Справа № 632/1478/25
провадження №3/632/575/25
18 серпня 2025 року м.Златопіль
Суддя Златопільського міськрайонного суду Харківської області Босняк М.М., отримавши адміністративну справу, що надійшла з ВП № 1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області, про притягнення до адмінвідповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, що мешкає у АДРЕСА_1 , який не працює,
за ч. 1 ст. 41 КУпАП, -
З ВП № 1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області 15.08.2025 надійшла справа про притягнення до адмінвідповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 41 КУпАП (протокол серії ВАД № 698717 від 06.08.2025).
Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Вказані дії орган, який розглядає справу повинен вчинити для всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи.
Суд зазначає, що справи про адміністративні правопорушення вказаної категорії, згідно ст. 277 КУпАП, розглядаються протягом доби з дня одержання органом.
Протягом доби особа, яка притягується до адмінвідповідальності, до суду не прибула (не увідомлена працівником поліції про день розгляду справи), інші можливості повідомлення у суду відсутні.
Згідно з вимогами ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, або речі було вилучено для тимчасового зберігання, про це також зазначається в протоколі.
Речові докази у справах про адміністративні правопорушення, передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення (КУпАП), зберігаються відповідно до правил, встановлених цим кодексом, а також інструкціями та положеннями, що регулюють порядок зберігання речових доказів у відповідних органах.
Зазвичай, речові докази зберігаються разом з матеріалами справи, за винятком випадків, коли вони є громіздкими предметами та можуть зберігатися в органах дізнання, досудового слідства, у суді, або передаватися для зберігання на відповідні підприємства, установи чи організації. Про передачу речових доказів для зберігання складається протокол, де фіксуються всі деталі. Готівка у національній або іноземній валюті передається на зберігання до уповноваженого банку, а наркотичні засоби .
Наркотичні засоби, визнані речовими доказами у справах про адміністративні правопорушення (КУпАП), зберігаються відповідно до законодавства, яке регулює зберігання речових доказів у кримінальному провадженні. Оскільки КУпАП не має окремих норм щодо зберігання речових доказів, застосовуються загальні положення Кримінального процесуального кодексу (КПК).
Отже, наркотичні засоби, визнані речовими доказами, зберігаються в спеціально обладнаних місцях, таких як камери схову речових доказів органів дізнання, досудового слідства, та в суді. Зберігання регулюється законодавством, зокрема, постановами Кабінету Міністрів України та інструкціями відповідних відомств.
Суд, дослідивши протокол, встановив, що ОСОБА_1 обвинувачується у незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту в невеликих розмірах - ч. 1 ст. 44 КУпАП.
В графі «речі вилучені для тимчасового зберігання» зазначено «вилучено протоколом обшуку від 26.06.2025», в той же час, в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено де останні зберігаються.
Згідно ч. 8 ст. 283 КУпАП, постанова по справі про адміністративне правопорушення повинна містити, окрім іншого, вирішення питання про вилучені речі і документи, чого суд не зможе зробити на підставі наданих доказів.
З аналізу долучених до протоколу письмових доказів (копії висновку експерта від 22.07.2025 № СЕ-19/121-25/17489-НЗПРАП з ілюстративною таблицею, довідкою про витрати на проведення експертизи, копією протоколу обшуку від 26.06.2025, описом речей і документів, які були вилучені на підставі ухвали слідчого судді від 26.06.2025) вбачається, що останні були отримані в рамках кримінального провадження № 12024221120000219.
Справи про адміністративні правопорушення розглядаються в рамках Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), а кримінальні правопорушення - в рамках Кримінального кодексу України (КК).
Принцип "non bis in idem", закріпленій в українському законодавстві. Згідного цього принципу ніхто не може бути двічі притягнутий до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення. В Україні він закріплений в статті 61 Конституції.
Копія постанови слідчого про закриття кримінального правопорушення до матеріалів справи не долучена.
За таких обставин справа підлягає поверненню на доопрацювання та для забезпечення присутності особи в судовому засіданні, згідно вимог КУпАП.
Керуючись ст.ст. 256, 278 КпАП України, -
Справу про притягнення до адмінвідповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 41 КУпАП повернути до ВП № 1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області для доопрацювання та забезпечення присутності особи в судовому засіданні.
Постанова є остаточною.
Суддя:М. М. Босняк