справа № 208/7985/25
провадження № 2-о/208/192/25
Іменем України
11 серпня 2025 р. м. Кам'янське
Заводський районний суд міста Кам'янського у складі: Головуючого, судді Похвалітої С.М., за участю секретаря судового засідання - Кіблицької М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Вінницький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вінницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,-
Заявник ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування заяви заявник, зазначає, що вона, ОСОБА_1 , є дружиною ОСОБА_2 .
Оскільки ІНФОРМАЦІЯ_2 на території с.Троїцьке Покровського району Донецької області були відсутні медичні працівники, працівники поліції, працівники ДСНС, не було змоги зафіксувати факт смерті ОСОБА_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , його мати, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , перебували у підвалі будинку за адресою: АДРЕСА_1 . Під час обстрілу цього будинку, почалася пожежа. Всі вищезазначені особи вийшли гасити пожежу, яка сталася на території будинку. Під час гасіння, вони знову почули звуки повторного обстрілу, і всі, крім, ОСОБА_7 знову побігли до підвалу. Через деякий час ОСОБА_4 та ОСОБА_6 вийшли з підвалу, та побачили ОСОБА_7 , який лежав на подвір'ї мертвий. Двір горів, і обстріл ще не закінчився. Чоловіки знову залізли до підвалу. Коли обстріли стихли, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 вийшли з підвалу, і побачили все дуже обгоріле тіло ОСОБА_8 . В зв'язку з інтенсивними обстрілами та постійними активними бойовими діями на території с.Троїцьке працівники лікарні були евакуйовані, працівники поліції відсутні, працівники ДСНС не залучалися до гасіння пожежі, тому фіксація факту смерті та надання лікарського свідоцтва про смерть, довідки про причину смерті лікарем або іншим працівником лікарні чи поліції була неможлива. У зв'язку з вищевикладеним, та враховуючи необхідність термінової евакуації з с.Троїцьке Покровського району Донецької області, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 вирішили здійснити поховання ОСОБА_2 на території будинку, де і проживав померлий: АДРЕСА_1 , так як поховати на цвинтарі не було можливості через постійні обстріли села з боку рф.
При зверненні до Вінницького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Вінницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) з проханням в отриманні свідоцтва про смерть, заявнику було надано усну відмову у реєстрації смерті у зв'язку з тим, що надані нею документи не дають підстав для реєстрації смерті та видачі свідоцтва про смерть.
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 необхідно заявнику для проведення державної реєстрації його смерті компетентним органом виконавчої влади України та отримання свідоцтва про смерть встановленого державного зразку.
Заявник позбавлений можливості провести державну реєстрацію ОСОБА_2 у позасудовому порядку.
Тому заявник просить суд встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Троїцьке, Покровський район, Донецька область, Україна.
В судове засідання заявник ОСОБА_1 не з'явилась, надала суду заяву про розгляд справу за її відсутністю, заявник заявлені вимоги підтримує.
В судове засідання представник заінтересованої особи Вінницького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Вінницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) не з'явився, повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Відповідно до ст. 247 ЦПК України, фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали цивільної справи, дослідивши докази, суд вважає вимоги заявника такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно до свідоцтва про одруження, серії НОМЕР_1 , вбачається, що ОСОБА_2 та ОСОБА_9 одружились 08 липня 2000 року, актовий запис №06. Після укладення шлюбу ОСОБА_9 змінила прізвище на « ОСОБА_10 » (а.с.12).
В матеріалах справи міститься акт про настання смерті та захоронення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Даний акт, складений ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 , та підписаний ОСОБА_5 , ОСОБА_11 , ОСОБА_3 .. Відповідно до даного акту фактичним днем смерті ОСОБА_2 є ІНФОРМАЦІЯ_4 ; дата захоронення: ІНФОРМАЦІЯ_4 . Також, відповідно до даного акту вбачається, що в зв'язку з масованими обстрілами з боку рф на території будинку сталася пожежа. ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_6 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , які знаходились у будинку за адресою: АДРЕСА_1 , вийшли гасити пожежу, яка сталася на території будинку. В цей час почули звуки повторного обстрілу та всі побігли у підвал, всі крім ОСОБА_12 , він довго не повертався і тоді ОСОБА_6 та ОСОБА_4 вийшли на подвір'я і побачили ОСОБА_7 , який лежав на землі мертвий. Так як обстріл не закінчувався, хлопці повернулися назад у підвал, на подвір'ї все горіло. Коли все стихло, вони вийшли на подвір'я, за цей час тіло ОСОБА_2 дуже сильно обгоріло. У зв'язку з інтенсивними обстрілами та активними бойовими діями на території Покровського району села Троїцьке, працівники лікарні були евакуйовані, працівники поліції відсутні, працівники ДСНС на гасіння пожежі не виїжджали, тому фіксація факту смерті та надання лікарського свідоцтва про смерть, довідки про причину смерті лікарем є неможливим. У зв'язку з вищевикладеним, та враховуючи необхідність термінової евакуації з с.Троїцьке Покровського району Донецької області, було вирішено здійснити поховання ОСОБА_2 на подвір'ї вдома, бо не було можливості через постійні обстріли поховати на цвинтарі (а.с.25-26).
Також, в матеріалах справи міститься витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (номер кримінального провадження: 12025052410000965; дата реєстрації провадження 05.05.2025), відповідно до якого вбачається, що ОСОБА_1 звернулась 04.05.2025 року із заявою до ЧЧ Покровського РУП про те, що ІНФОРМАЦІЯ_4 приблизно о 13:00 годині стався обстріл з боку російських окупаційних військ, внаслідок якого загинув ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.27).
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстраціюактів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до положень частини 2 статті 49 ЦК України, актами цивільного стану є, серед іншого, смерть фізичної особи. А згідно з положеннями частини 3 і 4 цієї ж статті, смерть фізичної особи підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Вимогами пункту 8 частини 1 статті 315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно з абзацом 2 частини 1 статті 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Відповідно частиною 2 статті 317 ЦПК України, справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
Відповідно частиною 4 статті 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.
Відповідно до ч.4 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; встановлення у судовому порядку факту смерті; звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою.
Діюче законодавство України передбачає державну реєстрацію факту смерті або на підставі лікарського свідоцтва про смерть, або на підставі рішення суду. При цьому видача лікарського свідоцтва про смерть заочно, тобто без встановлення лікарем факту смерті, забороняється.
Свідоцтво про смерть, видане органом, що створений на тимчасово окупованій території у порядку, не передбаченому законами України, тому не може вважатися легітимним та підставою для державної реєстрації факту смерті.
Враховуючи викладене, єдиною підставою для державної реєстрації смерті в даних випадках є рішення суду про встановлення факту смерті.
За ч.ч.3, 4 ст.49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
В лютому 2014 року розпочалася військова агресія рф проти України, внаслідок якої була анексована територія Автономної Республіки Крим, частково окуповані території Донецької та Луганської областей України.
Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року введено в Україні воєнний стан на 30 діб через військову агресію Російської Федерації проти України. Указ затверджений Верховною Радою України Законом України №2102-ІХ від 24 лютого 2022 року.
Крім того, на даний час воєнний стан в Україні не закінчено та продовжено.
Законом України від 21 квітня 2022 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання правового режиму на тимчасово окупованій території України» було внесені зміни до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». Зокрема, згідно із п.7 ст.1(1) Закону, тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 року № 376 затверджено перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Так, зокрема, до тимчасово окупованої Російською Федерацією території України належить територія с.Троїцьке Покровського району Донецької області.
Згідно зі статті 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України, а також на те, що відповідно до ч.2 ст. 26 цього Закону скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.
Загальновідомим фактом, який не підлягає доведенню, суд вважає те, що станом на день розгляду справи територія с.Троїцьке Покровського району Донецької області є тимчасово окупованою, ця територія входить до затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій Українипереліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Європейський суд з прав людини послідовно розвиває цей принцип у своїй практиці. Так, якщо у справі «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18 грудня 1996, параграф 45), ЄСПЛ обмежився коротким посиланням на відповідний пункт названого висновку Міжнародного суду, то у справах «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10 травня 2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23 лютого 2016) він приділив значну увагу аналізу цього висновку та подальшої міжнародної практики. При цьому ЄСПЛ констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим [ЄСПЛ]. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать» (Cyprus v. Turkey, 10 травня 2001, §96). При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §92). Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23 лютого 2016, §142).
Таким чином, суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи, сформульовані в рішеннях Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів про смерть особи, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів, оскільки суд розуміє, що можливості збору доказів смерті особи на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини, включаючи право власності (спадкування), право на повагу до приватного та сімейного життя тощо.
Порядок встановлення факту смерті та її причин, встановлені Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та Інструкцією щодо заповнення та видачі лікарського свідоцтва про смерть, затвердженою наказом МОЗ України від 08 серпня 2006 року № 545.
За заявами громадян України, які переселилися з тимчасово окупованої території України, державну реєстрацію актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання здійснюють відділи державної реєстрації актів цивільного стану за місцем звернення заявника.
Одночасно ч. 1 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» № 1706-VІІ передбачає, що внутрішньо переміщена особа має право на проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за місцем перебування.
Відповідно до п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 року, суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
Судом також встановлено, що неможливість зареєструвати факт смерті ОСОБА_2 на території с.Троїцьке Покровського району Донецької області, виникла у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Здійснити державну реєстрацію смерті та отримати відповідне свідоцтво заявник позбавлений можливості у зв'язку з відсутністю оригінала документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; отже, здійснити державну реєстрацію смерті та отримати відповідне свідоцтво заявник може на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою, як передбачено ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Факт смерті ОСОБА_2 підтверджується актом про настання смерті та захоронення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , складеним ІНФОРМАЦІЯ_2 та фотографією з місця поховання (а.с.27).
Таким чином, оцінивши усі докази, що є у справі у їх сукупності, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення даного факту, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території.
Керуючись ст.ст. 4, 5, 12, 13, 258, 259, 263, 264, 265, 317, 430 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Вінницький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вінницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянство «Україна», місце народження: с.Святогорівка, Добропільський район, Донецька область, Україна; який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Троїцьке, Покровський район, Донецька область, Україна.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції, тобто до Дніпровського Апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Похваліта С. М.