Березівський районний суд Одеської області
18.08.2025
Справа № 494/1618/25
Провадження № 3/494/556/25
18 серпня 2025 року м. Березівка
Суддя Березівського районного суду Одеської області Рябчун А. В., ознайомившись з матеріалами справ про адміністративні правопорушення, які надійшли від Березівського РВП ГУНП в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 за статтею 124 та частиною 2 статті 130Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
23 липня 2025 року до Березівського районного суду Одеської області надійшли адміністративні справи за протоколами серії ЕПР1 №392382 від 15 липня 2025 року за частиною 2 статті 130 КУпАП та серії ЕПР1 №392360 від 15 липня 2025 року за статтею 124 КУпАП щодо однієї і тієї ж самої особи - ОСОБА_1 .
Постановою Березівського районного суду Одеської області від 24 липня 2025 року вказані справи об'єднанні в одне провадження під спільним номером 494/1618/25 (провадження 3/494/556/25) та призначені до розгляду.
Так згідно протоколу серії ЕПР1 №392382 про адміністративне правопорушення від 15 липня 2025 року вбачається, що 15.07.2025 року о 13:00 год. с. Златоустове, вул. Лесі Українки, 28, Березівського району Одеської області гр. ОСОБА_1 керував тз ВАЗ 21063 д.н.з. НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння, огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння проводився зі згоди водія на місці зупинки тз за допомогою технічного приладу Алкотестер Драгер 6820 (0118) номер тесту 202, результат склав 2,39%, з результатом згоден, від керування відсторонений шляхом передачі тз тверезому водію, чим порушив пункт 2.9. ПДР.
Відповідно до протоколу серії ЕПР1 №392360 про адміністративне правопорушення від 15 липня 2025 року вбачається, що 15.07.2025 року о 13:00 год. с. Златоустове, вул. Лесі Українки, 28, Березівського району, Одеської області , гр. ОСОБА_1 керував тз ВАЗ 21063 д.н.з. НОМЕР_1 не був уважним, не стежив за дорожньою обстановкою, не вибрав безпечної швидкості руху аби бути в змозі безпечно керувати ним, не дотримався безпечного інтервалу та дистанції, здійснив зіткнення з автомобілем марки Volksvagen Golf д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням гр. ОСОБА_2 в результаті чого автомобілі отримали механічні пошкодження та зазнали матеріальних збитків, потерпілих не має, чим порушив п.13.1, п.2.3 б та п.12.1 ПДР.
Встановлено, що постановою Березівського районного суду Одеської області від 06 листопада 2024 року у справі № 494/1986/24 ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 130 КУпАП. Постанова суду набрала законної сили.
В судові засідання 29 липня 2025 року та 18 серпня 2025 ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив. 18 серпня 2025 року подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, з протоколами згоден, вину визнає.
З урахуванням того, що чинний КУпАП не передбачає обов'язкової участі під час розгляду справи особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 130 КУпАП, враховуючи, що ОСОБА_1 був належно повідомлений та був обізнаний про час, день та місце розгляду справи, однак в судові засідання не прибув, суд вважає за можливе розглянути справу без його участі.
Розглянувши адміністративну справу суд дійшов наступного висновку.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно статті 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Відповідно до статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як встановлено вище та підтверджено матеріалами справи, відносно ОСОБА_1 складено протоколи серії ЕПР1 №392382 від 15 липня 2025 року за частиною 2 статті 130 КУпАП та серії ЕПР1 №392360 від 15 липня 2025 року за статтею 124 КУпАПвідповідно.
Судом встановлено, що 15.07.2025 року о 13:00 год. с. Златоустове, вул. Лесі Українки, 28, Березівського району, Одеської області , гр. ОСОБА_1 керував тз ВАЗ 21063 д.н.з. НОМЕР_1 не був уважним, не стежив за дорожньою обстановкою, не вибрав безпечної швидкості руху аби бути в змозі безпечно керувати ним, не дотримався безпечного інтервалу та дистанції, здійснив зіткнення з автомобілем марки Volksvagen Golf д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням гр. ОСОБА_2 в результаті чого автомобілі отримали механічні пошкодження та зазнали матеріальних збитків, потерпілих не має, чим порушив п.13.1, п.2.3 б та п.12.1 ПДР.
Порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортного засобу, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна є підставою для притягнення до відповідальності за статтею 124 КУпАП.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги пунктів 2.3 б, 12.1 та 13.1 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306. Згідно пункту 2.3 б ПДР для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний: бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі; згідно п. 12.1 під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен враховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним; згідно п. 13.1 водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.
Отже, в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 124 КУпАП.
За таких обставин, суддя дійшла висновку про те, що у справі зібрана достатня кількість достовірних, належних та допустимих доказів, які вказують на доведеність вини особи, яка притягується до адміністративної відповідальності у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 124 КУпАП.
Також судом встановлено, що 15.07.2025 року о 13:00 год. с. Златоустове, вул. Лесі Українки, 28, Березівського району Одеської області гр. ОСОБА_1 керував тз ВАЗ 21063 д.н.з. НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння, огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння проводився зі згоди водія на місці зупинки тз за допомогою технічного приладу Алкотестер Драгер 6820 (0118) номер тесту 202, результат склав 2,39%, з результатом згоден, від керування відсторонений шляхом передачі тз тверезому водію, чим порушив пункт 2.9. ПДР.
Відповідно до вимог частини 2 статті 130 КУпАП повторне протягом року керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції - є підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності за частиною 2 статті 130 КУпАП.
Відповідно до пункту 2.9 а ПДР водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Отже, в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 130 КУпАП.
Статтею 252 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Дослідивши докази наявні у матеріалах справи - суд доходить висновку, що дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковані поліцейськими за частиною 2 статті 130 та статтею 124 КУпАП.
Винуватість у вчинені адміністративних правопорушень за частиною 2 статті 130 та статтею 124 КУпАП підтверджена зібраними та дослідженими доказами, які містяться у матеріалах справи, а саме: протоколами про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №392382 від 15 липня 2025 року та серії ЕПР1 №392360 від 15 липня 2025 року; актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 15 липня 2025 року, відповідно до якого результати огляду на стан сп'яніння - 2,39 % проміле, тест № 202, з результатами ОСОБА_1 згоден; письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 15 липня 2025 року; письмовими поясненнями ОСОБА_3 від 15 липня 2025 року; рапортом старшого інспектора СМ Березівського РВП Кутішевського В. від 15 липня2025 року; постановою про накладення адміністративного стягнення серії ЕНА №5229720 від 15 липня 2025 року; копією постанови Березівського районного суду Одеської області від 06 листопада 2024 року (справа №494/1986/24); схемою місця ДТП яка сталася 15 липня 2025 року; розпискою ОСОБА_4 від 15 липня 2025 року та оглянутим відеозаписом.
Даних щодо неправомірності дій поліцейських під час документування та оформлення адміністративних матеріалів відносно ОСОБА_1 за частиною 2 статті 130 та статтею 124 КУпАП - судом не встановлено.
За таких обставинах, суд доходить висновку про те, що у справі зібрана достатня кількість достовірних, належних та допустимих доказів, які вказують на доведеність вини особи, яка притягується до адміністративної відповідальності у вчиненні вищевказаних адміністративних правопорушень.
Відповідно до вимог статті 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до статей 34, 280 КУпАП обставин, які пом'якшують відповідальність - не встановлено. Обставини, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, передбаченого статтею 35 КУпАП - не встановлено.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених частиною 2 статті 130 та статтею 124 КУпАП та на підставі статті 36 КУпАП, з врахуванням особи і суспільної небезпеки скоєного, характеру вчиненого правопорушення, ступеня вини особи, слід з метою виховання останнього та запобіганню вчинення нових правопорушень, накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції частини 2 статті 130 КУпАП у виді штрафу у розмірі 34 000 грн. 00 коп. з позбавленням права керування транспортними засобами на 3 роки.
Суд вважає, що саме такий вид стягнення буде відповідати завданню Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо охорони прав і свобод громадян, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків та відповідальності перед суспільством.
Відповідно до положень статті 321 КУпАП щодо обчислення строків позбавлення спеціального права, водії транспортних засобів вважаються позбавленими спеціального права з дня винесення постанови. Якщо особи, які позбавлені спеціального права, ухиляються від здачі документа, що посвідчує це право, то строк позбавлення їх права обчислюється з дня здачі або вилучення такого документа.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення у ОСОБА_1 посвідчення водія не вилучалося.
Згідно пункту 12 розділу XIІ наказу Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2015 № 1395 «Про затвердження Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі» передбачено: у разі надходження постанови суду про позбавлення водія права керування транспортними засобами, якщо посвідчення водія не вилучено, уповноважена особа відповідного підрозділу патрульної поліції у триденний строк надсилає особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, повідомлення про позбавлення права керування за місцем її проживання (перебування), у якому зазначає реквізити винесеної судом постанови, положення статті 321 КУпАП, а також інформацію про необхідність прибуття до підрозділу патрульної поліції у визначений строк для здачі посвідчення водія або тимчасового дозволу на право керування транспортними засобами. Якщо водій, посвідчення якого підлягає вилученню, не з'являється протягом місячного строку, серія та номер посвідчення водія заносяться уповноваженою особою підрозділу патрульної поліції до автоматизованої бази даних про посвідчення, які підлягають вилученню.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку покладено таке стягнення.
Доказів звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору матеріали справи не містять.
Керуючись статтями 40-1, ст. 124, 130, 283, 284, 294 КУпАП, суддя -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбаченого частиною 2 статті 130 КУпАП, статтею 124 КУпАП та застосувати щодо нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34 000 (тридцять чотири тисячі) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на три роки.
Реквізити для сплати штрафу:
Отримувач: ГУК в Одеській обл./Одеська обл./21081300; код отримувача 37607526; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банку (МФО) 899998; номер рахунку - UA848999980313080149000015001; код класифікації - 21081300.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Державної судової адміністрації України, 050 (Отримувач коштів ГУК в Одеській обл./отг м. Березівка/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37607526, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку 899998, Рахунок отримувача UA848999980313171206000015594, Код класифікації доходів бюджету 22030101) судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
У випадку несплати штрафу у п'ятнадцятиденний термін відповідно до вимог статей 307, 308 КУпАП з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її постановлення.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Суддя А. В. Рябчун