Справа № 283/1542/25
провадження №2-о/283/72/2025
15 серпня 2025 року Малинський районний суд Житомирської області в складі: під головуванням судді Ярмоленка В.В., присяжних: Тарасюк О.О., Крушевської Н.А., за участю секретаря судових засідань Селіною А.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за
заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , Малинський відділ реєстрації актів цивільного стану у Коростенському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Міністерство оборони України,
про оголошення особи померлою,
Стислий виклад позиції заявників.
20.06.2025 представник заявників: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 адвокат Реус Д.С., який діє на підставі Ордеру про надання правничої допомоги серії АМ № 1129661, звернувся до Малинського районного суду Житомирської області з заявою про оголошення особи померлою.
В обґрунтування своїх вимог зазначив, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 21.01.2023 був мобілізований ІНФОРМАЦІЯ_2 до лав Збройних Сил України після введення воєнного стану та проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 на посаді водія 3 механізованого відділення 1 механізованого взводу 8 механізованої роти НОМЕР_2 механізованого батальйону ВЧ НОМЕР_1 .
30.06.2024 рядовий ОСОБА_4 виконуючи бойове завдання в межах населеного пункту Євгенівка Покровського району Донецької області - зник безвісти.
Згідно зі сповіщенням сім'ї (близьких родичів) зниклого безвісти від 12 липня 2024 року ОСОБА_4 , зник безвісти під час виконання обов'язку військової служби поблизу населеного пункту Євгенівка Покровського району Донецької області.
Військовою частиною було проведено службове розслідування, яким встановлено, що 30.06.2024 рядовий ОСОБА_4 , водій 3 механізованого відділення 1 механізованого взводу 8 механізованої роти НОМЕР_2 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 , виконуючи бойове завдання пов'язане із захистом Батьківщини, стримуванням і відсіччю збройної агресії російської федерації проти України. Попередньо було встановлено, що 30.06.2024 близько 03 години 20 хвилин відбулися штурмові дії противника на позицію «СОМ» з напрямку населеного пункту Євгенівка Покровського району Донецької області в результаті чого було встановлено, після чого зв'язок із військовослужбовцем ОСОБА_4 зник. У зв'язку із продовженням активних бойових дій було унеможливлено провести пошук військовослужбовця. В списках серед поранених та загиблих військовослужбовець не значиться, тому доцільно вважати рядового ОСОБА_4 зниклим безвісти.
Крім цього, згідно з Витягом з Єдиного реєстру осіб № 20250607-1514, зниклих безвісти за особливих обставин, ОСОБА_4 є таким, що зник безвісти на території бойових дій (під час воєнних дій).
Визнання ОСОБА_4 померлим необхідно заявникам для оформлення спадкових прав на майно та отримання допомоги від держави.
Ухвалою від 23.06.2025 справу прийнято до розгляду та відкрито провадження, визначено проводити розгляд справи за правилами окремого провадження.
Явка за позиція сторін
Представник заявників 15.08.2025 подав до суду заяву, про розгляд справи без їхньої участі, вимоги заяви підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник Міністерства оборони України Балтак Д.О. у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином. 17.07.2025 через підсистему «Електронний суд» звернувся до суду із заявою, в якій виклав свою позицію, з посиланням на постанову Великої Палати Верховного Суду у від 11.12.2024 у справі № 755/11021/22, словосполучення «від дня закінчення воєнних дій», особливо у контексті широкомасштабної збройної агресії російської федерації проти України, потрібно розуміти як визначення строку тривалістю в шість місяців, який потрібно обраховувати передусім від дня закінчення активних бойових дій на певній території України. Визначення шести місяців як мінімально потрібного строку відображає необхідність обґрунтованого періоду для пошуку зниклої особи, враховуючи особливі обставини зникнення, зокрема під час активних бойових дій. Встановлення такого строку дозволяє зменшити ймовірність його, що особа, яка може бути ще живою, буде передчасно визнана померлою. Воєнні дії мають територіальну і часову характеристику. Джерелом офіційної інформації про ці характеристики є перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджений Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309. Як вбачається із змісту зазначеного Наказу № 309 код запису НОМЕР_3 активні бойові дії на території с. Євгенівка Гродівської селищної територіальної громади Покровського району Донецької області розпочалися 24.02.2022 та закінчились 23.05.2024. Отже шестимісячний строк встановлений частиною другою статті 46 ЦК України у даному випадку з моменту закінчення активних бойових дій на вказаній території до моменту звернення до суду першої інстанції із заявою про оголошення ОСОБА_4 закінчився.
Суд, відповідно до ст. 247 ЦПК України, розглядає справу у судовому засіданні за відсутності сторін без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - рідний брат ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , 21.01.2023 був мобілізований ІНФОРМАЦІЯ_2 .
У період часу з 13.09.2023 по 30.06.2024 ОСОБА_4 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 на посаді водія 3 механізованого відділення 1 механізованого взводу 8 механізованої роти НОМЕР_2 механізованого батальйону ВЧ НОМЕР_1 .
30.06.2024 рядовий ОСОБА_4 виконуючи бойове завдання в межах населеного пункту Євгенівка Покровського району Донецької області - зник безвісти.
Відповідно до сповіщення ІНФОРМАЦІЯ_5 про зниклого безвісти від 12 липня 2024 року ОСОБА_4 , зник безвісти під час виконання обов'язку військової служби поблизу населеного пункту Євгенівка Покровського району Донецької області (а.с.9).
Витягом із акту службового розслідування встановлено, що 30.06.2024 рядовий ОСОБА_4 , водій 3 механізованого відділення 1 механізованого взводу 8 механізованої роти НОМЕР_2 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 , виконуючи бойове завдання пов'язане із захистом Батьківщини, стримуванням і відсіччю збройної агресії російської федерації проти України. Попередньо було встановлено, що 30.06.2024 близько 03 години 20 хвилин відбулися штурмові дії противника на позицію «СОМ» з напрямку населеного пункту Євгенівка Покровського району Донецької області в результаті чого було встановлено, що рядовий ОСОБА_4 перестав виходити на зв'язок та зник. У зв'язку із продовженням активних бойових дій було унеможливлено провести пошук військовослужбовця. В списках серед поранених та загиблих військовослужбовець не значиться, тому доцільно вважати рядового ОСОБА_4 зниклим безвісти (а.с. 4-5).
В результаті проведення службового розслідування було встановлено факт у відповідності до якого рядовий ОСОБА_4 є таким, що зник безвісти за особливих обставин.
15.07.2024 ВП №1 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області було внесено відомості про кримінальне правопорушення за № 12024060510000260 за фактом зникнення безвісти військовослужбовцем ОСОБА_4 (а.с.10).
Від 14.08.2024 згідно з Витягом з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин № 20250607-1514 , ОСОБА_4 є таким, що зник безвісти на території бойових дій (під час воєнних дій) (а.с.11).
Докази, які долучені до заяви про оголошення фізичної особи померлою не містять жодних суперечностей щодо обставин загибелі військовослужбовця ОСОБА_4 , та надають можливість зробити вірогідне припущення про його смерть під час виконання бойового завдання в межах населеного пункту Євгенівка Покровського району Донецької області. З моменту події 30.06.2024 до моменту звернення до суду з цією заявою минуло більше шести місяців.
Мотиви та застосовані норми права.
Відповідно до п.3 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Відповідно до п. п.1, 2 ч.1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого.
Відповідно до п.1 Розділу І Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Відповідно до вимог ч.1 ст.46 ЦК України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Відповідно до ч.2 ст.46 ЦК України фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
Відповідно до ч.3 ст.46 ЦК України фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
У статті 306 Цивільного процесуального кодексу України зокрема визначено обов'язкове зазначення для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку. Ці відомості дозволяють визначити право осіб на звернення до суду в справі цієї категорії, коло заінтересованих осіб, необхідні докази.
Статтею 47 ЦК України встановлено правові наслідки оголошення фізичної особи померлою, зокрема:
1. Правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.
2. Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п'яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв'язку з відкриттям спадщини. Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження.
Згідно з п.13 постанови Пленуму Верхового Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим, у разі неможливості встановлення факту його смерті, який встановлюється судом за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце за певний час та за певних обставин. Громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина.
У постанові ВП ВС від 11 грудня 2024 року у справі №755/11021/22 зроблено висновок, що фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців (частина друга статті 46 ЦК України). З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою не раніше спливу шести місяців від дня закінчення активних бойових дій на місці ймовірної загибелі фізичної особи або від дня настання події, за якої відбулася загибель фізичної особи, якщо така подія хоча й є наслідком воєнних дій, проте сталася не на території ведення активних бойових дій.
Отже, громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про його смерть.
Судом встановлено, що 30.06.2024 рядовий ОСОБА_4 , водій 3 механізованого відділення 1 механізованого взводу 8 механізованої роти НОМЕР_2 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 , виконуючи бойове завдання пов'язане із захистом Батьківщини, стримуванням і відсіччю збройної агресії російської федерації проти України. Попередньо було встановлено, що 30.06.2024 близько 03 години 20 хвилин відбулися штурмові дії противника на позицію «СОМ» з напрямку населеного пункту Євгенівка Покровського району Донецької області в результаті чого було встановлено, що рядовий ОСОБА_4 перестав виходити на зв'язок та зник. У зв'язку із продовженням активних бойових дій було унеможливлено провести пошук військовослужбовця. В списках серед поранених та загиблих військовослужбовець не значиться, тому доцільно вважати рядового ОСОБА_4 зниклим безвісти.
Згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженим наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, населений пункт Євгенівка Гродівської селищної територіальної громади Покровського району Донецької області (код запису UA14160050080046378) активні бойові дії розпочалися 24.02.2022 та закінчились 23.05.2024, що дає заявникам право на звернення до суду.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 11 грудня 2024 року, у справі 755/11021/22, зробила висновок, що частину другу статті 46 ЦК України потрібно тлумачити з урахуванням динамічного характеру суспільних відносин, які в умовах воєнних дій, збройних конфліктів зазнають швидких і непередбачуваних змін. Це вимагає оперативного реагування з боку суду для забезпечення ефективної охорони прав і законних інтересів осіб, у яких у зв'язку з вірогідною смертю зниклої особи виникають певні цивільні права та правомірні інтереси. Стислість строків вирішення такої категорії справ та ухвалення судових рішень у досліджуваній категорії справ стає особливо важливою в умовах, коли йдеться про встановлення правового статусу осіб, які зникли безвісти під час воєнних дій, збройного конфлікту, оскільки затримки в правовому реагуванні можуть призвести до погіршення ситуації для постраждалих осіб, їхніх родин і суспільства загалом.
Також у цій постанові Велика Палата Верховного Суду виснувала, що під час визначення моменту для початку відліку шестимісячного строку, встановленого реченням другим частини другої статті 46 ЦК України, суд повинен враховувати соціальний контекст та засаду справедливості. Оскільки в умовах російської агресії, яка триває на території України, ситуація в країні залишається недостатньо стабільною, будь-які правові рішення повинні бути чутливими до складних життєвих обставин, у яких опинилися люди.
Відрахування шестимісячного строку з дня припинення або скасування воєнного стану чи закінчення воєнних дій, збройного конфлікту було б непропорційним обмеженням прав та інтересів значної кількості цивільних осіб, членів сімей Захисників і Захисниць України.
Велика Палата Верховного Суду наголосила на тому, що у частині другій статті 46 ЦК України йдеться про воєнні дії, збройний конфлікт, а не про воєнний стан. Не можна тлумачити цей припис як такий, що його можливо застосувати стосовно оголошення особи померлою винятково після скасування воєнного стану на усій території України.
Аналізуючи наведені норми права, суд вважає, що підставою для оголошення фізичної особи померлою є не факти, які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи. Отже, оголошення фізичної особи померлою - це ствердження судовим рішенням припущення про смерть даної особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті.
Оголошення фізичної особи померлою пов'язується з виникненням у її родичів та інших заінтересованих осіб прав і законних інтересів, як-от: право на спадкування майна, отримання соціальних виплат, призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, припинення шлюбу, припинення зобов'язань, пов'язаних із такою особою, або інші матеріальні чи нематеріальні інтереси, пов'язані зі смертю цієї особи, тощо. Зазначене рішення також має важливе значення для правового статусу членів сім'ї, їх соціального забезпечення та можливості розпоряджатися майном особи, яка була оголошена померлою. Це оголошення має наслідки й для договірних зобов'язань, кредитних відносин і будь-яких інших правочинів, у яких брала участь особа, оскільки це може вплинути на вимоги кредиторів та інші правовідносини, пов'язані із зобов'язаннями.
Тому суд, зважаючи на конкретні обставини справи, повинен застосовувати норми права, які сприяють досягненню справедливого та передбачуваного результату. Правило про мінімальний шестимісячний строк дозволяє використовувати правові приписи до специфічних умов з огляду на активні бойові дії, соціальний контекст і правову невизначеність, яка виникає внаслідок збройної агресії рф.
Факти збройної (військової) агресії російської федерації відносно України, окупації частини території України, зокрема з 24.02.2022, є загальновідомими, а тому не підлягають доказуванню згідно з положеннями ч.3 ст.82 ЦПК України. Правовий режим воєнного стану триває по теперішній час.
Докази, які долучені до заяви про оголошення фізичної особи померлою не містять жодних суперечностей щодо обставин загибелі військовослужбовця ОСОБА_4 , та надають можливість зробити вірогідне припущення про його смерть під час виконання бойового завдання поблизу населеного пункту Євгенівка Покровського району Донецької області. З моменту події 30.06.2024 до моменту звернення до суду з цією заявою минуло більше шести місяців.
Зниклий безвісти ОСОБА_4 є рідним братом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які зареєстровані та проживають у Малинській територіальній громаді (с. Федорівка Коростенський район Житомирська область).
Крім того, 25.04.2025 рішенням Малинського районного суду Житомирської області у справі № 283/2344/25 було встановлено факт, що ОСОБА_1 з 2003 року перебував на утриманні брата ОСОБА_4 по день зникнення безвісти, тобто до 30 червня 2024 року.
Заявники просять оголосити померлим ОСОБА_4 за обставин безпосередньої участі у бойових діях під час захисту Батьківщини внаслідок збройної агресії російської федерації проти України, що відповідає висновку, викладеному в постанові об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 05.12.2022 в справі №490/6057/19-ц, в якому йдеться мова про те, встановлення факту загибелі військовослужбовця під час захисту Батьківщини внаслідок збройної агресії російської федерації проти України можливе лише у судовому порядку, оскільки законодавець не визначив іншого, позасудового способу встановлення причинно-наслідкового зв'язку між смертю військовослужбовця та військовою агресією російської федерації. Від встановлення обставин, при яких загинув військовослужбовець при виконанні військової служби внаслідок збройної агресії російської федерації проти України залежить виникнення та реалізація особистих та майнових прав заявника як члена сім'ї загиблого військовослужбовця.
У суду не має підстав ставити під сумнів достовірність і правдивість фактів, повідомлених заявниками у заяві і досліджених доказів під час судового розгляду. Вказане дозволяє з високим ступенем вірогідності припустити ймовірну загибель військовослужбовця ОСОБА_4 , та зробити вірогідне припущення про його смерть під час виконання бойового завдання, а зволікання у визнанні його померлим є невиправданим і не відповідає принципу правової визначеності.
Разом з тим, суд роз'яснює, що відповідно до норм частини 1 ст. 309 ЦПК України, у разі одержання заяви про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або відомостей про місцеперебування цієї особи, суд за місцеперебуванням особи або суд, який ухвалив рішення про визнання особи безвісно відсутньою або оголосив її померлою, призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує своє рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою.
З огляду на наведене суд, оцінюючи допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів дійшов висновку, що заявлені вимоги знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, а тому належать до задоволення.
Відповідно до ч.6 ст.141 ЦПК України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовийзбір» від сплати судового збору звільняються інваліди I та II груп.
Встановлено, що заявники є інвалідами другої групи, в зв'язку з чим з них не стягується судовий збір.
Враховуючи,що позов задоволено, а заявників звільнено від сплати судового збору, судовий збір слід компенсувати за рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 16, 46,47 ЦК України, ст.ст. 4, 76-81, 89, 141, 263-265, 294, 305,306, 308 ЦПК України,
заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , Міністерство оборони України, Малинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коростенському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про оголошення особи померлою - задовольнити.
Оголосити померлим ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , уродженця с. Федорівка Коростенського району Житомирської області.
Днем смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вважати ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце смерті село Євгенівка Городівської селищної територіальної громади Покровського району Донецької області.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Заявники: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_5 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ;
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_6 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 .
Заінтересовані особи: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , РНОКПП невідомий, місце реєстрації: АДРЕСА_1 ;
Міністерство оборони України, адреса: місто Київ, просп. Повітрофлотський, 6;
Малинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коростенському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), адреса: Житомирська область, Коростенський район, місто Малин, вул. Грушевського, 42.
Суддя
Присяжні