Справа №461/6480/25
Провадження №3/461/2382/25
18 серпня 2025 року суддя Галицького районного суду м. Львова Волоско І.Р. за участю прокурора Яреми О., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце реєстрації та місце проживання: АДРЕСА_1 ; паспорт громадянина України, НОМЕР_1 , виданий Шевченківським РВ ЛМУ УМВС України у Львівській обл., від 28.03.2006, РНОКПП: НОМЕР_2 ,
за вчинення адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП України, -
ОСОБА_1 , будучи особою, на яку поширюються вимоги Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), несвоєчасно без поважних причин подала до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), щорічну декларацію особи уповноваженої на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (далі - щорічна декларація).
Відповідно до наказу Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області від 27.04.2016 №21-к ОСОБА_1 призначено на посаду начальника відділу санітарної охорони території Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області за переведенням з Головного управління Держсанепідслужби у Львівській області.
Наказом Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області від 11.02.2022 №222-к ОСОБА_1 , начальнику відділу санітарної охорони території Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства, присвоєно п'ятий ранг державного службовця в межах посад державної служби категорії «Б».
Наказом Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області від 21.11.2022 №542-к ОСОБА_1 , начальника відділу санітарної охорони території Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства переведено на рівнозначну посаду заступника начальника Управління - начальника відділу організації розслідування спалахів Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства, зі збереженням раніше присвоєного п'ятого рангу державного службовця.
Таким чином, відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону, ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону.
Тому, згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1, ч. 1 статті 45 Закону, приміткою до ст. 1726 КУпАП ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та суб'єктом адміністративного правопорушення.
Згідно з приміткою до ст. 56 Закону посади, які належать до посад державної служби категорії "Б" відносяться до службових осіб які займають відповідальне та особливо відповідальне становище.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до Закону України від 08.07.2022 № 2381-IX «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану», який набрав чинності 03.08.2022, суб'єкт декларування зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», протягом дев'яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.
Законом України від 20.09.2023 № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій деркави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12 жовтня 2023, відновлено декларування у порядку та строки, визначені ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Частиною першою статті 65 і Закону встановлено, що за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Частиною першою статті 45 Закону встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб- сайті Національного агентства декларацію, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пп. 1 п. 2 розділу II Порядку подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування затвердженого наказом Національного агентства від 08.11.2023 № 252/23, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.11.2023 за №1965/41021, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Пунктом 2-7 Прикінцевих положень Закону врегульовано, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Таким чином, ОСОБА_1 зобов'язана була подати щорічну декларацію за 2022 рік, не пізніше 31.01.2024, тобто до 00 годин 00 хвилин 01.02.2024.
Згідно з відомостями з Реєстру, щорічну декларацію за 2022 рік, ОСОБА_1 подала 08.02.2024 о 12:02 (унікальний ідентифікатор декларації - 70e56c5d-fbc8- 4c38-b0fb-acf6dcd69658).
Згідно послідовності дій користувача Реєстру, які вчинила ОСОБА_1 дії по заповненню щорічної декларації за 2022 рік, остання розпочала лише 08.02.2024.
При цьому, слід зазначити, що ОСОБА_1 під особистий підпис ознайомлена з попередженням про вимоги, заборони та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».
Згідно зі службовою запискою керівника Департаменту інформаційних систем, аналітичної роботи та захисту інформації Національного агентства від 13.02.2024 №70-05/1403-24, технічних несправностей та перебоїв у роботі Реєстру, які б завадили поданню декларації у визначений Законом період не зафіксовано.
Листом від 17.07.2025 №47-01/61901-25 ОСОБА_1 запрошувалась до Національного агентства на 11:00 01.08.2025 для надання пояснень та, у разі наявності підстав, складання протоколу про адміністративне правопорушення.
28.07.2025 ОСОБА_1 направила свої пояснення щодо несвоєчасного подання щорічної декларації за 2022 рік.
Відповідно до наданих письмових пояснень ОСОБА_1 зазначила, що подати декларацію вона планувала у кінці січня 2024 р., у зв'язку з цим, 22.01.2024 вона взяла додаткову оплачувану відпустку до 10.02.2024, проте через те, що її діти захворіли на ГРВІ, не змогла подати декларації вчасно, оскільки займалася їх лікуванням.
Уважно вивчивши надані пояснення, зазначені обставини не можуть бути визнані як поважні причини несвоєчасного подання декларації, оскільки період декларування тривав з 12.10.2023 року по 31.01.2024 року, що надавало достатньо часу для подання декларацій, які не були подані у 2022-2023 роках.
Так, обов'язок подання суб'єктами декларування декларацій, встановлений статтею 45 Закону, є імперативним і не ставиться Законом в залежність від будь яких обставин (в тому числі, технічної, фізичної можливості суб'єкта декларування його реалізувати, або внаслідок некоректних дій або бездіяльності самого суб'єкта декларування або незнання закону тощо).
Крім того, обов'язок належної підготовки суб'єкта декларування для своєчасної подачі декларації покладається на самого суб'єкта декларування.
Згідно абз. 9 п.п. 1 п. 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22.05.2017 № 223-943/0/4-17 «щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією», під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб - сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.
Разом з тим, у наданих ОСОБА_1 документах відсутня інформація про перебування останньої на лікуванні у період завершення кампанії декларування, та/або відсутні документи, які підтверджують її стан хвороби, який би завадив поданню щорічної декларації.
Окрім іншого, слід зауважити, що наявність чи відсутність умислу для наявності складу даного правопорушення, юридичного значення не має, оскільки з об'єктивної сторони вказане правопорушення має формальний склад, тобто законодавець встановив відповідальність суб'єкта декларування безпосередньо за несвоєчасне подання декларації, незалежно від наявності такого умислу, що підтверджується судовими рішеннями у справах №284/850/24 (Житомирський апеляційний суд від 13.03.2025), №150/160/25 (Чернівецький районний суд Вінницької області від 06.05.2025), № 75278274/25 (Голосіївський районний суд міста Києва від 25.04.2025).
Разом з тим, несвоєчасне подання декларації є порушенням вимог антикорупційного законодавства, що посягає на принцип відкритості та підзвітності державної служби. Формальний склад правопорушення виключає необхідність встановлення негативних наслідків, а сама дія не може вважатися малозначною, оскільки підриває суспільну довіру до державних органів, порушує встановлені антикорупційним законодавством вимоги, заборони та обмеження, посягає на встановлений порядок діяльності органів влади та місцевого самоврядування, а також порядок реалізації особами таких органів, наданої їм влади та посадових повноважень, дискредитує органи влади та місцевого самоврядування (судове рішення Житомирського апеляційного суду від 13.03.2025 у справі №284/850/24).
Разом з тим, 30.07.2025 ОСОБА_1 зателефонувала до Національного агентства з питань запобігання корупції (044 200 06 89), та підчас телефонної розмови повідомила про неможливість прибути до Національного агентства, та просила врахувати надані раніше пояснення.
Станом на 01.08.2025 ОСОБА_1 до Національного агентства не з'явилась, інших документів, клопотань або заяв від ОСОБА_1 до Національного агентства не надходило.
Поважних причин, які б перешкодили вчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 в ході збору матеріалів по даному факту не встановлено.
Таким чином, ОСОБА_1 в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин подала щорічну декларацію за 2022 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 1726 КУпАП.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 факт правопорушення не заперечила та пояснила, що несвоєчасно подала декларацію через захворювання на ГРВІ.
Прокурор Ярема О. підтримала протокол у повному обсязі, просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП та призначити їй адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Заслухавши думку прокурора про те, що в діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, пояснення ОСОБА_1 , перевіривши матеріали справи, суд приходить до висновку про наявність у діях останньої складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Частиною 1 ст.172-6 КУпАП передбачено відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Приміткою до ст. 172-6 КУпАП визначено, що суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з приміткою до ст. 56 Закону посади, які належать до посад державної служби категорії "Б" відносяться до службових осіб які займають відповідальне та особливо відповідальне становище.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до Закону України від 08.07.2022 № 2381-IX «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану», який набрав чинності 03.08.2022, суб'єкт декларування зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», протягом дев'яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.
Законом України від 20.09.2023 № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій деркави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12 жовтня 2023, відновлено декларування у порядку та строки, визначені ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Частиною першою статті 65 і Закону встановлено, що за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Частиною першою статті 45 Закону встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб- сайті Національного агентства декларацію, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пп. 1 п. 2 розділу II Порядку подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування затвердженого наказом Національного агентства від 08.11.2023 № 252/23, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.11.2023 за №1965/41021, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Пунктом 2-7 Прикінцевих положень Закону врегульовано, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
З матеріалів справи про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 зобов'язана була подати щорічну декларацію за 2022 рік, не пізніше 31.01.2024, тобто до 00 годин 00 хвилин 01.02.2024.
Згідно з відомостями з Реєстру, щорічну декларацію за 2022 рік, ОСОБА_1 подала 08.02.2024 о 12:02 (унікальний ідентифікатор декларації - 70e56c5d-fbc8- 4c38-b0fb-acf6dcd69658).
Поважні причини щодо несвоєчасного подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік після звільнення у ОСОБА_1 відсутні.
Факт правопорушення підтверджується наступними даними: про адміністративне правопорушення № 47-01/142/25 від 01.08.2025; роздруківкою з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування з загальними відомостями та інформацією щодо подання декларації; послідовність дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинила ОСОБА_1 ; копією листа Національного агентства від 20.05.2024 №47-01/35741-24; листом Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області з додатками від 29.05.2024 №08-1-18/38дск; листом Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській областгвід 04.07.2025 №Вих-12- 19/5095; копією листа Національного агентства від 16.07.2025 №47-01/61465-25; листом Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області від 18.07.2025 №Вих-12- 21/5547; копією листа Національного агентства від 17.07.2025 №47-01/61901-25 з підтвердженням про вручення; поясненнями ОСОБА_2 від 28.07.2025 №110030/0/09-25; копією службової записки керівника Департаменту інформаційних систем, аналітичної роботи та захисту інформації Національного агентства від 13.02.2024 № 70-05/1403-24; копією наказу Голови Національного агентства № 1/25 від 01.01.2025 про визначення уповноважених осіб Національного агентства; копією Положення про відділ контролю за своєчасністю подання декларацій Управління проведення спеціальних перевірок та контролю щодо своєчасності подання декларацій; копією посадової інструкції заступника керівника відділу контролю за своєчасністю подання декларацій Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій.
Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 слід визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Вирішуючи питання притягнення до адміністративної відповідальності, суд враховує обставини вчиненого адміністративного правопорушення, особу ОСОБА_2 , відсутність обтяжуючих обставин, тому суд вважає доцільним застосувати адміністративне стягнення щодо ОСОБА_2 у виді штрафу в розмірі, визначеному санкцією ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, відповідно до Закону України «Про судовий збір» зі ОСОБА_2 необхідно стягнути судовий збір в розмірі 605,6 грн.
Керуючись ч.1 ст.172-6, 283, 284 КУпАП, Законом України «Про запобігання корупції», суддя, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної судової адміністрації України 605,6 грн судового збору.
На постанову протягом десяти діб з дня її винесення може бути подана апеляція до Львівського апеляційного суду.
Суддя І.Р.Волоско