Рішення від 13.08.2025 по справі 161/23617/24

Справа № 161/23617/24

Провадження № 2/161/226/25

ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2025 року Луцький міськрайонний суд Волинської області

в складі:

головуючого - судді Рудської С.М.

при секретарі - Коржик Н.В.

за участі:

представника позивача - Бортнік В.В.

представника відповіача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку цивільну справу за позовом Луцького спеціального комунального автотранспортного підприємства «Луцькспецкомунтранс» до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 про стягнення заборгованості за послуги з поводження з побутовими відходами,

ВСТАНОВИВ:

23.12.2024 року позивач ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» звернулося до суду з позовом до відповідачів про стягнення заборгованості на обґрунтування вказавши, що відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , які зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 , є споживачами послуг з поводження з побутовими відходами, що надається ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» у зазначене житло. Однак, відповідачі свого обов'язку по оплаті вказаних послуг не виконували, у них станом на 01.12.2024 року перед ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» виникла заборгованість по вказаною житлово-комунальною послугою в розмірі 16349,8 грн. Добровільно відповідачі заборгованість по комунальних послугах не погашають. Просить суд стягнути з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , на користь ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» заборгованість за надані послуги з поводження з побутовими відходами в розмірі 16349,8 грн. та понесені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 3028 грн.

Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 08.01.2025 року у даній справі відкрито спрощене позовне провадження, справа призначена до розгляду в судовому засіданні.

16.06.2025 року позивачем ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» подано заяву про збільшення позовних вимог.

Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 13.08.2025 року у прийнятті заяви про збільшення позовних вимог відмовлено.

04.03.2025 року від відповідачки ОСОБА_7 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому остання зазначає, що договір з позивачем ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» нею не укладався, зі змісту позовної заяви не зрозуміло, чому початком заборгованості за свої послуги позивач зазначає саме грудень 2018 року. Сам по собі факт того, що ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів не означає, що договір з ним був укладений і що він надає такі послуги відповідачам. Вона самостійно займається організацією вивезення сміття зі свого будинку, про що свідчать надані нею чеки, розрахункові квитанції та талони про вивезення сміття на Ківерцівське сміттєзвалище в с. Заброди. Вважає, що позивачем не надано доказів надання послуг з вивезення сміття, їх обсяг, а також настання у відповідача строку виконання грошового зобов'язання з оплати таких послуг. Просить суд у задоволенні позову відмовити (а.с. 35-36).

05.06.2025 року позивачем ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» подано відповідь на відзив відповідачки ОСОБА_6 (а.с. 73-76), в якій позивач зазначив, що він є єдиним виконавцем послуг з поводження з побутовими відходами, що визначений на конкурсних засадах, на території Луцької територіальної громади відповідно до рішення Виконавчого комітету Луцької міської ради від 17.06.2015 № 336-1 і в подальшому. Розміщення публічного договору на сайті Луцької міської ради є належним способом доведення публічності умов договору до відома споживачів, а тому позивачем дотримано всіх вимог законодавства України щодо укладення публічного договору про надання комунальних послуг. Відповідачі не вчиняли жодних дій, які б свідчили про відмову від послуги управління побутовими відходами, скарги та заперечення від них на адресу позивача не надходили.

13.06.2025 року від відповідачки ОСОБА_6 на адресу суду надійшли заперечення на відповідь позивача (а.с. 94-95), в яких вона просить не враховувати подану позивачем відповідь на відзив, як подану з пропуском встановленого строку. У задоволенні позову просить відмовити.

Від відповідачів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 документи по суті справи на адресу суду не надходили.

В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримала, надала пояснення аналогічні до викладеного в позовній заяві та відповіді на відзив, просила позов задовольнити.

Представник відповідачки ОСОБА_6 в судовому засіданні позов не визнав, надав суду пояснення аналогічні до викладеного у відзиві на позовну заяву. Крім того, представник відповідачки ОСОБА_6 суду пояснив, що за адресою: АДРЕСА_1 фактично проживає лише одна особа - відповідачка ОСОБА_2 . Інші відповідачі за вказаною адресою не проживають, в тому числі і відповідачка ОСОБА_6 . Про ту обставину, що позивач не надає зазначені ним послуги відповідачам, свідчить і та обставина, що за адресою: АДРЕСА_2 не встановлені сміттєві контейнери. Просить у задоволенні позову відмовити.

Відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 в судове засідання повторно не з'явилися, причини неявки суду не повідомили, про день, час, місце розгляду справи повідомлялися належним чином, заяви, клопотання про відкладення розгляду справи від них на адресу суду не надходили.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 зареєстровані та проживають на території Луцької територіальної громади за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 7, 10-14).

Вказані обставини стороною відповідачки ОСОБА_6 належними та допустимими доказами не спростовані.

Питання надання послуг з вивезення побутових відходів регулюються спеціальним законодавством - Житловим кодексом України,Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про управління відходами», а також Законом України "Про відходи"(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Приписами пункту 2 частини 1 статті 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що до житлово-комунальних послуг належать комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Відповідно до п.п. 1, 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов'язаний укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом; оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Частиною 1 статті 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Згідно з приписами частин 1, 3, 4 статті 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживачі зобов'язані укласти договір про поводження з побутовими відходами з особою, визначеною у встановленому законодавством порядку. Критерієм якості послуг з вивезення побутових відходів є дотримання графіка вивезення побутових відходів, дотримання правил надання послуг з поводження з побутовими відходами, дотримання вимог законодавства щодо надання послуг з вивезення побутових відходів. Послуга з поводження з побутовими відходами надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з поводження з побутовими відходами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

У ч. 2, 3 ст. 35-1 Закону України "Про відходи" передбачено, що власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів. Збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.

Відповідно до рішення Виконавчого комітету Луцької міської ради від 17.06.2015 року № 336-1 «Про визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів в м. Луцьку» виконавцем послуг з вивезення побутових відходів визначено ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» (а.с. 77).

Надалі, рішенням Виконавчого комітету Луцької міської ради від 20.11.2019 року № 731-1 «Про визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів у місті Луцьку», рішення Виконавчого комітету Луцької міської ради від 01.12.2021 року № 973-1 «Про визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів у Луцькій міській територіальній громаді» ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» також було визначено виконавцем побутових відходів в м. Луцьку (а.с.78-79).

Таким чином, позивач ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» є єдиним виконавцем послуг з вивезення побутових відходів з території, де розташований будинок в якому проживають відповідачі, а саме: АДРЕСА_2 .

Як передбачено статтею 28 Закону України «Про управління відходами», плата за надану послугу з управління побутовими відходами нараховується щомісяця відповідно до умов договору про надання послуги з управління побутовими відходами і тарифів, що формуються відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку згідно з ч. 4 ст. 34 Закону України «Про управління відходами.

Плата виконавцю послуги за індивідуальним договором та договором з індивідуальним споживачем про надання послуги з управління побутовими відходами складається з плати за послугу та плати за абонентське обслуговування, що вносяться споживачем виконавцю послуги щомісяця однією сумою в порядку та розмірах згідно з умовами відповідного договору.

Відповідно до частин 2 та 3 статті 31 Закону України «Про управління відходами» утворювачі побутових відходів зобов'язані: 1) укладати договори з виконавцем послуги з управління побутовими відходами та вносити у встановленому порядку плату за послугу з управління побутовими відходами; 2) забезпечувати передачу побутових відходів до системи управління побутовими відходами, а побутові відходи, на які поширюється розширена відповідальність виробника, - до системи приймання або роздільного збирання, створеної організаціями розширеної відповідальності виробників; 3) забезпечувати у встановленому порядку роздільне збирання відходів за наявності об'єкта оброблення відходів.

Утворювачі побутових відходів мають права та обов'язки споживачів житлово-комунальних послуг, передбачені Законом України "Про житлово-комунальні послуги"

Згідно зі статтею 33 Закону України "Про управління відходами", послуга з управління побутовими відходами є комунальною послугою і надається відповідно до законодавства про житлово-комунальні послуги та правил, встановлених Кабінетом Міністрів України, з урахуванням регіональних та місцевих планів управління відходами та правил благоустрою населеного пункту. До складу послуги з управління побутовими відходами входять операції із збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів.

Відповідно до пункту 3 Правил надання послуги з управління побутовими відходами, затвердженихпостановою Кабінету Міністрів України від 08 серпня 2023 року № 835 (надалі- Правила), до складу послуги з управління побутовими відходами входять операції із збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів, а також діяльність, пов'язана з організацією роботи системи управління побутовими відходами, що провадиться виконавцем послуги.

Як передбачено пунктом 24 Правил, послуги надаються споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання послуги з управління побутовими відходами відповідно до статей 13, 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Отже, із заначеного вище вбачається, що послуги з управління побутовими відходами відносяться до комунальних, договір на виконання яких укладається у порядку статей13 і 14Закону України «Про житлово-комунальні послуги», з урахування особливостей з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, Законом України "Про управління відходами"та вимогами правил надання послуг з управління побутовими відходами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Системне тлумачення вказаних норм свідчить, що на фізичних осіб покладено законодавчий обов'язок укласти договір та вносити плату за користування послугами з вивезення побутових відходів; а тому у випадку відсутності прийняття оферти шляхом погодження на укладання договору про вивезення відходів або конклюдентних дій, які свідчать про прийняття пропозиції, таке прийняття може бути також у вигляді мовчання (правова позиція міститься в постанові Верховного Суду від 22 лютого 2018 року у справі № 641/2634/16-ц, та в постанові від 13 грудня 2018 року у справі № 641/533/17).

Для виникнення правовідносин з вивезення побутових відходів на підставі публічної оферти не потрібно інших доказів ніж публікація публічного договору та відсутність заперечень з іншої сторони(правова позиція міститься в постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 11 листопада 2019 року у справі №646/834/17).

ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс», як виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території Луцької міської територіальної громади, здійснено публічну оферту та опубліковано текст публічного договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами опублікованому на офіційному сайті Луцької міської рад, де визначено, що виконавець зобов'язується, згідно з графіком, надавати послуги з поводження з побутовими відходами, а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених цим договорами.

Позивачем було повідомлено, що протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами вважаються укладеними, якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем житлово-комунальної послуги; власники індивідуальних будинків не вчинили дії щодо відключення (відмови) від комунальної послуги.

Належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів того, що відповідачі не користуються послугами ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» по вивезенню побутових відходів з території, де вони мешкають, або уклали договір про вивезення відходів з іншим виконавцем послуг, матеріали справи не містять, а тому відповідачі вважаються такими, що прийняли оферту.

Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживачів від оплати послуг у повному обсязі.

Доказів ненадання або надання позивачем послуг неналежної якості чи не користування цими послугами відповідачами також не надано.

Надані відповідачкою ОСОБА_6 розрахункові квитанції, чеки, талони Ківерцівського сміттєзвалище в с. Заброди (а.с. 37), на переконання суду не є належними, достатніми та достовірними доказами на підтвердження іі заперечень, оскільки із змісту вказаних документів не вбачається ким саме було здійснено оплату за послугу з захоронення сім'я і якого роду сміття було прийнято до захоронення, оскільки окремі види сміття (великогабаритне сміття (меблі, техніка), будівельне сміття, небезпечні відходи) споживачі комунальних послуг мають вивозити самостійно.

Тарифи на послуги із вивезення твердих побутових відходів та послугу з управління з побутовими відходами затверджуються рішенням виконавчого комітету, які відповідно ч. 11 ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» підлягають обов'язковому оприлюдненню. Відтак, усі вказані рішення розміщенні на сайті Луцької міської ради.

Відповідачі належним чином не виконували свій обов'язок щодо оплати житлово-комунальних послуг, у зв'язку з чим за період з 01.12.2018 року до 01.12.2024 року у них виникла заборгованість по оплаті послуг з управління побутовими відходами у сумі 16349,8 грн. (а.с. 6).

Вказаний розрахнок позивача відпоідачкою ОСОБА_6 та її представником не спростований, контрозрахунок суду не наданий.

Проаналізувавши зібрані та дослідженні по справі докази, суд приходить до висновку, що розрахунок, проведений позивачем ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс», є обґрунтованим, будь-які підстави ставити під сумнів даний доказ у суду відсутні.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідачами були порушені умови надання житлово-комунальних послуг з управління з побутовими відходами, позовні вимоги ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» є обґрунтованими, а тому з ідповдачів слід стягнути солідарно на користь позивача заборгованість в сумі 16349,8 грн.

Крім того, на підставі ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідачів на користь ДКП «Луцьктепло» підлягають стягненню судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028 грн.

На підставі ст.ст. 11, 15, 16, 509, 625 ЦК України, ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», ЗУ «Про управління відходами» керуючись ст. ст. 10, 12, 13, 77-81, 141, 259, 263-268, 352, 354 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Луцького спеціального комунального автотранспортного підприємства «Луцькспецкомунтранс» до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 про стягнення заборгованості за послуги з поводження з побутовими відходами - задовольнити.

Стягнути солідарно з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 на користь Луцького спеціального комунального автотранспортного підприємства «Луцькспецкомунтранс» суму заборгованості за послуги з поводження з побутовими відходами в розмірі 16349 (шіснадцять тисяч триста сорок дев'ять) грн. 80 коп.

Стягнути з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 на користь Луцького спеціального комунального автотранспортного підприємства «Луцькспецкомунтранс» судові витрати со сплаті судового збору в сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. з кожного.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у разі складення рішення відповідно до ч. 6 ст. 259 ЦПК України - з дня складення рішення в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду

Позивач: Луцьке спеціальне комунальне автотранспортне підприємство «Луцькспецкомунтранс», адреса місцезнаходження: Волинська обл., м. Луцьк, вул. Дубнівська, 64, код ЄДРПОУ: 30659101.

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .

Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Повний текст рішення складений 18 серпня 2025 року.

Суддя Луцького міськрайонного

суду Волинської області С.М. Рудська