Ухвала від 14.08.2025 по справі 344/13728/25

Справа № 344/13728/25

Провадження № 1-кс/344/5449/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 серпня 2025 року м. Івано-Франківськ

Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання старшого слідчого П'ятого слідчого відділу (з дислокацією у м. Івано-Франківську) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, ОСОБА_5 про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту в рамках кримінального провадження №42024260000000024 від 09.02.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 367 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Слідчий звернувся з вказаним клопотанням, яке погоджено з прокурором, в обґрунтування якого зазначив, що П'ятим слідчим відділом (з дислокацією у м. Івано-Франківську) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові, проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до ЄРДР за № 42024260000000024 від 09.02.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 367 КК України.

Досудовим розслідуванням установлено, що ОСОБА_4 , 29.12.2021 отримано сертифікат серії АТ №009717 виданий Всеукраїнською громадською організацією «Гільдія інженерів технічного нагляду за будівництвом об'єктів архітектури» на здійснення технічного нагляду за будівництвом будівель і споруд.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців ОСОБА_4 19.09.2014 зареєстрований фізичною особою підприємцем, який надає послуги із будівництва житлових і нежитлових будівель.

Згідно з вимогами ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність», під час будівництва об'єкта архітектури здійснюється авторський та технічний нагляд. Технічний нагляд забезпечується замовником та здійснюється особами, які мають відповідний кваліфікаційний сертифікат.

У разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об'єкта архітектури, та відмови підрядника щодо їх усунення особа, яка здійснює технічний нагляд, повідомляє про це замовника і орган державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903 затверджено Порядок здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури (далі - Порядок), який визначає механізм здійснення технічного нагляду під час нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту будівель і споруд, а також технічного переоснащення діючих підприємств (далі - будівництво об'єкта).

Згідно з п. 2 Порядку технічний нагляд забезпечує замовник (забудовник) протягом усього періоду будівництва об'єкта з метою здійснення контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт, виконаних під час будівництва або зміни (зокрема шляхом знесення) такого об'єкта.

Відповідно до п. 3 Порядку технічний нагляд здійснюють особи, що мають виданий відповідно до законодавства архітектурно-будівельною атестаційною комісією кваліфікаційний сертифікат.

Пунктом 5 Порядку передбачено, що особи, які здійснюють технічний нагляд проводять перевірку: наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час будівництва об'єкта, - технічного паспорта, сертифіката, документів, що відображають результати лабораторних випробувань тощо; відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів; відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації; виконання підрядником вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного контролю та державного нагляду; ведуть облік обсягів прийнятих і оплачених будівельно-монтажних робіт, а також будівельно-монтажних робіт, виконаних з недоліками; проводять разом з підрядником огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих, і конструктивних елементів; повідомляють підряднику про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів; оформляють акти робіт, виконаних з недоліками; беруть участь у проведенні перевірки: робочою комісією якості окремих конструкцій і вузлів, будівельно-монтажних робіт усіх видів, відповідності змонтованого спецобладнання, устаткування і механізмів технічним умовам; органами державного нагляду та архітектурно-будівельного контролю; виконують інші функції, пов'язані з технічним наглядом на відповідному об'єкті.

Відповідно до п. 6 Порядку передбачено, що особи, які здійснюють технічний нагляд, мають право вимагати від підрядника: виконання робіт відповідно до проектно-кошторисної та іншої технічної документації, дотримання вимог нормативних документів щодо порядку виконання і прийняття робіт; зупинення робіт у разі застосування ним матеріалів, деталей, конструкцій та виробів, які не відповідають вимогам нормативних документів; проведення лабораторних випробувань матеріалів і конструкцій щодо їх відповідності сертифікатам якості, а обладнання - технічним (технологічним) паспортам та своєчасного повідомлення їм про такі випробування; усунення відхилень від проектних рішень, недоліків (дефектів) та недоробок і повторного пред'явлення робіт для здійснення технічного нагляду; зупинення виконання: робіт до оформлення актів огляду прихованих робіт; будівельно-монтажних робіт у разі виявлення понаднормативної деформації об'єкта або загрози обвалу конструкцій та вжиття невідкладних заходів для запобігання виникненню аварії.

Згідно з п. 7 Порядку - у разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об'єкта, та відмови підрядника їх усунути особа, що здійснює технічний нагляд, повідомляє про це замовнику (забудовнику) і відповідній інспекції державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства.

24 листопада 2022 року між 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області в особі керівника ОСОБА_6 (далі - Замовник) та фізичною особою - приватним підприємцем ОСОБА_4 (далі - Виконавець) укладено договір № 72 для здійснення технічного нагляду за виконанням робіт з капітального будівництва пожежного депо по вул. Хотинській 3Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області.

У відповідності до розділу 5.1 Договору «Права та обов'язки виконавця-права виконавця» встановлено, що виконавець отримує безперешкодний доступ до всіх видів робіт у будь-який час паротягом всього періоду виконання робіт на об'єкті; вимагати від підрядника виконання будівельних робіт відповідно до документації, дотримання нормативно-правових актів та нормативно-технічних документів щодо порядку виконання і прийняття робіт; зупинення робіт у разі застосування конструкцій, матеріалів, деталей виробів, які не відповідають вимогам нормативних актів та документів; усунення відхилень, недоліків (дефектів) та недоробок і повторного пред'явлення робіт для їх приймання; зупинення виконання робіт до оформлення актів огляду прихованих робіт та будівельних робіт у разі виявлення їх неякісного виконання.

Розділом 5.2 Договору «Обов'язки виконавця» передбачено, що інженер із технічного нагляду зобов'язаний перевіряти якість та відповідність виконаних будівельних робіт, застосованих конструкцій, виробів, матеріалів, та змонтованого обладнання, устаткування і механізмів, вимогам будівельних норм, стандартів і правил, технічних умов та інших нормативних актів і документів; проводити разом з підрядником огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих, і конструктивних елементів; інформувати підрядника про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів; перевіряти наявність документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів, устаткування та обладнання, що використовується під час будівництва об'єкта: технічних паспортів, сертифікатів, документів, що відображають результати лабораторних випробувань тощо; зупиняти роботи: у випадках застосування конструкцій, матеріалів та виробів неналежної якості чи які не відповідають нормативним актам та документам; перевіряти та візувати акти приймання виконаних будівельних робіт, змонтованого обладнання та устаткування в частині відповідності обсягів виконаних робіт; оформляти акти робіт, виконаних з недоліками.

Частиною 3 статті 18 КК України визначено, що службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Отже, ОСОБА_4 , діючи на підставі кваліфікаційного сертифіката інженера технічного нагляду серії №009717 від 29.12.2021, був наділений 3 ДПРЗ ГУ ДСНС у Чернівецькій області спеціальним повноваженням на здійснення технічного нагляду, під час якого наділявся передбаченими Порядком здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903, повноваженнями, що полягали у здійсненні організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у тому числі контролю за відповідністю обсягу та якості фактично виконаних робіт проектно-кошторисній документації, а також правом вимагати від виконавця виконувати роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, зупиняти роботи у випадку виявлення відхилень від проектних рішень та зобов'язувати виконавця усунути виявлені недоліки.

У ході досудового розслідування встановлено, що за результатами проведених відкритих торгів, 01.11.2022 між 3 Державним пожежно-рятувальним загоном Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області (далі 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області - Замовник) та ПП «Тандем Проект» укладено договір №01-07/2017 щодо коригування робочого проекту по об'єкту: «Будівництво пожежного депо по вул. Хотинській, 3Д в м. Сторожинець, Чернівецької області».

Указаний робочий проект пройшов державну експертизу на відповідність державним будівельним нормам у ДП Спеціалізована державна експертна організація «Центральна служба Української державної будівельної експертизи» філія ДП «УКРДЕЖБУДЕКСПЕРТИЗИ», якою крім іншого підтверджено вартість будівництва проекту.

Локальним кошторисом на будівельні роботи, який є складовою робочого проекту по будівництву пожежного депо чітко передбачено встановлення у новому адміністративному приміщенні пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області дверних алюмінієвих конструкцій та блоків віконних алюмінієвих.

За результатами процедури відкритих торгів на закупівлю робіт з будівництва пожежного депо по вул. Хотинській, 3 Д в м. Сторожинець, Сторожинецького району, Чернівецької області 24.11.2022 між 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області в особі начальника ОСОБА_6 та ТОВ ПБФ «Схід» в особі директора ОСОБА_7 (далі Підрядник) укладено договір 24/11/22С на виконання робіт по будівництву пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області.

Згідно п. 3.1 розділу 3 «Ціна договору» вартість робіт становить

31 232 609,56 грн. Пунктом 3.2 Договору встановлено, що ціна Договору є твердою і може бути уточнена за умов, передбачених цим пунктом.

Пунктом 2.1 Договору визначено, що Підрядник повинен виконати передбачені Договором роботи, якість яких відповідає умовам Договору, або вимогам, що звичайно ставляться на момент передання їх Замовнику.

Згідно п. 2.2 укладеного Договору, у разі виявлення порушень умов Договору, тендерної пропозиції, будівельних норм і правил, державних та галузевих стандартів, інших нормативних документів, Замовник зобов?язаний видати Підряднику письмовий припис про їх усунення і не приймає виконані роботи до усунення допущених недоліків, а в разі невиконання Підрядником цієї вимоги - відмовитися від Договору та вимагати відшкодування збитків або доручити виправлення роботи іншій особі за рахунок Підрядника. Матеріали (устаткування), що не відповідають нормативним вимогам, не можуть використовуватись для виконання робіт за даним Договором, повинні негайно усуватися з ділянки виконання робіт та замінюватись за рахунок Підрядника. Неякісно виконані роботи, у тому числі з використанням матеріальних ресурсів, що не відповідають вимогам, установленим даним Договором, Замовником не оплачуються. Підрядник у визначені Замовником терміни зобов?язаний усунути виявлені недоліки та забезпечити виконання робіт відповідно до умов даного Договору. Якщо Підрядник не усуне в обумовлені строки (але не пізніше 20 днів з дня отримання припису) виявлені недоліки, Замовник має право залучати для цього третіх осіб з компенсацією витрат на їх послуги за рахунок Підрядника, у тому числі шляхом утримання відповідних сум при розрахунках з Підрядником за виконані роботи.

Підрядник, відповідно до п. 2.3 Договору забезпечує відповідність якості будівельних матеріалів, конструкцій, устаткування, що постачається ним, шляхом оперативного лабораторного контролю та відповідності специфікаціям, державним стандартам, технічним умовам, а також наявність самих сертифікатів, технічних паспортів, інших документів, що засвідчують їх характеристики і якість, надаючи Замовнику їх в складі документів при перевірці і прийманні виконаних робіт для оплати на вимогу останнього.

Розділом 4 Договору передбачено, що фінансування робіт (будівництва об'єкта) здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Розрахунки проводяться тільки за фактично виконані роботи до 30-ти календарних днів після підписання Замовником представлених Підрядником належно оформлених актів виконаних робіт (Форма КБ-2в) та довідки (Форма КБ-3), рахунку на оплату, шляхом проміжних платежів, та тільки в межах бюджетних призначень та при умові поступлення коштів на рахунок Замовника по даному об'єкту.

Для здійснення технічного нагляду за виконанням робіт з капітального будівництва пожежного депо по вул. Хотинській 3Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області між 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області в особі керівника ОСОБА_6 та фізичною особою - приватним підприємцем ОСОБА_4 24.11.2022 укладено договір № 72 на здійснення технічного нагляду.

Укладеним договором чітко визначено обов'язки виконавця - інженера з технічного нагляду, до яких зокрема належать: перевірка якості та відповідності виконаних будівельних робіт, застосованих конструкцій, виробів, матеріалів, та змонтованого обладнання, устаткування і механізмів, вимогам будівельних норм, стандартів і правил, технічних умов та інших нормативних актів і документів; проведення разом з підрядником огляду та оцінки результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих, і конструктивних елементів; інформування підрядника про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів; перевірка наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів, устаткування та обладнання, що використовується під час будівництва об'єкта: технічних паспортів, сертифікатів, документів, що відображають результати лабораторних випробувань тощо; зупинка робіт: у випадках застосування конструкцій, матеріалів та виробів неналежної якості чи які не відповідають нормативним актам та документам; перевірка та візування актів приймання виконаних будівельних робіт, змонтованого обладнання та устаткування в частині відповідності обсягів виконаних робіт; оформлення актів робіт, виконаних з недоліками.

У процесі виконання умов договору - здійснення будівництва нового пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області у директора ТОВ ПБФ «Схід» ОСОБА_7 не пізніше грудня 2022 року виник злочинний умисел спрямований на заволодіння бюджетними коштами шляхом закупівлі та встановлення металопластикових віконних та дверних конструкцій, взамін передбачених робочим проектом алюмінієвих.

Реалізацію свого злочинного умислу ОСОБА_7 вирішив здійснити шляхом обману інженера технічного нагляду фізичної особи - приватного підприємця ОСОБА_4 та із залученням до своєї протиправної діяльності керівника 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_6 , якого планував використати, як пособника у своїй протиправній діяльності.

ОСОБА_7 достовірно усвідомлював, що фізична особа - приватний підприємець ОСОБА_4 до виконання своїх обов'язків із здійснення технічного нагляду за будівництвом ставиться недбало, на об'єкті будівництва з'являється вкрай рідко, йому як підряднику довіряє, відтак зможе переконати його підписати акти виконаних будівельних робіт форми КБ-2В та КБ-3 без особистої присутності на об'єкті.

Натомість ОСОБА_6 ОСОБА_7 вирішив залучити у якості пособника, оскільки усвідомлював, що без підпису замовника - керівника 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_6 . Державною казначейською службою в Чернівецькій області роботи по актах виконаних будівельних робіт форми КБ-2В та КБ-3 оплачені не будуть.

Досягнувши згоди ОСОБА_6 на пособництво йому у вчиненні злочину - заволодіння бюджетними коштами, ОСОБА_7 у невстановленому місці та час, однак не пізніше 27.12.2022 організував складення невстановленими особами проєкту акту приймання виконаних будівельних робіт № 4 форми КБ-2В за грудень 2022 року, до якого за його вказівкою внесено завідомо неправдиві відомості про встановлення на об'єкті будівництва пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області, дверей алюмінієвих площею 12,51 м. кв. та блоків віконних алюмінієвих з скляним заповненням площею 92,571 м. кв. на загальну суму 1 069 480,26 грн, що не відповідало дійсності, адже на об'єкті будівництва встановлені металопластикові двері та блоки віконні.

Після складення невстановленими особами проєкту акту приймання виконаних будівельних робіт № 4 форми КБ-2В за грудень 2022 року ОСОБА_7 переслідуючи корисливий мотив, зловживаючи своїм службовим становищем, умисно, власноручно підписав вказаний документ, скріпивши його відтиском печатки ТОВ ПБФ «Схід», після чого передав його для перевірки та підписання інженеру технічного нагляду ОСОБА_4 , запевнивши в тому, що якість та об'єми виконаних будівельних робіт відповідають даним, що зазначені у акті.

Інженер технічного нагляду ОСОБА_4 будучи службовою особою, наділеним спеціальними повноваженнями, передбаченими договором № 72 від 24.11.2022, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, взагалі не перевірив обсяги та якість фактично виконаних будівельних робіт, вказаних у акті приймання виконаних будівельних робіт від 27.12.2022, у зв'язку з чим безпідставно погодив обсяги та якість робіт, що не виконувались підрядником - ТОВ ПБФ «Схід», але при цьому були включені до акту № 4 від 27.12.2022 року і перебуваючи поряд з адресою здійснення своєї діяльності у м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 71 підписав вказаний акт без виїзду на місце виконання робіт.

ОСОБА_7 , з метою приведення у виконання свого злочинного умислу, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами, виділеними на будівництво пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області, підписаний акт приймання виконаних будівельних робіт № 4 форми КБ-2В за грудень 2022 року передав своєму пособнику - начальнику 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області підполковнику служби цивільного захисту ОСОБА_6 для його підписання та подальшої оплати Державною казначейською службою у Чернівецькій області, який виконуючи роль пособника у злочинній діяльності, того ж таки дня підписав його та скріпив відтиском печатки 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області.

Державною казначейською службою у Чернівецькій області 29.12.2022 на рахунок ТОВ ПБФ «Схід» перераховано грошові кошти у сумі 2 847 498 грн за акти виконаних робіт форми КБ-2В за грудень, в тому числі і за акт приймання виконаних будівельних робіт № 4 форми КБ-2В за грудень 2022 року, в якому були внесені завідомо неправдиві відомості.

Продовжуючи свою злочинну діяльність ОСОБА_7 діючи за пособництва ОСОБА_6 , у невстановленому місці та час, однак не пізніше 24.03.2023 організував складення невстановленими особами проєкту акту приймання виконаних будівельних робіт № 5 форми КБ-2В за березень 2023 року, до якого за його вказівкою внесено завідомо неправдиві відомості про встановлення на об'єкті будівництва пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області, дверей алюмінієвих площею 53,314 м. кв. та коригування площі блоків віконних алюмінієвих з скляним заповненням площею 3,06 м. кв. на загальну суму

536 819,95 грн, що не відповідало дійсності, адже на об'єкті будівництва встановлені металопластикові двері та блоки віконні.

Після складення невстановленими особами проєкту акту приймання виконаних будівельних робіт № 5 форми КБ-2В за березень 2023 року ОСОБА_7 переслідуючи корисливий мотив, зловживаючи своїм службовим становищем, умисно, власноручно підписав вказаний документ, скріпивши його відтиском печатки ТОВ ПБФ «Схід», після чого передав його для перевірки та підписання інженеру технічного нагляду ОСОБА_4 , запевнивши в тому, що якість та об'єми виконаних будівельних робіт відповідають даним, що зазначені у акті.

Інженер технічного нагляду ОСОБА_4 будучи службовою особою, наділеним спеціальними повноваженнями, передбаченими договором № 72 від 24.11.2022, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, взагалі не перевірив обсяги та якість фактично виконаних будівельних робіт, вказаних у акті приймання виконаних будівельних робіт від 24.03.2023, у зв'язку з чим безпідставно погодив обсяги та якість робіт, що не виконувались підрядником - ТОВ ПБФ «Схід», але при цьому були включені до акту № 5 від 24.03.2023 року і перебуваючи поряд з адресою здійснення своєї діяльності у м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 71 підписав вказаний акт без виїзду на місце виконання робіт.

Продовжуючи свою злочинну діяльність ОСОБА_7 з метою приведення у виконання свого злочинного умислу, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами, виділеними на будівництво пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області, підписаний акт приймання виконаних будівельних робіт № 5 форми КБ-2В за березень 2023 року знову передав своєму пособнику - начальнику 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області підполковнику служби цивільного захисту ОСОБА_6 для його підписання та подальшої оплати Державною казначейською службою у Чернівецькій області, який виконуючи роль пособника у злочинній діяльності, того ж таки дня підписав його та скріпив відтиском печатки 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області.

Державною казначейською службою у Чернівецькій області 31.03.2023 на рахунок ТОВ ПБФ «Схід» перераховано грошові кошти в сумі 2 938 878 грн за акти виконаних робіт форми КБ-2В за березень 2023 року, в тому числі і за акт приймання виконаних будівельних робіт № 5 форми КБ-2В за березень

2023 року, в якому були внесені завідомо неправдиві відомості.

Не зупиняючись на досягнутому ОСОБА_7 діючи за пособництва ОСОБА_6 , у невстановленому місці та час, однак не пізніше 29.03.2023 організував складення невстановленими особами проєкту акту приймання виконаних будівельних робіт № 6 форми КБ-2В за березень 2023 року, до якого за його вказівкою внесено завідомо неправдиві відомості про встановлення на об'єкті будівництва пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області, блоків віконних алюмінієвих з скляним заповненням площею 7,2 м. кв. на загальну суму 72 820,15 грн, що не відповідало дійсності, адже на об'єкті будівництва встановлені металопластикові блоки віконні.

Після складення невстановленими особами проєкту акту приймання виконаних будівельних робіт № 6 форми КБ-2В за березень 2023 року ОСОБА_7 переслідуючи корисливий мотив, зловживаючи своїм службовим становищем, умисно, власноручно підписав вказаний документ, скріпивши його відтиском печатки ТОВ ПБФ «Схід», після чого передав його для перевірки та підписання інженеру технічного нагляду ОСОБА_4 , запевнивши в тому, що якість та об'єми виконаних будівельних робіт відповідають даним, що зазначені у акті.

Інженер технічного нагляду ОСОБА_4 будучи службовою особою, наділеним спеціальними повноваженнями, передбаченими договором № 72 від 24.11.2022, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, взагалі не перевірив обсяги та якість фактично виконаних будівельних робіт, вказаних у акті приймання виконаних будівельних робіт від 24.03.2023, у зв'язку з чим безпідставно погодив обсяги та якість робіт, що не виконувались підрядником - ТОВ ПБФ «Схід», але при цьому були включені до акту № 6 від 29.03.2023 року і перебуваючи поряд з адресою здійснення своєї діяльності у м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 71 підписав вказаний акт без виїзду на місце виконання робіт.

Продовжуючи свою злочинну діяльність ОСОБА_7 з метою приведення у виконання свого злочинного умислу, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами, виділеними на будівництво пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області, підписаний акт приймання виконаних будівельних робіт № 6 форми КБ-2В за березень 2023 року в чергове передав своєму пособнику - начальнику 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області підполковнику служби цивільного захисту ОСОБА_6 для його підписання та подальшої оплати Державною казначейською службою у Чернівецькій області, який продовжуючи виконувати роль пособника у злочинній діяльності, того ж таки дня підписав його та скріпив відтиском печатки 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області.

Державною казначейською службою у Чернівецькій області 31.03.2023 на рахунок ТОВ ПБФ «Схід» перераховано грошові кошти в сумі 2 938 878 грн за акти виконаних робіт форми КБ-2В за березень 2023 року, в тому числі і за акт приймання виконаних будівельних робіт № 6 форми КБ-2В за березень

2023 року, в якому були внесені завідомо неправдиві відомості.

В результаті неналежного виконання інженером технічного нагляду ОСОБА_4 своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, не проведення ним взагалі перевірки обсягів та якості фактично виконаних ТОВ ПБФ «Схід» будівельних робіт, вказаних у актах приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2В № 4 від 27.12.2022, № 5 від 24.03.2023, № 6 від 29.03.2023, умисними протиправними діями директора ТОВ ПБФ «Схід» ОСОБА_7 та начальника 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області ОСОБА_6 інтересам держави в особі ГУ ДСНС України в Чернівецькій області спричинено матеріальної шкоди на суму

1 679 120, 36 грн., що більше ніж у 250 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення та є тяжкими наслідками.

Таким чином, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало тяжкі наслідки державним інтересам, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

06 серпня 2025 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянину України, українцю, уродженцю с. Вишківці Вижницького району Чернівецької області, зареєстрованого за адресою:

АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою:

АДРЕСА_2 , працюючого на посаді провідного спеціаліста Департаменту капітального будівництва Чернівецької ВОДА, раніше не судимому, повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Обґрунтованість підозри, повідомленої ОСОБА_4 , підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: договором 24/11/22С від 24.11.2022 на будівництво 3 ДРПЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області, договором №72 від 24.11.2022 на здійснення технічного нагляду з виконання робіт капітального будівництва пожежного ДЕПО, актом приймання виконаних будівельних робіт № 4 форми КБ-2В за грудень 2022 року, актом приймання виконаних будівельних робіт № 5 форми КБ-2В за березень 2023 року, актом приймання виконаних будівельних робіт № 6 форми КБ-2В за березень 2023 року, висновком судової експертизи від 13.03.2025 №СЕ-19/109-24/14027-БТ та іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.

Кримінальне правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_4 , у відповідності до ст. 12 КК України відноситься до категорії нетяжких злочинів, максимальне покарання згідно санкції статті - до 5 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Вбачається, що застосування запобіжних заходів можливо при наявності ризиків. Ризик - це не визначена подія, яка по суті, представляє собою ймовірність отримання несприятливих для досудового слідства та судового розгляду подій, визначених у ч. 1 ст. 177 КПК України.

Відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України під час досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених у п. п. 1, 3, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Про існування ризику, передбаченого п. 1, а саме переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, свідчить та обставина, що ОСОБА_4 , підозрюється у вчиненні нетяжкого злочину, за який передбачено максимальне покарання у виді позбавлення волі на строк до

5 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та він усвідомлює про можливість призначення такого покарання у разі доведення його вини у суді.

Крім того, варто врахувати той факт, що ОСОБА_4 , будучи особою похилого віку, маючи можливість вільного виїзду за межі державного кордону України, оскільки не є суб'єктом, на якого поширюються обмеження, передбачені дією правового режиму воєнного стану, може скористатись своїм правом, перетнути державний кордон України, що призведе до затягування досудового розслідування та ускладнить процес притягнення його до відповідальності.

Про існування ризику, передбаченого п. 3, а саме незаконно впливати на свідків та інших підозрюваних у цьому кримінальному провадженні свідчить та обставина, що підозрюваному відомі повні анкетні дані свідків і підозрюваних та місце їх проживання, після чого він, шляхом вмовляння, погроз зможе впливати на їх показання, що в свою чергу може зашкодити проведенню досудового розслідування та в подальшому призвести до зміни свідками своїх показань або відмовитися в подальшому від їх давання у суді. Крім цього, частина свідків, на даний час не допитані, а тому

ОСОБА_4 , без обрання йому запобіжного заходу, зможе впливати на них з метою отримання вигідних для неї показань.

Про існування ризику, передбаченого п. 4, а саме перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, свідчить та обставина, що підозрюваний ОСОБА_4 , фактично проживає на території Чернівецької області, а тому може не являтись на слідчі, процесуальні дії, що слугуватиме затягуванню досудового розслідування, а в подальшому судового розгляду.

Окрім цього, до органів досудового розслідування не надходили заяви від жодних осіб про те, що вони поручаються за виконання підозрюваним, покладених на нього обов'язків у відповідності до ст. 194 КПК України і зобов'язуються, за необхідності, доставити його до органу досудового розслідування чи в суд на першу про те вимогу. У зв'язку з цим вважаю, що підстав для застосування запобіжного у вигляді особистої поруки не має.

Викладене свідчить про неможливість запобігання вказаним ризикам шляхом застосування більш м'яких запобіжних заходів у вигляді особистого зобов'язання чи особистої поруки, тому вважаю, що застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту є співмірним і доцільним задля забезпечення дієвості даного кримінального провадження, а також в повній мірі забезпечить належну процесуальну поведінку підозрюваного ОСОБА_4 .

Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав, посилаючись на викладені в ньому обставини, просив клопотання задовольнити.

В судовому засіданні підозрюваний не заперечив щодо задоволення клопотання.

Заслухавши прокурора, підозрюваного, дослідивши матеріали клопотання, вважаю наступне.

Відповідно до ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам:

1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду;

2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;

3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні;

4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;

5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.

Згідно з ч. 1 ст. 181 КПК України домашній арешт полягає в забороні підозрюваному залишати житло цілодобово або у певний період доби.

Домашній арешт може бути застосовано до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі (ч. 2 ст. 181 КПК України).

Ч. 5 ст. 194 КПК України передбачено обов'язки, які слідчим суддею можуть бути покладені на підозрюваного.

Так, відповідно до практики Європейського суду «розумна підозра» у вчиненні кримінального злочину», про яку йдеться у підпункті «с» п. 1 ст. 5 Конвенції, передбачає наявність обставин або відомостей, які переконали б неупередженого спостерігача, що ця особа, можливо, вчинила злочин. Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод вимагає, щоб будь-який захід, яким людина позбавляється волі, відповідав меті ст. 5, а саме захисту особи від свавілля.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 06 серпня 2025 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянину України, українцю, уродженцю с. Вишківці Вижницького району Чернівецької області, зареєстрованого за адресою:

АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою:

АДРЕСА_2 , працюючого на посаді провідного спеціаліста Департаменту капітального будівництва Чернівецької ВОДА, раніше не судимому, повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Обґрунтованість підозри, повідомленої ОСОБА_4 , підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: договором 24/11/22С від 24.11.2022 на будівництво 3 ДРПЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області, договором №72 від 24.11.2022 на здійснення технічного нагляду з виконання робіт капітального будівництва пожежного ДЕПО, актом приймання виконаних будівельних робіт № 4 форми КБ-2В за грудень 2022 року, актом приймання виконаних будівельних робіт № 5 форми КБ-2В за березень 2023 року, актом приймання виконаних будівельних робіт № 6 форми КБ-2В за березень 2023 року, висновком судової експертизи від 13.03.2025 №СЕ-19/109-24/14027-БТ та іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.

Кримінальне правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_4 , у відповідності до ст. 12 КК України відноситься до категорії нетяжких злочинів, максимальне покарання згідно санкції статті - до 5 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Отже, вирішуючи дане клопотання, враховую також характеризуючі особу підозрюваного дані, умови його життя, вік, стан здоров'я.

Відтак, враховуючи вищенаведене, вважаю, що в судовому засіданні прокурором доведено відсутність можливості застосування більш м'якого запобіжного заходу, тому враховуючи конкретні обставини кримінального провадження та особу підозрюваного, слідчий суддя вважає, що домашній арешт у нічний час зможе запобігти встановленим у судовому засіданні ризикам. Враховуючи зазначене, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слід задовольнити та застосувати відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді домашнього арешту та заборонити йому щоденно у період доби з 22 год. 00 хв. по 06 год. 00 хв. залишати житло за адресою: АДРЕСА_2 ,без дозволу слідчого, прокурора, або суду, оскільки застосування до останнього саме такого запобіжного заходу зможе запобігти вищевказаним ризикам та сприятиме дієвості кримінального провадження на даному етапі.

Ч. 6 ст. 181 КПК України передбачено, що строк дії ухвали слідчого судді про тримання особи під домашнім арештом не може перевищувати двох місяців.

Керуючись ст.ст. 176-179, 194, 309 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити.

Застосувати щодо підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді домашнього арешту та заборонити йому щоденно у період доби з 22 год. 00 хв. по 06 год. 00 хв. залишати житло за адресою: АДРЕСА_2 , без дозволу слідчого, прокурора, або суду.

Покласти на ОСОБА_4 обов'язки:

- прибувати за першим викликом до слідчого, прокурора, та суду на визначений час;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

- не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає (зареєстрований) без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- утриматися від спілкування зі свідками та іншими підозрюваними в даному кримінальному провадженні;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну,

та роз'яснити, що в разі невиконання таких обов'язків щодо неї може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і може бути накладено грошове стягнення від 0,25 до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Ухвала слідчого судді діє до 05 жовтня 2025 року включно та підлягає до негайного виконання після її оголошення.

Виконання ухвали доручити відповідному органу Національної поліції за місцем проживання підозрюваного ОСОБА_4 , а контроль за її виконанням покласти на прокурора відділу Івано-Франківської обласної прокуратури ОСОБА_8 .

Ухвала може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.

Повний текст ухвали складено і підписано 14. 08.2025 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1