Провадження №2-а/447/37/25
Справа №447/2441/25
щодо передачі адміністративної справи за підсудністю
18.08.2025 суддя Миколаївського районного суду Львівської області Головатий А.П., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Управління пенсійного фонду України у Миколаївському районі Львівській області (місцезнаходження: пл. Ринок, 18, м. Миколаїв, Стрийський район, Львівська область) про визнання протиправними дії та зобов?язання вчинити дії,
13.08.2025 на адресу Миколаївського районного суду Львівської області суду надійшов позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Миколаївському районі Львівській області, у якому позивач просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови нарахувати та виплатити підвищення пенсії у розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком згідно з пунктом «ґ» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року №1788-XII в редакції, яка почала діяти з 05.05.2018 (далі - Закон №1788-XII) та відмови провести зарахування часу перебування у засланні до стажу у потрійному розмірі відповідно до вимог ст. 58 ЗУ «Про пенсійне забезпечення»; зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії у розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком згідно з пунктом «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року №1788-XII з дати звернення заявою про виплату підвищення до пенсії з 18 грудня 2024 року; зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити зарахування часу перебування з 20 грудня 1950 року по 17 січня 1956 року (п?ять років та 28 днів) у засланні до загального стажу на підставі ст. 58 ЗУ « Про пенсійне забезпечення» у потрійному розмірі.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Питання адміністративної юрисдикції врегульовано главою 2 КАС України.
Дослідивши матеріали адміністративного позову, суддя прийшов висновку, що справа не підсудна Миколаївському районному суду Львівської області з огляду на наступне.
Так, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Частина 1 статті 20 КАС України встановлює які саме категорії адміністративних справ підсудні місцевим загальним судам як адміністративним.
Місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму; 3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті; 5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років»; 6) адміністративні справи за позовними заявами територіального центру комплектування та соціальної підтримки з приводу тимчасового обмеження громадян України у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених ч. 1 ст. 20 КАС України, якою визначено підсудність справ місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Як випливає із прохальної частини адміністративного позову, позивач звернулася до суду з позовом, який не відноситься до категорій справ, визначених у ч. 1 ст. 20 КАС України, а тому підсудна окружному адміністративному суду.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Взявши до уваги те, що провадження у справі ще не відкрито, справа предметно не підсудна Миколаївського районного суду Львівської області, її необхідно передати за підсудністю до Львівського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст. 20, 29, 171 КАС України, суддя,
Передати адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Миколаївському районі Львівській області про визнання протиправними дії та зобов?язання вчинити дії за підсудністю до Львівського окружного адміністративного суду (79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2).
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга на ухвалу суду подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Головатий А. П.