Справа № 715/2544/25
Провадження № 3/715/1162/25
15.08.2025 селище Глибока
Суддя Глибоцького районного суду Чернівецької області Маковійчук Ю.В. розглянувши матеріали справи, які надійшли від УПП в Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , за ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 24.07.2025 року о 20 годині 45 хвилин, в с. Грушівка Чернівецького району Чернівецької області, керуючи автомобілем марки «WOIKSWAGEN ID» реєстраційний номер « НОМЕР_1 », не був уважний, не вибрав безпечної швидкості руху, врахував дорожню обстановку, що мокре покриття, здійснив з'їзд ліворуч з проїзної частини, з подальшим p виїздом на проїзну частину, в наслідок чого автомобіль отримав механічні пошкодження.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, а тому вважаю, що справу можна розглянути в його відсутність.
Від захисника Іліє П.М. надійшло до суду клопотання про закриття провадження у справі. Вказує, що в даному випадку відсутня така обов'язкова ознака складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, як матеріальна шкода, завдана майну третіх осіб.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад адмінітративного правопрушення, передбачений ст. 124 КУпАП.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно положень ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозицією ст. 122-4 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Диспозицією ст.124 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Як слідує з матеріалів провадження, ОСОБА_1 24.07.2025 року о 20 годині 45 хвилин, в с. Грушівка Чернівецького району Чернівецької області, керуючи автомобілем марки «WOIKSWAGEN ID» реєстраційний номер « НОМЕР_1 », не був уважний, не вибрав безпечної швидкості руху, врахував дорожню обстановку, що мокре покриття, здійснив з'їзд ліворуч з проїзної частини, з подальшим виїздом на проїзну частину, в наслідок чого автомобіль отримав механічні пошкодження.
Характер отриманих пошкоджень транспортним засобом узгоджується з обставинами ДТП, зафіксованими в протоколі про адміністративне правопорушення, схемі місця ДТП та письмовими поясненнями ОСОБА_1 , які він надав безпосередньо після дорожньо-транспортної пригоди.
Отже, даними письмових пояснень, які узгоджуються між собою з іншими матеріалами провадження, підтверджується, що ОСОБА_1 не врахував дорожню обстановку, не обрав безпечну швидкість руху, не впорався з керуванням та з'їхав обабіч, потім на дорогу, в результаті чого автомобіль отримав значні механічні пошкодження.
Письмові пояснення ОСОБА_1 підписані ним особисто, відібрані працівниками поліції, а тому підстав сумніватись у їх правдивості та достовірності суд не вбачає.
При цьому суд зазначає, що у клопотанні про закриття провадження у справі адвокат Іліє П.М. не заперечує того факту, що транспортний засіб «WOIKSWAGEN ID» реєстраційний номер « НОМЕР_1 » отримав механічні пошкодження.
Статтею 124 КУпАП передбачена відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Отже, диспозиція ст. 124 КУпАП є бланкетною, оскільки містить посилання на правила дорожнього руху, а тому для визначення суті правопорушення та вирішення питання про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення необхідно встановити, які пункти правил дорожнього руху були порушені особою, яка притягується до адміністративної відповідальності та у чому полягали такі порушення.
Згідно приписів, п. 2.3. (б) Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10 жовтня 2001 року, для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Відповідно до п. 12.1 ПДР України під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен враховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Виходячи з обставин, за яких відбулася дорожньо-транспортна пригода, вважаю, що недотримання ОСОБА_1 вищенаведених вимог Правил дорожнього руху України перебувають у причинному зв'язку з виникненням ДТП.
Доводи сторони захисту, що в даному випадку відсутня така обов'язкова ознака складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, як матеріальна шкода, завдана майну третіх осіб, суд до уваги не приймає.
Так, статтею 124 КУпАП передбачена відповідальність, зокрема за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів.
Об'єктом даного адміністративного правопорушення є суспільні відносини у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху та у сфері власності.
Об'єктивна сторона правопорушення виражається у порушенні учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна (матеріальний склад).
Отже, диспозиція статті 124 КУпАП не вказує на пошкодження транспортного засобу або іншого майна саме третіх осіб, як підставу для адміністративної відповідальності.
Тобто, обов'язковою ознакою правопорушення, передбаченого статті 124 КУпАП, є спричинення пошкодження об'єктів, зазначених у цій статті, незалежно від того, кому вони належать (водію або третім особам).
Отже, твердження захисника про те, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, оскільки інших транспортних засобів чи іншого майна, як то дорожнього обладнання, тощо пошкоджено не було, є необґрунтованим, тому як адміністративна відповідальність за ст. 124 КУпАП настає за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
На підставі ст.124 та ст.122-4 КУпАП, керуючись ст.ст.252,283-285,287 КУпАП,-
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у видi штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок в дохід держави. Стягувач: УПП в Чернівецькій області, р/р UA118999980313000149000024001, одержувач: Чернівецьке ГУК/ Чернівецька область/21081300, код одержувача (ЄДРПОУ) 37836095, банк одержувача ГУДКСУ у Чернівецькій області, код банку одержувача (МФО) - 899998.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що згідно зі ст.307 КУпАП штраф ним має бути сплачений не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення адміністративного стягнення, а в разі оскарження такої постанови не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про накладення адміністративного стягнення буде надіслана для примусового виконання до органу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна.
У разі сплати штрафу у строки, передбачені ст.307 КУпАП, оригінал платіжного документу необхідно подати до Глибоцького районного суду Чернівецької області.
З урахуванням ч. 2 ст.308 КУпАП у разі несплати ОСОБА_1 штрафу у строк, установлений ч. 1 ст.307 КУпАП, при примусовому виконанні цієї постанови органами державної виконавчої служби з правопорушника стягнути у примусовому виконанні подвійний розмір штрафу, що становить 1 700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок в дохід держави. Стягувач: Державна судова адміністрація України, код ЄДРПОУ Глибоцького райсуду 02885623 УДК у Глибоцькому районі, код отримувача: 37836095, Казначейство України (ЕАП) МФО 899998, рахунок отримувача: UA838999980313131206000024305, код класифікації доходів бюджету: 22030101, МФО 899998.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Глибоцький районний суд Чернівецької області протягом 10-ти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя: