погашення заборгованості, відповідачем фактично не доведено належними та допустимими доказами наявність тих виключних обставин, які є підставою для відстрочення виконання рішення суду: відсутності коштів на рахунках; відсутності майна, на яке можливо звернути стягнення; наявності реальної загрози банкрутства. За твердженнями позивача, жоден з доказів наданих відповідачем не може бути об'єктивним доказом наявності виключних обставин неможливості виконання рішення суду, адже кожен з доказів виготовлений самостійно боржником і не відображають виключність обставин, відповідно такі докази мають виключно суб'єктивне значення, і у даній справі не можуть бути доказом.
Позивач зазначає, що надання відстрочки виконання вказаного рішення судом не стимулює процедуру погашення заборгованості, а сприяє боржнику і в подальшому порушувати свої зобов'язання, оскільки надана відстрочка буде порушувати майнові інтересистягувача, внаслідок перенесення терміну виконання зобов'язання відповідача у спірних правовідносинах.
01.07.2025 через підсистему "Електронний суд" від ТОВ «Краматорськтеплоенерго» надійшли заперечення на письмові пояснення, у яких відповідач не погоджується з аргументами позивача та вважає за необхідне зазначити, що клопотання про відстрочення виконання рішення суду, перш за все, обумовлено необхідністю забезпечення відповідачем стабільного проходження періоду підготовки до проведення опалювального періоду 2025/2026 років, а також його успішного проходження у прифронтовому місті Краматорськ в умовах війни. Територією здійснення ліцензованої діяльності відповідача є виключно місто Краматорськ Донецької області. З початку збройної агресії рф, платежі споживачів теплової енергії в місті Краматорськ зменшились приблизно на 60 % і ТОВ «Краматорськтеплоенерго» не має можливості нараховувати штрафні санкції за прострочення боржниками своїх зобов'язань перед теплопостачальною організацією, оскільки таке право ТОВ «Краматорськтеплоенерго» обмежено на законодавчому рівні, про що було зазначено у відзиві на позов. ТОВ «Краматорськтеплоенерго» визнано підприємством, яке є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, та всупереч збитковості підприємницької діяльності, на законодавчому рівні змушено було почати та проводити опалювальні періоди 2022/2023, 2023/24, 2024/2025 років, та забезпечити теплом мешканців міста Краматорська, що залишилися проживати в місті. ТОВ «Краматорськтеплоенерго» віднесено до об'єктів критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення та йому присвоєно IІІ категорію критичності. Отримання грошових коштів за надані послуги з постачання теплової енергії є основним джерелом отримання прибутку та покриття збитків, на даний час внаслідок законодавчої заборони відповідач не має можливості стягувати заборгованість за житлово-комунальні послуги, утворену після 24 лютого 2022 року з дати початку по дату завершення бойових дій або тимчасової окупації територій; нараховувати та стягувати неустойку (штраф, пеню), інфляційні, проценти річних на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги; підвищувати для всіх категорій споживачів тарифи на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) і послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, що ставить відповідача у безвихідне становище, оскільки саме. Постановою КМУ від 5 березня 2022 року №206 припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється.
Виклад обставин справи, встановлених судом
03.10.2023 між ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг», юридичною особою, що дії на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу (постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 04.09.2018 №962), (надалі - Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго», ЕІС - код: 56XQ0000YI9LX006, юридичною особою, що створена та діє відповідно до законодавства України (надалі - Споживач), укладено договір постачання природного газу №5186-ТКЕ(23)-6 (далі - договір), відповідно до пункту 1.1 якого Постачальник зобов'язується поставити Споживачеві, який є виробником теплової енергії в розумінні пп.1) пункту 4 Положення, природний газ, а Споживач зобов'язується прийняти його та оплатити на умовах цього договору.
Природний газ, що постачається за цим договором, використовується споживачем для власних потреб або в якості сировини і не може бути використаний для перепродажу (п. 1.2. договору).
За цим договором може бути поставлений природний газ (за кодом згідно з УКТЗЕД 2711 21 00 00) власного видобутку (природний газ, видобутий на території України) та/або імпортований природний газ, ввезений на митну територію України (п. 1.3 договору).
Згідно пункту 2.1 договору Постачальник передає Споживачу на умовах цього договору замовлений споживачем обсяг (об'єм) природного газу у період з 1 вересня 2023 по 15 квітня 2024 (включно), в кількості 56461,973 тис. куб. метрів, в тому числі по місяцях (далі розрахункові періоди).
Відповідно до п. 3.1. договору Постачальник передає Споживачу у загальному потоці природний газ у внутрішній точці виходу з газотранспортної системи. Право власності на природний газ переходить від Постачальника до Споживача після підписання актів приймання-передачі. Після переходу права власності на природний газ Споживач несе всі ризики і бере на себе відповідальність пов'язану з правом власності на природний газ.
За приписами п. 3.5. договору приймання-передача газу, переданого Постачальником Споживачеві у відповідному розрахунковому періоді, оформлюється актом приймання-передачі газу.
Ціна поставленого природного газу встановлюється у порядку, визначеному у розділі 4 договору.
Відповідно до підпункту 4 пункту 6.2. договору Споживач зобов'язаний прийняти газ на умовах цього договору, своєчасно оплачувати вартість поставленого природного газу в розмірі та порядку, що передбачені цим Договором.
Згідно до підпункту 4 пункту 6.3. договору Постачальник має право отримати оплату за переданий за цим Договором природний газ в розмірі та в строки, визначені цим договором.
Зокрема, на підставі пункту 5.1. договору Споживач здійснює розрахунок за придбані обсяги природного газу в наступному порядку:
- 70 відсотків вартості фактично переданого відповідно до акта/актів приймання передачі природного газу до останнього числа місяця, наступного за місяцем, в якому було здійснено постачання газу;
- остаточний розрахунок за фактично переданий відповідно до акта/актів приймання передачі природний газ до 15-го числа (включно) місяця, наступного за місяцем, в якому споживач повинен був сплатити 70 відсотків грошових коштів за відповідний розрахунковий період.
Пунктом 5.4. договору встановлено, що оплата за природний газ здійснюється Споживачем шляхом перерахування коштів на поточний рахунок Постачальника, зазначений в розділі 14 цього Договору. Споживач зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі розраховуватися за поставлений природний газ відповідно до пункту 5.1 цього договору.
Згідно з пунктом 13.1. договору даний договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення підписів печаткою (за наявності), а в частині зобов'язань Постачальника щодо передачі природного газу відповідно до п. 2.1 договору після настання відкладальних обставин згідно зі ст. 212 Цивільного кодексу України, а саме: укладання споживачем договорів/додаткових угод (додаткових договорів) про договірне списання з поточних банківських рахунків, на які надходять кошти у вигляді плати за теплову енергію та відповідні комунальні послуги, послуги (товари), для надання (передачі) яких використовується поставлений природний газ, строком дії до повного виконання зобов'язань споживача за всіма договорами, укладеними з Постачальником, або повного погашення заборгованості за такими договорами, та виконання п. 5.2. цього договору. Договір діє до 15 квітня 2024 р. включно, а в частині розрахунків до повного їх виконання. Продовження або припинення договору можливе за взаємною згодою сторін шляхом підписання додаткової угоди до договору.
Договір підписаний уповноваженими представниками сторін, з боку представника відповідача скріплений особистим підписом та відтиском печатки підприємства, з боку обох сторін - скріплений електронними підписами уповноважених осіб. Факт та порядок укладання договору сторонами не оспорюється.
Сторонами договору укладено додаткову угоду №1 від 30.01.2024, якою внесено зміни до пункту 3.3 розділу 3 «Порядок та умови передачі природного газу».
На виконання умов договору № 5186-ТКЕ(23)-6 постачання природного газу від 03.10.2023 протягом листопада 2023 - березня 2024 року позивач передав у власність відповідача природний газ на загальну суму 235 046 994,65 грн згідно актів приймання - передачі природного газу, які підписані сторонами та скріплені відтисками печаток підприємств:
-Акт приймання-передачі природного газу від 31.11.2023, обсяг переданого газу: 4206.58043тис.куб.м, вартістю: 31902231,48 грн;
-Акт приймання-передачі природного газу від 31.12.2023, обсяг переданого газу: 6378.70409 тис.куб.м, вартістю: 48375372,30грн;
-Акти приймання-передачі природного газу від 31.01.2024, обсяг переданого газу: 6663.00103 тис.куб.м, вартістю: 50531448,23грн; 163.27834 тис.куб.м, вартістю: 2 843 401,38грн; 729.41863 тис.куб.м, вартістю: 12 074 713,73грн;
-Акти приймання-передачі природного газу від 29.02.2024, обсяг переданого газу: 5044.02734 тис.куб.м, вартістю: 38253334,38грн; 120.02102 тис.куб.м, вартістю: 1 998 903,90грн; 449.79314 тис.куб.м, вартістю: 7 445 824,91грн;
-Акти приймання-передачі природного газу від 31.03.2024, обсяг переданого газу: 4430.49208 тис.куб.м, вартістю: 33600352,18грн; 106.61692 тис.куб.м, вартістю: 1 696 097,70грн; 382.10448 тис.куб.м, вартістю: 6 325 314,46грн.
Товариством з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України» у відповіді на запит позивача, що міститься у листі №ТОВВХ-25-12932 від 11.06.2025, наведено дані про обсяг природного газу, використаного споживачем з ЕІС-кодом 56XQ0000YI9LX006, що належить відповідачу: за період з 01.11.2023 по 30.11.2023 - 4206580,43 м?; з 01.12.2023 по 31.12.2023 - 6378704,09 м?; з 01.01.2024 по 31.01.2024 - 7555698,00 м?; з 01.02.2024 по 29.02.2024 - 5613841,50 м?; з 01.03.2024 по 31.03.2024 - 4919213,48 м?.
Зазначені відомості Оператора газотранспортної системи щодо обсягу поставленого Постачальником Споживачу природного газу в спірний період співпадають з такими відомостями, вказаними в Актах приймання-передачі природного газу.
Відповідачем не заперечується факт поставки, обсяг поставленого природного газу та його вартість.
Заборгованість за період листопад 2023 - березень 2024 оплачена ТОВ «Краматорськтеплоенерго» частково у сумі 30655803,17грн, що підтверджується даними виписок з банківського рахунку, що належить відповідачу.
Графа «призначення платежу» у платіжних дорученнях містить посилання, що оплата здійснюється за розподіл у обсязі 65 % або 20% відповідно до підпункту 10 пункту 31 ПКМУ від 19.07.2022 № 812 зі змінами, внес. ПКМУ від 22.08.2023 № 896. Під час судового засідання представник позивача повідомив суд, що означене посилання формується автоматично при здійсненні платежу, це нормативні акти на підставі яких був укладений відповідний договір.
Відповідачем не оспорюється, що платежі перераховані позивачем у розрахунку позовних вимог, здійснені на виконання умов договору постачання природного газу №5186-ТКЕ(23)-6 від 03.10.2023, він в повному обсязі підтвердив обсяг здійснених платежів та їх сукупну суму.
Інших доказів оплати заборгованості в сумі 204391191,48грн матеріали справи не містять. Відповідач у відзиві визнає факт наявності та суму заборгованості.
Правова оцінка аргументів учасників справи та мотиви рішення суду
Дослідивши обставини справи та надані докази в їх сукупності та взаємозв'язку, надавши оцінку доводам позивача, господарський суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог, зважаючи на таке.
Відповідно до частин першої та другої статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку (частина перша статті 173 ГК України).
Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків у відповідності до частини другої статті 11 ЦК України є, зокрема, договори та інші правочини.
Господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (частина перга статті 174 ГК України).
Згідно з частиною першою статті 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, забовтується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Частинами першою, другою статті 265 ГК України передбачено, що за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього грошову суму. Договір поставки укладається на розсуд сторін або відповідно до державного замовлення.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін (частина друга статті 712 ЦК України).
Частиною першою статті 655 ЦК України передбачено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Виходячи з встановлених обставин у справі, надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, суд визнає, що між сторонами виникли зобов'язальні правовідносини на підставі укладеного Договору постачання природного газу №5186-ТКЕ(23)-6 від 03.10.2023, який за своїм змістом та правовою природою є договором поставки.
Зазначений договір укладений у письмовій формі, його зміст не суперечить актам цивільного законодавства, він сторонами не оспорений, не розірваний та у судовому порядку недійсним не визнаний. Суд дійшов висновку, що у спірний період договір діяв.
Оскільки як вбачається з матеріалів справи, правовідносини сторін стосуються сфери постачання природного газу, суд застосовує Закон України «Про ринок природного газу», яким регламентовані правові засади функціонування ринку природного газу України.
За умовами частин першої, третьої статті 12 Закону України «Про ринок природного газу» постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов'язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Якість та інші фізично-хімічні характеристики природного газу визначаються згідно із встановленими стандартами та нормативно-правовими актами.
Господарський суд також бере до уваги, що відносини, які виникають між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи/газотранспортної системи (далі - Оператори ГРМ/ГТС), регулюються Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) №2496 від 30.09.2015 (далі - Правила).
Відповідно до пункту 3 розділу І Правил постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до вимог цих Правил, та після включення споживача до Реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі Оператора ГТС у відповідному розрахунковому періоді в порядку, визначеному Кодексом газотранспортної системи.
Пунктом 3 розділу ІІ Правил встановлено, що реєстрація споживача у реєстрі споживачів постачальника на інформаційній платформі Оператора ГТС здійснюється постачальником на період дії укладеного договору постачання природного газу в частині його обов'язку постачати природний газ споживачу.
Постачальник має право оперативно контролювати обсяг споживання природного газу споживачем, використовуючи інформаційну платформу Оператора ГТС або інформацію споживача, а також шляхом самостійного контролю обсягів споживання природного газу на об'єкті споживача (абзац 2 пункту 11 розділу ІІ Правил).
Згідно до пункту 12 розділу II Правил постачання природного газу за підсумками розрахункового періоду, споживач до 05 числа місяця, наступного за розрахунковим, зобов'язаний надати діючому постачальнику копію відповідного акту про фактичний об'єм (обсяг) розподіленого (протранспортованого) природного газу споживачу за розрахунковий період, що складений між Оператором ГРМ/ГТС та споживачем, відповідно до вимог Кодексу газотранспортної системи/Кодексу газорозподільних систем.
На підставі отриманих від споживача даних та/або даних Оператора ГТС, постачальник протягом трьох робочих днів готує та надає споживачу два примірники акту приймання-передачі природного газу за розрахунковий період, підписані уповноваженим представником постачальника.
Споживач протягом двох днів з дати одержання акту приймання-передачі природного газу зобов'язується повернути постачальнику один примірник оригіналу акту приймання-передачі природного газу, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акту приймання-передачі природного газу.
Відповідно до п.3.5 договору приймання-передача газу, переданого Постачальником Споживачеві у відповідному розрахунковому періоді, оформлюється актом приймання-передачі газу.
Акти приймання-передачі природного газу за спірний період з листопада 2023 по березень 2024 року підписані відповідачем без зауважень та заперечень.
Факт поставки природного газу за спірним договором у вказаний позивачем період, у зазначених у актах обсягах та їх вартість відповідачем не оспорюється та є встановленим.
Якщо у зобов?язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (частина 1 статті 530 ЦК України).
Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов?язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов?язання (неналежне виконання).
Згідно з частиною першою статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов?язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до пункту 5.1 договору №5186-ТКЕ(23)-6 від 03.10.2023, строк оплати поставленого природного газу за спірний період є таким, що настав.
Доказів оплати заборгованості в сумі 204391191,48грн матеріали справи не містять. Спір щодо розміру заборгованості, заявленої позивачем відсутній.
Як наслідок, суд вважає, що сукупністю наявних в матеріалах справи доказів документально підтверджено факт неналежного виконання відповідачем свого зобов'язання зі своєчасної оплати поставленого природного газу за період з листопада 2023 по березень 2024 року.
Відповідно ч. 2 ст. 46 Господарського процесуального кодексу України, відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) - на будь-якій стадії судового процесу.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 191 Господарського процесуального кодексу України, позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. До ухвалення судового рішення у зв'язку з відмовою позивача від позову або визнанням позову відповідачем суд роз'яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення.
У відзиві відповідач визнав позов в повному обсязі, відзив підписаний адвокатам Олейніком С.О., який діє на підставі довіреності №06/08-24 від 27.09.2024, будь-яких обмежень щодо представництва в довіреності не зазначено.
Згідно ч. 4 ст. 191 Господарського процесуального кодексу України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Пунктом 6 ст. 236 Господарського процесуального кодексу України визначено, якщо одна із сторін визнала пред'явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 191 цього Кодексу.
За висновками суду визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права та інтереси інших осіб. Представник відповідача, підписавши заяву про визнання позову, має повноваження на вчинення цих дій і його дії не суперечать інтересам відповідача.
Внаслідок наведеного суд дійшов до висновку про можливість прийняття визнання позову відповідачем.
Проаналізувавши встановлені у справі обставини, оцінивши досліджені докази в їх сукупності та взаємозв?язку за своїм внутрішнім переконанням, господарський суд, ураховуючи наведені положення цивільного і господарського законодавства, задовольняє в позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 204391191,48грн.
Розглядаючи клопотання відповідача про відстрочення виконання рішення строком до 01.10.2025 суд виходить з наступного.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 26.07.2012 у справі «Савіцький проти України» сформовано правову позицію, що право на суд, захищене пунктом 1 статті 6 Конвенції, було б ілюзорним, якби національні правові системи Договірних держав допускали щоб остаточні та обов?язкові судові рішення залишалися без виконання на шкоду одній із сторін. Ефективний доступ до суду включає в себе право на виконання судового рішення без зайвих затримок.
Відповідно до ст.239 ГПК України суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочення або розстрочити виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.
Зокрема, згідно із ч.6 ст.238 ГПК України у разі необхідності у резолютивній частині також вказується про надання відстрочки або розстрочки виконання рішення.
За приписами ч. 1, 3-5 ст. 331 ГПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1)ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, її матеріальний стан; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо. Розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.
Відстрочення - це відкладання чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом, при цьому застосування такого заходу спрямоване на забезпечення повного виконання рішення суду та є допоміжним процесуальним актом реагування суду на перешкоди, які унеможливлюють або ускладнюють виконання його рішення.
Виходячи з наведеного, відстрочення є правом, а не обов?язком суду, яке ним реалізується протягом року від дня ухвалення рішення, але виключно за наявністю підстав, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому, слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, Господарський процесуальний кодекс України не вимагає.
Винятковість обставин, які повинні бути встановлені судом щодо надання відстрочки (розстрочки) виконання судового рішення, повинні бути підтверджені відповідними засобами доказування. Особа, яка подала заяву про відстрочку (розстрочку) виконання рішення, повинна довести наявність обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у даній справі.
Конституційний Суд України у Рішенні від 26.06.2013 №5-пр/2013 вказав, що підставою для застосування відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є наявність обставин, які ускладнюють або роблять неможливим застосування загального порядку примусового виконання рішень. Розстрочка або відстрочка виконання рішення має базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувача і боржника.
Відповідно необхідною умовою задоволення заяви, зокрема, про відстрочення виконання рішення суду, є з?ясування питання щодо дотримання балансу інтересів сторін, господарські суди повинні досліджувати та оцінювати доводи та заперечення як позивача, так і відповідача.
Відповідно до вимог статті 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов?язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину не вчинення відповідних дій або відсутності події встановленою. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов?язків щодо доказів.
Згідно положень ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об?єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Відповідач в обґрунтування заяви про відстрочення виконання рішення суду посилається на факт перебування підприємства під впливом надзвичайних обставин, оскільки підприємство фактично знаходиться під загрозою банкрутства, у вкрай скрутному фінансовому становищі - діяльність його є збитковою, має місце триваюча тенденція його погіршення. До цих обставин призвели фактори, на які відповідач не має можливості впливати, а саме, це обумовлено запровадженням на законодавчому рівні мораторію на підвищення тарифів у сфері теплопостачання, мораторію на нарахування пені за несвоєчасні розрахунки населенням за послуги з постачання теплової енергії, забороною стягнення заборгованості за надані послуги з постачання теплової енергії щодо споживачів, які набули статусу тимчасово переміщеної особи; невідшкодуванням у 2022-2025 роках підприємствам теплопостачання обсягів заборгованості з різниці в тарифах, зменшенням приблизно на 60 % платежів споживачів теплової енергії в місті Краматорськ. Підприємство відповідача віднесено до об'єктів критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення та йому присвоєно IІІ категорію критичності. Крім того, ТОВ «Краматорськтеплоенерго» з 01.11.2022 не мало можливості здійснювати свій основний вид діяльності - виробництво електричної енергії у зв'язку з триваючою збройною агресією проти України, пошкодженням об'єктів критичної інфраструктури, неможливістю забезпечити надійне електропостачання підстанції Краматорської ТЕЦ з боку ДТЕК «Високовольтні Мережі», що призвело до необхідності закупівлі електричної енергії. Внаслідок постійних обстрілів є необхідність відновлення та забезпечення сталої роботи пошкоджених об?єктів відповідача, що потребує значних коштів. Відповідач вважає, що примусове стягнення з ТОВ «Краматорськтеплоенерго» заборгованості у даній справі в процесі підготовки до проходження опалювального періоду 2025/2026 років може призвести до неможливості постачання теплової енергії мешканцям м. Краматорськ, що має наслідком виведення з ладу всієї мережі теплозабезпечення міста. Поряд із цим, відстрочення виконання рішення суду саме до 01.10.2025 надасть можливість підприємству забезпечити якісну підготовку з подальшим успішним проходженням опалювального сезону 2025/2026 років та безперебійно, за можливості, продовжити господарську діяльність в умовах воєнного стану, накопичити кошти та, у подальшому, повністю виконати судове рішення у цій справі.
Позивач, заперечуючи проти задоволення вимог вказаної заяви, вказує на недоведеність відповідачем належними та допустимими доказами наявності тих виключних обставин, які є підставою для відстрочення виконання рішення суду, а саме, відсутності коштів на рахунках; відсутності майна, на яке можливо звернути стягнення; наявності реальної загрози банкрутства, в той же час, жоден з доказів наданих відповідачем не може бути об'єктивним доказом наявності виключних обставин неможливості виконання рішення суду, адже кожен з доказів виготовлений самостійно боржником, має виключно суб'єктивне значення. Надання відстрочки виконання вказаного рішення судом, на переконання позивача, сприяє боржнику у подальшому порушенні зобов'язання, надана відстрочка буде порушувати майнові інтереси стягувача, мета надання відстрочки - стимулювання процедури погашення заборгованості не буде досягнута, ризики при збитковій підприємницькій діяльності несе сам суб'єкт господарювання, а відповідно нерентабельність та неприбутковість відповідача стосується діяльності самого відповідача, у зв'язку з чим наведені ризики не можуть бути ризиками іншої сторони, оскільки в протилежному випадку порушується принцип збалансованості інтересів сторін.
За наслідками дослідження позицій сторін у справі та доказів на підтвердження висловлених аргументів суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення означеного клопотання виходячи з наступного.
ТОВ «Краматорськтеплоенерго» за даними, що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстровано за адресою: 84320, Донецька область, м.Краматорськ, вул. Олекси Тихого, буд.8-Д, основний вид економічної діяльності юридичної особи: Постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря.
У зв?язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Строк воєнного стану неодноразово продовжувався. Востаннє Указом Президента України № 235/2025 від 15.04.2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України № 4356-IX від 16.04.2025, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 5 години 30 хвилин 9 травня 2025 року строком на 90 діб.
Згідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, що затверджений наказом Міністерства розвитку
громад та територій України № 376 від 28.02.2025, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 11.03.2025 за № 380/43786, територія Краматорської міської територіальної громади Донецької області, включена до переліку територій, можливих бойових дій з 24.02.2022.
За приписами ч. 3 ст. 75 ГПК України обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.
Загальновідомими суд вважає обставини пов'язані з активною фазою воєнних дій у місті розташування відповідача та його виробничих потужностей, зокрема, систематичних ворожих обстрілів м.Краматорськ, які призводять до численних пошкоджень інфраструктури, у тому числі, й тієї, що належить відповідачу.
З інформаційної довідки, що є додатком до листа №26/521 від 16.07.2024 та містить Перелік пошкодженого майна об'єктів критичної інфраструктури ТОВ «Краматорськтеплоенерго», у період з 24.02.2022 по 16.07.2024 пошкоджено 65 одиниць, орієнтованою вартістю 216416,29тис.грн. У тому числі, з Акту №11 від 12.10.2022 комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації вбачається, що внаслідок ракетного обстрілу пошкоджено адміністративно-побутовий корпус ТОВ «Краматорськтеплоенерго», з аналогічного Акту №67 від 13.08.2024 - у 2024 році повністю зруйновані і пошкоджені будівлі та обладнання багерної насосної станції.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що ракетні обстріли нанесли значні пошкодження основним засобам підприємства відповідача та істотно ускладнили господарську діяльність останнього.
Відповідач забезпечує тепловою енергією місто Краматорськ згідно ліцензій з виробництва, транспортування і постачання електричної та теплової енергії, є найбільшою теплопостачальною організацією м. Краматорськ, що здійснює опалення 60% мешканців міста.
ТОВ «Краматорськтеплоенерго» наказами Міністерства енергетики України «Про визначення підприємств паливно-енергетичного комплексу критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період» №91 від 15.03.2023, №15 від 16.01.2024, № 316 від 24.08.2024, № 178 від 28.04.2025 визнано підприємством, яке є критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Як виходить з листа ТОВ «Краматорськтеплоенерго» №01/443 від 20.05.2025, що скерований на адресу Заступника Міністра енергетики України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації, до 2022 року Краматорська ТЕЦ використовувала у якості основного палива вугілля, у якості резервного і підсвітлюючого палива - природний газ. Частка вугілля у паливному балансі станції досягала 75%-80%. Останні три роки підприємство використовує тільки природний газ. Існує гостра необхідність у відновленні працездатності котлоагрегату № 9 на вугіллі, відновлення працездатності якого становить 220 млн. грн. Краматорська ТЕЦ останні три опалювальних сезони працювала у режиму котельної, виключно на потребі населення та бюджетних установ при мінімальному навантаженні (у роботі був один котел). Обладнання для генерації електричної енергії не працювало. Для відновлення генерації електричної енергії необхідно виконати роботи з ремонту існуючих турбогенераторів №№ 3,4, вартість вказаних робіт складає 10 млн. грн.
ПрАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО» у листі № 01/6430 від 06.02.2023, що наданий у відповідь на лист ТОВ «Краматорськтеплоенерго» №25/60 від 21.01.2023, повідомило, що у нього, як Адміністратора розрахунків, відсутні повноваження для надання дозволу відповідачу на продажу електричної енергії без урахування наявної фінансової гарантії.
Таким чином, на даний час відповідач позбавлений можливості здійснювати генерацію електричної енергії самостійно, для надання послуг з теплопостачання закупає природний газ, замість вугілля, що є економічно не вигідним.
Згідно з частиною першою статті 1 Закону України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування" № 2479-IX від 29 липня 2022 року законодавчо впроваджений мораторій на підвищення тарифів, а саме, на послуги з розподілу природного газу для побутових споживачів; теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) для населення; послуги з постачання теплової енергії для населення та постачання гарячої води для населення.
З довідки ТОВ «Краматорськтеплоенерго» №05/649 від 04.09.2024 вбачається, що останнім дотримано мораторій на підвищення тарифів на теплову енергію для населення, наразі діють тарифи, що встановлені станом на 24.02.2022.
Як свідчить відповідач у відзиві, має місце істотна невідповідність встановлених уповноваженим державним органом тарифів на теплову енергію фактичним витратам підприємства на виробництво (в т.ч. й рівню зростання вартості природного газу) і надання послуг з централізованого опалення. Зокрема, станом на 01.01.2024 року діючий тариф на виробництво теплової енергії, затверджений постановою НКРЕКП від 30.11.2021 року №2218, становить 885, 48 грн/Гкал без ПДВ, а фактична собівартість виробництва теплової енергії - 1 413, 54 грн/Гкал без ПДВ. Економічно обґрунтований тариф на послугу з постачання теплової енергії становить 3 386, 28 грн/Гкал без ПДВ, а фактично ТОВ «Краматорськтеплоенерго» застосовує тариф 1 526, 70 грн/Гкал без ПДВ.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування", суб'єктам господарювання гарантовано компенсацію заборгованості з різниці в тарифах за рахунок державних коштів.
За даними протоколів засідання Територіальної комісії з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах загальна сума боргу держави перед ТОВ "Краматорськтеплоенерго" по компенсації різниці в тарифах за період з 01.06.2021 року по 31.03.2024 року становить 310 854 297, 81грн, за період з 01.01.2025 року по 31.03.2025 року 74492857,44грн. На даний час сума заборгованості не є відшкодованою.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2022 №206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» установлено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення плати за житлово-комунальні послуги населенням (у тому числі населенням, що проживає у будинках, де створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельні (житлові) кооперативи або яким послуги надаються управителем чи іншою уповноваженою співвласниками особою за колективним договором) в територіальних громадах, що розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії (територіях можливих бойових дій, активних бойових дій, активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих Російською Федерацією, відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій (до дати припинення можливості бойових дій, завершення бойових дій, завершення тимчасової окупації), або якщо нерухоме майно споживача було пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій за умови інформування про такі випадки відповідного виконавця комунальної послуги (для послуги розподілу природного газу з урахуванням вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 15 травня 2015 р. № 285); стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, утвореної після 24 лютого 2022 р. з дати виникнення можливості бойових дій/початку бойових дій по дату припинення можливості бойових дій/завершення бойових дій на територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, відповідно до наказу Міністерства розвитку громад та територій, споживачів та/або членів їх сімей, які покинули своє місце проживання та надали виконавцю комунальних послуг, управителю багатоквартирного будинку, іншій уп Поряд із цим, відстрочення виконання рішення суду саме до 01.10.2025 надасть можливість підприємству забезпечити якісну підготовку з подальшим успішним проходженням опалювального сезону 2025/2026 років та безперебійно, за можливості, продовжити господарську діяльність в умовах воєнного стану, накопичити кошти та, у подальшому, повністю виконати судове рішення у цій справі.наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 15 травня 2015 р. № 285). Крім того, на той же період заборонено припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі послуги населенням (у тому числі населенням, що проживає у будинках, де створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельні (житлові) кооперативи або яким послуги надаються управителем чи іншою уповноваженою співвласниками особою за колективним договором) в територіальних громадах, що розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії (територіях можливих бойових дій, активних бойових дій, активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих Російською Федерацією, відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій (до дати припинення можливості бойових дій, завершення бойових дій, завершення тимчасової окупації), або якщо нерухоме майно споживача було пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій за умови інформування про такі випадки відповідного виконавця комунальної послуги (для послуги розподілу природного газу з урахуванням вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 15 травня 2015 р. № 285).
Відповідач зазначає, що у співвідношенні по категоріях споживачів, населення становить більше 80% від загальної кількості споживачів. Рівень оплати населення за спожиту теплову енергію за період з грудня 2023 року по вересень 2024 року склав 39 % і продовжує зменшуватись. Тоді як, наведені вище приписи Постанови №206 з одного боку забороняють діяльність щодо стягнення заборгованості, одночасно заборонено припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі у м.Краматорськ.
В матеріалах справи наявні докази, що свідчать про скрутний фінансовий стан відповідача, господарська діяльність якого за 2022 рік, 2023 рік є збитковою, динаміка є негативною, що вбачається з інформації, що висвітлена у балансах підприємства за відповідний період (збитки ТОВ «Краматорськтеплоенерго» станом на 31.12.2022 - 876373000,00 грн, а станом на 31.12.2023 - 1287726000,00 грн), а також з інформації відносно дебіторської заборгованості населення за надані послуги з централізованого опалення яка складала 455 976 180 грн станом на 01.09.2024 (довідка №07/734 від 01.10.2024), 501 474 660 грн станом на 01.01.2025 (довідка №07/79 від 27.01.2025). Рішенням ГУ ДПС у Вінницькій області Державної податкової служби України №113/02-32-04 від 13.10.2022 визнано неможливість своєчасного виконання зобов'язань ТОВ «Краматорськтеплоенерго» перед державою по cплаті податків.
Крім того, відповідач зазначає, що у підприємства фактично відсутні оборотні кошти, оскільки гроші, які ТОВ «Краматорськтеплоенерго» отримувало від споживачів підлягали перерозподілу без згоди на це підприємства, та направлялися банком на користь газопостачальної та газорозподільчої компаній відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №217 від 18.06.2014, а залишок грошей, що залишався у підприємства ледве покривав витрати на заробітну плату та податки.
Також ТОВ «Краматорськтеплоенерго» вказує, що станом на 01.09.2024 дебиторська заборгованість ДП «Енергоринок» перед ТОВ «Краматорськтеплоенерго» склала 62778790,00грн, однак відповідач не має можливості впливати на поліпшення дисципліни розрахунків з боку ДП «Енергоринок», оскільки фактично рівень розрахунків регулюється на державному рівні.
Відповідач слушно наголошує, що в умовах воєнного стану забезпечення безперервної роботи теплогенеруючого підприємства, основним споживачем якого є населення м.Краматорськ, є очевидною. Тоді як, стягнення одночасно всієї суми боргу може заблокувати фінансову діяльність підприємства, призведе до виникнення заборгованості із заробітної плати працівників, що залишились та підтримують роботу ТЕЦ, неможливості здійснення як підготовчо-профілактичних робот на наступний опалювальний період, так і ремонтів теплотрас, обладнання та інших об'єктів підприємства, у тому числі і робіт з ліквідації наслідків обстрілів, через що забезпечення стабільної роботи станції для проходження опалювального періоду Краматорської міської територіальної громаді у 2025/2026 роках буде неможливим.
Істотним, на переконання суду, є строк, на який відповідач просить надати відстрочку, а саме, на період підготовки до опалювального сезону 2025/2026 - до 01.10.2025. З огляду на дату ухвалення рішення суду (05.08.2025) - цей строк 56 днів, тобто менше ніж 2 місяці, тоді як потенційно відповідач мав право про надання такої відстрочки на термін до 12 місяців, що свідчить про добросовісність останнього.
Дослідивши заперечення позивача проти задоволення заяви про відстрочення виконання рішення суду, суд вказує, що безумовно військова агресія істотно негативно впливає на всі підприємства, які ведуть господарську діяльність на території України, однак діяльність відповідача проходить в критично складних умовам. Ствердження позивача, що надання відстрочки може порушити баланс інтересів сторін спору й стимулюватиме відповідача надалі порушувати свої зобов?язання, з огляду на встановлені судом обставини функціонування підприємства відповідача, не є очевидним. Доказів, що затримка виконання рішення суду призведе до наявності збитків у позивача, які спричинять істотну зміну його матеріального стану внаслідок неможливості негайного виконання рішення суду, матеріали справи не містять, на факт загрози банкрутства підприємства, на відміну від підприємства відповідача, позивач не посилається та відповідно не наводить належні докази.
Надання відстрочення виконання рішення на вказаний вище строк не порушить принцип збалансованості інтересів сторін, а тому принцип «справедливої рівноваги» та «справедливого балансу» у розумінні статті 6 Конвенції при задоволенні заяви про відстрочення виконання рішення суду також не буде порушено.
Беручи до уваги наведені сторонами доводи та надані докази у своїй сукупності, суд дійшов висновку, що відповідачем доведено обставини, що ускладнюють негайне виконання рішення суду, надання відстрочення виконання рішення не порушить принцип збалансованості інтересів сторін. Відтак, з метою сприяння забезпеченню життєдіяльності населення, яке проживає на території ведення бойових дій у м.Краматорськ та підтримання належного рівня обороноздатності Донецької області, суд вважає за необхідне клопотання відповідача задовольнити та відстрочити виконання рішення суду строком до 01.10.2025.
Розподіл судових витрат
Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства у відповідності до пункту 12 частини третьої статті 2 ГПК України є відшкодування судових витрат стороні, на користь якої ухвалене судове рішення.
Положення статті 123 ГПК України передбачають, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (витрат на професійну правничу допомогу, витрат, пов'язаних із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи, витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів та вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду).
За п.1 ч.1ст.129 ГПК України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладаються - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 130 Господарського процесуального кодексу України у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, що також відповідає приписам ч.3 ст. 7 Закону України «Про судовий збір»
Як вбачається з матеріалів справи, при зверненні до суду з позовною заявою позивач сплатив судовий збір у розмірі 847840,00 грн згідно з платіжною інструкцію № 0000028005 від 21.05.2025.
Враховуючи визнання відповідачем позову до початку розгляду справи по суті, суд дійшов висновку про повернення позивачеві з державного бюджету 50% судового збору, що становить 423920,00 грн, а решта 50% покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 42, 46, 73, 74, 76-79, 86, 91, 123, 129, 236-241, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд,-
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго» про стягнення 204391191,48грн задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго» (адреса місцезнаходження: 84320, Донецька область, м.Краматорськ, вул. Олекси Тихого, буд.8-Д; ідентифікаційний код 34657789) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» (адреса місцезнаходження: 04116, місто Київ, вулиця Шолуденка, буд.1, ідентифікаційний код 42399676) заборгованість в розмірі 204391191,48грн, судовий збір у розмірі 423920,00грн.
Відстрочити виконання рішення суду до 01.10.2025.
Повернути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» (адреса місцезнаходження: 04116, місто Київ, вулиця Шолуденка, буд.1, ідентифікаційний код 42399676) судовий збір в розмірі 423920,00грн, сплачений згідно з платіжною інструкцію №0000028005 від 21.05.2025.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Вступну та резолютивну частини рішення суду проголошено в судовому засіданні 05.08.2025.
Повний текст рішення суду складено та підписано 15.08.2025.
Рішення господарського суду може бути оскаржене до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Згідно із ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.М. Устимова